Direksiyon Sertleşmesi Sebepleri ve Çözümü

Özellikle 2000 yılı ve sonrasında üretilen tüm otomobillerde yardımlı direksiyon kutuları bulunuyor. Yani bir hidrolik sıvısı veya elektronik bir ünite yardımı ile direksiyon kolay bir şekilde döndürülebiliyor. Sürüşü büyük oranda kolaylaştıran bu sistemlerin en büyük arıza belirtisi ile direksiyon sertleşmesi.

Direksiyon Sertleşmesi Neden Olur?

Otomobillerde iç kısımdaki direksiyon, “direksiyon kutusu” adı verilen bir elektrik motoruna veya hidrolik bir üniteye bağlıdır. Bu sistem sayesinde manevra hareketi kolaylaştırılır ve sürüş konforu sağlanır. Her ne kadar motordan güç çektiği ve emisyonu artırdığı gerekçesi ile tüm araçlar elektrik destekli direksiyona sahip olsa da eski araçlarda hala hidrolik sistem bulunmakta.

Sürüş sırasında direksiyonun zor dönmeye başlamasının birçok sebebi olabilir. Gelin bu sebeplere bakalım;

 • Eğer hidrolik direksiyonlu bir araca sahipseniz(marka-model bilgisini yorumda yazarak bize sorabilirsiniz) ilk olarak direksiyon kutusunun yağ haznesine bakmalısınız. Motor kaputunu açtığınızda fotoğrafta gördüğünüz genellikle sarı kapaklı ve üzerinde direksiyon işareti olan kapağın altındaki hazneden yağ seviyesini kontrol etmeli ve min seviyesinin altında ise araca uygun hidrolik sıvısı ile(DOT 4, 5 gibi çeşitleri vardır.) eklemesi yapılmalıdır. Yağ tamamlandığında sistemde başka arıza yoksa direksiyon eski haline dönecektir.
 • Arabanızın ön lastiklerinin hava basıncının düşmesi sonucu yere temas ettiği alan artar ve buna bağlı olarak sürtünme çoğalır. Lastik havalarını ideal düzeye getirdiğinizde direksiyonda yumuşama olacaktır.
 • Aracın ön takımında darbeden kaynaklı yamulma vs. olması durumunda direksiyon hareketi zorlaşacaktır. Ayrıca rot ayarı bozulması da direksiyon sistemini doğrudan etkiler.
 • Eğer aracınızda elektrikli direksiyon sistemi var ise ve elektrik sisteminde bir arıza varsa(akü zayıflaması, elektrik kaçağı gibi) direksiyon motoruna yeterli güç gitmeyecek ve sertleşme olacaktır.
 • Yukarıdakilerin haricinde direksiyon motoru içerisindeki dişliler, rot kolları ve mafsalda oluşan bir arıza da doğrudan sistemin çalışmasını etkiler. Nispeten kolay olan yukarıdaki adımlar kontrol edildikten sonra parçanın değişimi veya revizyonu düşünülmelidir.
İlginizi Çekebilir  Cruise Control Nedir? Nasıl Kullanılır?
Birçok araçta bulunan standart direksiyon sistemi.

Ani Direksiyon Sertleşmesi

Özellikle elektrikli direksiyona sahip araçlarda sıkça karşılaşılan bu durum aracın elektrik sistemi ile ilgili bir arızadan kaynaklanır. Elektrikli direksiyon sertleşmesinde alternatör veya akünün yeterli akımı verememesi sebebi ile direksiyon normalden daha zor hareket eder ve sürüş güvenliğini tehlikeye sokabilir.

Hidrolik direksiyon sertleşmesi ise daha çok mekanik arızalardan meydana gelir. Direksiyon hidroliğinin azalması veya motora bağlı kayışın kopması, işlevini yitirmesi sonucu direksiyon sertleşebilir.

Aşağıdaki videoda hidrolik direksiyonlu araçlarda direksiyon sıvısını nasıl kontrol edebileceğinizi ve ekleme yapacağınızı görebilirsiniz.

Akü Ömrünün Bitmesi Direksiyon Sertleşmesine Sebep Olur Mu?

Yeni araçların neredeyse tamamında bulunan elektrikli direksiyon sistemi gücünü aküden ve alternatörden alır. Kendisini artık tam olarak şarj edemeyen kapasitesi düşmüş akünün voltajı da azalacağından direksiyon pompasına yeterli gücü veremez. Bu durum sonrasında da aracınızın direksiyonu sertleşebilir.

Aracınızın aküsü eski ve direksiyonunuzda eskiye oranla sertlik varsa ilk olarak akünüzü ölçtürmenizi öneririz.

Hidrolik Direksiyon Neden Sertleşir?

Elektrikli olmayan (kaputta direksiyon yağı koymanız için hazne olan) hidrolik direksiyonlu araçlarda direksiyon sertleşmesi oluyorsa ilk şüphelenmeniz gereken yağ olmalıdır. Genellikle sızıntı, delinme vs. sebebi ile yağ azalır ve basınç düştüğü için direksiyonunuz sertleşir. Diğer yandan aracın altını vurmanız, direksiyon kutusundaki arızalar da bu soruna sebep olabilir.

Direksiyon Hidrolik Yağı Biterse Ne Olur?

Hidrolik direksiyon sistemleri, V kayışı tarafından hareket ettirilen bir pompanın oluşturduğu hidrolik basıncı ile çalışırlar. Bu sistemde yağın bitmesi durumunda pompa oluşturduğu basıncı iletemez ve direksiyonda ciddi şekilde sertleşme gerçekleşir. Ayrıca direksiyon pompası yağsız çalıştığında arızalanabilir. Hidrolik sıvısı pompada veya hidrolik haznesinde oluşan bir kaçaktan dolayı eksilebilir.

Direksiyon hidrolik yağı azaldığında ise pompanın üreteceği basınç azalacağından direksiyon hissedilir şekilde sertleşir. Eksilmenin seviyesine göre direksiyonun manevra özelliği azalacaktır.

Yazı Özeti
İçerik
Direksiyon Sertleşmesi Sebepleri ve Çözümü
Açıklama
Direksiyonun zor dönmesi hidroliğin azalması, alt takım arızaları veya direksiyon kutusundaki bir arızadan kaynaklanabilmektedir.

521 YORUMLAR

 1. Merhabalar 2001 palio hidrolik direksiyon kutusundan yağ kaciruyordu soktum tornaciya gönderdim yapildi şimdi yağ kaçırması bitti ama sağ tarafa direksiyon ağırlaştı tornacı birşey yok dedi ne yapmam gerek acaba

  • Merhabalar,
   Öncelikle aracın sağ lastiklerine, sağ rot kollarına ve direksiyon kutusunun sağ körüklerine baktırın. Sorun muhtemelen bu üç parçadan birindeki arızadan kaynaklanıyor. Diğer yandan montaj hatası olması, kullanılan yağın uygun olmaması gibi sebepler de direksiyon ağırlaşmasına sebep olmuş olabilir.

   • Ustam 2012 fort focus var stayle plus araba kısa mesafede yapmıyor uzun yol giderken direksiyon tutukluk yapıyor neden kaynaklı olabilir

    • Araç yolda giderken elektrik kesiyor olabilir. Direksiyon sertleştiğinde araçta sarı direksiyon lambası yanıyor mu?

 2. Merhaba sayın ustam, 1997 vectra b 2.0 cd aracımın ön takımını yaptırdıktan 2 gün sonra direksiyon pompam arıza yaptı ve bulunduğum ildeki usta başka marka taktı maalesefki ilk taktığın günden şuana kadar 2 ay geçti direksiyon genelde ağır arada bir hafifliyordu ve bu süre içinde 1 litreye yakınyakın yağ bitti ekleme yaptım ustaya gittim normal diyor acaba nedendir ben bir çözüm yolu bulamıyorum.

  • Merhabalar,
   Sağlam bir pompanın 1 litre yağ eksiltmesi kesinlikle normal olamaz. Direksiyon körüklerini değiştirdiniz mi kutu değişirken? Veya hidrolik deposu etrafında yağ sızıntısı var mı, eğer depodan akıtıyor ise belli olur ve hidrolik çevresindeki parçalara zarar verebilir de. Büyük ihtimal sistemde sıvı geçen parçalar tam sıkılmadı veya körüklerden kaçırma yapıyor.

   • Merhaba Aziz bey,
    Direksiyon kutusu değişimi olmadı ön takımda rotlar rot başları direksiyon kol demiri ve buna bağlı körükler vs, değişim oldu direksiyon pompası değişti fakat şunu diyebilirim direksiyon pompasının altından iki boru çıkıyor biri yağlı onda kaçak var zannedersem yarın hem körükleri hemde o boruları baktıracam bu sefer başka ustaya gidecem. :(

    • Pompaya giden borular doğru takılmamış veya contaları eskimiş o halde. Zaman kaybetmeden farklı bir ustada yaptırmanızı öneririm, ayrıca hidrolik sıvısına çıplak elle değmeyin, tahriş edici zararlı bir sıvıdır.

 3. Doğrudur abi inş pazartesi günü gidip baktıracam inş sorun contadadır. vermiş olduğun bilgiler için sonsuz teşekkürlerimi sunarım :)

  • Ustam merhaba hidrolik borusu patladı aracımın focus 2007. Hidrolik borusunu değiştirdim ancak direksiyon sert şuanda zamanla geçer mi bu sertlik

   • Merhabalar,
    Doğru hidrolik eklendi mi? Hidrolik eklendiyse ve kaçak yoksa direksiyonun yumuşaması gerekir. Hazneden vs. kaçak var mı onu bir kontrol ettirebilir misiniz?

 4. renault trafic aracımın direksiyonu çok sert normal bi hızda giderken direksiyonu anı bir hareketle sağa ya da sola farketmiyor çevirdiğiniz zaman sanki kilitli gibi dömüyor neden yapar.

  • Merhaba,
   Direksiyon sürekli sert ise direksiyon hidroliği çok azalmış olabilir ancak kilitli gibi dönmemesi bir direksiyon kilidinin arızasından kaynaklanabilir. Bazı araçlarda kontak anahtarında temassızlık olması durumunda sürüş sırasında direksiyonu kilitleyebiliyor.
   Diğer yandan direksiyon mafsalı da bir yere takılıyor veya yağsız kalmış olabilir.

  • Berhaba bende 2006 Clio var yeni aldım ama direksiyon çok sert bu elektrikli mi hidrolik mi bunu bile cozemedim

   • Merhaba, aracınızda hidrolik direksiyon var. Kaputun altında direksiyon hidrolik haznesi bulunuyor. Seviyesini kontrol edin, düşükse direksiyonun sert olmasına sebep olacaktır.

 5. Merhaba

  2002 model pejo boxer var direksiyon durduğum yerde gaza basında yumuşuyor normalinde sert yağ ile ilgili sıkıntı yok acaba neyden kaynaklı olabilir

  • Direksiyon pompasında bir sorun olabilir. Rolanti devrinde pompa yeterli gücü alamıyordur. Aracın v kayışını ve direksiyon kutusunu kontrol ettirmenizi öneririm. Bir ihtimal de rolanti devri olması gerekenden düşük olabilir birçok sebepten ötürü. Bundan dolayı direksiyona yeterli güç sağlanamıyor olabilir.

 6. Hocam 2008 ford connect aracım var pazar günü aracımı gezmeye hittim geldim yerine koydum bişey yoktu cuma günü arabayla işe gidiyim dedim aracın direksiyonu cok sert olmuş döndürmekte zorlandım acıkcası sizce nasıl bi sorun olabilir

  • Aracın altını vurdunuz mu? Rot kolları, direksiyon kutusu vs. hasar görmüş olabilir. Direksiyon kutusundaki yağ azalmış olabilir vs. birçok neden var. Araç kuru bir yerde park halinde kaldı ise altına ve direksiyon kutusu çevresine bakıp sızıntı, darbe almış parça var mı kontrol etmenizi öneririm.

 7. Merhabalar..aracimizda kuru direksiyon kutusu vardi.hidrolige cevirdik ilk yapıldığında direskiyon serti sonra baska pompa alip denedik bu seferde yumuşadı ama ses gelmeye basladi aşırı..
  Dedik baska pompa takalim onda da yine sertik vardi..bu sefer kutudan suphelednik onu da calisan ayni model aractan söktük taktik yine sert oldu sonrasında borulari ve yağ haznesini de degistridik nu seferde bazen yumuşuyor olduhu yerde ama giderken hicbir sorun yok..nasil bir yol izlemeliyiz..tesekkurler

  • Merhaba, motorla kayış bağlantısı sağlamlığı nasıl? Araç dururken deviri yükselttiğinizde direksiyon yumuşuyor mu? Genelde sonradan yapılan hidrolik sistemlerde düşük devirde sertlik sorununu çok yaşıyoruz. Araç dururken devri 2000-3000 e getirip hidrolik pompasını test edebilir misiniz?

 8. Merhaba aracım Toyota corolla 2016 1.4 advance mm modeli demin yol karlı buzluydu viraj alırken kaldırıma sol arka kapıdan sonrası çarptı arısı sert değildi 50 km hız civarındaydı inip baktım bi aşınma başka bi sorun yoktu çizik bile yok ama direksiyon sertleşti ve kendi kendini toparlamıyor yardımcı olabilirseniz çok sevinirim

  • Merhaba, rot kolları eğilmiş olabilir, direksiyon körükleri patlamış hidrolik sızdırıyor olabilir. Vakit kaybetmeden bir servise gitmenizi öneririm aksi halde komple direksiyon kutusunu bozabilirsiniz.

 9. Mrb 2006 vectra c aracim var ani direksiyon sertleşmesi oluyor önce direksiyon ışığı yanıyor direksiyon dönmeyecek şekilde sertleşiyor bi süre bekleyince ışık sönüyor ve normale dönüyor ayda 1 2 kez oluyor neden olabilir acaba.
  Birde araç bende değilken sanırım on tekeri kaldırıma sürtünmüş ve biraz sola çekiyor araçim

  • Merhaba,
   Direksiyon pompasının hidroliği ne durumda? Bu direksiyon sertleşmeleri uzun kullanım sonrasında mı oluyor? Eğer öyle ise hidrolik kaynadığından pompaya gücü iletemiyor olabilir.
   Sola çekme durumu için rot-balans yapılması gerekir. Muhtemelen jantınızda yamulma olduğundan çekme yapıyordur.

 10. Aziz bey merhaba 2006 model Citroen C4 sxpk aracım var direksiyon hareket halinde iken birşey hissedilmiyor fakat park edeceğimiz esnada direksiyonu iki elle zor cevirebiliyorum , hata için hidrolik yağ olabilir dendi yağı komple değişti sorun aynı , elektrik pompası direksiyonu sağa sola çevirdiğinizde rölanti ayarında düşme oluyor , sanırım çalıştığına işaret ediyor , sorunum ne kaynaklı olabilir .

  • Merhaba, bildiğim kadarıyla aracınızda elektrikli direksiyon kutusu var. Acaba rolanti devrinde akünüzün voltajı düşüyor ve pompaya yeterli gücü iletemiyor mu? Akünüzünü durumu nedir bir de alternatör testi yaptırdınız mı hiç elektrikçide?

  • Selamın aleyküm bende 2001model Seat Ibiza var direksiyonum serteldi tamirciye götürdüm direksiyon pompası ni değiştirdi ama gaza basmazsan sert gaza basınca yumsuyor neden oluyor

   • Pompa orijinal olmayabilir veya yağı eksik olabilir. İşlemi yaptırdığınız yere tekrar gitmenizi öneririm. Rölanti devrinde direksiyonun sert olması genellikle pompa kaynaklı arızalardan kaynaklanıyor.

 11. iyigünler ustam.. bende 92 model 1.8 vectra var.. geçenlerde parkettim bi saat sonra çalıştırdım direksiyonun ağırlaştığını farkettim..bu şekilde 150-200 km kullandım daha sonra yağ haznesini kontrol ettiğimde boş olduğunu gördüm yağı koyduğumda yumşamıştı fakat sabah çalıştırıdığmda yine aynı şekilde direksiyonun sert ve rahatsız edici sesiyle karşılaştım. önceden de direksiyonu sona kadar kırdığımda dışardakileri bile rahatsız edecek şekilde accayip cayırtılı ses yapıyodu ama şimdi özellikle sol tarafa çevirmeye başladığım anda aynı sesi yapıyor.. yağ haznesinde eksiltme yok.. şimdiden teşekkür ederim

  • İyi Günler,
   Rot kollarında ve direksiyon kutusu dişlilerinde bir sorun var gibi sesi göz önüne alınca. Size tavsiyem bir rot balans servisinde aracın alt takımını kontrol ettirmeniz. Muhtemelen mekanik bir arıza var.

 12. Iyi günler benim araba Renault Laguna direksiyon cok set dönüyor rotbalans ayarı yapıldı ve terazi kolu bilyası değişti sorun ne olabilir

  • Rot balans sırasında ustanız alt takım parçalarının kontrolünü yaptı mı? Rot kolları eğilmiş olabilir, direksiyon hidroliği azalmış olabilir. Kremayer dişlisinde aşınma olabilir vs. gözle görmeden maalesef birçok olasılık söyleyebiliriz. Tekrar bir rot-balans servisine gidip alt takım kontrolü ve direksiyon hidrolik kontrolü yaptırmanızı öneririm.

   • Merhaba hocam laguna1 direksiyon mavsal değişti direksiyon sert şimdi önceden boşluk vardı farkedememiş olabilirim ne yapmamı önerirsiniz yardımcı olursanız sevinirim

    • Mafsal değişiminde montaj hatası vs. olmamışsa kolay kolay direksiyon sertliği değişmez. Orijinal parça mı kullanmıştınız.

