Gergi Bilyası Nedir? Neden Ses Yapar?

Gergi Bilyası Ne İşe Yarar?

İçten yanmalı motorlarda kayışların gergin kalmasını sağlayarak stabil dönmesini sağlayan halka şeklindeki parçalardır. Triger sisteminde kayışın dişli olması sebebiyle tırtıklı olan triger gergisi bulunurken, v kayışının düz olması sebebiyle düz v kayışı gergisi kullanılır.

gergi bilyası fotoğrafıGergi Bilyası Arızası

Genellikle ilk çalıştırma sırasında yoğun bir sesle çalışmaya başlayan gergi rulmanı, motor içerisinde klima kompresörü çalışır gibi bir ses, bir metal sürtme sesi var ise sorun muhtemelen gergi bilyasındadır.

Ayrıca araç dururken gaz verilip devir yükseltildiğinde gelen bir sürtme sesi, cikleme sesi ile de anlaşılabilir.

Neden Bozulur?

Motordaki her parça gibi gergi bilyasının da bir ömrü vardır. Genellikle v kayışı değişimlerinde değişimi tavsiye edilse de parçanın sağlam olması sebebiyle değişim atlanabilmektedir. Ancak kayış değişiminden sonra parçanın arızalanması ve gergisinin bozulması sebebiyle v kayışı sesi duymaya başlanır.

motor v kayışı

Gergi Bilyası Dağılırsa Ne Olur?

V kayışının gergin ve stabil şekilde dönmesini sağlayan bu parça ses yapmaya başladığında genellikle ömrünü tamamlamış demektir. Buna rağmen parçanın değiştirilmeden aracın kullanılması sonucu bilya parçalanır ve kayış yerinden çıkarak dönemez hale gelir. Gergi bilyası bozulursa ne olur sorusuna vantilatör kayışının yerinden çıkması sonucu bağlı olan klima kompresörü, alternatör, devirdaim pompası ve eğer aracınız hidrolik direksiyonlu ise direksiyon pompası devre dışı kalacaktır.

Bu arıza da aracınızın hararet yapmasına, stop etmesine ve direksiyon sertleşmesine sebep olacak, kaza riski oluşturacaktır.

Aşağıdaki videoda gergi bilyası arızasının nasıl bir ses çıkaracağını izleyebilirsiniz.

Gergi Bilyası Değişim Fiyatı

Otomobilin marka modeline göre değişmekle birlikte bilyanın parça olarak fiyatı 30-100 TL aralığında değişmekte. İşçilik olarak ise genellikle sanayide 50-70 TL arası V kayışı değişim işçiliği alınmakta.

İlginizi Çekebilir  Araba Camlarının Buğulanması Nasıl Önlenir?

Parçayı kayış değişimi ile beraber değiştirmeniz durumunda tek işçilik ile iki parçayı da değiştirmiş olacaksınız. Aksi halde bilyadan ilerleyen süreçlerde ses gelmeye başlayacak ve tekrar işçilik parası vermek durumunda kalacaksınız.

 

Yazı Özeti
Gergi Bilyası Nedir?
İçerik
Gergi Bilyası Nedir?
Açıklama
İçten yanmalı motorlarda kayışların gergin kalmasını sağlayarak stabil dönmesini sağlayan halka şeklindeki parçalardır.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here