Direksiyon Sertleşmesi Sebepleri ve Çözümü

Özellikle 2000 yılı ve sonrasında üretilen tüm otomobillerde yardımlı direksiyon kutuları bulunuyor. Yani bir hidrolik sıvısı veya elektronik bir ünite yardımı ile direksiyon kolay bir şekilde döndürülebiliyor. Sürüşü büyük oranda kolaylaştıran bu sistemlerin en büyük arıza belirtisi ile direksiyon sertleşmesi.

Direksiyon Sertleşmesi Neden Olur?

Otomobillerde iç kısımdaki direksiyon, “direksiyon kutusu” adı verilen bir elektrik motoruna veya hidrolik bir üniteye bağlıdır. Bu sistem sayesinde manevra hareketi kolaylaştırılır ve sürüş konforu sağlanır. Her ne kadar motordan güç çektiği ve emisyonu artırdığı gerekçesi ile tüm araçlar elektrik destekli direksiyona sahip olsa da eski araçlarda hala hidrolik sistem bulunmakta.

Sürüş sırasında direksiyonun zor dönmeye başlamasının birçok sebebi olabilir. Gelin bu sebeplere bakalım;

 • Eğer hidrolik direksiyonlu bir araca sahipseniz(marka-model bilgisini yorumda yazarak bize sorabilirsiniz) ilk olarak direksiyon kutusunun yağ haznesine bakmalısınız. Motor kaputunu açtığınızda fotoğrafta gördüğünüz genellikle sarı kapaklı ve üzerinde direksiyon işareti olan kapağın altındaki hazneden yağ seviyesini kontrol etmeli ve min seviyesinin altında ise araca uygun hidrolik sıvısı ile(DOT 4, 5 gibi çeşitleri vardır.) eklemesi yapılmalıdır. Yağ tamamlandığında sistemde başka arıza yoksa direksiyon eski haline dönecektir.
 • Arabanızın ön lastiklerinin hava basıncının düşmesi sonucu yere temas ettiği alan artar ve buna bağlı olarak sürtünme çoğalır. Lastik havalarını ideal düzeye getirdiğinizde direksiyonda yumuşama olacaktır.
 • Aracın ön takımında darbeden kaynaklı yamulma vs. olması durumunda direksiyon hareketi zorlaşacaktır. Ayrıca rot ayarı bozulması da direksiyon sistemini doğrudan etkiler.
 • Eğer aracınızda elektrikli direksiyon sistemi var ise ve elektrik sisteminde bir arıza varsa(akü zayıflaması, elektrik kaçağı gibi) direksiyon motoruna yeterli güç gitmeyecek ve sertleşme olacaktır.
 • Yukarıdakilerin haricinde direksiyon motoru içerisindeki dişliler, rot kolları ve mafsalda oluşan bir arıza da doğrudan sistemin çalışmasını etkiler. Nispeten kolay olan yukarıdaki adımlar kontrol edildikten sonra parçanın değişimi veya revizyonu düşünülmelidir.
İlginizi Çekebilir  Ön Cam Filmi Yasak Mı? 2020
Birçok araçta bulunan standart direksiyon sistemi.

Ani Direksiyon Sertleşmesi

Özellikle elektrikli direksiyona sahip araçlarda sıkça karşılaşılan bu durum aracın elektrik sistemi ile ilgili bir arızadan kaynaklanır. Elektrikli direksiyon sertleşmesinde alternatör veya akünün yeterli akımı verememesi sebebi ile direksiyon normalden daha zor hareket eder ve sürüş güvenliğini tehlikeye sokabilir.

Hidrolik direksiyon sertleşmesi ise daha çok mekanik arızalardan meydana gelir. Direksiyon hidroliğinin azalması veya motora bağlı kayışın kopması, işlevini yitirmesi sonucu direksiyon sertleşebilir.

Aşağıdaki videoda hidrolik direksiyonlu araçlarda direksiyon sıvısını nasıl kontrol edebileceğinizi ve ekleme yapacağınızı görebilirsiniz.

Akü Ömrünün Bitmesi Direksiyon Sertleşmesine Sebep Olur Mu?

Yeni araçların neredeyse tamamında bulunan elektrikli direksiyon sistemi gücünü aküden ve alternatörden alır. Kendisini artık tam olarak şarj edemeyen kapasitesi düşmüş akünün voltajı da azalacağından direksiyon pompasına yeterli gücü veremez. Bu durum sonrasında da aracınızın direksiyonu sertleşebilir.

Aracınızın aküsü eski ve direksiyonunuzda eskiye oranla sertlik varsa ilk olarak akünüzü ölçtürmenizi öneririz.

Hidrolik Direksiyon Neden Sertleşir?

Elektrikli olmayan (kaputta direksiyon yağı koymanız için hazne olan) hidrolik direksiyonlu araçlarda direksiyon sertleşmesi oluyorsa ilk şüphelenmeniz gereken yağ olmalıdır. Genellikle sızıntı, delinme vs. sebebi ile yağ azalır ve basınç düştüğü için direksiyonunuz sertleşir. Diğer yandan aracın altını vurmanız, direksiyon kutusundaki arızalar da bu soruna sebep olabilir.

Direksiyon Hidrolik Yağı Biterse Ne Olur?

Hidrolik direksiyon sistemleri, V kayışı tarafından hareket ettirilen bir pompanın oluşturduğu hidrolik basıncı ile çalışırlar. Bu sistemde yağın bitmesi durumunda pompa oluşturduğu basıncı iletemez ve direksiyonda ciddi şekilde sertleşme gerçekleşir. Ayrıca direksiyon pompası yağsız çalıştığında arızalanabilir. Hidrolik sıvısı pompada veya hidrolik haznesinde oluşan bir kaçaktan dolayı eksilebilir.

Direksiyon hidrolik yağı azaldığında ise pompanın üreteceği basınç azalacağından direksiyon hissedilir şekilde sertleşir. Eksilmenin seviyesine göre direksiyonun manevra özelliği azalacaktır.

Yazı Özeti
İçerik
Direksiyon Sertleşmesi Sebepleri ve Çözümü
Açıklama
Direksiyonun zor dönmesi hidroliğin azalması, alt takım arızaları veya direksiyon kutusundaki bir arızadan kaynaklanabilmektedir.

199 YORUMLAR

 1. Merhabalar 2001 palio hidrolik direksiyon kutusundan yağ kaciruyordu soktum tornaciya gönderdim yapildi şimdi yağ kaçırması bitti ama sağ tarafa direksiyon ağırlaştı tornacı birşey yok dedi ne yapmam gerek acaba

  • Merhabalar,
   Öncelikle aracın sağ lastiklerine, sağ rot kollarına ve direksiyon kutusunun sağ körüklerine baktırın. Sorun muhtemelen bu üç parçadan birindeki arızadan kaynaklanıyor. Diğer yandan montaj hatası olması, kullanılan yağın uygun olmaması gibi sebepler de direksiyon ağırlaşmasına sebep olmuş olabilir.

 2. Merhaba sayın ustam, 1997 vectra b 2.0 cd aracımın ön takımını yaptırdıktan 2 gün sonra direksiyon pompam arıza yaptı ve bulunduğum ildeki usta başka marka taktı maalesefki ilk taktığın günden şuana kadar 2 ay geçti direksiyon genelde ağır arada bir hafifliyordu ve bu süre içinde 1 litreye yakınyakın yağ bitti ekleme yaptım ustaya gittim normal diyor acaba nedendir ben bir çözüm yolu bulamıyorum.

  • Merhabalar,
   Sağlam bir pompanın 1 litre yağ eksiltmesi kesinlikle normal olamaz. Direksiyon körüklerini değiştirdiniz mi kutu değişirken? Veya hidrolik deposu etrafında yağ sızıntısı var mı, eğer depodan akıtıyor ise belli olur ve hidrolik çevresindeki parçalara zarar verebilir de. Büyük ihtimal sistemde sıvı geçen parçalar tam sıkılmadı veya körüklerden kaçırma yapıyor.

   • Merhaba Aziz bey,
    Direksiyon kutusu değişimi olmadı ön takımda rotlar rot başları direksiyon kol demiri ve buna bağlı körükler vs, değişim oldu direksiyon pompası değişti fakat şunu diyebilirim direksiyon pompasının altından iki boru çıkıyor biri yağlı onda kaçak var zannedersem yarın hem körükleri hemde o boruları baktıracam bu sefer başka ustaya gidecem. :(

    • Pompaya giden borular doğru takılmamış veya contaları eskimiş o halde. Zaman kaybetmeden farklı bir ustada yaptırmanızı öneririm, ayrıca hidrolik sıvısına çıplak elle değmeyin, tahriş edici zararlı bir sıvıdır.

 3. Doğrudur abi inş pazartesi günü gidip baktıracam inş sorun contadadır. vermiş olduğun bilgiler için sonsuz teşekkürlerimi sunarım :)

  • Ustam merhaba hidrolik borusu patladı aracımın focus 2007. Hidrolik borusunu değiştirdim ancak direksiyon sert şuanda zamanla geçer mi bu sertlik

   • Merhabalar,
    Doğru hidrolik eklendi mi? Hidrolik eklendiyse ve kaçak yoksa direksiyonun yumuşaması gerekir. Hazneden vs. kaçak var mı onu bir kontrol ettirebilir misiniz?

 4. renault trafic aracımın direksiyonu çok sert normal bi hızda giderken direksiyonu anı bir hareketle sağa ya da sola farketmiyor çevirdiğiniz zaman sanki kilitli gibi dömüyor neden yapar.

  • Merhaba,
   Direksiyon sürekli sert ise direksiyon hidroliği çok azalmış olabilir ancak kilitli gibi dönmemesi bir direksiyon kilidinin arızasından kaynaklanabilir. Bazı araçlarda kontak anahtarında temassızlık olması durumunda sürüş sırasında direksiyonu kilitleyebiliyor.
   Diğer yandan direksiyon mafsalı da bir yere takılıyor veya yağsız kalmış olabilir.