 13. S aleyküm 2012 pejo partner origin aracım var 94 bin km de 90 binde v kayışı triger devir daim değişti sıkıntı yok bir kaç gündür aracımın direksiyonunda sürüş esnasında sağa sola dönüşlerde tutukluklar hissediyorum ses vuultu vurma gibi ses falan yok sadece sağa yada sola yarım tur dönüşlerde direksiyonda sanki bir yere sürtüyormuş hissi veriyor sürekli
  Gittiğim ustaya gittim hidrolik seviyesinde eksilme yok aracın direksiyon mil kısmına hava tuttu yağlama yaptı bir gün kullandım geçmedi sonra rot ayarı yaptırayım dedim rot ayarı yaptırdım lastik havalarını kontrol ettirdim Lastiklerim yazlık ve yeni proplem hala devam ediyor sıkıntı neden kaynaklıdır cevaplarsanız memnun olurum şimdiden teşekkür ederim

  • Aleyküm selam, aracınızda bildiğim kadarıyla elektrikli direksiyon var. Direksiyon kalibrasyonu bozulmuş olabilir, yeni nesil araçlarda sensör hataları buna sebep olabiliyor veya direksiyon içerisindeki dişliler aşınmış olabilir. Rot-balans yapılırken iyice kontrol edildi mi? Tekerlerin sürtmesi, rot kollarının hasar alması vs. incelendi mi?

 14. Merhaba. 92 model opel vectra var. Direksiyon çok sert. Dönüşlerde lastiklerde dalgalanma olduğunu hissediyorum.Sanki direksiyonu çevirdiğimde lastikler sonradan dönüp vuruyor gibi ses çıkarıyor. Tüm kayışlar yeni değişti. Aküyü yeni değiştirdim. Tüm ayarları yapıldı. Ama sorun bir türlü geçmiyor.

  • Merhaba,
   Rot kollarında da gözle görünür bir sorun yoksa direksiyon kutusundaki dişliler aşınmış gibi. Muhtemelen parçanın revizyon görmesi gerekecek.
   Dönüşlerde de diş atlıyor olabilir.

 15. Ustam Merhaba, aracım 2004 model Audi A3 ve elektrikli direksiyon bulunmakta. Benim sorunum şu ; Gösterge de kırmızı renkte direksiyon arıza lambası yanıyor, başta bu lamba yanmasına rağmen direksiyonum yumuşaktı fakat ne olur ne olmaz diye bir direksiyoncuya gösterdim, bana farklı bir direksiyon kutusu taktı arıza lambası söndü fakat direksiyonum olduğundan çok daha fazla sertleşti. Daha sonra eski direksiyon kutumun takılmasını istedim, arıza lambası tekrar geldi fakat direksiyonum hala çok sert. Tek el ile kontrol edemiyorum aracı. Alt takımlara bakıldı bir şey yok dendi, her kafadan bir ses çıktı kimisi direksiyon pompası dedi, kimisi direksiyon kartından olabilir dedi. Aracın direksiyonu adaptasyon olmuyor, açı sensörü hatası veriyor bilgisayarda sürekli. Ne yapacağımı şaşırdım, bir fikriniz var mı acaba ? Şimdiden teşekkürler.

  • Merhabalar,
   Aracınızda dediğiniz gibi elektrikli direksiyon mevcut. Büyük ihtimalle direksiyonun elektronik devresi arızalanmış. Büyük şehirlerde elektrikli direksiyon onaran yerler var, eğer yakınsanız öyle bir servise gidip tamir ettirebilirsiniz. Bildiğim kadarı ile parça olarak çok pahalı elektrikli direksiyon sistemleri. Eğer alt takımda ve direksiyon sisteminde gözle görülür bir arıza yoksa en kuvvetli ihtimal bu gibi.

   • Öncelikle geri dönüşünüz için teşekkür ederim. Mersin’de yaşıyorum ve yarın bir tanıdığımın aracı olması ile farklı bir ustaya götüreceğim. Direksiyon açı sensörümün kodlanması gerektiğini söylemiş, bakalım bir de ona gösterelim ustam. Ona göre sonucu yazarım, sizin söylediklerinizi de bir köşeye yazdım yarın bahsedeceğim bundan.
    Teşekkür ediyorum, iyi geceler. Bu arada belki biri görür aklında bir fikir oluşur diye yazıyorum, Bana biçilen fiyatlar arasında ; Direksiyon kutusu değişimi 3 Bin TL – Direksiyon kartının değişimi ise en aşşağı 2 Bin TL olacağı söylendi. Araç Marka/ Model değişkenliği gösteriyor mu bilemem. Tekrar iyi geceler.

    • Açı sensörü aslında doğrudan direksiyon sertliğine etki etmiyor ancak direksiyonun toplaması, abs, esp ve sinyallerin otomatik kapanmasını engelliyor. En azından kendi Corsa aracımda bu şekilde olmuştu. Direksiyon elektronik ünitesi dediğiniz fiyatlara yakın evet, Corsa grubunun 1250 TL civarı olduğunu düşünürsek Audi için normal bir fiyat. Ancak revizyon yapan yerleri araştırmanızı öneririm, bazıları kargo ile de parça kabul ediyor.

     • Bugün sanayi de bir oto elektrikçi’de aracı yaptırdım. Direksiyon arıza lambası söndü ve direksiyonu Bilgisayardan GTS moduna alarak biraz daha hafiflettik sertliği. Adaptasyon falan yaptı, şu an eskiye nazaran daha yumuşak (Kesinlikle olması gerektiği gibi değil ama) ve sağa sola çevirmelerim de direksiyon kendisini toplamıyor. Daha sonra Rot ayarı yaptırarak direksiyondan maksimum verimi almaya çalıştım. Bir kaç gün böyle idare edeceğim ve daha sonra farklı bir direksiyoncuya göstereceğim aracı. Teşekkür ederim geri dönüşleriniz için, tavsiyelerinize kulak vereceğim.

     • Ben teşekkür ederim, umarım düşük bir maliyetle aracı yaptırabilirsiniz.
      İyi Günler

 16. Araba 2012 grand c max, elektrikli direksiyon. Dün sanayide debriyaj üst merkezi ve triger kayışını değişirttim. Yeniden akü takılıp çalıştırıldığında, direksiyon sertleşti ve sertleşme arızası verdi. Akü, stop halinde 13volt çalışır halde ise 14,9volt ölçüldü. Elektrkçi, sigortalarda sağlam dedi. Arıza bulunamadı. Lütfen yardımcı olabilirseniz sevinirim, şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba, debriyaj sisteminde onarım yapılırken travers ve direksiyon kutusu sökülüyor diye biliyorum. Acaba elektrik bağlantısı vs. eksik yapılmış olabilir mi? Parça enerji çekemiyor gibi sadece sertlik problemi var ise.

    • Aklıma ilk gelen sigortalardı ancak sigortalar elektrikçi tarafından kontrol edildi demiştiniz o sebeple alternatif çözüm düşündüm. Ucuza çözüldüğüne sevindim. Geçmiş olsun.

 17. Ustam iyi günler, arabam 2013 model Renault Clio 0.9 tce. Elektrikli direksiyona sahip. Arabamda gıcırtı sesi vardı ve 06.03.2020 tarihinde viraj demir lastikleri, diskler ve baltalar değişti. Direksiyon 90 dereceye yakın yamukken eve gittim çünkü rot için açık yer yoktu. O sırada esc kontrol ettiriniz yazısı vardı. Başka bir şey de yoktu. Ertesi gün rot ayarı yapıldı ve hafif bir tıkırtı devam edince sol z rot da değişti. Fakat z rot değişmeden önce rot ayarı yapılırken direksiyonun derecesi baya eğik olduğu için usta mafsaldan önce kabaca ayarladı fakat baya çok uğraştı. Sonra da rot ayarı yapıldı. Şimdi hiçbir ses ve vurma yok. İlk günkü gibi oldu. Ama hala esc kontrol ettiriniz uyarısı duruyor ve bilgisayara bağlandığında hata kodu vermiyor. Aynı zamanda da giderken yok ama çok yavaşlayınca ya da rölanti halindeyken direksiyon sağa dönerken çok aşırı sertleşme oluyor. Direksiyon kutusu arızası dediler ama tıkırtı için de öyle demişlerdi sol z rot değişince tıkırtı geçmişti. Ben aküden de şüpheleniyorum. Araç sıfır alındığında akü hala hiç değişmedi. Acaba akünün ömrü bitmeye yaklaştığı için bu sorun çıkmış olabilir mi? Bir süredir akünün ömrü ne zaman biter nasıl anlarım kendi kendime diye de düşünüyordum. Arabanın elektrikli diğer aksamları da bir sorun gözükmüyor ama.

  • Merhaba, sorun aküden kaynaklı olabilir, yeterli voltajı veremiyor olabilir ancak aklıma alt takım parçaları değiştirilirken direksiyon kutusuna zarar verilmesi geldi. Elektrik bağlantıları oynanmış ve yeterli voltajı çekemiyor olabilir(düşük devirde güçten düşmesinin sebebi), sigorta kutusundaki sigortası patlamış olabilir vs. Bunları kontrol ettirmenizi öneririm.

   • İyi günler. Aracın aküsünü değiştirdim. Fakat direksiyon sağa dönerken hala sertleşme oluyor rölantideyken ve bir süre sonra dişli atması gibi tık diyerek normal yumuşaklığına dönüyor. Usta rot ayarından önce mafsaldan düzeltme yaparken çekiçle falan baya uğramıştı yerine oturtmak için. Bu sorunu anlattığımda mafsal dönüyor bir sıkıntı yok direksiyon kutusu diyor hala. Tekrar ustaya verdim bir daha bakacak ama hala ne olduğunu anlamış değilim.

 18. Merhaba aracim 2009 hyundai i 30 dizel. Araci calistirdiktan 5 dk sonra falan direksiyon tas gibi oluyor cok zor dönuyor.stop edip calistirinca duzeliyor ve gene tekrarliyor.sorun ne olabilir

  • Merhaba,
   Aracı servise gidip bilgisayara bağlattınız mı? Yüksek ihtimalle arıza kaydı yapmıştır araç. Şarj dinamosunun voltajı düşük olabilir, açı sensöründe bir arıza olabilir, direksiyon motoru arızalı olabilir vs. birçok sebep var. Yüksek ihtimalle araç bunlardan birini arıza olarak kaydetmiştir.

 19. Araci bilgisayara baglatmadim.bu sorunu yeni oldu daha onceden yoktu .ilginiz icin tesekkurler

 20. Hocam merhaba. Aracım 2011 Audi a5 . Aracı ilk çalıştırdığım zaman direksiyon gayet yumuşak . Lakin yola çıktığımda ve hızlandığımda direksiyon sertleşiyor ve yavaslasam dahi bi daha o sertliği gitmiyor . Aracı stop ettıkten sonra tekrar çalıştığımda yumuşuyor ancak sonra tine aynı sorunu veriyor . Ve geri vitese aldığım zaman frene basarak yavas yavaş geri gittiğimde direksiyon sanki birşeye takılıyor gibi dönüyor ve ses geliyor bayağı sorun ne olabilir sizce. Şimdiden teşekkür ederim .

  • Merhaba, Aracınızda servo direksiyon var, ciddi anlamda karışık çok elektronik bir sistem standart elektrikli diresksiyonlara göre. Servo sisteminde direksiyon km sensörü ile birlikte çalışır ve hız arttıkça direksiyon sertleşir. Sizin aracınız sanırım km sensörü ile iletişim sağlayamıyor veya parçada elektronik bir arıza var.
   Geri vitese aldığınızda takılmasını tam anlayamadım mafsal vs. sürtse ileri giderken de olması gerekir. Yetkili servise veya işinin ehli bir özel servise iyice kontrol ettirmenizi öneririm.

 21. Merhabalar, 2011 model hb Chevrolet Cruze, aracıma gaz vermeden çalışır vaziyette zor dönüyor fakat gaz verince yumuşuyor. Sorun nedir sizce?

  • Merhaba,
   Aracınızın elektrik sisteminde sorun var gibi. Alternatör, aküyü kontrol ettirmenizi öneririm. Rolanti devrinde bi düşme var mı?

   • Direksiyonu tam çevirdim mi bir farlarda kısılma oluyor, sonra düzeliyor. Şimdide direksiyon pompasını değiştim. Yine aynı sorun var. Bİr usta akım yetmiyor dedi diğeri direksiyon kutusu olabilir, hepsi ayrı birşey söylüyor.

    • Aracınızdaki sistem elektronik direksiyon kutusu. Direksiyonu hareket ettirdiğinizde elektrik voltajı düşüyor demişsiniz. Düzgün bir oto elektrikçide sistemi kontrol ettirir misiniz? Genellikle direksiyon sistemi doğrudan aküden elektrik tertibatına sahip oluyor. Bu kısımda bir oksitlenme vs. olmuş çektiği akımı azaltıyor olabilir.

 22. Merhaba ustam 2015 model passat b8 aracim var araci yeni aldim direksiyonu cok dusuk hizlarda bile cok sert. Saygilarimla…

  • Merhabalar,
   Aracı bilgisayara bağlattınız mı? Direksiyon kutusunda bir arıza olabilir veya alt takımda bir arıza olabilir. Detaylı bir kontrol ettirmenizi öneririm.

 23. Merhabalar aracim 2005 model mercedes vaneo dizel otomatik aracta normal surerken ya da donuslerde hic bir kitlenme olmuyor fakat paralel parklarda ya da direksiyonu biraz fazla cevirdigimizde cok serlesiyor hatta cevrilemeyecek kadar sertlesiyor. Akü yeni de yeni hic bir uyari lambasi yanmamakta. Sizce sorun nedir?

  • Merhaba,
   Büyük ihtimalle direksiyon beyninde vs. problem var. Aracı hiç yetkili serviste bilgisayara bağlattınız mı?

   • Direksiyonun tamamen degismesinin gerektigini 12000 tl fiyat cektiler. Sanayi de bir ustaya goturdum bozulmadan bir sey yapamayiz tamamen sertlesirse sorun anlasilir dediler. Ne yapacagimi sasirdim.

    • Yetkili servisler genelde sadece değişim odaklı çalışıyor. Özel serviste direksiyon kutusunun revizyonu yapılabiliyor.

 24. Merhaba ustam 2.0 dizel VECTRA aracım vardı direksiyon kutusu hortumlarındaki kaçaklardan dolayı hortumları söktürüp değiştirdim hemen sonrasında yağ kaçağı sorunu bitti ama direksiyon her iki yönete zor dönmeye başladı daha önce ise direksiyon gayet güzel ve yumuşak idi

  • Merhabalar,
   Hidrolik sonradan doğru ürün ile değiştirildi mi? Sıvı eksik kaldıysa ciddi oranda sertleşmeye sebep olabilir. Bunu kontrol ettirmenizi öneriyorum ilk olarak.

   • Hayırlı günler öncelikle sorularımıza cevap verdiğimiz için teşekkür ederim 2001 model Vectra b 1.6 aracım var direksiyonum sert ama gaza basınca yumuşuyor neden olabillir teşekkür ederim

    • Merhaba, aracınızda hidrolik direksiyon var o sebeple elektronik bir arıza olduğunu pek sanmıyorum. Tekerlekler dönerken sürtünme kuvveti azaldığı için direksiyon daha kolay kontrol edilebilir bu sebeple yumuşuyor sanırım. Direksiyon kutusunun hidroliğini kontrol ettiniz mi ,genelde bu arıza hidrolik azaldığında veya çok uzun yıllar değişmeyip özelliğini kaybettiğinde ortaya çıkıyor.

     • Hayırlı günler öncelikle sorularımıza cevap verdiğimiz için teşekkür ederim 2001 model Vectra b 1.6 aracım var DURUR vaziyette iken direksiyonum sert ama gaza basınca yumuşuyor pompa arızası veyada direksiyon kutusu olabilir mi

     • Merhaba,
      Pompa arızası olma ihtimali yüksek. İlk olarak hidrolik durumu ve seviyesini incelemenizi öneririm.

 25. iyi günler aracım 2012 honda civic ve eps uyrarısı veriyor sabah çalıştırdığımda düzeliyor 10 km gideyim stop edip 10 dk sonra çalıştırdığımda gene aynı hatayı veriyor sigortadan olsa tekrAR DÜZELİRMİ yardımlarınız için teşekkürler

  • Merhaba, aracın aküsünün durumu nedir? Akü zayıf ise belirli bir voltaja gelene kadar arıza lambası yakıyor olabilir? Sigortadan olsa muhtemelen uyarı hiç sönmeyecektir.

   • aziz bey akü 3 aylık mutlu 72 amper 2.3 gün önce bi yanıp bi düzeliyordu ama şuan devamlı arızaa veriyo sabah 10 gibi ilçedeki elektrikçiye göstereceğim inşallah aküdendir ama sanmam çünkü dün arıza verirken laptopla girip baktılar arıza gözükmüyo dedi sonra tamamen tara arıza göster deyince eps motor kaynaklı 4 arıza verdi sildi ama düzelmedi sanırım tuzluya mal olacak bunlar tamir ediliyormu bilmem bursada cıkmasına 2200 istedi cıkma nedir başkasının arızalısını onarıpmı satıyorlar yoksa pertli bi aractanmı alıyorlar bilemedim aksi gibi sormadımda neyse yarın bi göstereyim inşallah madden fazla üzmez tşkler

    • Elektrikli direksiyon genellikle zor onarılan bir parça, bazı modellerde kesin revizesi oluyor bildiğim kadarıyla sadece. Çıkması da kazalı bir araçtan sökme olması muhtemel. Hız sensörü değil de açı sensörü adında bir parça var elektrikli direksiyonlarda. Bu parça direksiyonun mevcut dönüş durumunu ecuya bildiriyor. Yüksek ihtimalle arızanız bu parçadan dolayı.

