En Çok Değerlenen Arabalar Hangileri?

En çok değerlenen arabalar arasında bazı markalar daha fazla öne çıkıyor olsalar da genel olarak baktığımızda, tüm marka ve model araçların fiyatlarında birkaç yıl öncesi ile kıyaslanamayacak şekilde artış olduğunu söylemek mümkündür.

Bu içeriğimizde son yılarda fiyatı yükselerek en çok değerlenen arabalar arasına adını yazdıran modelleri listeledik.

türkiye'de en çok değerlenen arabalar

Türkiye’de En Çok Değerlenen Arabalar

Sıfır kilometre ve ikinci el otomobillerde ayrım olmaksızın ciddi bir değer artışı yaşanırken, özellikle ikinci el piyasasındaki artış gözlerden kaçmadı. Türkiye’de en çok değerlenen otomobiller listesinde yer alan ikinci el araçların listesi genel değerlendirmelerde aşağıdaki şekilde yer alıyor.

2017 Renault Megane 1.5 DCI Sedan

En çok değer artışı, genel marka bütünüyle Türkiye’de en fazla ilgi gören araçlardan biri olan Renault markasında oldu. Özellikle 2017 model Renault Megane 1.5 DCI Sedan, %46 değer kazanarak listenin zirvesine oturdu. Megane 1.5 DCI sadece 1 yıl içerisinde fiyatları ciddi anlamda yükselen araç olurken, diğer Renault modellerinde de durum Megane 1.5 DCI’den farklı değil.

Yine Renault markası olan 2016 Model Megane 1.5 DCI Sedan listede yüzde 42’lik artışla ikinci olurken, üçüncü sırada ise 2017 model Renault Clio 1.5 DCI %41 oranında fiyat artışıyla en çok değerlenen arabalar listesinde yer aldılar.

2016 Model Honda Civic 1.6 VTEC Eco

Ortalama 60 bin km seviyesindeki 2016 Model Honda Civic 1.6 VTEC ECO, en çok değerlenen arabalar listesinde %25’e yakın fiyat artışıyla yer alıyor. Listede bulunan tek Japon markası olan Honda Civic, Türkiye’de tercih edilen popüler araçlar arasında bulunuyor.

İlginizi Çekebilir  2019 Yılının En Güvenilir Arabaları

2011 BMW 5 5.20 Dizel M20

Otomatik şanzımanlı F10 5.20 dizel BMW 5.20 Premium paketiyle değerini en fazla artıran otomobiller arasında yer alıyor. Özellikle 135 bin km dolaylarında kilometre sayacına sahip olan BMW 5.20 Türkiye’de Premium segmentinde en fazla tercih edilen araçlar arasında da yer alıyor.  %20’nin üzerinde değer artışı görülen 2011 BMW 5.20 sport, geçmiş yıllarda yaşadığı değer artışı ile de dikkat çekmişti.

2017 Model Hyundai i20 1.4 Benzinli

Özellikle 45 bin km sayacına sahip olan 2017 model Hyundai i20 1.4 benzinli modelleri, Türkiye’de yakalamış olduğu satış segmentiyle dikkat çekiyor. Kilometresi ve donanımına göre yaklaşık 22 bin liralık fiyat artışı olan Hyundai i20, dizel modeline göre çok daha düşük fiyatlara satılması nedeniyle tercih ediliyor.

2016 Model Volkswagen Golf

Dünya genelinde fazlaca popüler olan compact hackbackler arasındaki 2016 model Volkswagen Golf, %22 dolaylarında değer kazanarak listeye giren otomobiller arasında yer alıyor.

2015 Model Vokswagen Jetta 1.6 Dizel

Giriş donanım seviyesindeki otomatik şanzımanlı Volkswagen Jetta 1.6 Dizel, en fazla fiyatı artan ikinci el otomobiller arasında yer alıyor. Alman markaları arasında Türkiye’de popüler araçlarından biri olan Jetta, diğer araçlara göre yüksek fiyatlarına rağmen iyi bir satış grafiğine sahip araçlardan biri olarak öne çıkıyor.

Genel olarak listede fiyatı en fazla artan otomobiller bunlar olsa da bunların dışında tüm marka ve model araçların, özellikle son 2 yıldır ciddi bir fiyat artışı yaşadıklarını söyleyebiliriz. Sıfır ve ikinci el otomobil piyasasında yaşanan bu artış ile araçlar değer kazansa da piyasa da araç azlığının veya istenilen marka ve model seçeneklerinin hızlı şekilde bulunamaması da dikkat çekiyor.

Özellikle otomotiv sektöründe üretimlerin Koronavirüs sebebiyle azalmış olması ve üreticilerin daha tedarikli hareket etme çabaları, fiyat artışlarının temel nedeni olarak düşünülüyor.

İlginizi Çekebilir  Yeni Seat'lar Farklı Tasarım ile Gelecek

En çok değerlenen arabalar üzerine yazımızın ardından “Dünden bugüne Ford Mustang modelleri” içeriğimizi de incelemenizi öneririz.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here