 5. Merhaba

  2002 model pejo boxer var direksiyon durduğum yerde gaza basında yumuşuyor normalinde sert yağ ile ilgili sıkıntı yok acaba neyden kaynaklı olabilir

  • Direksiyon pompasında bir sorun olabilir. Rolanti devrinde pompa yeterli gücü alamıyordur. Aracın v kayışını ve direksiyon kutusunu kontrol ettirmenizi öneririm. Bir ihtimal de rolanti devri olması gerekenden düşük olabilir birçok sebepten ötürü. Bundan dolayı direksiyona yeterli güç sağlanamıyor olabilir.

 6. Hocam 2008 ford connect aracım var pazar günü aracımı gezmeye hittim geldim yerine koydum bişey yoktu cuma günü arabayla işe gidiyim dedim aracın direksiyonu cok sert olmuş döndürmekte zorlandım acıkcası sizce nasıl bi sorun olabilir

  • Aracın altını vurdunuz mu? Rot kolları, direksiyon kutusu vs. hasar görmüş olabilir. Direksiyon kutusundaki yağ azalmış olabilir vs. birçok neden var. Araç kuru bir yerde park halinde kaldı ise altına ve direksiyon kutusu çevresine bakıp sızıntı, darbe almış parça var mı kontrol etmenizi öneririm.

 7. Merhabalar..aracimizda kuru direksiyon kutusu vardi.hidrolige cevirdik ilk yapıldığında direskiyon serti sonra baska pompa alip denedik bu seferde yumuşadı ama ses gelmeye basladi aşırı..
  Dedik baska pompa takalim onda da yine sertik vardi..bu sefer kutudan suphelednik onu da calisan ayni model aractan söktük taktik yine sert oldu sonrasında borulari ve yağ haznesini de degistridik nu seferde bazen yumuşuyor olduhu yerde ama giderken hicbir sorun yok..nasil bir yol izlemeliyiz..tesekkurler

  • Merhaba, motorla kayış bağlantısı sağlamlığı nasıl? Araç dururken deviri yükselttiğinizde direksiyon yumuşuyor mu? Genelde sonradan yapılan hidrolik sistemlerde düşük devirde sertlik sorununu çok yaşıyoruz. Araç dururken devri 2000-3000 e getirip hidrolik pompasını test edebilir misiniz?

 8. Merhaba aracım Toyota corolla 2016 1.4 advance mm modeli demin yol karlı buzluydu viraj alırken kaldırıma sol arka kapıdan sonrası çarptı arısı sert değildi 50 km hız civarındaydı inip baktım bi aşınma başka bi sorun yoktu çizik bile yok ama direksiyon sertleşti ve kendi kendini toparlamıyor yardımcı olabilirseniz çok sevinirim

  • Merhaba, rot kolları eğilmiş olabilir, direksiyon körükleri patlamış hidrolik sızdırıyor olabilir. Vakit kaybetmeden bir servise gitmenizi öneririm aksi halde komple direksiyon kutusunu bozabilirsiniz.

 9. Mrb 2006 vectra c aracim var ani direksiyon sertleşmesi oluyor önce direksiyon ışığı yanıyor direksiyon dönmeyecek şekilde sertleşiyor bi süre bekleyince ışık sönüyor ve normale dönüyor ayda 1 2 kez oluyor neden olabilir acaba.
  Birde araç bende değilken sanırım on tekeri kaldırıma sürtünmüş ve biraz sola çekiyor araçim

  • Merhaba,
   Direksiyon pompasının hidroliği ne durumda? Bu direksiyon sertleşmeleri uzun kullanım sonrasında mı oluyor? Eğer öyle ise hidrolik kaynadığından pompaya gücü iletemiyor olabilir.
   Sola çekme durumu için rot-balans yapılması gerekir. Muhtemelen jantınızda yamulma olduğundan çekme yapıyordur.

 10. Aziz bey merhaba 2006 model Citroen C4 sxpk aracım var direksiyon hareket halinde iken birşey hissedilmiyor fakat park edeceğimiz esnada direksiyonu iki elle zor cevirebiliyorum , hata için hidrolik yağ olabilir dendi yağı komple değişti sorun aynı , elektrik pompası direksiyonu sağa sola çevirdiğinizde rölanti ayarında düşme oluyor , sanırım çalıştığına işaret ediyor , sorunum ne kaynaklı olabilir .

  • Merhaba, bildiğim kadarıyla aracınızda elektrikli direksiyon kutusu var. Acaba rolanti devrinde akünüzün voltajı düşüyor ve pompaya yeterli gücü iletemiyor mu? Akünüzünü durumu nedir bir de alternatör testi yaptırdınız mı hiç elektrikçide?

 11. iyigünler ustam.. bende 92 model 1.8 vectra var.. geçenlerde parkettim bi saat sonra çalıştırdım direksiyonun ağırlaştığını farkettim..bu şekilde 150-200 km kullandım daha sonra yağ haznesini kontrol ettiğimde boş olduğunu gördüm yağı koyduğumda yumşamıştı fakat sabah çalıştırıdığmda yine aynı şekilde direksiyonun sert ve rahatsız edici sesiyle karşılaştım. önceden de direksiyonu sona kadar kırdığımda dışardakileri bile rahatsız edecek şekilde accayip cayırtılı ses yapıyodu ama şimdi özellikle sol tarafa çevirmeye başladığım anda aynı sesi yapıyor.. yağ haznesinde eksiltme yok.. şimdiden teşekkür ederim

  • İyi Günler,
   Rot kollarında ve direksiyon kutusu dişlilerinde bir sorun var gibi sesi göz önüne alınca. Size tavsiyem bir rot balans servisinde aracın alt takımını kontrol ettirmeniz. Muhtemelen mekanik bir arıza var.

 12. Iyi günler benim araba Renault Laguna direksiyon cok set dönüyor rotbalans ayarı yapıldı ve terazi kolu bilyası değişti sorun ne olabilir

  • Rot balans sırasında ustanız alt takım parçalarının kontrolünü yaptı mı? Rot kolları eğilmiş olabilir, direksiyon hidroliği azalmış olabilir. Kremayer dişlisinde aşınma olabilir vs. gözle görmeden maalesef birçok olasılık söyleyebiliriz. Tekrar bir rot-balans servisine gidip alt takım kontrolü ve direksiyon hidrolik kontrolü yaptırmanızı öneririm.

 13. S aleyküm 2012 pejo partner origin aracım var 94 bin km de 90 binde v kayışı triger devir daim değişti sıkıntı yok bir kaç gündür aracımın direksiyonunda sürüş esnasında sağa sola dönüşlerde tutukluklar hissediyorum ses vuultu vurma gibi ses falan yok sadece sağa yada sola yarım tur dönüşlerde direksiyonda sanki bir yere sürtüyormuş hissi veriyor sürekli
  Gittiğim ustaya gittim hidrolik seviyesinde eksilme yok aracın direksiyon mil kısmına hava tuttu yağlama yaptı bir gün kullandım geçmedi sonra rot ayarı yaptırayım dedim rot ayarı yaptırdım lastik havalarını kontrol ettirdim Lastiklerim yazlık ve yeni proplem hala devam ediyor sıkıntı neden kaynaklıdır cevaplarsanız memnun olurum şimdiden teşekkür ederim

  • Aleyküm selam, aracınızda bildiğim kadarıyla elektrikli direksiyon var. Direksiyon kalibrasyonu bozulmuş olabilir, yeni nesil araçlarda sensör hataları buna sebep olabiliyor veya direksiyon içerisindeki dişliler aşınmış olabilir. Rot-balans yapılırken iyice kontrol edildi mi? Tekerlerin sürtmesi, rot kollarının hasar alması vs. incelendi mi?

 14. Merhaba. 92 model opel vectra var. Direksiyon çok sert. Dönüşlerde lastiklerde dalgalanma olduğunu hissediyorum.Sanki direksiyonu çevirdiğimde lastikler sonradan dönüp vuruyor gibi ses çıkarıyor. Tüm kayışlar yeni değişti. Aküyü yeni değiştirdim. Tüm ayarları yapıldı. Ama sorun bir türlü geçmiyor.

  • Merhaba,
   Rot kollarında da gözle görünür bir sorun yoksa direksiyon kutusundaki dişliler aşınmış gibi. Muhtemelen parçanın revizyon görmesi gerekecek.
   Dönüşlerde de diş atlıyor olabilir.

 15. Ustam Merhaba, aracım 2004 model Audi A3 ve elektrikli direksiyon bulunmakta. Benim sorunum şu ; Gösterge de kırmızı renkte direksiyon arıza lambası yanıyor, başta bu lamba yanmasına rağmen direksiyonum yumuşaktı fakat ne olur ne olmaz diye bir direksiyoncuya gösterdim, bana farklı bir direksiyon kutusu taktı arıza lambası söndü fakat direksiyonum olduğundan çok daha fazla sertleşti. Daha sonra eski direksiyon kutumun takılmasını istedim, arıza lambası tekrar geldi fakat direksiyonum hala çok sert. Tek el ile kontrol edemiyorum aracı. Alt takımlara bakıldı bir şey yok dendi, her kafadan bir ses çıktı kimisi direksiyon pompası dedi, kimisi direksiyon kartından olabilir dedi. Aracın direksiyonu adaptasyon olmuyor, açı sensörü hatası veriyor bilgisayarda sürekli. Ne yapacağımı şaşırdım, bir fikriniz var mı acaba ? Şimdiden teşekkürler.

  • Merhabalar,
   Aracınızda dediğiniz gibi elektrikli direksiyon mevcut. Büyük ihtimalle direksiyonun elektronik devresi arızalanmış. Büyük şehirlerde elektrikli direksiyon onaran yerler var, eğer yakınsanız öyle bir servise gidip tamir ettirebilirsiniz. Bildiğim kadarı ile parça olarak çok pahalı elektrikli direksiyon sistemleri. Eğer alt takımda ve direksiyon sisteminde gözle görülür bir arıza yoksa en kuvvetli ihtimal bu gibi.

