Polen Filtresi Nedir? Karbonlu Polen Filtresi Nedir?

Polen filtresi nedir ne işe yarar? Başlığı altında, polen filtresinin detayları hakkında birçok bilgiyi bir arada bulabilirsiniz.

Araçların klima sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışması için önemli olan polen filtresi, aracın havalandırma sisteminin toz, partikül geçirmesini engelleyen bir yapıya sahiptir. Özellikle yeni tip hassas klima kompresörleri için polen filtresi hayati önemi var.

Polen Filtresi Nedir?

Polen filtresi; Aracın dışarıdan alacağı havayı süzerek zararlı olabilecek unsurların araç kabinine girmesini engellemek için kullanılan, klima sisteminin önemli bir parçasıdır.

Basit bir işlevi yerine getiren parçalardan biri olsa da, araç için önemlidir. Araç içerisindeki kişilerin soludukları havanın daha temiz olmasına da katkı sağlayan filtre, havalandırma sistemine sahip olan tüm araçlarda bulunur.

karbonlu polen filtresi

Karbonlu Polen Filtresi Nedir?

Son zamanlarda özellikle pahalı fiyatı ile bakım sırasında size seçenek olarak sunulan karbonlu polen filtrelerini anlatalım; Polen filtreleri, karbonlu ve karbonsuz olarak ikiye ayrılmaktadır. Karbonlu filtreler araca hava yoluyla girebilecek partikülleri yakmakla görevliyken, aynı zamanda araca dışarıdan girecek kokuların engellenmesine yardımcı olur.

Günümüzde üretilen bütün araçlar polen filtresine sahip olup temel donanım olarak bu parçayla üretilse de, aracınıza sonradan karbonlu polen filtresi taktırarak sigara ve çeşitli kokuların önlenmesine yardımcı olur.

Bu filtrelerinde, diğer araç parçaları gibi periyodik bir şekilde bakımının yapılması gerekir. Ancak polen filtrelerde oluşan kir ve biriken tozlar mekanik olarak herhangi bir sorunun ortaya çıkmasına neden olmadığı için, bu parçalar fazla önemsenmemektedir. Oysaki filtrelerin havayı süzen özelliğini ve böylelikle sağlığa sağladığı katkıyı düşündüğümüzde, üzerinde önemle durulması gereken parçalardan biri olduğunu görebiliriz. Özellikle toz ve havadaki zararlı parçacıklara karşı alerjisi olanlar için polen filtreleri, daha fazla öneme sahiptir.

İlginizi Çekebilir  Suv Açılımı - Suv Araç Nedir?

Kısacası karbonlu polen filtreleri dışarıdan gelecek kokuları vs. daha az geçirgenliği sayesinde kabine vermeme özelliğine sahiptir denilebilir.

Polen Filtresi Ne Zaman Değiştirilir?

Polen filtresi ne zaman değiştirilir? Sorusuna verilecek net bir yanıt olmasa da, bu filtrelerin değiştirilmesi yılda bir defa veya yağ bakımı aralığında yapılmalıdır.

Aracınızı sürekli tozlu ortamlarda kullanıyor, aktif olarak klimasını kullanıyorsanız bir süre sonra klimayı açtığınızda kabine pis koku vs. de gelecektir. Böyle durumlarda 5000-7000 km aralığında da polen filtresini değiştirebilirsiniz. Birçok araçta kolayca değiştirebilen polen filtreleri genellikle 30-60 lira aralığında ucuz bakım parçalarıdır.

Klima kompresörü arızası yazımızda da anlattığımız gibi klima arızalarının en büyük sebeplerinden biri de polen filtresinin zamanında değiştirilmeyerek kompresörün yeterli hava çıkışı yapamamasıdır.

Aşağıdaki videoda torpido içerisinden polen filtresinin nasıl değiştirileceğini görebilirsiniz.

Yazı Özeti
Polen Filtresi Nedir?
İçerik
Polen Filtresi Nedir?
Açıklama
Polen filtresi; Aracın dışarıdan alacağı havayı süzerek zararlı olabilecek unsurların araç kabinine girmesini engellemek için kullanılan, klima sisteminin önemli bir parçasıdır.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here