 26. Aziz bey direksiyon beyni arızalı çıktı makinada role hatası verdi usta ile yollarım orda yaptır dedi bide yapamadığı halde 150 istedi? arka sokaktaki elektrikçi ben tamir ederim olmazsa çıkma bulacaz dedi arabayı bırakıp geldim p.tesi nasipse

  • Geçmiş olsun, eps beyni Avrupa araçlarında genelde bozulmuyor, açı sensörü veya elektriksel arıza oluyor. Çıkma taktıracaksanız da mutlaka belgeli ve garantili şekilde işlem yaptırın.

 27. aziz bey arabayı akşam üstü çıkardım direksiyon beynine 600 sıkışmış hallettik allahtan teşekkürler yorumların için

 28. Merhaba 2008 model reno Sembol aracım var direksiyonu kafasına göre sertleşiyor kafasına göre yumuşuyor arıza neden olabilir ilgilenirmisiniz

  • Merhaba,
   Aracınızda hidrolik direksiyon var bu sebeple elektriksel bir arıza olma olasılığı düşük. Motor devri arttıkça direksiyon yumuşuyor alt devirde sertleşiyorsa hidrolik sıvısı azalmış veya v kayışı bağlantılarında bir sorun olabilir.

 29. Slm aracım 2014 focus 1.6 tdci aracımın aniden direksiyonu sertleşti … yetkili servis ve özel servis olmak üzere bi çok yere götürdüm söylenen açı sensörü bozulmuş deniyo aracımı bilgisayara bağlandığında bu ariza çıktı .. nasıl yaptırabilirim… kutunun komple mi değişmesi gerekiyo? Ve ne kadar masraf çıkartır ortalama ayrıca ford larda kronik sorun olmuş bu bu şekilde çok yazı okudum

  • Merhaba,
   Elektrikli direksiyon kutularında sıkça rastlanan bir durum açı sensörü arızası. Kutunun değil de sensörün değişmesi ile sorun çözülebiliyor. Opel Corsa aracım için bu sorun yaşandığında ortalama 1250-1500 gibi bir masraf çıkıyordu. Parçayı çıkma bulursanız fiyatta biraz daha düşüş sağlanabilir.

 30. İyi günler 2001 Astra ğ kasa aracımda konsolu sökup temizlemek ve boyamak için. Ertesi sabah aracımı bindigimdé direksiyon taş gibi olmuştu teker havasına ve direksiyon yağına baktım hersey normal acaba elektirik aksaminda bi sorun mu yaptım konsolu sokerken ?

 31. Merhaba, Chevrolet Cruze 2011 model 1.6 benzin lpg aracım var. Direksiyon çok ağırdır, direksiyon pompasından dediler değiştim 1 gün hafif oldu yine ağır şuan. Bir ustayla görüştüm elektrik yetmiyorsa değerler altındaysa ondan kaynaklıdır dedi yada direksiyon kutusundandır. Sizce ne olabilir direksiyon pompası sıfır orijinal taktırdım ama yine aynı. Ve benim direksiyon da elektronik var mı bir usta yarı hidrolik yarı elektrkli dedide. Şimdiden Teşekkürler.

 32. merabalar 2008 ford fiesta collection yani eski kasa aracım var direksiyon calıstırdıktan sonra tam sertleşiyor… sonra düzeliyor ve sürekli sağa sola dönüşlerde ses geliyor direksiyon kutusudur diye tahmin ediyorum ama izmirde bu arızayla ilgilenebilecek bir adres tamirci var mı

 33. ve araç belli bir hızdan sonra direksiyon bosluyo gibi oluyor cok sık değil arada yapıyor şerite kayıyo 120 km hızla giderken mesela bi anda sağ şeritten sola ani geçiş oldu sağa sola bosluk oluyor bı anda cekıyor araç kendini

  • Merhaba,
   Araçla daha önce kaldırıma vs. vurdunuz mu? Direksiyonun sertleşmesi muhtemelen elektrikli direksiyon sistemi ile ilgili ancak anlık boşluk yapması elektronikten çok mekanik bir arıza gibi görünüyor. Bildiğim kadarıyla direksiyon kutusu kronik fiestalarda ancak sadece ses ve sertleşme sıkıntısı çıkıyordu. Düzgün bir serviste kontrol ettirmenizi öneririm, revizyon gerekebilir.

 34. Merhaba bizim megan aracımız var direksiyondan ikidefa sertleşme oldu birinde bilgiseyardan silinmiş ve düzelmiş ama ikincisinde tekrarladı bu neden kaynaklanıyor aceba bilgi verirseniz sevinirim….çok acil

  • Merhaba, elektrik arızası olabilir, direksiyon kutusu arızalanmış olabilir vs. Mutlaka tekrarladı ise parça arıza kaydetmiştir. O arızanın incelenerek onarım yapılması gerekiyor.

 35. Merhaba Aziz ustam. 2008 Opel Meriva aracım var.Elektirkli direksiyon. Direksiyon sadece sola doğru sertti sağa normaldi. Bide tıkırtı geliyordu.usta direksiyon kutusu dedi ve değiştik kutuyu.Ama arıza giderilmedi. Düz yolda hiç ses yok ama küçük bi kasis çukur olunca direksiyon tıkırtı yapıyor. Ve sola sert olma sorunu devam ediyor. Tek elle çevirmek çok zor. Ama en büyük problemi manevra kısıtlılığı.direksiyonu iki yöne çevirince eşit şekilde dönüyor. Olması gerektiği gibi direksiyon tur sayısı yanlız manevrası çok kısıtlı en basit kavşaklardan bile dönemiyorum. Sürekli geri vites yakmak zorunda kalıyorum. Ustaların herbiri bişe diyor o yüzden güvenim yok. Sizce gerçek sorun nedir. Şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba hocam. Usta değişim yaparken alt takımı kontrol etti mi? Bir de kutu sıfır mı çıkma mı takıldı? Sorun şuan aklıma sol tekerlerin davlumbaza sürtmesi, rot kollarının yamulup yeterli hareket alanı bulamaması gibi şeyleri aklıma getiriyor. Aracın hiç yürüyeni vs. incelendi mi? İncelenmediyse mutlaka bunlara da baktırmanızı öneririm genelde basit bir arızadan çıkıyor problem. Direksiyon mafsalı kolayca dönemediği için dahi dönüşler zorlaşabiliyor.

   • Alt düzenide yeni yaptırmıştım direksiyonla beraber. Kutuyu çıkma taktardım.sorun giderilmeyince usta eps dedi bu kez.manevra kabiliyeti bu kadar düşük olması eps den olabilirmi.

    • Eps sisteminde arıza varsa genelde direksiyonun geri toplanmasının zorlaşması, abs hatası, sinyalin kapanmaması gibi sorunlar oluyor(kendi opel aracımdan biliyorum) orijinal Opel arıza tespit cihazında arıza kaydı çıkıyor mu?

     • Abs yada eps ışığı yanmıyor. Tespit cihazında herhangi bi hata vermiyor. Ama sinyalin kendine kapanmama gibi bi sorunu var. Direksiyonda kendini zor topluyor. Direksiyon kutusunu bize boş yere değiştirdi sanki usta.şuan sananiye gidiyorum. Sizce aracı nereye baktırayım rotcuya falan mı

     • Sorununuz açı sensörü olabilir. Açı sensörü tekerleklerin konumunu ölçerek direksiyonu sertleştiriyor ve dönüş tamamlandığında sinyalin otomatik atmasını sağlıyor. Corsa D’lerde sık yaşanan bir problem, muhtemelen sizin aracınızda da aynı direksiyon kutusu var. Düzgün bir serviste cihaz ile incelendiğinde arıza kaydının görülmesi gerekir acaba tespit cihazı eski veya Opelle uyumsuz muydu?

 36. Merhaba hocam 2007 model Citroen c4 var arabanın birden direksiyonu sertleşti ve uzakdan kumanda çalışmamaya başladı aynı anda verdi arızayı bilgisayara taktık göstermedi elektirik kontrolü yapıldı sıkıntı yok dediler

  • Alakasız iki arıza gibi. Aracın beyin kısmı hiç su vs. aldı mı. Beyin kaynaklı bir arıza gibi görünüyor.

   • Pompada sıkıntı olabilirmi? Anahtarada baktırdın bi sıkıntı yok çalışmasındada bi problem yok sadece direksiyon çok sert ve kumanda çalışmıyor araç içindeki kapatıp açma çalısıyo

    • Büyük ihtimal elektrikli direksiyon motoruna zarar verir bu şekilde ancak direksiyondan bu parça devredışı kalınca mutlaka arıza kaydı çıkarması gerekirdi. Fazla manevra yapmadan yavaşça yolda gelmenizin ciddi problem açacağını sanmam ancak yüksek hızlara çıkmayın yine de.

 37. Merhaba, 2006 Ford Fiestam var. Paralel park yaparken, tam tur direksiyonu cevirdigimde direksiyonda sertlesme oluyor ve direksiyonu cevirmem cok zor oluyor. Ilginc bir sekilde U donuslerde problem yok ama hizli manevra yapmam gereken yerlerde sertlesme yuzunden stop edip birkac saniye sonra yeniden calistirmam gerekiyor.

  • Merhaba,
   Aracınızda hidrolik direksiyon var. Doğrudan motor gücü ile direksiyon hareket ediyor. Normalde dururken direksiyonu çevirdiğinizde rölantinin az da olsa oynaması gerekir. Dururken tam tur çevirince rölanti yükseliyor mu? Bir ihtimal de direksiyon hidroliği çok azaldıysa dururken yeterli gücü sağlayamıyor olabilir. İlk etapta hidroliği kontrol edip sonra rölanti yükselmesini kontrol edebilir misiniz?

 38. Aracım polo 2000 model seyahat ederken bi anda çukura vurdum aynı günün akşamı dreksiyonda sertleşme meydana geldi neden olabilir?

  • Merhaba,
   Amortisör takozu, amortisör, rot kolları,direksiyon kutusu şeklinde tek tek kontrol edilmesi gerekir. Çok sert bir çukura hızlı düştüyseniz rot başları yamulmuş olabilir. Bu da direksiyonun hareketini ciddi zorlaştırır.

 39. Merhabalar ustam. benim 2000 model opel zafira GL var.geçen park yaparken direksiyon sertleşti. Daha sonraki günlerde de ilk çalıştırmadan 30 -40 saniye sonra direksiyonsertleşiyor .Stop edip tekrar çalıştırdığımda direksiyon çok yumuşak sonra tekrar sertleşiyor.Yağ deposundan da biraz yağ atmış. ekledim yine yağ damlatmış .Sebebi ne olabilir.

  • İyi günler, büyük ihtimal pompadaki yağ basıncı düşüyor çalıştırdıktan bir süre sonra. Direksiyon sertleştiğinde boşta gaza basınca hissedilir bir yumuşama oluyor mu?(Bu yağ basıncını artırdığı için yumuşatabilir) Sorununuz muhtemelen direksiyon hidrolik haznesindeki kaçaklardan kaynaklanıyor. Bir servise giderek kutu ve hazneyi kontrol ettirmenizi, sorun sadece haznede ise direk değişimini öneririm nispeten ucuz bir parçadır.

   • sayın ustam opel zafira nın direksiyonunda elektrikli hidrolik pompa mevcut yine aynı yerlere baktırayım mı saygılar

 40. merhaba ustam. opel zafira 2000 model gl de direksiyonda elektrikli pompa mevcut. sabah kalktım aküyü şaseden ölçtüğümde 12.5 V ve 1.44 A kaçak olduğunutesbit ettim boşta çalışırken akü 14.35 V direksiyonu sag ve sola çevirince 13.98V düşüyor.buda direksiyonun belli süre sonra sertleşmesine sebep olabilirmi

  • İhtimal var. Ben siz yağı tamamladım diyince hidrolik direksiyon sanmıştım. Direksiyon dönüşlerinde akünün bir miktar voltaj zayıflaması yapması normal ancak bu süreçte araç rölantiyi yükselterek akü şarjını hızlandırır genelde. Aracı bir serviste cihaza bağlatarak arıza kodlarını iletebilir misiniz?

 41. Aziz ustam merhaba;
  2004 model cıtroen c3 dizel araça sahibim elektrikli direksiyonum 2 gündür aniden aşırı derecede sertleşti bildiğiniz eski tip direksiyon oldu sorun neyden olabilir? Ama bazen ilk çalıştırdığım zaman eski haline dönüyor tekrar sertleşiyor yolda.

  • Merhabalar,
   Araçta açı sensörü arızası olabilir, elektronik direksiyon motoru arızalanmış olabilir(genelde bu oluyor ve revizyon işlemi gerekiyor) Düşük ihtimal de alternatör yeterli akımı üretemediğinden direksiyona yeterli gücü sağlayamıyordur.(Bu durumda genelde ara ara da olsa akü lambasının yandığını görürsünüz)

   • Merhaba bendede 2004 c3 dizel var aracin direksiyonu sertlestiginde 3 defa kontagi acip kapiyorum ve direksiyon duzeliyor genelde isiklarda durdugumda sola hafif oynatsam bile direk sertlesiyor bazen hareket halindeykende sertlesiyor ama saga cok rahat donerken sola cevirdigimde biraz kastiriyor bir muddet sonra tekrar sertlesiyor aku kontrol edildi sarj dinamosu kontrol edilidi baska bir aracin beyni takilip kontrol edildi alt duzen komple revize edildi bilgisayarda ” direksiyon sase ile kisa devre ” diyor

    • Merhaba,
     Elektriksel bir problem var muhtemelen aracınızda. Aküden çıkan şase kabloları genelde şanzıman üzerine montajlanır elektrik kaçağı vs. olmaması için. O kablolar yerinden çıkmış olabilir mi?

  • Merhaba,
   Aracınızın alternatörü bozulmuş gibi anlattığıza göre. Araç elektrik kesmiş ve stop etmiş. Alterantör, akü ve v kayışını kontrol ettirir misiniz? Bir ihtimal v kayışı da kopmuş olabilir.

 42. Merhaba usta kolay gelsin 99 model golf 4 aracim otomatik benim aracin direksiyon hidrolik borusunun birleşim yerinden yağ damlatiyordu.boru sökülüp pres olan yeri tamir edildi fakat şimdi aracın direksiyonu sertlesiyor gaz verince yumuşuyor, tamir eden usta borunun değişmesi gerektiğini söyledi yapılan tamir ile olmadı sizce sorun başka birşeyden olabilirmi yoksa boru degismelimi (2500 lira civariymis ) teşekkür ederim kolay gelsin.

  • Merhabalar,
   Borudan kaynaklı olabilir, sistemde hava kalmış olabilir. Motor devri yükseldikçe direksyon yumuşuyorsa v kayışının bağlantıları da düzgün yapılmamış olabilir. Farklı bir ustaya gitmenizi öneririm o parçanın o kadar pahalı olmaması gerek.

 43. merhaba ustam.2006 c4 dizel aracım var.uzun yola çıktım bitiş noktasına kadar hiçbi sorun görmedim.ama direksiyon hareketlerinde ufaktan içten gelen bir tıkırdama hissettim.tekrardan aracı hareket ettirdiğimde aşırı bi gicirdama sesi geldi.o şekilde aracı yarım saat kullandım.direksiyon hidrolik yağı eksikti tamamladım fakat sorun çözülmedi.ses sağ alt taraftan geliyor sorun nedir acaba???bu şekilde tekrardan dönüş yapmam lazım sorun olurmu?

  • İyi akşamlar, direksiyon hidroliği çok azaldıysa dişlilerden ses geliyordur muhtemelen. Diğer yandan sadece sağdan ses geliyorsa direksiyon kutusundaki körükleri kontrol ettirebilir misiniz? Büyük ihtimal sağdaki körük patlamış ve oradan hidrolik de kaçırıyor. Bu şekilde uzun süre kullanmanız daha ciddi soruna yol açabilir.

 44. merhaba, 2006 fabia aracım var. hızım düşükken dönüşlerde ve park haline geçişte sağa doğru kitlenircesine direksiyonum sertleşiyor fren sonra gaz pedalına basınca düzeliyor. geçen yaz da ara ara olmuştu, bu yaz iki gündür oluyor. sebebi ne olabilir?

  • Merhaba,
   Motor devrine bağlı direksiyon pompasının basıncı düşüyor. Direksiyon hidroliğiniz çok azalmış olabilir çok yüksek ihtimalle veya rölanti devriniz fazlası ile düşüyorsa pompa gerekli enerjiyi alamıyor olabilir.

 45. Ustam merhaba, 2006 model 1.6 mpi Dacia Logan aracımın direksiyonu park ederken freni basiliyken direksiyon sertleşiyor frenden çekip gaza bastığımda hemen yumsuyor sebebi sizce ne olabilir ?

  • Merhaba,
   Motor devri düştüğünde direksiyonununuz sertleşiyorsa genelde hidrolik azalması veya direksiyon pompası arızası sebebiyle oluyor. Direksiyon kutusunun yağ haznesini kontrol edip eksikse eklemeniz gerek. Sorun düzelmezse direksiyon pompasının revizyon görmesi gerekebilir.

 46. Merhaba bende 2006 ford focus benzinli var bügün direksiyon powerine gelen hortumda kaçak vardı yaptırdım ve bügün direksiyonum sertleşti
  Rölantide sert gaza basınca yumuşuyor

  • Merhaba,
   Büyük ihtimal hidrolik kaçırıyor aracınız hala veya hortumu değiştirdikten sonra hidroliği tamamladınız mı? Acilen hidrolik seviyesi ve çevresindeki kaçakları kontrol etmenizi öneririm. Hidrolik kaçakları plastik parçalara vs. de zarar verir pek ihmal etmeyin derim.

 47. Merhabalar bende Lada kalina var direksiyonu elektrikli direksiyonu sağa sola çevirdiğimde sağ taraftan sürtme sesi geliyor direksiyon lambası yanıyor kontak kapatıp açılınca düzeliyor sağa çevirdiğimde sola göre daha ağır hissediyorum direksiyonu daha önce revizyon yapılmıştı ve durduğu yerde araç direksiyonu sağa sola çevirdiğimde direksiyon altından tak tak ses geliyor

  • Merhaba,
   Dişli sistemde bir aşınma olmuş olabilir, sağ rot kolları darbe görmüş ve salıncağa vs. sürtüyor olabilir. Hiç sanayide kontrol ettirdiniz mi? İlk olarak iyi bir rot-balans servisine gidip gözle kontrol ettirmenizi, sorunun kaynağını görmenizi öneririm.