   • Öncelikle geri dönüşünüz için teşekkür ederim. Mersin’de yaşıyorum ve yarın bir tanıdığımın aracı olması ile farklı bir ustaya götüreceğim. Direksiyon açı sensörümün kodlanması gerektiğini söylemiş, bakalım bir de ona gösterelim ustam. Ona göre sonucu yazarım, sizin söylediklerinizi de bir köşeye yazdım yarın bahsedeceğim bundan.
    Teşekkür ediyorum, iyi geceler. Bu arada belki biri görür aklında bir fikir oluşur diye yazıyorum, Bana biçilen fiyatlar arasında ; Direksiyon kutusu değişimi 3 Bin TL – Direksiyon kartının değişimi ise en aşşağı 2 Bin TL olacağı söylendi. Araç Marka/ Model değişkenliği gösteriyor mu bilemem. Tekrar iyi geceler.

    • Açı sensörü aslında doğrudan direksiyon sertliğine etki etmiyor ancak direksiyonun toplaması, abs, esp ve sinyallerin otomatik kapanmasını engelliyor. En azından kendi Corsa aracımda bu şekilde olmuştu. Direksiyon elektronik ünitesi dediğiniz fiyatlara yakın evet, Corsa grubunun 1250 TL civarı olduğunu düşünürsek Audi için normal bir fiyat. Ancak revizyon yapan yerleri araştırmanızı öneririm, bazıları kargo ile de parça kabul ediyor.

     • Bugün sanayi de bir oto elektrikçi’de aracı yaptırdım. Direksiyon arıza lambası söndü ve direksiyonu Bilgisayardan GTS moduna alarak biraz daha hafiflettik sertliği. Adaptasyon falan yaptı, şu an eskiye nazaran daha yumuşak (Kesinlikle olması gerektiği gibi değil ama) ve sağa sola çevirmelerim de direksiyon kendisini toplamıyor. Daha sonra Rot ayarı yaptırarak direksiyondan maksimum verimi almaya çalıştım. Bir kaç gün böyle idare edeceğim ve daha sonra farklı bir direksiyoncuya göstereceğim aracı. Teşekkür ederim geri dönüşleriniz için, tavsiyelerinize kulak vereceğim.

     • Ben teşekkür ederim, umarım düşük bir maliyetle aracı yaptırabilirsiniz.
      İyi Günler

 16. Araba 2012 grand c max, elektrikli direksiyon. Dün sanayide debriyaj üst merkezi ve triger kayışını değişirttim. Yeniden akü takılıp çalıştırıldığında, direksiyon sertleşti ve sertleşme arızası verdi. Akü, stop halinde 13volt çalışır halde ise 14,9volt ölçüldü. Elektrkçi, sigortalarda sağlam dedi. Arıza bulunamadı. Lütfen yardımcı olabilirseniz sevinirim, şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba, debriyaj sisteminde onarım yapılırken travers ve direksiyon kutusu sökülüyor diye biliyorum. Acaba elektrik bağlantısı vs. eksik yapılmış olabilir mi? Parça enerji çekemiyor gibi sadece sertlik problemi var ise.

    • Aklıma ilk gelen sigortalardı ancak sigortalar elektrikçi tarafından kontrol edildi demiştiniz o sebeple alternatif çözüm düşündüm. Ucuza çözüldüğüne sevindim. Geçmiş olsun.

 17. Ustam iyi günler, arabam 2013 model Renault Clio 0.9 tce. Elektrikli direksiyona sahip. Arabamda gıcırtı sesi vardı ve 06.03.2020 tarihinde viraj demir lastikleri, diskler ve baltalar değişti. Direksiyon 90 dereceye yakın yamukken eve gittim çünkü rot için açık yer yoktu. O sırada esc kontrol ettiriniz yazısı vardı. Başka bir şey de yoktu. Ertesi gün rot ayarı yapıldı ve hafif bir tıkırtı devam edince sol z rot da değişti. Fakat z rot değişmeden önce rot ayarı yapılırken direksiyonun derecesi baya eğik olduğu için usta mafsaldan önce kabaca ayarladı fakat baya çok uğraştı. Sonra da rot ayarı yapıldı. Şimdi hiçbir ses ve vurma yok. İlk günkü gibi oldu. Ama hala esc kontrol ettiriniz uyarısı duruyor ve bilgisayara bağlandığında hata kodu vermiyor. Aynı zamanda da giderken yok ama çok yavaşlayınca ya da rölanti halindeyken direksiyon sağa dönerken çok aşırı sertleşme oluyor. Direksiyon kutusu arızası dediler ama tıkırtı için de öyle demişlerdi sol z rot değişince tıkırtı geçmişti. Ben aküden de şüpheleniyorum. Araç sıfır alındığında akü hala hiç değişmedi. Acaba akünün ömrü bitmeye yaklaştığı için bu sorun çıkmış olabilir mi? Bir süredir akünün ömrü ne zaman biter nasıl anlarım kendi kendime diye de düşünüyordum. Arabanın elektrikli diğer aksamları da bir sorun gözükmüyor ama.

  • Merhaba, sorun aküden kaynaklı olabilir, yeterli voltajı veremiyor olabilir ancak aklıma alt takım parçaları değiştirilirken direksiyon kutusuna zarar verilmesi geldi. Elektrik bağlantıları oynanmış ve yeterli voltajı çekemiyor olabilir(düşük devirde güçten düşmesinin sebebi), sigorta kutusundaki sigortası patlamış olabilir vs. Bunları kontrol ettirmenizi öneririm.

   • İyi günler. Aracın aküsünü değiştirdim. Fakat direksiyon sağa dönerken hala sertleşme oluyor rölantideyken ve bir süre sonra dişli atması gibi tık diyerek normal yumuşaklığına dönüyor. Usta rot ayarından önce mafsaldan düzeltme yaparken çekiçle falan baya uğramıştı yerine oturtmak için. Bu sorunu anlattığımda mafsal dönüyor bir sıkıntı yok direksiyon kutusu diyor hala. Tekrar ustaya verdim bir daha bakacak ama hala ne olduğunu anlamış değilim.

 18. Merhaba aracim 2009 hyundai i 30 dizel. Araci calistirdiktan 5 dk sonra falan direksiyon tas gibi oluyor cok zor dönuyor.stop edip calistirinca duzeliyor ve gene tekrarliyor.sorun ne olabilir

  • Merhaba,
   Aracı servise gidip bilgisayara bağlattınız mı? Yüksek ihtimalle arıza kaydı yapmıştır araç. Şarj dinamosunun voltajı düşük olabilir, açı sensöründe bir arıza olabilir, direksiyon motoru arızalı olabilir vs. birçok sebep var. Yüksek ihtimalle araç bunlardan birini arıza olarak kaydetmiştir.

 19. Araci bilgisayara baglatmadim.bu sorunu yeni oldu daha onceden yoktu .ilginiz icin tesekkurler

 20. Hocam merhaba. Aracım 2011 Audi a5 . Aracı ilk çalıştırdığım zaman direksiyon gayet yumuşak . Lakin yola çıktığımda ve hızlandığımda direksiyon sertleşiyor ve yavaslasam dahi bi daha o sertliği gitmiyor . Aracı stop ettıkten sonra tekrar çalıştığımda yumuşuyor ancak sonra tine aynı sorunu veriyor . Ve geri vitese aldığım zaman frene basarak yavas yavaş geri gittiğimde direksiyon sanki birşeye takılıyor gibi dönüyor ve ses geliyor bayağı sorun ne olabilir sizce. Şimdiden teşekkür ederim .

  • Merhaba, Aracınızda servo direksiyon var, ciddi anlamda karışık çok elektronik bir sistem standart elektrikli diresksiyonlara göre. Servo sisteminde direksiyon km sensörü ile birlikte çalışır ve hız arttıkça direksiyon sertleşir. Sizin aracınız sanırım km sensörü ile iletişim sağlayamıyor veya parçada elektronik bir arıza var.
   Geri vitese aldığınızda takılmasını tam anlayamadım mafsal vs. sürtse ileri giderken de olması gerekir. Yetkili servise veya işinin ehli bir özel servise iyice kontrol ettirmenizi öneririm.

 21. Merhabalar, 2011 model hb Chevrolet Cruze, aracıma gaz vermeden çalışır vaziyette zor dönüyor fakat gaz verince yumuşuyor. Sorun nedir sizce?

  • Merhaba,
   Aracınızın elektrik sisteminde sorun var gibi. Alternatör, aküyü kontrol ettirmenizi öneririm. Rolanti devrinde bi düşme var mı?

   • Direksiyonu tam çevirdim mi bir farlarda kısılma oluyor, sonra düzeliyor. Şimdide direksiyon pompasını değiştim. Yine aynı sorun var. Bİr usta akım yetmiyor dedi diğeri direksiyon kutusu olabilir, hepsi ayrı birşey söylüyor.

    • Aracınızdaki sistem elektronik direksiyon kutusu. Direksiyonu hareket ettirdiğinizde elektrik voltajı düşüyor demişsiniz. Düzgün bir oto elektrikçide sistemi kontrol ettirir misiniz? Genellikle direksiyon sistemi doğrudan aküden elektrik tertibatına sahip oluyor. Bu kısımda bir oksitlenme vs. olmuş çektiği akımı azaltıyor olabilir.

 22. Merhaba ustam 2015 model passat b8 aracim var araci yeni aldim direksiyonu cok dusuk hizlarda bile cok sert. Saygilarimla…

  • Merhabalar,
   Aracı bilgisayara bağlattınız mı? Direksiyon kutusunda bir arıza olabilir veya alt takımda bir arıza olabilir. Detaylı bir kontrol ettirmenizi öneririm.

 23. Merhabalar aracim 2005 model mercedes vaneo dizel otomatik aracta normal surerken ya da donuslerde hic bir kitlenme olmuyor fakat paralel parklarda ya da direksiyonu biraz fazla cevirdigimizde cok serlesiyor hatta cevrilemeyecek kadar sertlesiyor. Akü yeni de yeni hic bir uyari lambasi yanmamakta. Sizce sorun nedir?

  • Merhaba,
   Büyük ihtimalle direksiyon beyninde vs. problem var. Aracı hiç yetkili serviste bilgisayara bağlattınız mı?

