Egzozdan Neden Su Gelir?

Egzozdan gelen su, birçok sürücünün tedirgin olmasına neden olmaktadır. Bu suyun gelmesine neden olan durumun ne olduğu konusunda tereddüt yaşayabilirsiniz. Hemen hemen her araç sahibinin karşısına çıkabilecek sorunlardan biri olan bu durum, suyun miktarına göre ciddiye alınmalıdır.

Peki, egzozdan neden su gelir? Egzozdan su gelmesi durumunda ne yapılması gerekir? Egzozdan suyun gelmesine neden olan birçok farklı durum olabilir. Bu durumların neler olduğunu bilmeniz, sorundan daha kısa zaman içerisinde kurtulmanızı sağlar.

Hava Soğukluğu

Egzozdan suyun gelmesine neden olan durumların başında havanın soğuk olması yer alır. Aracınızın çalışmasıyla birlikte egzoz ve motor sisteminiz hızla ısınır. Araç her ne kadar ısınsa da havanın soğuk olması nedeniyle egzoz borusunun ucunda yoğunlaşma meydana gelir. Bu yoğunlaşma neticesinde egzoz borusundan su gelir. Bu durum son derece normaldir. Eğer kış aylarında böyle bir sorunla karşılaşırsanız paniklemenize gerek yoktur. Ancak su miktarı çok fazla ise ve sürekli devam ediyorsa yetkili bir servise gitmenizde fayda vardır.

Silindir Kapak Contasının Bozulması

Üst kapak contasında meydana gelen bozulmalar, egzozdan suyun gelmesine neden olabilir. Bu conta motorun içerisinde bulunan yağın ve suyun birbirlerine karışmasına engel olur. Contanın bozulması halinde yağ ve su birbirine karışır. Bunun sonucunda da egzozdan su gelebilir. Contadan kaynaklanan bu sorundan kurtulmanız için aracınızı servise götürmeniz gerekir.

Araç Yakıtı Kalitesizliği

Aracınıza aldığınız yakıt kalitesiz olursa da egzozdan su gelebilir. Bu nedenle güvenilir markaların yakıtlarını tercih etmenizde fayda vardır. Egzozdan su gelmesi halinde yakıt değişikliği yapabilirsiniz. Eğer hala su gelmeye devam ederse aracınızı bir ustaya göstermelisiniz.

İlginizi Çekebilir  İkinci El Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diğer Nedenler

Egzozdan suyun gelmesine neden olan başlıca durumlar yukarıda verilmiştir. Bu durumlardan başka egzozdan suyun gelmesine neden olan diğer durumlar ise şunlardır:

  • Katalitik konvertör
  • Pistonun arızalanması
  • Piston halkası

Gibi sebeplerden dolayı da egzozdan su gelebilir. Egzozdan suyun gelmesi her ne kadar normal bir durum gibi karşılansa da bazen ciddi sorunların habercisi de olabilir. Aracınızdan aşırı derece de su gelmeye başlarsa mutlaka ustaya gösterin.

 

 

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here