 48. 2004 model opel vektre c kasa aracımı direksiyo hareket halındeyken sola çevireceğim zaman sertleşme meydana gelıyo 1 cm cevirmek için biraz asılınca anıden bırakıyor bu hareket kaza yapmama sebep olabılır acaba arızası nedendir saygılarımla.

  • Merhaba birçok sebebi olabilir. Sadece sola dönüşlerde böyle bir problem yapıyorsa büyük ihtimalle salıncak, rot kolu gibi alt takım parçalarından biri darbe almış olabilir. Düzgün bir rot balans servisine gidip alt takım kontrolü yaptırıp sorunu tespit ettirebilirsiniz.

 49. Merhabalar 2005 model smart forfourum var araç bir aydır 4 5 sefer yeni calistirmaya basladigimda direksyon tas gibi hidroligi gitmis elektirikli direksyon bi kac sefer saga sola zar zor cevirdigide duzeldi 2 gundur suan gene tas gibi akume ve altarnetore guvenemiyorm her usta baska bisey soyluyor napmam lazm acaba acil bisey yazarsanz cok sevrim

  • Merhaba, aracınız az bulunan bir araç bu sebeple ustaların pek bilgisi yoktur. Mercedes servisinde arıza tespit yaptırıp sonrasında özel serviste onarım yaptırmanızı tavsiye ederim.e

 50. Merhaba Aziz ustam. Benim hyundai elantra hd 2009 1.6 benzin arabam var. Direksiyonu sola çevirince direksiyonda kesik titremeler oluyor ama her zaman olmuyor. Direksiyon istediğim gibi yumuşak değil. Bazen yumuşak oluyor bazen sert. Hızlanınca yumuşak oluyor. Acaba akü den ola bilirmi bende elektrikli direksiyon. Direksiyonu sağa sola çevirdiğimdi farlarda elektrik kaçakları oluyor. Böyle azalıyor artıyor sürekli azalıp kalmıyor. Azalıyor artıyor direksiyon çevirdiğimde. Direksiyonu tam çevirmiyorum biliyorum tam çevirerken oluyor böyle şey ama az çeviriyorum. Amortisörler yeni takıldı ama ses yapıyor takozlar yeni. Sol Aks körüğünde birazcık yıpranma var. Şimdiden teşekkürler.

  • Elektriksel bir arıza var aracınızda anlattığınıza göre. Rölanti devrinde alternatör yeterli gücü üretemediğinden direksiyon sertleşiyor, farlara yeterli akım gitmiyor olabilir. Sürüş sırasında yani yüksek devirlerde böyle bir sorun olmadığı için aklıma alternatör geldi direk. İyi bir oto elektrikçide alternatörü kontrol ettirmenizi öneririm.

 51. Merhaba,2018 model Ibıza dsg araca sahibim. 2 haftadır frene basıp dönüş yapacağımda aracın direksiyonu 4-5 sn. sert oluyor zorluyorum yumuşayıp dönüyor. Bayanım,servisi aradım gelin dediler ama bu hatayı iki haftada 2 kez yaptı sizin yanınız da yapmayabilir dedim. Araba 10 gün bizde kalmalı deneyip görmeliyiz dediler. Sizce ne yapmalıyım?

  • Merhaba, Aracınızda start-stop açık mı? yakın zamanda leon kullanırken çok düşük hızda dönüşlerde start-stop devreye giriyor gaza basmadan direksiyon yumuşamıyordu. Start-stop’u kapatıp deneme yapabilir misiniz aracınızda?

 52. Merhaba, evet start stop etkinmiş. Dönüşleri çok düşük hızda yapıyorum dediğiniz doğru olabilir. Ama sizce gene de aracı servise götürmeli miyim?

 53. Evet araçta start-stop etkinmiş ama bu çok riskli bir durum değil mi düşük hızda etkin olduğu için ani direksiyon sertleşmesi. O zaman start stop u devre dışı bırakıp kullanmak gerek. Sizce gene de bir servise götürmeli miyim?

  • Müsait bir zamanınızda servise gidebilirsiniz, yüksek ihtimalle bununla ilgili bir yazılım güncellemesi verilmiştir aracınız için onu yükleyebilirler veya start-stop’u tamamen kapattırabilirsiniz. Yani araca bindiğinizde tuşa basmaya gerek kalmadan hep kapalı kalmasını sağlatabilirsiniz serviste.

 54. Iyi günler. 2004 mode opel vectra araca sahibim. Aracı aldıktan 24 saat sonra direksiyon aşırı derecede sertleşti. Elektrikciye gittik elektrikte sorun yok pompa değişecek dedi. Pompayı sıfır mı yoksa 2. El mi almam uygun olur. Özel serviste mi yoksa opel yetkili servisine mi gitmeliyim ?

  • Merhaba,
   Elektriksel bir arıza olabiliyor. Aküden doğrudan direksiyon kutusuna giden bir elektrik kablosu var o parça yerinden çıkmış olabilir vs. Farklı bir servise de gitmenizi öneririm. Ayrıca arıza tespit cihazına bağlandı mı araç?

 55. İyi akşamlar, citroen c4 2006 aracımda aracın direksiyonu sağa sola dönüşte sertleşiyor. Bu daha çok hız değil yavaş giderken yada dönüş yapmak için durduğumda oluyor. Sigortaya alt takımlara baktırdım bir şey yok denildi. Ama usta araba su mu yedi diye sordu. Aşırı yağışta yolculuk ettim. Acaba etkisi olur mu? Bir de bu akü giderken zaten kendini şarj etmiyor mu? Yani yorumlarda okudum akü zayıflaması bu kadar önemli mi??

  • Merhaba,
   Düşük hızlarla ilerlerken aracın elektrik sisteminde de bir sorun oluyor mu? Yani, cam açılışının normale göre yavaşlaması, farların zayıflaması vs. gibi. Elektrikli direksiyonlarda bu sorun genelde alternatörün motor devri düşünce gerekli elektriği üretememesinden kaynaklanıyor. Bir oto elektrikçisinde alteratörünüzü kontrol ettirmenizi öneririm. Sudan etkilenebilecek bir parçadır ayrıca.

 56. Bazen cam açılmıyor yarıda kalıyor. Bugün aküyü ölçtürdüm zayıf çıktı yeni bir akü taktırcam. Birde ilçede yaşıyorum araç otomatik olunca pek dokunmak istemiyorlar. Bugün öyle ben anlamam büyük şehirlere git dedi. Alteratöre bakarsa Bi kontrol ettireyim. İnşallah hallolur. Çünkü insanı tedirgin ediyor.

  • Motor çalışırken devri 2500-3000e sabitleyin. Cam hızlı açılıyor ve direksiyonda sertleşme olmuyorsa alternatör arızası olması yüksek ihtimal. Akü voltajı araç çalışırken çok önemli olmaz genelde aşırı eski değilse.

 57. Merhaba hocam,bu kadar ilgi ile hizmet vermeniz takdire değer dilinize sağlik öncelikle
  Focus 3 aracimda(elektrikli direksiyon) soyle bir sorun var arac ilk calismada role sesi gibi tirt tirt… Diye ses geliyor 3-4 sn sonra onun sesi kesilince direksiyon devreye giriyor bu durum normal degil buyuk sorunlar acacak diye korkuyorum ne gibi bir tedbir alabilirim sorun neyden kaynakli olabilir?
  Aku degerleri normal sarj durumundada degerler normal

  • Merhaba,
   Aracı çalıştırmadan önce direksiyonu zorluyor musunuz? Corsa aracımda(elektrikli direksiyona sahip) kontağı çevirirken elim direksiyonda olursa o ses geliyor ve direksiyon bi anda yumuşuyor. Aksi halde röle sesi konusunda pek bilgim yok modele has bir durum da olabilir. Bazı araçlarda elektronik sistemler ilk çalışmada ses yapabiliyor. Facebookta vs. Focus 3 gruplarına girerseniz daha net çözümler sunulabilir. Eğer yolda sertleşme, devir düştükçe direksiyonun zor dönmesi gibi bir sorununuz yoksa problem yaşayacağınızı sanmıyorum.

 58. Yok Erkan hocam hic zorlama yapmiyorum haret halindeykende sorun yok sadece calistiktan 4 sn sonra devreye girmesi can skici

  • Anladım, biraz farklı bir arıza ve özellik. İlk kez duyuyorum. Focus gruplarına sorunuzu sorarsanız daha doğru yanıt alabilirsiniz.

 59. İyi günler aküyü değiştirdim ancak bugün yine oldu direksiyon sertleşti. Camlarda açılmada kapanmada sorun yok ama yinede İstanbula gidince bir göstereceği.

  • Sorun daha önce de söylediğim gibi ya alternatörde yada elektrik sistemindeki bir arızada(kablo vs.) Düzgün bir serviste bunları kontrol ettirebilirsiniz ayrıca aracı bilgisayara bağlatarak direksiyon sisteminde bir arıza kaydı var mı ona da mutlaka baktırın.

 60. Selamlar hocam yeni araç aldım bu yüzden kıyaslama yapamıcam eskiden şöyleydi şimdi böyle oldu diyemicem..sorun direksiyon çok sert şehir içi çok yoruyor. iki elle tutmazsam kontrol sağlamakta zorluk çekiyorum.araç modeli audi a4 avant 2010 model 2.0 dizel 143 beygirlik versiyon. bu araçta standart bu şekilde mi yoksa bir problem var mıdır? tşkler.

  • Selamlar,
   Aracınız yeni ve E segment bir araç. Elektrikli bir direksiyona sahip ve düşük hızlarda yumuşak, yüksek hızlarda sert olması gerekli. Düşük hızlarda tek parmak ile dahi kolayca dönebiliyor olması gerek. Aracın jant, lastikleri orijinal ebatta mı? Çok büyük lastik veya jant takıldı ise direksiyon sertleşebilir ayrıca lastik havaları çok düşükse de direksiyon sertleşir. Eğer ebatlar orijinal ve hava basıncı normal ise mutlaka yetkili bir Audi servisinde bilgisayarlı kontrol yaptırmanızı öneririm. Muhtemelen sensör arızasından ötürü direksiyon kutusu hıza göre sertliği ayarlayamıyor.

 61. Öncelikle cevap için tşkler. Lastik basıncı ve jantlar orjinal ölçülerde.netde baya bir araştırdım ancak tatmin edici bir cevap bulamamıştım. sadece şöyle bir kaç yorum var. bu modellerde (a4 avant b8 2008-2011 üretim yılı) 1N1 1N2 1N3 (tam hidrolik / yarı hidrolik yarı elektronik / tam elektronik) direksiyon çeşitleri mevcutmuş.
  tam hidrolik (1N1) olan direksiyonlarda benim anlattığım şekilde sertmiş ve araç sahipleri aynı bu durumdan dert yanıyor. Eğer durum buysa kaderime razı olıcam.. Ancak ben aracımın tam hidrolik mi yarı yada tam elektronik bir direksiyonu olup olmadığını nasıl öğrenebilirim? Tabiki bir yetkili servise götürmek lazım ancak işlerden dolayı o kadar yoğunumki bir süre mümkün görünmüyor bu yüzden bir ön bilgi alabilmek adına buraya yazıyorum. tşkler tekrardan..

  • Aracın şasi numarası ile Audi yetkili servisini arayarak sorabilirsiniz. Onu da şöyle yapın: Audi yetkili servisini arayıp xx şasi numaralı aracınız için direksiyon kutusu almak istediğinizi söyleyin ve sonrasın tam elektronik mi yoksa yarı hidrolik mi olduğunu sorun. Bu şekilde net cevap alırsınız. Diğer yöntem de kaputu açtığınızda silecek suyu, motor yağı, antifiriz ve fren yağı için kapak bulunur. Ekstra olarak direksiyon yağ haznesi var mı? Var ise hidrolik sistem vardır aracınızın direksiyonunda.

 62. araç 1n1 kodlu hidrolik direksiyonmuş. yinede bu kadar sert olması normal mi anlam veremedim. dediğim gibi araç şehir içi mümkün değil tek elle sürülmüyor. peki hidrolik direksiyonlarda bu sertlik bir arıza belirtisi midir sizce, evetse ne gibi bir arıza durumu olabilir? tşkler.

  • Hidrolik direksiyonlu araçların direksiyonu nispeten elektrikliye göre sert olması normal. Özellikle jantlarınız da büyükse direksiyona binen güç arttığından zorlaşacaktır. Eğer hidrolik yağı eksilmişse direksiyon sertleşir basınç düşeceğinden. Aksi halde rot kolu yamulması, pompada kaçak olması vs. gibi birçok sebep var. Eğer bir sorun olduğunu düşünüyorsanız yetkili servise veya bulunduğunuz şehirde aracınızdan anlayan bir Audi özel servisine kontrol yaptırabilirsiniz.

 63. merhaba, araçım 1998 megane 1 dreksiyon kutum tamir edildi. 4bin km geçti fakat şimdi dreksiyonum ağırlaştı. 40km geçtikten sonra bir ağırlık söz konusu değil fakat rolantide ve virajlarda düşük hızda dreksiyonum sertleşiyor. Sorunum neyden kaynaklı olabilir ? yardımcı olursanız şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba,
   Direksiyon kutusu düşük devirlerde yeterli basıncı üretemiyor. Muhtelemelen dururken gaza basıp deviri yükselttiğinizde direksiyon yumuşuyordur. Revizyon yaptırdığınız yere giderek tekrar kontrol yaptırmanız gerek. Kaçak, hidrolik eksilmesi, motordaki arıza vs. birçok sebepten kaynaklanabiliyor bu sorun.

 64. Gaza bastığımda yumuşama olmuyor. 30-40 km hizda yumuşama başlıyor. Hidrolik eksilmeside yok. Yaptırdığım yer Ankarada ben Kocaelide yaşıyorum. Dün görüştüm bana yeni pompa gönderecek ben Kocaelide eskisini söktürüp yenisini taktıracam. Fakat buradaki ustam beyinden de yapma olasılığı olduğunu söyledi. İlk etapta pompa değiştirelim düzelmezse bakalım tekrardan dedi.

  • Beyinden olacağını sanmam. Elektrikli direksiyon olsa hıza göre motor sertliğini ayarlıyor ancak o model yılındaki hidrolik direksiyonun böyle bir özelliği olduğunu sanmıyorum. Yüksek ihtimalle revizyon sırasında bir şeyler yanlış olduğundan dolayı bu arızanız var.

 65. Merhaba, 2012 Nemo 3-4 gün önce kontrol için tamirciye götürdüm usta sağ sol yaptı hiçbirşey yoktu yola çıktım direksiyon sertleşmeye başladı başka birine göstermeye gittim ve sorun olmadığını söyledi yağını vs kontrol etti eksiltmede yok acaba neden olabilir? şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba, halihazırda direksiyon sertliği normal ise ve rotlarda, direksiyon kutusunda kaçak, yağ eksiği yoksa anlık bir arıza olabilir. V kayışınızın durumu nedir? Kayışta atlama, sıyırma varsa anlık pompaya güç gitmeyeceğinden de bu sorunu yaşayabilirsiniz.

 66. Bugün kaputu açıp kendim bakındım v kayışının oradan ses geliyor sanırım ondan kaynaklı en kısa sürede tekrardan sanayiye götüreceğim teşekkür ederim.

 67. merhaba. aracım opel astra 1.6 cd 2000 model. geri manevra yaparken direksiyon sertleşti. sigortasını değiştirdik düzeldi ama geri manevrada yeniden aynı arızayı verdi. direksiyon pompasının arızalı olduğunu söyledi usta ve çıkma orjinal parça ile değiştirdik. 2 günlük kullanımdan ve yaklaşık 700 km yol gittikten sonra geri geri otoparka girerken aynı sertleşme tekrar oldu. sigortasının attığını gördüm ve değiştirdim. ustayı aradığımda elektrik aksamından kaynaklı olduğunu pompada sıkıntı olmadığını söyledi. sıkıntının nasıl çözüleceği hakkında bilgi verirseniz sevinirim. teşekkürler

  • Merhaba,
   Elektriksel bir arıza var aracınızda. Geri görüş kamerası, park sensörü vs. aracın elektrik sistemine şase vs. yaptırıyor olabilir mi? Direksiyon sigortası büyük bir sigorta ve elektriksel arıza hariç bozulmaması gerek. Bir oto elektrikçiye giderek detaylı kontrol yaptırmanızı öneririm.

 68. teşekkürler. o zaman boşuna direksiyon pompasını değiştirmişiz gibi duruyor. 2 ayrı usta da aynı şeyin arızalı olduğunu söylemişti. ama sorun net olarak elektrikle ilgili

  • Belki değişim sırasında veya elektrik tesisatında bir arıza olabilir. Detaylı bir elektrik kontrolü olmadan arızayı tespit etmek zor maalesef.

 69. Selamun aleykum abilerim az önce direksiyon yolda giderken 3 vites de normal devirinde kullanırken direksiyon birden sertleşti bu neyden olabilir

  • Direksiyon yağı bitmiş olabilir, elektriksel bir arıza olabilir vs. Aracınız hidrolik direksiyonlu mu elektronik direksiyonlu mu? Bunun bilgisini verebilirseniz yardımcı olalım.

 70. 2004 suzuki grand vitara 2000 motor akü değişim sırasında akü başı gevşek bırakılmış yokuş ve aynı zamanda viraj olan bir yerde hem direksiyon hem fren kilitlendi kutup başının çıkmasını neden oldu ve bu gibi durumlarda ne yapılmalı aracim otomatik

  • Merhaba,
   Araç çalışırken aracın ana enerji kaynağı alternatördür. Akü genellikle devre dışı kalır. Yüksek ihtimalle aracınız lpg’li ve ateşleme hatasından ötürü böyle bir durum yaşamış olmanız muhtemel.