   • Direksiyonun tamamen degismesinin gerektigini 12000 tl fiyat cektiler. Sanayi de bir ustaya goturdum bozulmadan bir sey yapamayiz tamamen sertlesirse sorun anlasilir dediler. Ne yapacagimi sasirdim.

    • Yetkili servisler genelde sadece değişim odaklı çalışıyor. Özel serviste direksiyon kutusunun revizyonu yapılabiliyor.

 24. Merhaba ustam 2.0 dizel VECTRA aracım vardı direksiyon kutusu hortumlarındaki kaçaklardan dolayı hortumları söktürüp değiştirdim hemen sonrasında yağ kaçağı sorunu bitti ama direksiyon her iki yönete zor dönmeye başladı daha önce ise direksiyon gayet güzel ve yumuşak idi

  • Merhabalar,
   Hidrolik sonradan doğru ürün ile değiştirildi mi? Sıvı eksik kaldıysa ciddi oranda sertleşmeye sebep olabilir. Bunu kontrol ettirmenizi öneriyorum ilk olarak.

   • Hayırlı günler öncelikle sorularımıza cevap verdiğimiz için teşekkür ederim 2001 model Vectra b 1.6 aracım var direksiyonum sert ama gaza basınca yumuşuyor neden olabillir teşekkür ederim

    • Merhaba, aracınızda hidrolik direksiyon var o sebeple elektronik bir arıza olduğunu pek sanmıyorum. Tekerlekler dönerken sürtünme kuvveti azaldığı için direksiyon daha kolay kontrol edilebilir bu sebeple yumuşuyor sanırım. Direksiyon kutusunun hidroliğini kontrol ettiniz mi ,genelde bu arıza hidrolik azaldığında veya çok uzun yıllar değişmeyip özelliğini kaybettiğinde ortaya çıkıyor.

     • Hayırlı günler öncelikle sorularımıza cevap verdiğimiz için teşekkür ederim 2001 model Vectra b 1.6 aracım var DURUR vaziyette iken direksiyonum sert ama gaza basınca yumuşuyor pompa arızası veyada direksiyon kutusu olabilir mi

     • Merhaba,
      Pompa arızası olma ihtimali yüksek. İlk olarak hidrolik durumu ve seviyesini incelemenizi öneririm.

 25. iyi günler aracım 2012 honda civic ve eps uyrarısı veriyor sabah çalıştırdığımda düzeliyor 10 km gideyim stop edip 10 dk sonra çalıştırdığımda gene aynı hatayı veriyor sigortadan olsa tekrAR DÜZELİRMİ yardımlarınız için teşekkürler

  • Merhaba, aracın aküsünün durumu nedir? Akü zayıf ise belirli bir voltaja gelene kadar arıza lambası yakıyor olabilir? Sigortadan olsa muhtemelen uyarı hiç sönmeyecektir.

   • aziz bey akü 3 aylık mutlu 72 amper 2.3 gün önce bi yanıp bi düzeliyordu ama şuan devamlı arızaa veriyo sabah 10 gibi ilçedeki elektrikçiye göstereceğim inşallah aküdendir ama sanmam çünkü dün arıza verirken laptopla girip baktılar arıza gözükmüyo dedi sonra tamamen tara arıza göster deyince eps motor kaynaklı 4 arıza verdi sildi ama düzelmedi sanırım tuzluya mal olacak bunlar tamir ediliyormu bilmem bursada cıkmasına 2200 istedi cıkma nedir başkasının arızalısını onarıpmı satıyorlar yoksa pertli bi aractanmı alıyorlar bilemedim aksi gibi sormadımda neyse yarın bi göstereyim inşallah madden fazla üzmez tşkler

    • Elektrikli direksiyon genellikle zor onarılan bir parça, bazı modellerde kesin revizesi oluyor bildiğim kadarıyla sadece. Çıkması da kazalı bir araçtan sökme olması muhtemel. Hız sensörü değil de açı sensörü adında bir parça var elektrikli direksiyonlarda. Bu parça direksiyonun mevcut dönüş durumunu ecuya bildiriyor. Yüksek ihtimalle arızanız bu parçadan dolayı.

 26. Aziz bey direksiyon beyni arızalı çıktı makinada role hatası verdi usta ile yollarım orda yaptır dedi bide yapamadığı halde 150 istedi😁 arka sokaktaki elektrikçi ben tamir ederim olmazsa çıkma bulacaz dedi arabayı bırakıp geldim p.tesi nasipse

  • Geçmiş olsun, eps beyni Avrupa araçlarında genelde bozulmuyor, açı sensörü veya elektriksel arıza oluyor. Çıkma taktıracaksanız da mutlaka belgeli ve garantili şekilde işlem yaptırın.

 27. aziz bey arabayı akşam üstü çıkardım direksiyon beynine 600 sıkışmış hallettik allahtan teşekkürler yorumların için

 28. Merhaba 2008 model reno Sembol aracım var direksiyonu kafasına göre sertleşiyor kafasına göre yumuşuyor arıza neden olabilir ilgilenirmisiniz

  • Merhaba,
   Aracınızda hidrolik direksiyon var bu sebeple elektriksel bir arıza olma olasılığı düşük. Motor devri arttıkça direksiyon yumuşuyor alt devirde sertleşiyorsa hidrolik sıvısı azalmış veya v kayışı bağlantılarında bir sorun olabilir.

 29. Slm aracım 2014 focus 1.6 tdci aracımın aniden direksiyonu sertleşti … yetkili servis ve özel servis olmak üzere bi çok yere götürdüm söylenen açı sensörü bozulmuş deniyo aracımı bilgisayara bağlandığında bu ariza çıktı .. nasıl yaptırabilirim… kutunun komple mi değişmesi gerekiyo? Ve ne kadar masraf çıkartır ortalama ayrıca ford larda kronik sorun olmuş bu bu şekilde çok yazı okudum

  • Merhaba,
   Elektrikli direksiyon kutularında sıkça rastlanan bir durum açı sensörü arızası. Kutunun değil de sensörün değişmesi ile sorun çözülebiliyor. Opel Corsa aracım için bu sorun yaşandığında ortalama 1250-1500 gibi bir masraf çıkıyordu. Parçayı çıkma bulursanız fiyatta biraz daha düşüş sağlanabilir.

 30. İyi günler 2001 Astra ğ kasa aracımda konsolu sökup temizlemek ve boyamak için. Ertesi sabah aracımı bindigimdé direksiyon taş gibi olmuştu teker havasına ve direksiyon yağına baktım hersey normal acaba elektirik aksaminda bi sorun mu yaptım konsolu sokerken ?

 31. Merhaba, Chevrolet Cruze 2011 model 1.6 benzin lpg aracım var. Direksiyon çok ağırdır, direksiyon pompasından dediler değiştim 1 gün hafif oldu yine ağır şuan. Bir ustayla görüştüm elektrik yetmiyorsa değerler altındaysa ondan kaynaklıdır dedi yada direksiyon kutusundandır. Sizce ne olabilir direksiyon pompası sıfır orijinal taktırdım ama yine aynı. Ve benim direksiyon da elektronik var mı bir usta yarı hidrolik yarı elektrkli dedide. Şimdiden Teşekkürler.

 32. merabalar 2008 ford fiesta collection yani eski kasa aracım var direksiyon calıstırdıktan sonra tam sertleşiyor… sonra düzeliyor ve sürekli sağa sola dönüşlerde ses geliyor direksiyon kutusudur diye tahmin ediyorum ama izmirde bu arızayla ilgilenebilecek bir adres tamirci var mı

 33. ve araç belli bir hızdan sonra direksiyon bosluyo gibi oluyor cok sık değil arada yapıyor şerite kayıyo 120 km hızla giderken mesela bi anda sağ şeritten sola ani geçiş oldu sağa sola bosluk oluyor bı anda cekıyor araç kendini

  • Merhaba,
   Araçla daha önce kaldırıma vs. vurdunuz mu? Direksiyonun sertleşmesi muhtemelen elektrikli direksiyon sistemi ile ilgili ancak anlık boşluk yapması elektronikten çok mekanik bir arıza gibi görünüyor. Bildiğim kadarıyla direksiyon kutusu kronik fiestalarda ancak sadece ses ve sertleşme sıkıntısı çıkıyordu. Düzgün bir serviste kontrol ettirmenizi öneririm, revizyon gerekebilir.

 34. Merhaba bizim megan aracımız var direksiyondan ikidefa sertleşme oldu birinde bilgiseyardan silinmiş ve düzelmiş ama ikincisinde tekrarladı bu neden kaynaklanıyor aceba bilgi verirseniz sevinirim….çok acil

  • Merhaba, elektrik arızası olabilir, direksiyon kutusu arızalanmış olabilir vs. Mutlaka tekrarladı ise parça arıza kaydetmiştir. O arızanın incelenerek onarım yapılması gerekiyor.

 35. Merhaba Aziz ustam. 2008 Opel Meriva aracım var.Elektirkli direksiyon. Direksiyon sadece sola doğru sertti sağa normaldi. Bide tıkırtı geliyordu.usta direksiyon kutusu dedi ve değiştik kutuyu.Ama arıza giderilmedi. Düz yolda hiç ses yok ama küçük bi kasis çukur olunca direksiyon tıkırtı yapıyor. Ve sola sert olma sorunu devam ediyor. Tek elle çevirmek çok zor. Ama en büyük problemi manevra kısıtlılığı.direksiyonu iki yöne çevirince eşit şekilde dönüyor. Olması gerektiği gibi direksiyon tur sayısı yanlız manevrası çok kısıtlı en basit kavşaklardan bile dönemiyorum. Sürekli geri vites yakmak zorunda kalıyorum. Ustaların herbiri bişe diyor o yüzden güvenim yok. Sizce gerçek sorun nedir. Şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba hocam. Usta değişim yaparken alt takımı kontrol etti mi? Bir de kutu sıfır mı çıkma mı takıldı? Sorun şuan aklıma sol tekerlerin davlumbaza sürtmesi, rot kollarının yamulup yeterli hareket alanı bulamaması gibi şeyleri aklıma getiriyor. Aracın hiç yürüyeni vs. incelendi mi? İncelenmediyse mutlaka bunlara da baktırmanızı öneririm genelde basit bir arızadan çıkıyor problem. Direksiyon mafsalı kolayca dönemediği için dahi dönüşler zorlaşabiliyor.

