Termostat Ne İşe Yarar? Termostat Olmazsa Ne Olur?

İçten yanmalı motorlarda termostatın görevi soğutma suyunu belli sıcaklıklarda sabit tutmaktır. İdeal çalışma sıcaklığının korunmasını sağlayan termostat motorun ömrünü ciddi oranda etkiler.

Termostat Ne İşe Yarar?

araba termostatıMotor ilk çalıştığında ideal çalışma sıcaklığına ulaşana kadar suyun radyatöre gitmesini engelleyen elektronik vanaya termostat denir. Termostat sayesinde motorun kolayca ideal çalışma sıcaklığına ulaşması(80-90 derece) ve bu ısıyı koruması sağlanır. Parça içerisinde bulunan cıvanın belli derecelerde genleşmesi sonucu valfi açar ve su devirdaimi sağlanır.

Özellikle soğuk kış günlerinde soğuk motorun kolayca ısınması için termostat çok önemlidir. Kaloriferlerin verimli çalışması da termostatın soğutma suyunu belli derecede sabit tutması şeklinde mümkündür.

Arabada Termostat Olmazsa Ne Olur?

Genellikle sık hararet yapan araçlarda sorunun kolay çözümü olarak görülen termostat iptalinin birçok zararı vardır. Termostat olmazsa soğutma suyu ısınamayacak veya çok çok geç ısınacaktır. İçten yanmalı motorların soğukken daha fazla yakıt tükettiği göz önüne alındığında yakıt tüketimi ciddi anlamda artacaktır. Ayrıca arabada termostat olmazsa;

  • Otomobillerde kalorifer motor soğutma suyu sıcaklığı ile çalışır. Sürekli devirdaimde olan su ısınamayacağı için araç içine sıcak hava gelmez. Arabanın kaloriferi ısıtmıyor ise ilk bakmanız gereken termostat olmalıdır.
  • Aracın rölanti devri yükselecek ve dengesizleşecektir. Motor kontrol ünitesi, soğutma sisteminin ısısına göre yakıt değerlerini ayarladığından motor ısınmak için sürekli zengin karışımda çalışmak zorunda kalacaktır.
  • İçten yanmalı motorlar çalışırken sürekli bir aşınmaya maruz kalır. Özellikle soğukken bu aşınma çok fazladır ve bu sebeple termostat kullanılarak bloğun kolayca ısınması amaçlanır. Termostat bozuk olursa soğutma suyu ve motor yağı ideal ısıya ulaşamayacağından aşınma ciddi oranda artacaktır. Termostat arızası giderilmezse blokta oluşabilecek zararlardan dolayı rektefiye gerekebilir.
  • Aracınız lpg’li ise motor suyu ısınmadığından aracın lpg’ye geçmekte zorlanacaktır.
İlginizi Çekebilir  Yangın Tüpü Olmadan Muayeneden Geçer Mi?

Termostat Neden Bozulur?

Genel olarak kullanım ömrünü yitirmesi sonucu arızalanan termostatlar, içerisinde cıva gibi hassas maddeler sayesinde çalışır. Antifiriz kullanılmaması, araca hararet yaptırılması, conta yanması gibi sebeplerden ötürü bozulabilir.

Değiştirilmesi genellikle kolay ve fiyatı uygun olduğu için termostatın her 10 yılda bir değiştirilmesini tavsiye etmekteyiz.

Yazı Özeti
Termostat Ne İşe Yarar? Termostat Olmazsa Ne Olur?
İçerik
Termostat Ne İşe Yarar? Termostat Olmazsa Ne Olur?
Açıklama
Termostat motor suyunun sabit ısıda kalmasını sağlayan parçadır. Termostat olmazsa motor suyu ısınamaz.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here