 71. Merhabalar aracım direksiyon milinden yağ kaçırıyordu direksiyon kutusundan kaynaklandığını söylediler kutuyu sıfırı ile değiştirdim ama sonrasında direksiyon sertleşti eski yumuşaklığı yok bunun sebebi ne olabilir parça sıfır olduğu için bir alışma süreci gibi bir şey var mı yoksa yanlış giden birşey mi var bu arada parçayı bugün değiştim aracım 2012 Geely emgrand

  • Merhaba, alışma sürecinden ziyade montajda bir hata kalmış olabilir veya direksiyon hidroliği eksik eklenmiş olabilir. Aksi halde direksiyon sisteminde alışma süreci pek olmaz.

  • Merhaba,
   Direksiyon sistemi parçalarında genelde alışma süreci olmaz yağda çalışan bir parça olduğundan. Acaba hidrolik mi eksik eklendİ? Veya yan sanayi bir parça takıldı ise orijinal direksiyon pompası kadar güçlü çalışmayabilir.

 72. astra 2011 j kasa aracım seyir halindeyken aniden sola kırdı istop etti göstergede park asist devre dışı dedi sarı direksiyon lambası yandı.çalışmadı.Sonra sırayla ön sol ön sağ arka sol ve arka sağ camı açkapa uyarısı verdi bunları uyguladıktan sonra lamba söndü ve marşa basınca araç çalıştı.Sıkıntı ne olabilir city mode veya park sensörü arızası olabilir diyorlar siz ne dersiniz .teşekkürler

  • Merhaba,
   Aracınızda city modu yok. Sadece Fiat araçlarda ve 2017 sonrası Opel Corsa’larda olan bir donanım. Aracınızda elektrik tesisatında işlem var mı amfi, ekstra kablolama vs. Yaşadığınız problem ve hatalar elektriksel bir arıza gibi görünüyor. Pek fazla vakit kaybetmeden yetkili bir servise kontrol ettirmenizi öneririm, ciddi kazaya da sebep olabilirdi bu durum.

 73. Merhab ustam, citroen c3 2006 var bende. 2-3 sefer basima geldi son 3 haftada. Arabayla bir yere gittim, 5 dk. Sonra arabayı gelip çalıştırdım. Direksiyon taş gibi yumuşamıyor. 3-5 dk. bekledim, Yeniden çalıştırdım yumuşadı. Nasıl bir sorun olabilir.

  • Merhaba,
   Aracınızda elektrikli direksiyon kutusu var. Muhtemelen elektriksel bir arıza. Genellikle böyle durumlarda araç arıza kaydediyor. Hiç arıza tespit cihazına bağlattınız mı?

  • Hidrolik yağ bu sorunu yapabilir ancak sizin aracınızda direksiyon elektrikli. Yüksek ihtimal direksiyon kutusunun revizyon görmesi gerekecek. Veya anlık alternatör yeterli voltaj üretememiş olabilir vs. Detaylı bir kontrol edilerek sorununun tespiti gerekiyor.

 74. İyi günler aracıma park halinde sol çamurlukdan darbe aldı kazanın sonucunda alttakım amartisörler rot başları taşıyıcı degişti şuan direksiyon hala sert ve arıza lampası yanıyor ayrıca eps uyarısı ve star stop hatası veriyor sebebi nedir usta aracı hareket halinde kodlama Yapacagını söylüyor bu hareket direksiyon kutusuna zarar verir diye arabayı hareket ettirmemesini söyledim yardımınızı bekliyorum

  • Merhaba,
   Elektriksel bir arıza olabilir hala. Veya abs sensörü, açı sensörü kaynaklı bir arıza olabilir. Bunlar kontrol edildikten sonra evet aracın hareket halinde adaptasyon yapılması gerekiyor direksiyonda.

 75. Merhaba laguna 2 aracımda ani direksiyon sertleşmesi oldu ve o günden sonra direksiyon sürekli ağır dönüyor, direksiyon yağını değiştirdim, kayış sağlam,4 adet yeni lastik aldım, rölanti de gaz verip ceviriyorum yine ağır hiç yumuşama olmuyor, direksiyonu cevirirken sanki takılıyormuş gibi dönüyor.
  Direksiyonda herhangi bir boşluk ses VS yok
  Buna ne sebep olabilir acaba?
  Teşekkürler

  • Direksiyon kutusu kaynaklı bir sorun yüksek ihtimalle. Hidrolik seviyesi değişim sonrası ne durumda eksilme var mı? Muhtemelen direksiyon kutusunun sökülüp revize edilmesi gerekecek, içerisindeki pompa kaynaklı bir arıza.

 76. Direksiyon yağında hiç eksilme yok uzun zamandır aynı seviyede, direksiyon kutusu harici mafsal da aynı sıkıntıyı yaparmı?

  • Mafsal genellikle ses yapar sürtünme sesi şeklinde ciddi oranda direksiyonu ağırlaştırmaz genelde. Ancak servise gittiğinizde mafsalı da mutlaka kontrol ettirin, direksiyon kutusuna göre çok daha kolay erişilebilecek bir yerde olduğundan mafsal- alt takım parçaları sonra direksiyon kutusu şeklinde arıza tespiti yaptırmanız doğru olacaktır.

 77. S.a

  Aracım chevrolet cruze motor soğukken kontağı çevirince direk fan açıyor ve sürüş boyunca hiç kapanmıyor.Kontağı kapatınca fan susuyor. Bu sorunla eş zamanlı olarak anahtardan cam açma-kapama özelliğimde çalışmamaya başladı. Ustalara götürdüm ama beklediğim gibi bilgili bir usta bulamadım. Radyatör arızalı diyen dahi oldu. Pc ye bağlayınca termostat devre kesik çıktı ancak usta bunu yorumlayamadı. Ben elektriksel özellikle sigortalarla alakalı olduğunu düşünüyorum. Konuyla ilgili tecrübesini paylaşabilecek varsa sevinirim.

  • Merhaba,
   Sorun termostatla alakalı olabilir. Diğer yandan fan müşürü kaynaklı da olabilir. Sigortada sıkıntı yaşasanız fan hiç çalışmaz. Anahtardan cam açma ile ilgili de yakın zamanda akünüz bitti mi? GM araçlarda akü sıfırlanınca anahtar ayarları da sıfırlanıyor. Sizin sorununuz %50 termostat %50 fan müşürü gibi görünüyor.

 78. Merhaba,

  Aracım 2004 Kia Rio 1.5 Motor Benzinli. Aracımın Kitapçığında ve Hidrolik Kutu kapağımda sadece PSF-3 yağ kullanılabileceği yazıyor (bu yağı hiçbir yerde bulamadım). Aracımda Motul Multi ATF veya
  Mobil ATF 320 Hidrolik yağı kullanmam bir sorun çıkarır mı? veya BP’nin Hidrolik Direksiyon sıvısı satılıyor, hangi ürün aracım için daha uygun olucağına bir türlü karar veremedim. İlgi ve alakanıza çok teşekkür ederim.

  • Merhaba,
   Yüksek ihtimalle uyum sağlayacaktır. Belirttiğiniz yağ da gereklilikleri karşılıyor. Ancak konu ile ilgili Facebook’taki Rio gruplarına yazarak doğrudan kullanıcı yorumu almanızı öneririm.(Biraz teknik bir konu olduğundan kesin net böyle olabilir diyemiyorum)

 79. Merhaba Skoda fabia mk1 aracım motor ısınana kadar yumuşak biraz kullandıktan sonra sertleşiyor fan çalışırken rolanti dalgalanması oluyor sorun neden kaynaklı teşekkürler

 80. Hidrolik direksiyonda alternatör direksiyonu etkiler mi? Araçta dediğim gibi fan çalışırken rolanti oynuyor gösterge ışıkları kırpma oluyor sadece fan çalışırken oluyor akü yeni motor ısınana kadar direksiyon çok yumuşak belirli süre kullanmadan sonra çok sert oluyor genelde park ederken çok hissediliyor yağ kontrol edildi eksiltme yok yardımlarınız için teşekkür

  • Alternatör etkileyebiliyor birçok arızada. Dediklerinizi göz önüne aldığımızda problemin kaynağı doğrudan direksiyon kutusu gibi.Yüksek ihtimalle söktürüp revize ettirmeniz gerekecek.

 81. Hayırlı günler Aziz Bey, 2000 model Opel Vectra sahibiyim aracımda bütün bakımları yaptırdım, aracım tam sağ tam sol yaptıgında direksiyon resmen kitleniyor aşırı ağırlaşıyor, hidrolik yağ kapağı dışarı hafif yağ atıyor, o kapağı yavaş yavaş açıp hava çıktıktan sonra geri kapatınca direksiyon düzeliyor, tam sağ tam sol yapmadığın sürec bir sıkıntı olmuyor nedeni nedir ?

  • Merhaba,
   Sistemde bir basınç var gibi. Direksiyon körüklerini vs. kontrol ettirdiniz mi? Veya direksiyon hidroliği kapasitesinden fazla eklenmiş olabilir mi? Bir düzgün serviste kontrol ettirmenizi öneririm.

 82. Körükler daha yeni değişti, usta basınç yapıyor direksiyon pompası değişmesi gerekiyor dedi, bugün direksiyon pompası sipariş edeceğim

  • Evet, pompa kaynaklı olma olasılığı yüksek. Değişim sonrası yağ seviyesini sürekli kontrol etmeyi unutmayın ve direksiyonu tam tur kırmaktan kaçının. O şekilde körükler zarar görebiliyor.

 83. Aradım hyundai era yokuş assagi giderken direksiyon ve fren sertleşti sağ çekip elfreni ile durmak zorunda kaldım kontak kapatın 2 3 dk bekledikten sonra düzeldi sorun nedir acaba?

  • Merhaba, Yüksek ihtimal aracınız stop etmiş. Vites boşta mı iniyordunuz yokuşu? Genellikle lpgli araçlarda vites boştayken rölantide stop etme gerçekleşiyor.

 84. Selamünaleyküm. 2006 model ford mondeo aracım var. Geçen fiat egea marka araca bindim. Direksiyon öyle jafifti şaşırdım. Benim araç o kadar hafif değil. Daha ağır. Hhidrolik sıvısı tam kaçırma yok. Bu aracın yaşıylamı yoksa hidrolik sıvısının özelliği bitmiş olabilir mi?

  • Merhaba,
   Mondeo araçlarda hidrolik direksiyon var. Egea’da ise elektrikli ve city moduna sahip bir direksiyon kullanılıyor. Genel olarak Mondeo’nun 2016 modelinde dahi direksiyon nispeten sert. Aracınızda bir sorun olması ile alakalı değil ancak aracın direksiyon sistemi ile ilgili bir durum.

 85. Ustacim kolay gelsin aracım 2006 Polo herhangi bir sıkıntısı yokken aracımı park etmek üzereyken bir anda ekranda direksiyon arızası yandı ve direksiyonu sertleşti bir iki saat bekledikten sonra çalıştırdım normale döndü 5 dakika gitmeden yine arızayı verdi zar zor evimin önüne getirdim birkaç gün sonra çalıştırdım yine direksiyonu normale döndü 5-10 dakika gidince tekrardan aynı arıza işareti ile beraber direksiyonum sertleşti orun nedir acaba İstanbul’dayım güvenip de bir yere götüremiyorum da

  • Merhaba,
   Direksiyon kutusu kaynaklı bir arıza gibi görünüyor. Açı sensörü, alternatör vs. bundan da kaynaklanabilir. İstanbul’da kaliteli Volkswagen servisleri var onlardan birinde arıza tespiti yaptırmanızı öneririm.

 86. Merhaba önceki gun aracimi yag kacaklari icin tamire verdim direksiyon kutusundada yag kacagi vardi onuda tamir ettirip montaj yapildi tekrar neyse araci calistirdiktan sonra direksiyonu saga sola cevirince ses gelmeye basladi usta elektirikli direksiyonlarda normal dedi ancak aracta daha once duymadim ben dikkatimi cekti ayrica akünün orayi yeni yetme kalfa toplamisti acaba bir fisi takmadi mi yoksa yanlismi bagladi diye merak ediyorum sanki cd surucu varmis gibi biraz ses ona benziyor

  • Direksiyon mafsalı hareket ediyor olabilir, rot kollarının montajı düzgün yapılmamış olabilir. Bir montaj hatası var gibi. Tekrar gidip montajı kontrol ettirmenizi öneririm.

 87. 1.9 doblo turbo dizel arabamsa gaz verince direksiyon yumuşuyor gaz kesince sertleşiyor çözümü nedir.

  • Merhaba,
   Aracınızda direksiyon sistemi hidrolik. Yüksek ihtimalle direksiyon yağınız azalmış, bu sebeple pompa düşük devirlerde yeterli basıncı sağlayamıyor. Direksiyon hidroliği seviyesini kontrol ettiniz mi?

 88. Merhabalar
  Aracım 2005 Fiat Doblo aracımın direksiyonu oldugu yerde ve rolantide çalışırken sert zor dönüyor ama gaz verirsem olduğu yerde normal dönmeye başlıyor yolda hareket halinde sıkıntı yok. Aracımın direksiyon yağı dot 4 dolu

  • Merhaba,
   Hidrolik seviyesi dolu ise yüksek ihtimalle direksiyon pompasında arıza var. Düzgün bir serviste direksiyon pompasını kontrol ettirmenizi öneririm. Muhtemelen revizyon gerekecektir.

 89. merhabalar,
  honda 2005 crv otomatik benzinli arabamda,direksiyon pompası vınlama şeklinde ses yapıyordu,pompa değişti ses devam edince kayış ,ve bilyası değişti, ses yine devam etti,şarj dinamosu değişti ses yine devam ,değşen pompa arızalı olabilir denildi,yenisi geldi ses vınlama şeklinde azaldı ancak,kesilmedi.Bir direksiyon ustası busıkıntının maalesef çözülemediğini söyledi.Sizin fikrinizi almak istedim ,teşekkürler.

  • Merhaba,
   Yan sanayi direksiyon pompası mı kullanıyorsunuz? Bazı marka yedek parçalarda bu tür sorunlar olabiliyor, garantiden iade alıyorlarsa farklı marka bir direksiyon kutusu alabilirsiniz.

 90. Pompa ikincisiyle değişti,ses devam ediyor,direksiyon kutusu kaynaklı olabilir,yorumu yapıldı.Direksiyon tamircisi bir usta tarafından.

  • Son olarak aklıma gelen direksiyon mafsalını kontrol ettirmek olabilir. Yağsız kalması sebepli vs. bazen oradan tiz bir ses gelebiliyor direksiyon hareket ettirildiğinde.

 91. Iyi gunler Aziz bey 2011 model opel meriva enjoy 1.4 turbo 120 beygir benzinli aracimda direksiyon sertlesmesi mevcut yetkili servis direksiyon kutusuna 12000 ve ans fren sistemi icin 10000 tl istedi esim araci ozel servise goturdu 1 hf bindiler arizayi bulamayip araci teslim ettiler esim araci eve getirdi baska bir gun tekrar ayni arizayi yolda yapti ozel servisciler ariza olunca haber verin diyorlar haber veriyoruz bu seferde araci getirin diyorlar arac gelemiyor ki her ne hikmetse araci bir sekilde getiriyoruz ne yetkili nede ozel serviste arac ariza gostermiyor sizce bu problem nedir be cozumu necir tesekkurler

  • Merhaba,
   Direksiyon sertleşmesi genellikle Opel araçlarda açı sensörü kaynaklı oluyor. Farklı bir serviste aracın açı sensörü ve abs sistemine baktırmanızı önereirim. Genellikle sorun bu iki sistemdeki hatadan dolayı oluyor.

 92. Aziz bey biraz daha teferruat acisindan esim araci surerken code 68 hatasi verdi tum gostergeler yandi sondu direksiyon sertlesti elektronik el freni calismadi esim ayak frenine basili haldeyken oglum arac kaymasin diye tekerlege takoz koydu

  • Aracınızda bir alternatör, akü, v kayışı gibi parçaları kontrol ettirdiniz mi? Araç sürüş sırasında elektrik kesmiş görünüyor.

 93. Aracım Opel Astra 1.3 , 2 ay önce direksiyon kazık gibi olunca ustaya götürdüm direksiyon pompası yanmış dedi 1.200 ₺ ye değiştirdim. Ancak bu gün yine aynı şekilde sertlersti usta yine pompa yanmış dedi bu pompa devamlı yanar mı böyle ne yapmak lazım

  • Merhaba,
   Direksiyon pompası elektrikli aracınızın. Araçta elektrik aksamında bir kaçak vs. yoksa pompa mekanizmasının yanması gibi bir durum zor. İlk olarak bir elektrikçide elektronik tesisatını kontrol ettirebilir misiniz? Eğer sorun yoksa ve sıfır parça olarak taktırdıysanız garanti kapsamında değişim talep etmenizi öneririm.

 94. Selamın aleyküm.. Öncelikle yardımseverliğinizden dolayı teşekkür ederim. Aracım 2010 captıva, direksiyonda ufak bir tıkırtı vardı rota götürdüm yüzde 30 boşluk var bir sıkıntı olmaz dedi ve sağ rot başında yüzde 10 boşluk var dedi ve ben hemen oracıkda rot başı alıp taktırdım.. Sonrasında rot ayarı yaptı direksiyon sola doğru sert dönmeye başladı bu arada tıkırtı da gitti.. Ama araç sağa veya sola çekmeye başladı.. Tekrar eski rot başını taktık ama hata devam etti ve biz yeniden yeni aldığımızı taktık.. Yandaki direksiyoncuya gösterdik arıza pompadan dedi, başka bir direksiyoncu direksiyon kutusu değişecek dedi, bir diğeri açarız duruma göre bakarız hafta arası gel dedi.. Kafam karıştı.. Demin hidrolik yağına baktım minimumun yarım cm altında, yorumlarınızdan anladığım kadarı ile yağını değiştirip bir kaç derece lastiklere hava basıcam, olumlu olursa buradan yine yazarım, sizinde düşüncelerinizi merak ediyorum.. Şimdiden teşekkür ederim….