   • Alt düzenide yeni yaptırmıştım direksiyonla beraber. Kutuyu çıkma taktardım.sorun giderilmeyince usta eps dedi bu kez.manevra kabiliyeti bu kadar düşük olması eps den olabilirmi.

    • Eps sisteminde arıza varsa genelde direksiyonun geri toplanmasının zorlaşması, abs hatası, sinyalin kapanmaması gibi sorunlar oluyor(kendi opel aracımdan biliyorum) orijinal Opel arıza tespit cihazında arıza kaydı çıkıyor mu?

     • Abs yada eps ışığı yanmıyor. Tespit cihazında herhangi bi hata vermiyor. Ama sinyalin kendine kapanmama gibi bi sorunu var. Direksiyonda kendini zor topluyor. Direksiyon kutusunu bize boş yere değiştirdi sanki usta.şuan sananiye gidiyorum. Sizce aracı nereye baktırayım rotcuya falan mı

     • Sorununuz açı sensörü olabilir. Açı sensörü tekerleklerin konumunu ölçerek direksiyonu sertleştiriyor ve dönüş tamamlandığında sinyalin otomatik atmasını sağlıyor. Corsa D’lerde sık yaşanan bir problem, muhtemelen sizin aracınızda da aynı direksiyon kutusu var. Düzgün bir serviste cihaz ile incelendiğinde arıza kaydının görülmesi gerekir acaba tespit cihazı eski veya Opelle uyumsuz muydu?

 36. Merhaba hocam 2007 model Citroen c4 var arabanın birden direksiyonu sertleşti ve uzakdan kumanda çalışmamaya başladı aynı anda verdi arızayı bilgisayara taktık göstermedi elektirik kontrolü yapıldı sıkıntı yok dediler

  • Alakasız iki arıza gibi. Aracın beyin kısmı hiç su vs. aldı mı. Beyin kaynaklı bir arıza gibi görünüyor.

   • Pompada sıkıntı olabilirmi? Anahtarada baktırdın bi sıkıntı yok çalışmasındada bi problem yok sadece direksiyon çok sert ve kumanda çalışmıyor araç içindeki kapatıp açma çalısıyo

    • Büyük ihtimal elektrikli direksiyon motoruna zarar verir bu şekilde ancak direksiyondan bu parça devredışı kalınca mutlaka arıza kaydı çıkarması gerekirdi. Fazla manevra yapmadan yavaşça yolda gelmenizin ciddi problem açacağını sanmam ancak yüksek hızlara çıkmayın yine de.

 37. Merhaba, 2006 Ford Fiestam var. Paralel park yaparken, tam tur direksiyonu cevirdigimde direksiyonda sertlesme oluyor ve direksiyonu cevirmem cok zor oluyor. Ilginc bir sekilde U donuslerde problem yok ama hizli manevra yapmam gereken yerlerde sertlesme yuzunden stop edip birkac saniye sonra yeniden calistirmam gerekiyor.

  • Merhaba,
   Aracınızda hidrolik direksiyon var. Doğrudan motor gücü ile direksiyon hareket ediyor. Normalde dururken direksiyonu çevirdiğinizde rölantinin az da olsa oynaması gerekir. Dururken tam tur çevirince rölanti yükseliyor mu? Bir ihtimal de direksiyon hidroliği çok azaldıysa dururken yeterli gücü sağlayamıyor olabilir. İlk etapta hidroliği kontrol edip sonra rölanti yükselmesini kontrol edebilir misiniz?

 38. Aracım polo 2000 model seyahat ederken bi anda çukura vurdum aynı günün akşamı dreksiyonda sertleşme meydana geldi neden olabilir?

  • Merhaba,
   Amortisör takozu, amortisör, rot kolları,direksiyon kutusu şeklinde tek tek kontrol edilmesi gerekir. Çok sert bir çukura hızlı düştüyseniz rot başları yamulmuş olabilir. Bu da direksiyonun hareketini ciddi zorlaştırır.

 39. Merhabalar ustam. benim 2000 model opel zafira GL var.geçen park yaparken direksiyon sertleşti. Daha sonraki günlerde de ilk çalıştırmadan 30 -40 saniye sonra direksiyonsertleşiyor .Stop edip tekrar çalıştırdığımda direksiyon çok yumuşak sonra tekrar sertleşiyor.Yağ deposundan da biraz yağ atmış. ekledim yine yağ damlatmış .Sebebi ne olabilir.

  • İyi günler, büyük ihtimal pompadaki yağ basıncı düşüyor çalıştırdıktan bir süre sonra. Direksiyon sertleştiğinde boşta gaza basınca hissedilir bir yumuşama oluyor mu?(Bu yağ basıncını artırdığı için yumuşatabilir) Sorununuz muhtemelen direksiyon hidrolik haznesindeki kaçaklardan kaynaklanıyor. Bir servise giderek kutu ve hazneyi kontrol ettirmenizi, sorun sadece haznede ise direk değişimini öneririm nispeten ucuz bir parçadır.

   • sayın ustam opel zafira nın direksiyonunda elektrikli hidrolik pompa mevcut yine aynı yerlere baktırayım mı saygılar

 40. merhaba ustam. opel zafira 2000 model gl de direksiyonda elektrikli pompa mevcut. sabah kalktım aküyü şaseden ölçtüğümde 12.5 V ve 1.44 A kaçak olduğunutesbit ettim boşta çalışırken akü 14.35 V direksiyonu sag ve sola çevirince 13.98V düşüyor.buda direksiyonun belli süre sonra sertleşmesine sebep olabilirmi

  • İhtimal var. Ben siz yağı tamamladım diyince hidrolik direksiyon sanmıştım. Direksiyon dönüşlerinde akünün bir miktar voltaj zayıflaması yapması normal ancak bu süreçte araç rölantiyi yükselterek akü şarjını hızlandırır genelde. Aracı bir serviste cihaza bağlatarak arıza kodlarını iletebilir misiniz?

 41. Aziz ustam merhaba;
  2004 model cıtroen c3 dizel araça sahibim elektrikli direksiyonum 2 gündür aniden aşırı derecede sertleşti bildiğiniz eski tip direksiyon oldu sorun neyden olabilir? Ama bazen ilk çalıştırdığım zaman eski haline dönüyor tekrar sertleşiyor yolda.

  • Merhabalar,
   Araçta açı sensörü arızası olabilir, elektronik direksiyon motoru arızalanmış olabilir(genelde bu oluyor ve revizyon işlemi gerekiyor) Düşük ihtimal de alternatör yeterli akımı üretemediğinden direksiyona yeterli gücü sağlayamıyordur.(Bu durumda genelde ara ara da olsa akü lambasının yandığını görürsünüz)

  • Merhaba,
   Aracınızın alternatörü bozulmuş gibi anlattığıza göre. Araç elektrik kesmiş ve stop etmiş. Alterantör, akü ve v kayışını kontrol ettirir misiniz? Bir ihtimal v kayışı da kopmuş olabilir.

 42. Merhaba usta kolay gelsin 99 model golf 4 aracim otomatik benim aracin direksiyon hidrolik borusunun birleşim yerinden yağ damlatiyordu.boru sökülüp pres olan yeri tamir edildi fakat şimdi aracın direksiyonu sertlesiyor gaz verince yumuşuyor, tamir eden usta borunun değişmesi gerektiğini söyledi yapılan tamir ile olmadı sizce sorun başka birşeyden olabilirmi yoksa boru degismelimi (2500 lira civariymis ) teşekkür ederim kolay gelsin.

  • Merhabalar,
   Borudan kaynaklı olabilir, sistemde hava kalmış olabilir. Motor devri yükseldikçe direksyon yumuşuyorsa v kayışının bağlantıları da düzgün yapılmamış olabilir. Farklı bir ustaya gitmenizi öneririm o parçanın o kadar pahalı olmaması gerek.

 43. merhaba ustam.2006 c4 dizel aracım var.uzun yola çıktım bitiş noktasına kadar hiçbi sorun görmedim.ama direksiyon hareketlerinde ufaktan içten gelen bir tıkırdama hissettim.tekrardan aracı hareket ettirdiğimde aşırı bi gicirdama sesi geldi.o şekilde aracı yarım saat kullandım.direksiyon hidrolik yağı eksikti tamamladım fakat sorun çözülmedi.ses sağ alt taraftan geliyor sorun nedir acaba???bu şekilde tekrardan dönüş yapmam lazım sorun olurmu?

  • İyi akşamlar, direksiyon hidroliği çok azaldıysa dişlilerden ses geliyordur muhtemelen. Diğer yandan sadece sağdan ses geliyorsa direksiyon kutusundaki körükleri kontrol ettirebilir misiniz? Büyük ihtimal sağdaki körük patlamış ve oradan hidrolik de kaçırıyor. Bu şekilde uzun süre kullanmanız daha ciddi soruna yol açabilir.

 44. merhaba, 2006 fabia aracım var. hızım düşükken dönüşlerde ve park haline geçişte sağa doğru kitlenircesine direksiyonum sertleşiyor fren sonra gaz pedalına basınca düzeliyor. geçen yaz da ara ara olmuştu, bu yaz iki gündür oluyor. sebebi ne olabilir?

  • Merhaba,
   Motor devrine bağlı direksiyon pompasının basıncı düşüyor. Direksiyon hidroliğiniz çok azalmış olabilir çok yüksek ihtimalle veya rölanti devriniz fazlası ile düşüyorsa pompa gerekli enerjiyi alamıyor olabilir.

 45. Ustam merhaba, 2006 model 1.6 mpi Dacia Logan aracımın direksiyonu park ederken freni basiliyken direksiyon sertleşiyor frenden çekip gaza bastığımda hemen yumsuyor sebebi sizce ne olabilir ?

