Aracın Çok Sesli Çalışmasının Nedenleri Nedir?

Araçlardan çıkan seslerin bazı zamanlarda çok yüksek olduğu görülebilir. Bu hem araç sahipleri hem de çevredeki kişiler için oldukça rahatsız edici bir durumdur.

Araçtan gelen seslerin nedenleri birçok farklı şekilde ele alınabilir. Sorunun çözümlenmesi için de ilk olarak bu sesin kaynağının ne olduğu bulunmalı ve buna göre bir çözüm yolu uygulanmalıdır. Peki, aracın çok sesli çalışmasının nedenleri nedir?

Araç Neden Çok Sesli Çalışır?

Aracın çok fazla ses çıkarmasının birçok nedeni vardır.

İşte bu nedenlerden bazıları şunlardır;

  • Aşınmış İticiler
  • Düşük Yağ Basıncı
  • Tıkalı Yağ Haznesi

Bunlar aracın çok sesli çalışmasının başlıca nedenleridir ancak farklı nedenlerden dolayı da araçtan çok ses gelebilir. Doğru bir karara varabilmek için aracın bir kontrolden geçmesi ve sese neden olan sorunun araştırılması gerekir. Genel olarak belirtilen nedenlerden dolayı araçlarda normalde olduğundan çok daha fazla ses çıkar ve bu ses oldukça rahatsız edici bir boyutta olur. Bunun çözümlenmesi için önce neden bulunmalı sonra da çözüm yoluna gidilmelidir.

Aşınmış İticiler

Kirlenen, sızdıran ve aşınmış iticiler araçtan çok fazla ses gelmesine neden olur. Çok ses çıkaran araçların iticilerinin kontrol edilmesi ve aşınma varsa yenilenmesi gerekir. Bu durum çok sık meydana gelen bir olaydır bu yüzden kişiler bu sorunu rahatlıkla fark edebilir ve aracı tamir ettirebilir.

Düşük Yağ Basıncı

Araçtaki yağ basıncının düşük olması da aracın çok ses yapmasına neden olabilecek bir başka unsurdur. Araçlarda yer alan işaretler sayesinde yağ basıncının düşük olduğu kolay ve net bir şekilde anlaşılabilir. Araçlar yağ basıncının düşmesiyle birlikte uyarı verir. Hem aracın uyarısı hem de çıkan yüksek ses, yağ basıncının düştüğünü gösterir.

İlginizi Çekebilir  Bugatti Chiron: 2 Saniyede 100 KM

Tıkalı Yağ Haznesi

Aracın motorunun yağlanması ve bu nedenle tıkanıklık meydana gelmesi sonucunda araçtan yüksek ses çıkar. Motorun temizlenmesi ve yağdan arındırılması gerekir. Böylelikle çıkan yüksek ses ortadan kaldırılmış olur ve motor da olduğundan daha iyi çalışmaya başlar. Motordaki yağlanma yalnızca yüksek sese neden olmaz aynı zamanda aracın tıkanmasına ve motorun hasar almasına neden olur. Bu nedenle kısa süreler içerisinde temizlenmeli ve motor içi yağdan arındırılmalıdır.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here