  • Merhaba,
   Rotlar arasında boşluk fazlaymış o biraz dikkatimi çekti. Yapacağınız adımlar; lastik havalarını eşitleyin, direksiyon yağını tamamlayın. Bu şekilde sertlik düzelmiyorsa arızanın kutudan kaynaklanma olasılığı çok yüksek. Aracınızdan anlayan bir serviste arıza tespit ve onarım yaptırmanızı öneririm, nispeten pahalı ve GM grubu araçlardan özellikle anlamayan servisler hata yapabiliyor.

  • Merhaba,
   Sorun yüksek ihtimalle direksiyon mafsalından kaynaklanıyor çünkü ses içeriden geliyor ve hafif bir sürtme sesi. Ancak kısa bir süre sonra sesin kesilmesi beni şaşırttı. Volvo’dan anlayan bir serviste kabin içerisindeki direksiyon parçalarını kontrol ettirir misiniz? Birçok araçta benzer ses gelebiliyor ancak direksiyon mili(mafsal) yağlanmadan vs. ses kesilmiyor. Sizin aracınızda da yüksek ihtimalle o parça yağsızlıktan sese sebep oluyor.

 95. Aracım 2007 wolswogen Polo 1.4 otomatik, direksiyon yağı normal, pompa iyi, sigorta takıldı ama yine atıyor. Direksiyon sertleşmesi olmuştu. Sarı direksiyon ikaz lambası yanıyor. Ne yapabilirim.

  • Merhaba,
   İkaz lambası da yanıyorsa pompada bir arıza var kesin olarak. Pompanın iyi olduğunu söküp kontrol ederek mi söylediler? Yüksek ihtimalle direksiyon pompanızın revizyon görmesi gerekli.

 96. Merhaba, 2006 ML 320 CDI araç soğuk havalarda ilk çalıştırıldığında direksiyon sertleşiyor kapatıp tekrar çalıştırınca düzeliyor, yazları sorun olmuyor neden böyle yapıyor sizce ustam ?

  • Merhaba,
   Aracınızda elektrikli direksiyon var. Akü, direksiyon kutusunun elektrik tesisatını kontrol ettirmenizi öneririm. Sorun büyük ihtimal aracın elektrik sisteminde.

 97. Arabam 2015 toyota corolla 1.6 advance 3 gün önce arabama sağ önden bir jip vurdu sağ çamurluğum biraz ezildi pek fazla bir zarar yok ama arabanın geri hızlı gelmesiyle arabamın ön tekeri biraz çıkıktı hızlı bir şekilde tekere vırdu ve arabama bindiğimde arabamın direksiyonu sola kolay sağa zor dönüyor ve servise götürdüm pompasının patlak olduğunu söyledi ama açıp bakma zahmeti yoktu bakmadan fikir verdiler böyle bir şey başına gelan varsa bilgi verseler çok iyi olur

  • Geçmiş olsun. Direksiyon pompası çok kolay zarar görmez genelde. Sizin aracınızda yüksek ihtimalle sağ rot kolu eğilmiş, bu sebeple direksiyon hareketini tekerkeklere verirken zorlanıyor. Bir özel servise veya rot balans servisine aracın altını kontrol ettirip değişmesi gereken parçaların listesini alabilirsiniz.

 98. Merhaba Laguna 2 2008 1.6 model aracımda direksiyonunda bazen yumuşama bazen sertlik oluyor hidrolik direksiyonunda (Yağ haznesi tamdır) Gaza basıncada yumuşama olmuyor belirsiz bazen yumuşuyor bazende sert yoruyor manevrada direksiyoncuya gittiğimde yumuşak denk geldi sorun görünmüyor dedi bununla ilgili fikirlerinizi almak isterim…

  • Merhaba,
   Belirttiğiniz durum(gaza basınca da yumuşamıyorsa) büyük ihtimal pompa kaynaklı bir arıza. Elektrikli direksiyonlarda bu arıza genelde elektriksel bağlantı sorunu ile vs. oluyor ancak sizin direksiyon pompanızın revizyon görmesi gerekiyor gibi. İyi bir serviste pompayı söktürerek kontrol ettirmenizi öneririm.

 99. Ustam merhaba aracın sağ amortisör yağ kaçırıyor ve direksiyon hafif yamuk duruyordu. Sanayide iki taraflı amortisör, salıncakların ve rotların değişmesi gerektiğini, direksiyon kutusunında revize edilmesi gerektiğini söylediler. Direksiyon kutusunda boşluk oldugunu söylediler. Aracı kaldırdıklarında rotları elletip titreşimi tıkı tık diye hissediyordum. İşlmeleri yaptırdık. Aracın titreşimi azaldı süspansiyon da problem yok ama direksiyon eskisine göre biraz setleşti anormal değil ama konforu azaldı işlem öncesi yumuşaktı. Bunla ilgili ustalar normal diyor. Ama bir çözümü olabilirmi yada normali Bu mudur çok anlamadım.

  • Merhaba,
   Aracınızın değişen parçaları orijinal miydi? Patlak veya sağlam amortisör genelde direksiyon sertliğine etki etmez ancak rot ve salıncak eğer orijinal değilse veya hatalı montaj yapıldıysa doğrudan direksiyonu etkiler.
   Aracın onarımı tamamlandıktan sonra lastik hava basınçları ile oynadınız mı veya ustalar lastik havalarına müdahale etti mi? Lastik havalarınız düştü veya düşürüldü ise tekerin temas alanı artacağından direksiyon sertleşebilir.

 100. Merhabalar ustacım benim aracım 97 tipo sx hidrolik direksyonum sert dönüyor bugün hattat hema marka direksyon pompası taktırdım ustaya gelen ses vardı o füzeldi ama sertleşme tam anlamıyla kaybolmadı direksyon kutusunu çıkarmadan müdahalr etmemiz mümkünmü 0 ı yüzksek fiyatta tamiride bir o kadar pahalı. Biraz kullanınca daha mı iyi olur bilemedim.

  • Merhaba,
   Yeni takıldıysa garantili parça olması gerekiyor. Hidrolik seviyesini kontrol edip tekrar ustanıza gitmenizi öneririm. Eğer rot kollarında görünür bir sorun yoksa eski halinde dönmüş olması gerekir.

 101. Iyi gubler. Benim aracımda 2006 model polo direksiyonda ara ara özellikle virajlara girerken hissedilir derece de sertleşme oluyor sebebi ne olabilir teşekkürler

  • Merhaba,
   Direksiyon hidroliği azalmış olma olasılığı yüksek. Ayrıca alt takımda rot kolları vs. sorunsuz mu? Bazı ufak kaldırma çarpma gibi durumlarda rot kolları hasar görüyor ve aracın direksiyonun sertleşmesine neden oluyor.

 102. Selamınaleyküm usta 2007 Kangoo aracımızda daha önceden 2 yada 3 kere farklı zamanlar da aracı istop edip tekrar calistirdigim da direksiyon taş gibi dönmez hale geldi şimdi yine aynısı oldu geçer dedim geçmedi yağına baktım full eksiklik bile yok elektirikciye gittim akım geliyo dedi pompa değişmesi lazım dedi direksiyonu 1.200 e işçilik dahil yaparım dedi sizce yaptırmalı mıyım yada başka alternatif var mı yada takacagi parça iyi olurmu muhtemelen yan sanayi bir ürün saygilar

  • Aleyküm selam, aracınızda hidrolik direksiyon bulunuyor. Yüksek ihtimalle doğrudan direksiyon pompası kaynaklı bir arıza var. Pompa değişimi için garantili değişim yapan yerde onarım yaptırmanızı tavsiye ederiz.

 103. 2007 suzuki grand vitara 1.9 dizel aracım var 3 ay önce direksiyon hidroliği bitti ve bütün kayışlarıda kopardı yetkili serviste bütün onarımını yaptırdım fakat 3 aydır araba çalıştıgında direksiyon yumuşak fakat gaz verince yani 2000 devirin üstüne çıkınca direksiyon sertleşiyor sebebi ne olabilir

  • Merhaba,
   Pompa arızası gibi sorun. Kayış gergilerinde vs. de problem olabilir. Aracınızın yetkili servisinde direksiyon kutusuna işlem uygulandı mı? Yetkili servisler garantili onarım yaptığı için mutlaka servisten sorunun düzeltilmesini isteyin.

 104. iyi günler 2004 model infiniti fx35 direksiyon dönmüyor gaza basınca uğlutulu bir şrkşlde direksiyon mumuşuyor pompa bakımı yapıldı fakat problem devam ediyor yardımcı olabilirseniz sevinirim iyi calışmalar

  • Merhabalar,
   Aracınızın parçaları oldukça pahalı ve ustası az olan bir araç. Belirttiğiniz sorun pompadan gibi görünüyor ancak pompa bakımı yanlış yapılmış olabilir.
   Yetkili servise kontrol ettirmenizi öneririm.

 105. Merhaba iyi geceler,aracım 2012 model audi a4 2000 tdi motor dizel,bu gün çok yağış nedeniyle yolda bayağı su birikmişti,suda ilerlerken birden direkisyon sertleşti ve ekranda direksiyon arıza lambası yandı,aracın direksiyonu çok zor iki elimle döndürebiliyorum,yardımcı olurmusunuz ne yapmam gerek,ve masrafı ne kadar ortalama çıkabilir,teşekkürler

  • Merhaba,
   Aracınızda elektrikli direksiyon var. Muhtemelen bu yağmurda direksiyon kutusu çok su içerisinde kaldı ve elektronik devrelerine su aldı. Size tavsiyem başka aracınız varsa veya acil işiniz yok ise 2-3 gün aracı park edin(mümkünse kapalı bir otopark) Kutu içerisindeki su buharlaştıktan sonra arızanın düzelme ihtimali mevcut. Ancak şu şekilde kutunun değişimi haricinde başka bir seçenek yok gibi görünüyor.
   Ama böyle arızalarda birkaç gün aracın kuruması beklendiğinde genellikle sorun ortadan kalkıyor.

 106. merhaba hayırlı akşamlar aracım 2018 model 72.000 km de sabah çalıştırırken direksiyon sertleşmesi meydana geldi yaklaşık 20 dk sonra yola çıktım direksiyon hakimiyeti zor olarak yola çıktım sanayiye vardım usta baktı bilgisayara attıralım o esnada stop lambası söndü direksiyon düzeldi usta bir daha olursa tekrar bilgisayara atalım getir bir şey söylemedi kaviş kupmamış yağ bakımları 1 ay önce yaptırmıştım ona rağmen tekrar baktırdım bir sıkıntı yok sıkıntı neden kaynaklanıyor

  • Merhaba,
   Bir temassızlık vs. olmuş olabilir veya alternatör tam şarj etmiyor olabilir motor ısınana kadar. Birçok ihtimal var ancak arıza lambası yaktı ise mutlaka araç hatayı hafızaya almıştır. Orijinal cihazdan mı arıza koduna baktınız?

 107. Merhaba dacıa logan 1.5 mcv 2008 model aracım park halinde iken direksiyonu sağa çevirerek çalıştırırsam diresiyon normal yumşaklığında ancak sola çevirerek çalıştırırsam direksiyon çok sertleşiyor zor dönüyor sebebi hakkında bilgi verirmisiniz teşekkürler.

  • Merhaba,
   Direksiyon kutusunda mekanik bir arıza var sanırım dişli sağ kısma zorlandığında yerine oturuyor olabilir. Servise götürüp direksiyon kutusunu kontrol ettirmeniz gerekli.

 108. Hayırlı akşamlar aracım 2004 audi a4 b6 kasa direksiyon hortumu patladı yeni hortum taktım ondan sonra araç özellikle sağ tarafa ilk etapta çok zor dönüyor sol tarafa gayet güzel dönüyor sebebi ne olabilir teşekkür ederim

  • Hortum orijinal miydi? Sağa dönüşlerde rot kolları bir yere çarpıyor, sürtüyor olabilir mi? Fiziksel bir hasar yoksa direksiyon kutusunda arıza var yüksek ihtimalle.

 109. Hayırlı Geceler ustam öncelikle sizi tebrik ediyor hayranlıkla yorumlarınızı okudum hakkınız ödenmez
  Benim 2012 chevrolet aveo aracım var çok soğuk olduğu ayazda kaldığı sabahlar aracımda direksiyon arıza lambası yanıyor ve sertliği gitmiyor bu şekilde kullanıp ortalama 5-10 km kadar gidip durup çalıştırdığımda genelde ışık sönüp herşey normale dönüyor ve gün içinde asla sorun yapmıyor bir tek bazı sabahlar yapıyor burası küçük yer bi ustaya gösterdim direksiyonu komple sökmemiz gerekiyo deyince güvenemedim ve bu arızayı bir tek bazı sabahları yapıyor gün içinde hiç öyle bi sorun yapmıyor yardımcı olursanız çok sevinirim Akü sıfır

  • Merhabalar,
   Araçta daha önce elektrik sistemi ile ilgili oynama yapıldı mı veya önden kazası var mı? Aklıma ilk gelen soğuk motorda alternatörün yeterli elektriği üretemesi gibi. Arıza kodu çıktığında orijinal GM arıza tespit cihazına bağlandığında yüksek ihtimal hata direk belli olacaktır.

 110. Aziz Bey,merhaba
  2010 Model Getz CRDİ araç kullanıyorum. Son iki yıldır Direksiyonum çok sertleşti, direksiyonu sağa yada sola çevirmek için ayrıca güç kullanmam gerekiyor. Defalarca ustaya gittim, sorunumu ifade ettim. Araç bilgisayara takılıyor, fakat direksiyon sistemi arızası görünmüyor. Araçta EPS Var. Anladığım kadarı ile Elektrikli direksiyon, bu elektrikli direksiyonlarda hidrolik yağı kullanılmaz dedi usta, lakin hiç bir şekilde bakımlardan sonra direksiyonda bir yumuşama olmadı. Sizin öngörünüz ve tavsiyeniz nedir. Şimdiden teşekkür ediyorum, iyi çalışmalar dilerim…

  • Merhaba,
   Aracınızda elektrikli direksiyon var ise yüksek ihtimalle direksiyon kutusunda elektriksel bir arıza var. Düzgün bir serviste direksiyon kutusunu söktürerek inceletmenizi öneririm. Genellikle elektrikli direksiyonlarda bir süre kullanım sonrası açı sensörü gibi parçalar bozularak böyle arızalara neden olabiliyor.

 111. Selam arkadaskar bende bmw 520i var problemi motoru sabah calistirinca direksiyon takiliyo sag tarafa cevirince zor dönüyor tak diye vuruyor sonra düzeliyor ilk cevirmede zorlaniyor yani ne olabilir…

  • Merhaba,
   Aracın aküsü, alternatörü ilk çalıştırmada direksiyon kutusuna yeterli voltajı veremiyor olabilir.

 112. Aracim fiesta 2009 yeni kasa elektirikli direksiyon Merhaba aracim la 20 km hizla giderken sol teker sola donuk sekilde vurdu rot basi ve kolu degiste rotbalans yapildi arac durdugu yerde direksiyon yumsak ama giderken settlesme yapiyor saga sola sapma hic yok ses yok sorun nedir

  • Merhabalar,
   Aracın elektrikli direksiyon motoru arızalanmış olabilir. Onarım sırasında direksiyon kutusu kontrol edildi mi?

 113. Merhaba 2006 ford smax araç hızlanınca direksiyonda hiç bi sıkıntı yok ama yavaşca parl ederken veya sağa sola dönerken aşırı sertleşiyor yağı dolu sorun sizce ne olabilir saygılar

  • Merhaba,
   Aracın rolantisi nasıl? Vites boştayken rölanti normalden fazla düşüyor mu? Sorun v kayışından veya rolantinin fazla düşmesinden kaynaklı olabilir. Bunun için park ederken gaz vermeyi deneyebilirsiniz.

 114. Merhaba hocam
  Aracim 2007 model lancia
  Ekranda direksiyon kırmızı renkte çıkıyor ve kontak kapalıymış gibi sertlesiyor. Giderken kontağı kapatıp açtığımda düzeliyor bir süre sonra yine aynı problem oluyor.

  • Merhaba,
   Aracınızda elektrikli direksiyon sistemi var. Alternatör, elektrikli direksiyon giden elektrik bağlantıları, akü ve direksiyon kutusu(elektronik kısım) şüphelenebilirsiniz. Sorun bunlardan birinin bozulması sebepli.

 115. İyi günler aracım r19 96 model elektrikli pompa var aracımda çalışıyor ses geliyor motordan yağ da var içinde fakat direksyonum çok sert birde sağ tarafa daha da zor çevriliyor

  • Merhabalar,
   Pompa daha önce revizyon gördü mü? Ayrıca akünüzün ve alternatörün durumu nedir? Bu iki parça zayıfsa ilk etkilenen elektrikli direksiyon oluyor.

 116. S.a ustam aracim 2009 i30 80-120 km hizlarda doreksiyon takilma hissi veriyor az saga yada sola cevirmek icin kuvvet uygulamak gerekior bunun sonucunda direksiyon fazla donuyor saga sola arabayi yolda tutmaya calisiyorum sebebi konusunda bilgimiz varmidir tesekkurler.

  • Merhaba,
   Aracınızda elektrikli direksiyon var. Anlattığınız arıza açı sensörü problemini anımsattı bana. Abs ışığı yanıyor mu ve direksiyon toplayınca sinyal otomatik kapanıyor mu?