  • Merhaba,
   Motor devri düştüğünde direksiyonununuz sertleşiyorsa genelde hidrolik azalması veya direksiyon pompası arızası sebebiyle oluyor. Direksiyon kutusunun yağ haznesini kontrol edip eksikse eklemeniz gerek. Sorun düzelmezse direksiyon pompasının revizyon görmesi gerekebilir.

 46. Merhaba bende 2006 ford focus benzinli var bügün direksiyon powerine gelen hortumda kaçak vardı yaptırdım ve bügün direksiyonum sertleşti
  Rölantide sert gaza basınca yumuşuyor

  • Merhaba,
   Büyük ihtimal hidrolik kaçırıyor aracınız hala veya hortumu değiştirdikten sonra hidroliği tamamladınız mı? Acilen hidrolik seviyesi ve çevresindeki kaçakları kontrol etmenizi öneririm. Hidrolik kaçakları plastik parçalara vs. de zarar verir pek ihmal etmeyin derim.

 47. Merhabalar bende Lada kalina var direksiyonu elektrikli direksiyonu sağa sola çevirdiğimde sağ taraftan sürtme sesi geliyor direksiyon lambası yanıyor kontak kapatıp açılınca düzeliyor sağa çevirdiğimde sola göre daha ağır hissediyorum direksiyonu daha önce revizyon yapılmıştı ve durduğu yerde araç direksiyonu sağa sola çevirdiğimde direksiyon altından tak tak ses geliyor

  • Merhaba,
   Dişli sistemde bir aşınma olmuş olabilir, sağ rot kolları darbe görmüş ve salıncağa vs. sürtüyor olabilir. Hiç sanayide kontrol ettirdiniz mi? İlk olarak iyi bir rot-balans servisine gidip gözle kontrol ettirmenizi, sorunun kaynağını görmenizi öneririm.

 48. 2004 model opel vektre c kasa aracımı direksiyo hareket halındeyken sola çevireceğim zaman sertleşme meydana gelıyo 1 cm cevirmek için biraz asılınca anıden bırakıyor bu hareket kaza yapmama sebep olabılır acaba arızası nedendir saygılarımla.

  • Merhaba birçok sebebi olabilir. Sadece sola dönüşlerde böyle bir problem yapıyorsa büyük ihtimalle salıncak, rot kolu gibi alt takım parçalarından biri darbe almış olabilir. Düzgün bir rot balans servisine gidip alt takım kontrolü yaptırıp sorunu tespit ettirebilirsiniz.

 49. Merhabalar 2005 model smart forfourum var araç bir aydır 4 5 sefer yeni calistirmaya basladigimda direksyon tas gibi hidroligi gitmis elektirikli direksyon bi kac sefer saga sola zar zor cevirdigide duzeldi 2 gundur suan gene tas gibi akume ve altarnetore guvenemiyorm her usta baska bisey soyluyor napmam lazm acaba acil bisey yazarsanz cok sevrim

  • Merhaba, aracınız az bulunan bir araç bu sebeple ustaların pek bilgisi yoktur. Mercedes servisinde arıza tespit yaptırıp sonrasında özel serviste onarım yaptırmanızı tavsiye ederim.e

 50. Merhaba Aziz ustam. Benim hyundai elantra hd 2009 1.6 benzin arabam var. Direksiyonu sola çevirince direksiyonda kesik titremeler oluyor ama her zaman olmuyor. Direksiyon istediğim gibi yumuşak değil. Bazen yumuşak oluyor bazen sert. Hızlanınca yumuşak oluyor. Acaba akü den ola bilirmi bende elektrikli direksiyon. Direksiyonu sağa sola çevirdiğimdi farlarda elektrik kaçakları oluyor. Böyle azalıyor artıyor sürekli azalıp kalmıyor. Azalıyor artıyor direksiyon çevirdiğimde. Direksiyonu tam çevirmiyorum biliyorum tam çevirerken oluyor böyle şey ama az çeviriyorum. Amortisörler yeni takıldı ama ses yapıyor takozlar yeni. Sol Aks körüğünde birazcık yıpranma var. Şimdiden teşekkürler.

  • Elektriksel bir arıza var aracınızda anlattığınıza göre. Rölanti devrinde alternatör yeterli gücü üretemediğinden direksiyon sertleşiyor, farlara yeterli akım gitmiyor olabilir. Sürüş sırasında yani yüksek devirlerde böyle bir sorun olmadığı için aklıma alternatör geldi direk. İyi bir oto elektrikçide alternatörü kontrol ettirmenizi öneririm.

 51. Merhaba,2018 model Ibıza dsg araca sahibim. 2 haftadır frene basıp dönüş yapacağımda aracın direksiyonu 4-5 sn. sert oluyor zorluyorum yumuşayıp dönüyor. Bayanım,servisi aradım gelin dediler ama bu hatayı iki haftada 2 kez yaptı sizin yanınız da yapmayabilir dedim. Araba 10 gün bizde kalmalı deneyip görmeliyiz dediler. Sizce ne yapmalıyım?

  • Merhaba, Aracınızda start-stop açık mı? yakın zamanda leon kullanırken çok düşük hızda dönüşlerde start-stop devreye giriyor gaza basmadan direksiyon yumuşamıyordu. Start-stop’u kapatıp deneme yapabilir misiniz aracınızda?

 52. Merhaba, evet start stop etkinmiş. Dönüşleri çok düşük hızda yapıyorum dediğiniz doğru olabilir. Ama sizce gene de aracı servise götürmeli miyim?

 53. Evet araçta start-stop etkinmiş ama bu çok riskli bir durum değil mi düşük hızda etkin olduğu için ani direksiyon sertleşmesi. O zaman start stop u devre dışı bırakıp kullanmak gerek. Sizce gene de bir servise götürmeli miyim?

  • Müsait bir zamanınızda servise gidebilirsiniz, yüksek ihtimalle bununla ilgili bir yazılım güncellemesi verilmiştir aracınız için onu yükleyebilirler veya start-stop’u tamamen kapattırabilirsiniz. Yani araca bindiğinizde tuşa basmaya gerek kalmadan hep kapalı kalmasını sağlatabilirsiniz serviste.

 54. Iyi günler. 2004 mode opel vectra araca sahibim. Aracı aldıktan 24 saat sonra direksiyon aşırı derecede sertleşti. Elektrikciye gittik elektrikte sorun yok pompa değişecek dedi. Pompayı sıfır mı yoksa 2. El mi almam uygun olur. Özel serviste mi yoksa opel yetkili servisine mi gitmeliyim ?

  • Merhaba,
   Elektriksel bir arıza olabiliyor. Aküden doğrudan direksiyon kutusuna giden bir elektrik kablosu var o parça yerinden çıkmış olabilir vs. Farklı bir servise de gitmenizi öneririm. Ayrıca arıza tespit cihazına bağlandı mı araç?

 55. İyi akşamlar, citroen c4 2006 aracımda aracın direksiyonu sağa sola dönüşte sertleşiyor. Bu daha çok hız değil yavaş giderken yada dönüş yapmak için durduğumda oluyor. Sigortaya alt takımlara baktırdım bir şey yok denildi. Ama usta araba su mu yedi diye sordu. Aşırı yağışta yolculuk ettim. Acaba etkisi olur mu? Bir de bu akü giderken zaten kendini şarj etmiyor mu? Yani yorumlarda okudum akü zayıflaması bu kadar önemli mi??

  • Merhaba,
   Düşük hızlarla ilerlerken aracın elektrik sisteminde de bir sorun oluyor mu? Yani, cam açılışının normale göre yavaşlaması, farların zayıflaması vs. gibi. Elektrikli direksiyonlarda bu sorun genelde alternatörün motor devri düşünce gerekli elektriği üretememesinden kaynaklanıyor. Bir oto elektrikçisinde alteratörünüzü kontrol ettirmenizi öneririm. Sudan etkilenebilecek bir parçadır ayrıca.

 56. Bazen cam açılmıyor yarıda kalıyor. Bugün aküyü ölçtürdüm zayıf çıktı yeni bir akü taktırcam. Birde ilçede yaşıyorum araç otomatik olunca pek dokunmak istemiyorlar. Bugün öyle ben anlamam büyük şehirlere git dedi. Alteratöre bakarsa Bi kontrol ettireyim. İnşallah hallolur. Çünkü insanı tedirgin ediyor.

  • Motor çalışırken devri 2500-3000e sabitleyin. Cam hızlı açılıyor ve direksiyonda sertleşme olmuyorsa alternatör arızası olması yüksek ihtimal. Akü voltajı araç çalışırken çok önemli olmaz genelde aşırı eski değilse.

 57. Merhaba hocam,bu kadar ilgi ile hizmet vermeniz takdire değer dilinize sağlik öncelikle
  Focus 3 aracimda(elektrikli direksiyon) soyle bir sorun var arac ilk calismada role sesi gibi tirt tirt… Diye ses geliyor 3-4 sn sonra onun sesi kesilince direksiyon devreye giriyor bu durum normal degil buyuk sorunlar acacak diye korkuyorum ne gibi bir tedbir alabilirim sorun neyden kaynakli olabilir?
  Aku degerleri normal sarj durumundada degerler normal

  • Merhaba,
   Aracı çalıştırmadan önce direksiyonu zorluyor musunuz? Corsa aracımda(elektrikli direksiyona sahip) kontağı çevirirken elim direksiyonda olursa o ses geliyor ve direksiyon bi anda yumuşuyor. Aksi halde röle sesi konusunda pek bilgim yok modele has bir durum da olabilir. Bazı araçlarda elektronik sistemler ilk çalışmada ses yapabiliyor. Facebookta vs. Focus 3 gruplarına girerseniz daha net çözümler sunulabilir. Eğer yolda sertleşme, devir düştükçe direksiyonun zor dönmesi gibi bir sorununuz yoksa problem yaşayacağınızı sanmıyorum.

 58. Yok Erkan hocam hic zorlama yapmiyorum haret halindeykende sorun yok sadece calistiktan 4 sn sonra devreye girmesi can skici

  • Anladım, biraz farklı bir arıza ve özellik. İlk kez duyuyorum. Focus gruplarına sorunuzu sorarsanız daha doğru yanıt alabilirsiniz.

