En Sık Rastlanan Araba Arızaları Nelerdir?

Sıfır ya da ikinci el araç kullandığınız zaman birtakım arızalarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Her ne kadar istemeseniz de bazen aracınız arıza gösterebilir. Bu arızalar kimi zaman kolay tespit edilebilirken kimi zaman da uzman bir kişi tarafından tespit edilir.

Ancak bazı arıza durumları, hemen hemen her araçta görülebilmektedir. Peki, en sık rastlanan araba arızaları nelerdir? Bu arızaları bilmek ne gibi faydalar sağlar? Sık rastlanan araba arızalarını bilmeniz, soruna kısa sürede çözüm bulmanızı sağlar. Bu nedenle araç sahiplerinin yaygın olarak görülen araba arızalarını bilmelerinde fayda vardır.

Yazı Başlıkları(İncele)

Akü Bitmesi

Akü bitmesi özellikle de kış aylarında rastlanan bir sorundur. Akünün arızalanması, akü bitmesine neden olur. Akü bitmesi sorunuyla karşılaştığınız zaman arızalanan aküyü şarj etmeniz veya değiştirmeniz gerekir. Akünüz bittiği zaman aracınızın marşı basmaz.

Bunun yanında araç göstergeleriniz de çalışamaz duruma gelir. Bu tür durumlar meydana geldiği zaman akünüzde bir sorun olduğunu anlamanız gerekir. Akünüzü değiştirmenize imkan yoksa bir araçtan akü takviyesi yapabilirsiniz. Ancak böyle bir imkan da bulunmazsa yardım çağırmanız gerekebilir. Bazı araçlarda akü bitmesi durumunda koruma modu olabilir ve birçok donanım radyo, güvenlik sistemleri vs. bir kod girmeden çalışmayabilir. Bkz. Radyo kodu

Hararet

En sık rastlanan araba arızalarından biri de motor ısınmasıdır. Motor ısınmasına neden olan birçok sebep bulunmaktadır. Motorun ısınmasına neden olan başlıca etken aracınızın gerekli bakımlarını zamanında yaptırmamanızdır. Araç bakımı, arıza durumlarını engelleyen en önemli etkendir. Motorun hangi sebepten dolayı tespit etmeniz ve ona göre çözüm sağlamanız gerekir.

Hararet durumunda mutlaka aracınızı güvenli bir yere park etmeli ve mümkünse doğrudan servis çağırmalısınız. Soğutma sıvısının bitmesi, radyatörün delinmesi, termostat arızası vs. önlem alınmaz ise motora ciddi zararlar verebilir.

İlginizi Çekebilir  Smart'tan 6 Tekerlekli Limuzin

Ateşleme Problemi

Özellikle benzinli araçlarda sıkça karşılaşılan bu durum; bujilerin ıslanması, ateşleme bobininin arıza yapması vs. gibi sebeplerden kaynaklanabilir. Böyle durumlarda genellikle bir servis tarafından müdahale gerekir.

Diğer Arızalar

En sık rastlanan araba arızalarından bazıları yukarıda açıklanmıştır.

Bunlar dışında karşınıza çıkabilecek araba arızaları ise şunlardır:

  • Elektronik arızalar
  • Lastiğin inmesi
  • Sızıntılar
  • Debriyaj arızası
  • Klima arızası
  • Aks arızaları
  • Şanzıman arızası
  • Stop etme sorunu

Gibi durumlar da karşınıza çıkabilecek araba arızaları arasında yer almaktadır. Bu gibi arızalara neden olan durumları iyi bilmeniz, çözüm için gereklidir. Bunun için araba arızaları hakkında gerekli bilgileri öğrenmeniz güvenliğiniz açısından önemlidir.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here