  • Açı sensörü kaynaklı değil gibi o halde arızanız. Aracınızı uygun bir zamanınızda yetkili bir Ford servisine götürerek arıza tespit cihazına bağlatmanızı öneririm. Muhtemelen arıza kodu çıkacaktır.

 117. Ustam merhaba 1997 Honda civic aracım dururken direksiyonu çevirdiğimde ağırlaşıyor ve direksiyonu sona kadar çevirdiğimde uğultu sesi geliyor sorun pompada olabilir mi teşekkürler.

  • Merhaba,
   Sorun pompada gibi görünüyor anlattığınız şekilde. Hidrolik seviyesi ne durumda. Hidrolik seviyesi çok düşükse o da uğultuya sebep olabilir.

 118. Ustam benim 2001 opel astra g kasa aracım var direksiyonu bir anda sertlesti cok zor dönüyor hidroliginde eksitme yok sabah araçla bir yere gittim geldim bi sıkıntı yoktu 3 -5 saat sonra aracı çalıştırdım direksiyon taş gibi oldu zor çevirsin akumdede bir sıkıntı yok neden olabilir teşekkürler.

  • Merhaba,
   Pompa arızası yüksek ihtimalle. Eğer hidrolikte eksilme, alt takımda bir hasar darbe yok ise yüksek ihtimal pompanın revize görmesi gerekiyor.

 119. Merhaba aziz ustam 2005 ford transit aracım var motor sogukken direksiyon gıcırtılı dönüyor ve yag yokmuş gibi duraksama yapıyor sanki pompanın gücü yetmiyor gibi yapıyor motor ısınınca sorun olmuyor yag seviyesinde düşüklük yok kaçak yok sebebi ne olabilir aceba pompa ile ilgili bi sorun çıkarmı şimdiden teşekkür ederim

  • Merhaba,
   Aracın alternatöründe sorun olabilir mi? Soğuk motorda gaz verince direksiyon yumuşuyor mu?

 120. Hayırlı akşamlar seçim Seat Leon 2015 model bundan 2 ay önce direksiyon um gayet yumusakken şu anda hafiften ağırlaştı ve toplarken yavaş topluyor .hiç bir şekilde ne kaza ne bı çıkara düşüm bişey olmadı havalar soğuduktan sonra böyle oldu tamirciye götürdüm birisi mekanik arıza dedi birisi bunlar elektrikli en küçük şeyde bile arıza yakar direksiyon dedi rotcuyo götürdüm 2 rotcuda havalar soğuk ondan dolayı dedi ve bir aydır bu şekilde sizce neden olabilir tşk ler..

  • Merhaba,
   Açı sensörü arızası olabilir, EPS Elektronik direksiyon beyni arızası olabilir. Doğru tespit için kaliteli bir arıza tespit cihazı ile kontrol şart. Bir Volkswagen servisine gitmenizi öneririm.

 121. Merhaba usta aracım Chevrolet cruze 2010 model arabayı çalıştırdım hafif sağa direksiyonu kırdım yola çıkarken bi ses geldi ve direksiyon sertleşti yani inanılmaz zor dönüyor napmam lazım

  • Merhaba,
   Bu sorunun birçok sebebi olabilir, acilen aracın altını ve direksiyon kutusunu kontrol ettirmenizi öneririm. Rot kolları kaynaklı gibi.

 122. Merhaba, 2000 model 1.6 volkswagen bora aracım var. Araç hareketsiz haldeyken, park ederken direksiyon çok sert iki elle zor manevra yapabiliyorum. Yağ değişimi yapılmıştı ancak sorun çözülmedi. Nedeni ne olabilir? Teşekkürler.

  • Merhaba,
   Direksiyon pompasına yeterli güç gitmiyor muhtemelen. Park ederken gaz verirseniz direksiyon yumuşuyor mu?

 123. Meraba. Kia sorento 2010 diesel, 2.2 motor direksoyon yaginda azalma yok. usta bakib yagin yandigini soyluyor. Yagla ilgili direksiyon sertlesmesi ola bilirmi? Tesekkurler.

  • Merhaba,
   Direksiyon yağının özelliğini kaybetmesi direksiyonun sertleşmesine sebep olabilir. Ancak direksiyon hareketi çok zorlaştı ise bu problem direksiyon pompasından kaynaklanıyor olabilir.

 124. Hayırlı akşamlar .benimde 2006 model 1.5 DCI reno Cliom var .bir hafta önce yolda giderken direksiyonda sertleşme oluştu.hidrolik pompasından daha önce çok hafif uğuldama gibi ses gelirken snralarda bu ses daha fazla gelerek akabininde bi süre sonra direksiyon sertlesti .bu sabah direksiyon tamircisine giderek sorunu anlattım hidrolik pompasi arızalı denilerek değiştirdiler.gun boyu kullandim bı sorun yoktu fakat aynı sertleşme akşam üzeri tekrar oluştu .sebebi ne olabilir acaba. Değişim yapmadan önce oto elektriğe giderek kontrol ettirmek söylemişlerdi onuda yaptm gerce usta sadece sigortalar üstten üstten bakarak bı sorun yok dedi.tekrar dan işinin ehli olan bir oto elektrikciye mi gitmeliyim.

  • Hidrolik direksiyonda genelde elektriksel arızalar pek etkilemez. Hidrolik seviyesi yeterli mi? Ayrıca pompada da arıza olabilir, sıfır parça taktırdıysanız garantisi vardır, vakit geçirmeden mutlaka tekrar servise gidin.

 125. Swlam aziz ustam bende 2008 model lada kal8na var dreksiyin cik sert ama giderken norma acaba ydan dolayimi normal anlamadim ama durdugunda donerkwn falan cok sert bu elektirikli direksiyonmu kara duzenmi anlayamadim neden bu kadar sert tas gibi sagilar

  • Merhaba,
   Araçta büyük ihtimal hidrolik direksiyon var ancak Lada araçlarda genelde direksiyon sert oluyor. Hidroliğinizin seviyesi ne, bir de büyük ebatlı lastik kullanıyorsanız o da sertliği artırır.

 126. Selamün aleyküm ustam. Arabam 2007 Nissan Almera 1.5 Tekna. İlk çalıştırmada direksiyon çok sert oluyor. Adeta kademe kademe zorlayarak dönüyor. ama birkaç dönüşten sonra düzeliyor. direksiyon hidroliği dolu.
  Bu arızadan birkaç ay önce ise özellikle direksiyonu çevirirken cazzz diye bir ses geliyordu. Hatta bu ses direksiyonu düzeltince de biraz devam ediyordu. Özellikle ilk çalıştırmalarda böyleydi. hidrolik yağı koyunca düzelmişti.
  İlginiz ve yardımlarınız için şimdiden teşekkür eder, iyi günler ve kolaylıklar dilerim.

  • Merhaba, pompa kaynaklı bir sorun gibi. Uzun süre yağ eksik kullanılmış ise dişliler zarar görmüş olabilir. Şehrinizdeki güvenilir bir direksiyon onarımı yapan yere direksiyon kutusunu kontrol ettirmenizi öneririm.

 127. Ustam kolay gelsin audi a4 2002 model sedan aracım var sabah ilk çalıştırmada direksiyon çevirince hiç dönmeyecek kadar bir sertleşme oluyor neden olabilir ısınınca geçiyor

  • Merhaba,
   Direksiyon hidrolik seviyesi azalmış olabilir. Aracınız lpgli ise rölantisi düşük oluyor mu sabah? Direksiyon çok sert haldeyken park halinde devri 2000-2500’e getirdiğinizde yumuşama oluyor mu?

 128. Ustam bende hyundai20 2014 model elektrikli direksiyon.. park yerinden çıkarken sokakta sağa veya sola çevirince çıkmak için direksiyon zzzitt die titreşim oluyo zor dönüyor normal yolda herhangi bi sikinti yok.. frene bastığımda özellikle sağ ön tekerden ses geliyo.. usta baskı balata da sıkıntı yok merkezde sıkıntı olabilir dedi..servise getirdim Eps ünitesi tamir veya bakım dediler. Yenisine 12 bin fiyat çektiler.. sıkıntı gidermi dediğimde bilemeyiz dediler ben ne yapayım ustam bı akıl verin

  • Merhaba,
   Elektronik direksiyon motorunda sorun olabilir. Hangi şehirdesiniz bilmiyorum ama birçok şehirde sadece elektrikli direksiyon üzerine uzmanlaşmış özel servisler var. Onlara gitmenizi öneririm, muhtemelen parça revizyonla kurtarılabilir.

 129. Ustam merhabalar. Aracım 2009 kia cerato hidrolik direksiyon. Direksiyon kutusunu yeni revizyon yaptırdım alt takımları komple yeni değiştim ama direksiyonda bir sertlik hissediyorum. Sağa ve sola yarım çevirirken hafif bir vuruntu hissi var ses yok ama. Aracın parçalarını kontrol ettim sıkıntı yok aracı lifte kaldırınca direksiyon pamuk gibi oluyor ve o vuruntu gidiyor. İndirdiğimde yük binince yeniden başlıyor. Her zamanda yapmıyor ben direksiyon pompasının yeteri basıncı vermediğini düşünüyorum yorumunuzu merak ediyorum

  • Merhabalar,
   Montaj hatası olabilir mi? Araç liftteyken yük olmadığından direksiyon mili sorunsuz olabilir ancak montaj hatası vs. varsa mili kastırıyor olabilir.

 130. Merhaabalar;

  4 gün önce ana yolda hafif su birikintisinden sert geçtim ve ardından direksiyon da sertleşme ve toplarlamama gibi bir sorun oldu acaba neyden kaynaklanıyor olabilir suya girmeden önce bu sorunum yoktu ama çok büyük bir su birikintisi değildi girdiğim aracı biraz yavaşlattı

  2007 model honda city

  • Merhaba,
   Rot kolu yamulmuş olabilir, yüksek ihtimal alt takım kaynaklı bir arıza olmuş sürtme gibi bir durumdan direksiyon hareketi zorlaşmış olabilir.
   Diğer yandan düşük ihtimal de olsa direksiyon kutusuna su gitmiş olabilir, bir serviste kontrol ettirmeniz gerekir.

 131. Merhaba,

  Chevrolete Aveo 2011 Sedan kasa araç var. Direksiyonu normalden sert. Ne yaptırmamı önerirsiniz?

  • Merhaba,
   İlk olarak bir rot balans servisine gidip detaylı şekilde alt takımı kontrol ettirin, bir parçanın hasar görmesi vs. teker dönüşünü zorlayabiliyor. Ayrıca lastiklerinizi yeni değiştirdiyseniz ve ebat büyüttüyseniz de direksiyon dönüşü zorlaşır.

 132. Merhaba,
  Astra J HB 2015 Model aracım var
  Direksiyon ara ara sertleşme yapıyor. Aküyü değiştirdim şarj dinamosunu ölçtürdüm bir sıkıntı yok dediler. Kayışı değiştirdim. Ama hala sorunum devam ediyor.

  • Merhaba,
   Aracınızda elektrikli direksiyon bulunuyor. Sertleşmenin de ara ara olduğunu belirtmişsiniz. EPS beyni kaynaklı bir arıza var muhtemelen. Yaşadığınız yerde sanayide mutlaka direksiyon tamircisi vardır, oraya giderek kutuyu kontrol ettirmenizi öneririm. Elektrikli direksiyonlarda sık rastlanabilen bir problem.

 133. Hocam öncelikle selamün aleyküm benim aracım Opel Vectra c 2004 model direkyon kutusu yeni yapıldı pompa sağlam yağı tam şarj dinamosunda bir sıkıntı yok aküde alalı bir sene oldu aracı çalıştırdığimda direksiyon çok normal yumuşak uzun yol yaptığımda yani 40 50 km sonra durduğumda direksiyon kazık kesiliyor yada araba 30 dk normal rölanti de çalış sada aynı problemi yapıyor kontak kapatıp 5 ek sonra çalıştırdığımizda normale dönüyor yardımların için şimdiden teşekkürler

  • Aleyküm selam, alternatör akım kesiyor veya direksiyon kutusu ısınınca kendini korumaya alıyor olabilir mi?
   Aklıma hidrolik pompanın ısınınca kilitlenmesi gibi bir durum geldi. Aksi halde uzun çalışma sonrası aracın direksiyonunun sertleşmemesi gerekir. Direksiyon pompasını yaptırdırğınız yere tekrar kontrol ettirmenizi öneririm.

  • Aynı sorun benim 2003 peugeot 206’da da var gökhan bey, sorunununuz düzeldi mi? benim aklıma direksiyon yağ basınç müşürü geldi onu değiştirip deneyeceğim. sizinkinde düzeldi mi?

  • Merhaba, elektriksel bir arıza olması muhtemel. Aracınızın alternatörü şarj kesiyor olabilir veya akü çok eski ise bundan dolayı da yapabilir.

 134. Merhaba ustam 2012 model passatım var virajlara girerken direksiyon sertleşmesi oluyordu viraja daha rahat giriyordu şimdi sadece sağ tarafa dönerken direksiyon sertleşiyor sola dönerken sertleşmiyor

  • Merhaba, yakın zamanda hiç araç hasar gördü mü? Direksiyon kutusu veya rot kolları zarar görmüş olabilir.

 135. Merhaba. 2006 model gaz sobol araç var. Gaza basmadıkça direksiyon asla dönmüyor. Kitleniyor. Gaza basınca rahat bir şekilde dönüyor.

  • Merhaba,
   Direksiyon hidroliği azalmış olabilir, alternatör arızalı olabilir. Rölantide klima vs. çalışırken stop etme durumu var mı?
   Hidrolik yerinde ve stop etme yok ise direksiyon kutunuzun işlem görmesi gerekecektir.

 136. Merhaba 2008 model 52.000 km bir slk 200 Mercedes araç aldım. Direksiyon inanılmaz sert arabanın sürüş keyfini bitiriyor. Sorunum hakkında fikriniz nedir? Şimdiden teşekkürler

  • Merhaba,
   Direksiyon hidroliği, direksiyon kutusu, alternatör ve akünün incelenmesi gerek. Aracı bilgisayara bağlattığınızda arıza kaydı veriyor mu direksiyon ile ilgili?

 137. Ustam merhaba, 2010 opel corsa cdti 111.yıl Direksiyon sert, kalorifer çalışıp iç sıcaklığı arttırdığımda 15- 20 dk sonra kontağı kapatıp tekrar çalıştırdığımda normale dönüyor.Fikriniz nedir?

  • Merhaba,
   Kaloriferle direksiyonun bir bağlantısı yoktur muhtemelen. Aracınızda alternatörde veya aküde problem olabilir. Bir oto elektrikçide kontrol ettirmenizi öneririm.

 138. Sa usta 1.2 c kasa Opel corsa benzinli tüplü benim sorum yolda giderken belli bir km olduğunda direksiyon sertleşiyor Şanlıurfa’dan Alanya’ya gidecem ama korkudan gidemiyorum acaba neden kaynaklanıyor

  • Merhaba,
   Direksiyon yağı azalmış olabilir veye kutuda problem olabilir. Bu tarz sorunlar hidrolik direksiyonlu araçlarda genelde direksiyon kutusu revizyonu gerektiriyor.

 139. Merhaba aziz bey . 2016 f30 320ied . Aracın kazası yok. Aracımın direksiyonu sola çevirirken daha sert sağa çevirirken daha yumuşak . Aracım gaza basında sağ şerit atlıyor sağa çekme problemi var . Rotçular da rot ayarı yaptırdım düzelmedi ön düzeneklere baktılar düzelmedi direksiyoncuya kontrol ettirdim olmadı . Amortisör ve yayları değiştirdikten bir süre sonra bu problem oldu. Yardımcı olur musunuz rica etsem ?

  • Merhaba,
   Aracın amortisörleri eş takılmamış olabilir mi? Özellikle sonradan takılan spor amortisör ve yaylarda çıkma parça alınınca iki parçanın özellikleri farklı olabiliyor. Amortisöerlerden biri sert diğeri daha yumuşak ise bu tarz problemlere sebep olabilir. Direksiyon hareketinde helezon yayları da hareket ediyor çünkü.

 140. Mrb aracımın sağ sol aks ve baskı balata değişti calistirdik araç direksiyonu sola çok sert dönüyor sagda bişey yok ama tam sola kiriyorum durmuyor hemen kendi duzlenip düzeliyor teker sağda hiç bişey yok pamuk gibi akslar değişmeden önce sıkıntı yoktu araç Fiat punto.

  • Merhaba, araca orijinal parça kullandınız mı? Yan sanayi aks kullanıldı ise boyu farklı olabilir. Diğer yandan rot kolu vs. doğru takılmadıysa direksiyonu zorluyor olabilir.

 141. Aziz ustam merhaba
  BMW 2016 320i sportline araca sahibim
  Araçta şehir içinde veya düşük hızlarda herhangi bir direksiyon sertleşmesi yaşamıyorum ama 2-3 saat aralıksız araç kullandığımda ve Yüksek hıza çıktığımda direksiyon inanılmaz sertleşiyor şerit değiştirirken ciddi güç uyguluyorum.
  2-3 farklı ustaya götürdüm lastik değiştirdim rot balans ayarlarını yaptım götürdüğüm ustalar normal diyor. Ne yapacağımı şaşırdım
  Cevaplarınız içinde çok teşekkür ederim.

  • Merhaba,
   Araç çalıştıkça direksiyon sertleşmesi normal bir şey değil. Direksiyon kutusu kaynaklı bir problem muhtemelen, uzun çalışmada sistem kendini korumaya alıyor olabilir. Hiç orijinal BMW cihazı ile bilgisayara bağlattınız mı? Çok yüksek ihtimalle arıza ile ilgili bir kayıt yapmıştır motor beyni. Ona göre bir onarım planlanabilir.

   İyi Günler

 142. Merhaba hocam. Aracım 2004 peugeot 307 XT otomatik. Araçla yolda giderken kendi kendine direksiyon sertleşiyor. Aracı stop ettirip hemen çalıştırdığımda tekrar düzeliyor. Hidroliğe baktım sorun yoktu. Neden olabilir ?