 59. İyi günler aküyü değiştirdim ancak bugün yine oldu direksiyon sertleşti. Camlarda açılmada kapanmada sorun yok ama yinede İstanbula gidince bir göstereceği.

  • Sorun daha önce de söylediğim gibi ya alternatörde yada elektrik sistemindeki bir arızada(kablo vs.) Düzgün bir serviste bunları kontrol ettirebilirsiniz ayrıca aracı bilgisayara bağlatarak direksiyon sisteminde bir arıza kaydı var mı ona da mutlaka baktırın.

 60. Selamlar hocam yeni araç aldım bu yüzden kıyaslama yapamıcam eskiden şöyleydi şimdi böyle oldu diyemicem..sorun direksiyon çok sert şehir içi çok yoruyor. iki elle tutmazsam kontrol sağlamakta zorluk çekiyorum.araç modeli audi a4 avant 2010 model 2.0 dizel 143 beygirlik versiyon. bu araçta standart bu şekilde mi yoksa bir problem var mıdır? tşkler.

  • Selamlar,
   Aracınız yeni ve E segment bir araç. Elektrikli bir direksiyona sahip ve düşük hızlarda yumuşak, yüksek hızlarda sert olması gerekli. Düşük hızlarda tek parmak ile dahi kolayca dönebiliyor olması gerek. Aracın jant, lastikleri orijinal ebatta mı? Çok büyük lastik veya jant takıldı ise direksiyon sertleşebilir ayrıca lastik havaları çok düşükse de direksiyon sertleşir. Eğer ebatlar orijinal ve hava basıncı normal ise mutlaka yetkili bir Audi servisinde bilgisayarlı kontrol yaptırmanızı öneririm. Muhtemelen sensör arızasından ötürü direksiyon kutusu hıza göre sertliği ayarlayamıyor.

 61. Öncelikle cevap için tşkler. Lastik basıncı ve jantlar orjinal ölçülerde.netde baya bir araştırdım ancak tatmin edici bir cevap bulamamıştım. sadece şöyle bir kaç yorum var. bu modellerde (a4 avant b8 2008-2011 üretim yılı) 1N1 1N2 1N3 (tam hidrolik / yarı hidrolik yarı elektronik / tam elektronik) direksiyon çeşitleri mevcutmuş.
  tam hidrolik (1N1) olan direksiyonlarda benim anlattığım şekilde sertmiş ve araç sahipleri aynı bu durumdan dert yanıyor. Eğer durum buysa kaderime razı olıcam.. Ancak ben aracımın tam hidrolik mi yarı yada tam elektronik bir direksiyonu olup olmadığını nasıl öğrenebilirim? Tabiki bir yetkili servise götürmek lazım ancak işlerden dolayı o kadar yoğunumki bir süre mümkün görünmüyor bu yüzden bir ön bilgi alabilmek adına buraya yazıyorum. tşkler tekrardan..

  • Aracın şasi numarası ile Audi yetkili servisini arayarak sorabilirsiniz. Onu da şöyle yapın: Audi yetkili servisini arayıp xx şasi numaralı aracınız için direksiyon kutusu almak istediğinizi söyleyin ve sonrasın tam elektronik mi yoksa yarı hidrolik mi olduğunu sorun. Bu şekilde net cevap alırsınız. Diğer yöntem de kaputu açtığınızda silecek suyu, motor yağı, antifiriz ve fren yağı için kapak bulunur. Ekstra olarak direksiyon yağ haznesi var mı? Var ise hidrolik sistem vardır aracınızın direksiyonunda.

 62. araç 1n1 kodlu hidrolik direksiyonmuş. yinede bu kadar sert olması normal mi anlam veremedim. dediğim gibi araç şehir içi mümkün değil tek elle sürülmüyor. peki hidrolik direksiyonlarda bu sertlik bir arıza belirtisi midir sizce, evetse ne gibi bir arıza durumu olabilir? tşkler.

  • Hidrolik direksiyonlu araçların direksiyonu nispeten elektrikliye göre sert olması normal. Özellikle jantlarınız da büyükse direksiyona binen güç arttığından zorlaşacaktır. Eğer hidrolik yağı eksilmişse direksiyon sertleşir basınç düşeceğinden. Aksi halde rot kolu yamulması, pompada kaçak olması vs. gibi birçok sebep var. Eğer bir sorun olduğunu düşünüyorsanız yetkili servise veya bulunduğunuz şehirde aracınızdan anlayan bir Audi özel servisine kontrol yaptırabilirsiniz.

 63. merhaba, araçım 1998 megane 1 dreksiyon kutum tamir edildi. 4bin km geçti fakat şimdi dreksiyonum ağırlaştı. 40km geçtikten sonra bir ağırlık söz konusu değil fakat rolantide ve virajlarda düşük hızda dreksiyonum sertleşiyor. Sorunum neyden kaynaklı olabilir ? yardımcı olursanız şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba,
   Direksiyon kutusu düşük devirlerde yeterli basıncı üretemiyor. Muhtelemelen dururken gaza basıp deviri yükselttiğinizde direksiyon yumuşuyordur. Revizyon yaptırdığınız yere giderek tekrar kontrol yaptırmanız gerek. Kaçak, hidrolik eksilmesi, motordaki arıza vs. birçok sebepten kaynaklanabiliyor bu sorun.

 64. Gaza bastığımda yumuşama olmuyor. 30-40 km hizda yumuşama başlıyor. Hidrolik eksilmeside yok. Yaptırdığım yer Ankarada ben Kocaelide yaşıyorum. Dün görüştüm bana yeni pompa gönderecek ben Kocaelide eskisini söktürüp yenisini taktıracam. Fakat buradaki ustam beyinden de yapma olasılığı olduğunu söyledi. İlk etapta pompa değiştirelim düzelmezse bakalım tekrardan dedi.

  • Beyinden olacağını sanmam. Elektrikli direksiyon olsa hıza göre motor sertliğini ayarlıyor ancak o model yılındaki hidrolik direksiyonun böyle bir özelliği olduğunu sanmıyorum. Yüksek ihtimalle revizyon sırasında bir şeyler yanlış olduğundan dolayı bu arızanız var.

 65. Merhaba, 2012 Nemo 3-4 gün önce kontrol için tamirciye götürdüm usta sağ sol yaptı hiçbirşey yoktu yola çıktım direksiyon sertleşmeye başladı başka birine göstermeye gittim ve sorun olmadığını söyledi yağını vs kontrol etti eksiltmede yok acaba neden olabilir? şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba, halihazırda direksiyon sertliği normal ise ve rotlarda, direksiyon kutusunda kaçak, yağ eksiği yoksa anlık bir arıza olabilir. V kayışınızın durumu nedir? Kayışta atlama, sıyırma varsa anlık pompaya güç gitmeyeceğinden de bu sorunu yaşayabilirsiniz.

 66. Bugün kaputu açıp kendim bakındım v kayışının oradan ses geliyor sanırım ondan kaynaklı en kısa sürede tekrardan sanayiye götüreceğim teşekkür ederim.

 67. merhaba. aracım opel astra 1.6 cd 2000 model. geri manevra yaparken direksiyon sertleşti. sigortasını değiştirdik düzeldi ama geri manevrada yeniden aynı arızayı verdi. direksiyon pompasının arızalı olduğunu söyledi usta ve çıkma orjinal parça ile değiştirdik. 2 günlük kullanımdan ve yaklaşık 700 km yol gittikten sonra geri geri otoparka girerken aynı sertleşme tekrar oldu. sigortasının attığını gördüm ve değiştirdim. ustayı aradığımda elektrik aksamından kaynaklı olduğunu pompada sıkıntı olmadığını söyledi. sıkıntının nasıl çözüleceği hakkında bilgi verirseniz sevinirim. teşekkürler

  • Merhaba,
   Elektriksel bir arıza var aracınızda. Geri görüş kamerası, park sensörü vs. aracın elektrik sistemine şase vs. yaptırıyor olabilir mi? Direksiyon sigortası büyük bir sigorta ve elektriksel arıza hariç bozulmaması gerek. Bir oto elektrikçiye giderek detaylı kontrol yaptırmanızı öneririm.

 68. teşekkürler. o zaman boşuna direksiyon pompasını değiştirmişiz gibi duruyor. 2 ayrı usta da aynı şeyin arızalı olduğunu söylemişti. ama sorun net olarak elektrikle ilgili

  • Belki değişim sırasında veya elektrik tesisatında bir arıza olabilir. Detaylı bir elektrik kontrolü olmadan arızayı tespit etmek zor maalesef.

 69. Selamun aleykum abilerim az önce direksiyon yolda giderken 3 vites de normal devirinde kullanırken direksiyon birden sertleşti bu neyden olabilir

  • Direksiyon yağı bitmiş olabilir, elektriksel bir arıza olabilir vs. Aracınız hidrolik direksiyonlu mu elektronik direksiyonlu mu? Bunun bilgisini verebilirseniz yardımcı olalım.

 70. 2004 suzuki grand vitara 2000 motor akü değişim sırasında akü başı gevşek bırakılmış yokuş ve aynı zamanda viraj olan bir yerde hem direksiyon hem fren kilitlendi kutup başının çıkmasını neden oldu ve bu gibi durumlarda ne yapılmalı aracim otomatik

  • Merhaba,
   Araç çalışırken aracın ana enerji kaynağı alternatördür. Akü genellikle devre dışı kalır. Yüksek ihtimalle aracınız lpg’li ve ateşleme hatasından ötürü böyle bir durum yaşamış olmanız muhtemel.

 71. Merhabalar aracım direksiyon milinden yağ kaçırıyordu direksiyon kutusundan kaynaklandığını söylediler kutuyu sıfırı ile değiştirdim ama sonrasında direksiyon sertleşti eski yumuşaklığı yok bunun sebebi ne olabilir parça sıfır olduğu için bir alışma süreci gibi bir şey var mı yoksa yanlış giden birşey mi var bu arada parçayı bugün değiştim aracım 2012 Geely emgrand

  • Merhaba, alışma sürecinden ziyade montajda bir hata kalmış olabilir veya direksiyon hidroliği eksik eklenmiş olabilir. Aksi halde direksiyon sisteminde alışma süreci pek olmaz.

  • Merhaba,
   Direksiyon sistemi parçalarında genelde alışma süreci olmaz yağda çalışan bir parça olduğundan. Acaba hidrolik mi eksik eklendİ? Veya yan sanayi bir parça takıldı ise orijinal direksiyon pompası kadar güçlü çalışmayabilir.

 72. astra 2011 j kasa aracım seyir halindeyken aniden sola kırdı istop etti göstergede park asist devre dışı dedi sarı direksiyon lambası yandı.çalışmadı.Sonra sırayla ön sol ön sağ arka sol ve arka sağ camı açkapa uyarısı verdi bunları uyguladıktan sonra lamba söndü ve marşa basınca araç çalıştı.Sıkıntı ne olabilir city mode veya park sensörü arızası olabilir diyorlar siz ne dersiniz .teşekkürler

  • Merhaba,
   Aracınızda city modu yok. Sadece Fiat araçlarda ve 2017 sonrası Opel Corsa’larda olan bir donanım. Aracınızda elektrik tesisatında işlem var mı amfi, ekstra kablolama vs. Yaşadığınız problem ve hatalar elektriksel bir arıza gibi görünüyor. Pek fazla vakit kaybetmeden yetkili bir servise kontrol ettirmenizi öneririm, ciddi kazaya da sebep olabilirdi bu durum.

 73. Merhab ustam, citroen c3 2006 var bende. 2-3 sefer basima geldi son 3 haftada. Arabayla bir yere gittim, 5 dk. Sonra arabayı gelip çalıştırdım. Direksiyon taş gibi yumuşamıyor. 3-5 dk. bekledim, Yeniden çalıştırdım yumuşadı. Nasıl bir sorun olabilir.

  • Merhaba,
   Aracınızda elektrikli direksiyon kutusu var. Muhtemelen elektriksel bir arıza. Genellikle böyle durumlarda araç arıza kaydediyor. Hiç arıza tespit cihazına bağlattınız mı?

  • Hidrolik yağ bu sorunu yapabilir ancak sizin aracınızda direksiyon elektrikli. Yüksek ihtimal direksiyon kutusunun revizyon görmesi gerekecek. Veya anlık alternatör yeterli voltaj üretememiş olabilir vs. Detaylı bir kontrol edilerek sorununun tespiti gerekiyor.

 74. İyi günler aracıma park halinde sol çamurlukdan darbe aldı kazanın sonucunda alttakım amartisörler rot başları taşıyıcı degişti şuan direksiyon hala sert ve arıza lampası yanıyor ayrıca eps uyarısı ve star stop hatası veriyor sebebi nedir usta aracı hareket halinde kodlama Yapacagını söylüyor bu hareket direksiyon kutusuna zarar verir diye arabayı hareket ettirmemesini söyledim yardımınızı bekliyorum

  • Merhaba,
   Elektriksel bir arıza olabilir hala. Veya abs sensörü, açı sensörü kaynaklı bir arıza olabilir. Bunlar kontrol edildikten sonra evet aracın hareket halinde adaptasyon yapılması gerekiyor direksiyonda.

 75. Merhaba laguna 2 aracımda ani direksiyon sertleşmesi oldu ve o günden sonra direksiyon sürekli ağır dönüyor, direksiyon yağını değiştirdim, kayış sağlam,4 adet yeni lastik aldım, rölanti de gaz verip ceviriyorum yine ağır hiç yumuşama olmuyor, direksiyonu cevirirken sanki takılıyormuş gibi dönüyor.
  Direksiyonda herhangi bir boşluk ses VS yok
  Buna ne sebep olabilir acaba?
  Teşekkürler

  • Direksiyon kutusu kaynaklı bir sorun yüksek ihtimalle. Hidrolik seviyesi değişim sonrası ne durumda eksilme var mı? Muhtemelen direksiyon kutusunun sökülüp revize edilmesi gerekecek, içerisindeki pompa kaynaklı bir arıza.

 76. Direksiyon yağında hiç eksilme yok uzun zamandır aynı seviyede, direksiyon kutusu harici mafsal da aynı sıkıntıyı yaparmı?

  • Mafsal genellikle ses yapar sürtünme sesi şeklinde ciddi oranda direksiyonu ağırlaştırmaz genelde. Ancak servise gittiğinizde mafsalı da mutlaka kontrol ettirin, direksiyon kutusuna göre çok daha kolay erişilebilecek bir yerde olduğundan mafsal- alt takım parçaları sonra direksiyon kutusu şeklinde arıza tespiti yaptırmanız doğru olacaktır.

 77. S.a

  Aracım chevrolet cruze motor soğukken kontağı çevirince direk fan açıyor ve sürüş boyunca hiç kapanmıyor.Kontağı kapatınca fan susuyor. Bu sorunla eş zamanlı olarak anahtardan cam açma-kapama özelliğimde çalışmamaya başladı. Ustalara götürdüm ama beklediğim gibi bilgili bir usta bulamadım. Radyatör arızalı diyen dahi oldu. Pc ye bağlayınca termostat devre kesik çıktı ancak usta bunu yorumlayamadı. Ben elektriksel özellikle sigortalarla alakalı olduğunu düşünüyorum. Konuyla ilgili tecrübesini paylaşabilecek varsa sevinirim.

  • Merhaba,
   Sorun termostatla alakalı olabilir. Diğer yandan fan müşürü kaynaklı da olabilir. Sigortada sıkıntı yaşasanız fan hiç çalışmaz. Anahtardan cam açma ile ilgili de yakın zamanda akünüz bitti mi? GM araçlarda akü sıfırlanınca anahtar ayarları da sıfırlanıyor. Sizin sorununuz %50 termostat %50 fan müşürü gibi görünüyor.

 78. Merhaba,

  Aracım 2004 Kia Rio 1.5 Motor Benzinli. Aracımın Kitapçığında ve Hidrolik Kutu kapağımda sadece PSF-3 yağ kullanılabileceği yazıyor (bu yağı hiçbir yerde bulamadım). Aracımda Motul Multi ATF veya
  Mobil ATF 320 Hidrolik yağı kullanmam bir sorun çıkarır mı? veya BP’nin Hidrolik Direksiyon sıvısı satılıyor, hangi ürün aracım için daha uygun olucağına bir türlü karar veremedim. İlgi ve alakanıza çok teşekkür ederim.

  • Merhaba,
   Yüksek ihtimalle uyum sağlayacaktır. Belirttiğiniz yağ da gereklilikleri karşılıyor. Ancak konu ile ilgili Facebook’taki Rio gruplarına yazarak doğrudan kullanıcı yorumu almanızı öneririm.(Biraz teknik bir konu olduğundan kesin net böyle olabilir diyemiyorum)

 79. Merhaba Skoda fabia mk1 aracım motor ısınana kadar yumuşak biraz kullandıktan sonra sertleşiyor fan çalışırken rolanti dalgalanması oluyor sorun neden kaynaklı teşekkürler

 80. Hidrolik direksiyonda alternatör direksiyonu etkiler mi? Araçta dediğim gibi fan çalışırken rolanti oynuyor gösterge ışıkları kırpma oluyor sadece fan çalışırken oluyor akü yeni motor ısınana kadar direksiyon çok yumuşak belirli süre kullanmadan sonra çok sert oluyor genelde park ederken çok hissediliyor yağ kontrol edildi eksiltme yok yardımlarınız için teşekkür

  • Alternatör etkileyebiliyor birçok arızada. Dediklerinizi göz önüne aldığımızda problemin kaynağı doğrudan direksiyon kutusu gibi.Yüksek ihtimalle söktürüp revize ettirmeniz gerekecek.

 81. Hayırlı günler Aziz Bey, 2000 model Opel Vectra sahibiyim aracımda bütün bakımları yaptırdım, aracım tam sağ tam sol yaptıgında direksiyon resmen kitleniyor aşırı ağırlaşıyor, hidrolik yağ kapağı dışarı hafif yağ atıyor, o kapağı yavaş yavaş açıp hava çıktıktan sonra geri kapatınca direksiyon düzeliyor, tam sağ tam sol yapmadığın sürec bir sıkıntı olmuyor nedeni nedir ?

  • Merhaba,
   Sistemde bir basınç var gibi. Direksiyon körüklerini vs. kontrol ettirdiniz mi? Veya direksiyon hidroliği kapasitesinden fazla eklenmiş olabilir mi? Bir düzgün serviste kontrol ettirmenizi öneririm.

 82. Körükler daha yeni değişti, usta basınç yapıyor direksiyon pompası değişmesi gerekiyor dedi, bugün direksiyon pompası sipariş edeceğim

  • Evet, pompa kaynaklı olma olasılığı yüksek. Değişim sonrası yağ seviyesini sürekli kontrol etmeyi unutmayın ve direksiyonu tam tur kırmaktan kaçının. O şekilde körükler zarar görebiliyor.

 83. Aradım hyundai era yokuş assagi giderken direksiyon ve fren sertleşti sağ çekip elfreni ile durmak zorunda kaldım kontak kapatın 2 3 dk bekledikten sonra düzeldi sorun nedir acaba?

  • Merhaba, Yüksek ihtimal aracınız stop etmiş. Vites boşta mı iniyordunuz yokuşu? Genellikle lpgli araçlarda vites boştayken rölantide stop etme gerçekleşiyor.

 84. Selamünaleyküm. 2006 model ford mondeo aracım var. Geçen fiat egea marka araca bindim. Direksiyon öyle jafifti şaşırdım. Benim araç o kadar hafif değil. Daha ağır. Hhidrolik sıvısı tam kaçırma yok. Bu aracın yaşıylamı yoksa hidrolik sıvısının özelliği bitmiş olabilir mi?

  • Merhaba,
   Mondeo araçlarda hidrolik direksiyon var. Egea’da ise elektrikli ve city moduna sahip bir direksiyon kullanılıyor. Genel olarak Mondeo’nun 2016 modelinde dahi direksiyon nispeten sert. Aracınızda bir sorun olması ile alakalı değil ancak aracın direksiyon sistemi ile ilgili bir durum.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here