  • Merhaba,
   Araçta yolda giderken bir anda rölantiye düşme durumu oluyor mu(motor devrinin 1’in altına düşmesi). Veya araç içerisinde direksiyon sertleştiğinde elektrik aksamlarında klima vs. durma oluyor mu?
   Eğer bunlar yoksa muhtemelen direksiyon kutusunda problem var, ilgili parçanın sökülerek revizyon görmesi(onarılması) gerekecek.

 143. Rölantiye düşmedi ancak öncesinde araç giderken bir anda devir 5 binin üzerine çıktı. Klima vs kullanmıyorum o yüzden tepkisini de bilmiyorum. Ancak dümdüz giderken kendi kendine sertleşiyor direksiyon. Hiç bir hata yada uyarı ışığı yanmıyor.

  • Hidrolik direksiyon olduğundan ve nispeten eski bir araç olduğundan direksiyon kutusunda sensör olmaması muhtemel. Devrin bir anda 5000 üzerine çıkması şanzıman kaynaklı olabilir, direksiyon sertleşmesine etki edeceğini sanmıyorum.
   Doğrudan direksiyon tamiri üzerine çalışan bir servise giderek direksiyon kutusunun tamirini yaptırırsanız sorun çözülecektir yüksek ihtimalle, devir düşmesi, elektriksel sorun yoksa yan parçalarda problem olma olasılığı düşük.

 144. Selam Aziz bey,
  2001 model 135.000km de Mercedes A160 benzinli aracım var. Son zamanlarda Araçla paralel park ederken veya park ettiğim yerden çıkmaya çalışırken manevra esnasında direksiyon birden sertleşiyor. Elektrikli direksiyon pompası duruyor. Kontağı kapatıp tekrar çalıştırdığımda düzeliyor. Bazen park ederken bu işlemi 2-3 defa yapmam gerekirken bazen hiç sorun yaşamadan Direksiyonu parmakla çevirerek park ediyorum. Hidroliği tam. Alternatörün ölçümü 13.9-14.1 Aracımın önden hiç kazası yok. Ön takım parçaları (amortisörler dahil) 3 yıl önce yenilendi. Sorun nereden kaynaklanıyor olabilir.

  • Merhaba, akla gelen tüm sorunları belirtmişsiniz. Sorun muhtemelen direksiyon pompanızdan kaynaklanıyor. Bu parçalar uzun kullanım sonrası revizyon isteyebiliyor.
   Şehrinizde sadece direksiyon ile ilgilenen bir servise giderek aracınızı kontrol ettirmenizi öneririm.

 145. Opel Vectra 2000 model 1.6 1.6v b kasa arabamız var. Yaklaşık 1 seneye yakındır direksiyon çok zor dönüyor. Manevra yapamıyorsun o derece sert direksiyon. Hidrolik direksiyon pompası değiştirmemiz mi lazım? Yoksa başka ne yapmalıyım önerileniz varsa yazarmısın? Teşekkür

  • Merhaba,
   Araçta alt takımda rot kolu, salıncaklarda vs. bir hasar yok ise direksiyon pompası kaynaklı bir arıza olması yüksek ihtimal. Hidrolik seviyesini kontrol ettiniz mi sıvı çok azaldı ise direksiyon dönüşü sertleşebilir.

 146. Merhaba ustam. 2012 toyota corolla aracım. Direksiyon mafsalı değişti. Direksiyon kutusu revize oldu. Ancak hala direksiyonda titreme var. Debriyaj ve frene basınca özellikle parka yollarda daha fazla hissediyorum. Ne olabilir sizce teşekkürler.

  • Merhaba,
   Salıncak, rot koluna bakıldı mı? Jantta yamukluk, disk yüzeyinin bozulması da titreşime sebep olabilir. Kaliteli bir rot balans servisinde aracı detaylı kontrol ettirmenizi ve lastikleri tekrar balans yaptırmanızı öneririm.

 147. Merhabalar 2009 Megane 2 aracım var Şubat ayında direksiyonun kitlenmesinden kaynaklı direksiyon motoru değişti şimdiler de kitlenme Yok ama sertlik var rot ayarı da bozulmuş onu farkettim ondan yapar mı altında başka sebep olabilir mi

  • Merhaba,
   Rot ayarı direksiyon dengesini bozabilir ancak sertliğine etki etmez. Aracınızın alttan hasarı vs. var mı? Salıncaklar, rot kolları vs. kontrol edildi mi? Bir de orijinal lastik ebadı mı kullanıyorsunuz? Bir rot-balansçıda detaylı şekilde aracı inceletmenizi öneririm.

 148. Merhabalar 2009 model Megane 2 aracım var Şubat ayında direksiyonun kitlenmesinden kaynaklı direksiyon motoru değişti şimdiler de kitlenme Yok ama sertlik var rot ayarı da bozulmuş onu farkettim ondan yapar mı altında başka Bir sebep olabilir mi değişimden sonra direksiyon kutusundan ses geliyor du usta direksiyon kutusunun altındaki cıvatayi sıktı çok sikmaktan olabilir mi

 149. merhaba aracim 2013 a4 2.0 TDI mart ayinda direksiyon revizyonu oldu. elektrikli direksiyon. gecen hafta izmire giderken aniden direksiyon sertlesti. kutuk gibi oldu. manevra yapamiyorum. cok zor donuyor. yuksek hizda duz yolda kullanabiliyorum .park vb yapamiyorum.

  • Merhaba,
   Arıza lambası yakıyor mu(sarı renk direksiyon işareti) Elektriksel kaynaklı bir sorun olmuş olabilir, doğrudan aküden beslenen bir sistemi var direksiyon kutusunun. Kasko var ise çekici ile ücretsiz olarak bir direksiyon tamiri yapan servise kontrol ettirmeniz gerekir.

 150. Merhaba, 2009 Megane 2 1.5DCİ aracım var. 1 ay önce sol ön ask değişti. Şarj dinamosu gergi bilyaları v.s. değişti. 4 lastik değişti ve rot balans yapıldı. sonrasında uzun yol yaptım ve istanbula döndüm. Yolda herhangi bir sorun olmadı. Aracımı otoparka park ettim. Ertesi gün çalıştırdığımda ekranda direksiyon arızası yazısı çıktı ve direksiyon sertleşti çok zor dönüyor. Direksiyon kilidi çalışıyor. Kartı takıp çalışınca kilit açılıyor ama çok zor dönüyor. Acaba direksiyon sigortasındanmıdır ? Ne yapmalıyım. Oto elektrikçiyemi yada mekanikçiyemi gitmeliyim?

  • Merhaba,
   İlk olarak aracınızı yetkili bir servise götürerek arıza tespit cihazına bağlatın. Basit bir elektriksel arıza ise muhtemelen arıza tespit cihazında görünecektir.

 151. 2007 symbol aracım var 1 haftadır arada cok sertleşiyor biraz yuşuyo birz sertleşiyo neden olabilir yaklaşık 2 ay önce direksiyon kütügünde arızq gardı tornada yaptırdım. Hidrolikde eksilme yok.

  • Merhaba,
   Direksiyon kutusu kaynaklı bir arızanız var görünüyor. Direksiyon kutusunu revize ettirmeniz gerekebilir.

   • Merhaba benim aracım Renault latude, bir ay önce direksiyon sertleşti. Pompa dediler yeni taktık usta bu kadar masraftan sonra başka birşey diyip beni çaresiz bıraktı. Nereye gitsem başka bir şey yapılamadı. Akü geçen sene değişti bugün aklıma geldi bir ona bıktırmadan. Başka ne olur çok yoruldum.

    • Merhaba,
     Araç bilgisayara bağlandığında arıza gösteriyor mu? Aracınızda elektrikli bir direksiyon var ve alternatör arada şarj kesiyorsa, akü bağlantıları düzgün yapılmıyorsa da direksiyon sertleşmesi yapabilir. Bir elektrikçide alternatörü ve aküden direksiyon kutusuna giden bağlantıyı kontrol ettirmenizi öneririm.

  • Merhaba,
   Akü, alternatör, ecu arızası vs. birçok sebebi olabilir. Aracınızın garantisi devam ediyordur, vakit kaybetmeden servise gitmenizi öneririm.

 152. Ustam öncelikle kolay gelsin..
  bende 2018 model 1,4 touch paket elektrikli direksiyona sahip toyota corolla var.
  Yaklaşık 2 haftadır 2 günde bir direksiyon arıza ışığı yakmaktadır ve bu arıza ışığı günde 1 yada 2 defa yanmaktadır ve en fazla 10 saniye yanmaktadır sonra kendi sönüyor. bu süre zarfında direksiyonumda sertleşme olmuyor sadece direksiyon arıza ışığım yanıyor ama sertleşme olmuyor 10 saniyo sonra arıza ışığı kaybolyordu. bu 15 gün içerisinde sadece bir defa yolda giderken dirreksiyon arıza ışığı yakıp elektriği komple kesti ve dokunmatik ekran ile gösterge panelindeki elektrik gitti göstergedeki ibreler düştü 2 saniye içinde tekrar geri geldi. ilk önce kendi elektrikçime gittim ve incelediğimizde akü değerlerim 13,6 geldi sonra şaj dinomosundaki diyotlardan şüphelendik diyotları değiştirdik sonra tekrar aküyü ölçtük ve akü 14.1 geldi dedik düzeldi heralde. sonra 2 gün geçti tekrar direksiyon arıza ışıgı yaktı 10saniye sonra kapandı ve ben bir direksiyoncuya gittim direksiyoncu direksiyonla alakalı değil dedi bilgisayara sokun dedi bilgisayara soktım hata kodu göstermiyor dedi zaten arıza ışığında yanmıyor dedi. sonra ben bu bilgisayara sokan adama diyotları değiştirdiğimi söyledim adamda bana işlemdoğruama birde başka elektrikçi var ona yölendireyim oda iyi bir ustadır dedi. başka bir elektrikçiye gittim o elektrikçide anlamadı bir kaç başka elektrikçi arkadaşlarını aradı onlarda çözemedi bir tanesi şase kablosunu ve temas ettiği yeri temizleyin zımparalayın dedi. dediklerini yaptık temizledik zımparaladık 3 gün sonra tekrar direksiyon arıza ışığı yaktı 10 saniye geçti belkide geçmedi tekrar söndü ama bu her direksiyon arıza ışığı yandığında sadece bir kere direksiyonum sertleşti geri kalanlarda hiç sertleşmedi.acaba aracımın sıkıntısı nedir hocam tek marşda aracım çalışmaktadır. akü mü değiştirsem sıfır akü taksam bide öyle denesem bi faydası olur mu yada siz ne önerirsiniz ne yapmam gerekir..?

  • Merhaba,
   Sorun akü ile ilgili durmuyor voltaj yeterli çünkü. Ayrıca araç çalışırken alternatörün ürettiği elektrikle çalışır direksiyon gibi ağır güç çeken sistemler zaten.
   Doğrudan direksiyon kutusunun elektrik hattını kontrol ettirdiniz mi hiç. O kablo sisteminde temassızlık yaşanıyor olabilir. Ayrıca araç henüz 3 yaşında garantisi bitmiş miydi?

   • aracımı 2. el aldım hocam garantisi ile alakalıbir bilgim yok olsaydı mutlaka söylerlerdi diye düşünüyorum. ama öyle bi bilgi vermediler bana . şimdi benim tekrar direksiyoncuya gidip direksiyon kutusunun içindeki hatta temassızlık yaşanıyor mu dye baktırmam mı gereklidir.

    • Evet, tavsiyem o şekilde olacaktır ancak yetkili servise gitmenizi öneririm. Yeni araç olduğu için sanayide genelde deneme yanılma yöntemi ile arıza giderilmeye çalışılıyor.

 153. Ararcim 2016 Ford curier sag taraftan motor vurdu direksiyon zor dönüyor ayrica arıza ışığında yanıyor

 154. Aziz bey merhaba

  Aracım 2004 mercedes vaneo bulunduğum şehir küçük olduğundan aracıma az bulunan bir araç olduğundan usta sıkıntısı çekiyorum aracımı akşam stop ettiğimde bir şey yoktu sabah kalktım çalıştırdım direksiyon aşırı sertleşmiş bir ustaya götürdüm kayışı sağlam yağı var dedi konyaya götürmem gerektiğini söyledi araç bu şekilde 150 km yol gider mi arızası ne olabilir
  Nasıl bir yol izlemem tavsiye edersiniz
  Selamlar

  • Merhaba,
   Direksiyon pompası arızalanmış aracınızda. Güzergahınız çift yönlü ve düz bir yolsa gidebilirsiniz ancak gidiş geliş yol ve virajlı ise sürüşte tehlike yaratabilir.
   Aracınızda direksiyon pompası diş atlamış olabilir vs. ihtimal fazla. Sökülüp parçanın revize edilmesi gerekecek.

 155. Merhabalar Aziz Bey,

  2005 model ford fiesta aracım var. Direksiyon düz pozisyondayken sağa sola çevirirken tak tuk ses çıkarıp takılıyor(anlık takılıp zorlanma şeklinde) ve can sıkıyordu, ancak sadece düz pozisyondayken bu sesleri yapıyordu. Tam tür dönmede vs bir sorun yok idi. Gider vaziyetteyken de düz pozisyondan sağa veya sola çevirirken saniyelik takılmalar yapıyor, başka hiçbir sorun yaşatmıyordu. Bu ufak ama can sıkıcı sorunu yetkili servis dahil kime sorduysam direksiyon kutusu dendi ve bugün direksiyon kutusunu tamir ettirdim. Tamir için götürdüğüm ustaya durumu anlattım aracı çalıştırıp baktı ve ”tamam direksiyon kutusundan” dedi. Tamir sonrası sorun düzelmedi, düzelmediği gibi bu sefer direksiyon sağa sola dönerken arabayı sarsıyor, camları titretiyor durur vaziyetteyken(Hidrolik sıvısı tamamen dağılınca düzelir belki, bilmiyorum). Ayrıca aracın içeriye daha fazla motor sesi aldığını düşünüyorum bu işlemden sonra. Sorun düzelmeyince tamiratı yapan usta bunun direksiyon kutusundan değil, amortisör bilyalarından olduğunu söyledi senin sorunun bu muydu dedi gülerek ve bu işlemi boşa yapmışız gibi suratıma baktı, sanki daha önce kendisi onaylamamış gibi. Daha sonra ”2-3 gün kullan bakalım belki düzelir” dedi ancak şu anda kendimi kazıklanmış hissediyorum. :) İnternette izlediğim videolara göre de bu sorun %90 amortisör bilyasından kaynaklanıyormuş, bu kadar usta meğer herkesin bildiği bu sorunu çözemedi mi anlayamadım. Değerli görüşleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba,
   Tekerlek döndürülürken helezon yayları hareket eder ve amortisör takozuna temas eder. Kauçuk olan bu takozlar işlevini kaybedince bu hareket sırasında sesler çıkabilir. Bunu şu şekilde anlarsınız; Araca biri binsin, kontağı açın direksiyonu döndürün(çalıştırmadan) o süreçte de lastik ile çamurluk arasından sesi dinleyin. Ses yakından geliyorsa sorun takozlardandır. Söktürmüşken amortisörleri de kontrol ettirip durumu kötü ise değiştirin.

 156. Merhaba Aziz bey,
  Aracım 94 model suzuki/maruti 800 cc..direksiyon ne elektrikli ne de hidrolik..sağ direksiyon körüğü yırtılmıştı ve sağ amortisör bağlantı kısmında çürümeden kaynaklı çatlak mevcuttu..ön amortisörlerim yağlı tip olduğu için, aldığım gazlı amortisörleri takmak istemedi usta..bu yüzden çıkma yağlı amortisör alıp sağ amortisörü değiştirelim dedi..ayrıca sağ rot milinde boşluk vardı..ona da torna da burç çektirip hallederiz dedi..bugün aracı aldım ancak acayip şekilde ağırlaştı direksiyon..dönüşlerde filan hiç toplamıyor..zamanla burç alışır hafifler dedi ama içime pek sinmedi..ne yapmam gerekir ? Yardımcı olursanız sevinirim..

  • Merhaba,
   Rot mili onarım gördüğü için boyutları farklı olabilir bu da direksiyondaki dengeyi bozar. Ayrıca amortisörlerin de eşit dayanıklılıkta olmaması(iki taraf takım değişmemişse) bir taraftaki tekerin daha ağır olmasına sebep olabilir. Bir rotçuya götürüp alt takımı kontrol ettirebilirsiniz.

 157. Merhabalar Azz ustam 2013 model honda crv aracim yolda giderken aniden direksiyonu sertlesiyor, dondurmekte cok zorlaniyorum kisa sure sonra ariza geciyor ve eski haline geliyor direksiyon.Servise goturdugümde bunun gecici oldugunu havalar cok sicak diye gecici bir ariza oldugu gibi garip bir soylemde bulundu ve bilgisayarinda bir sey gorunmuyor dedi ama dun tekrar ayni sorunu yasadim yolda giderken aniden sertl3sti ve zor duzelttim araci bu neden olabikir acaba

  • Merhabalar,
   Sıcaktan direksiyon sertleşmesi diye bir arıza olamaz.
   Aracınızın aküsü ne durumda? Akü çok eski ise araçta birçok donanım zaman zaman böyle hatalar verebiliyor. Ayrıca alternatörü vs. de bir kontrol ettirin.
   İlk olarak bir oto elektrikçisinde aracı inceletmenizi öneririm.

 158. Merhaba Aziz Ustam,
  2007 model Mitsubishi L200 238.000KM’de aracım var. İlk sahibiyim, her zaman özenle ve bakımlarını aksatmadan kullanırım. Yeni araç aldığım ve aracımı çok sevdiğim için otoparkta duruyor. En son bakımdan sonra son 1 senedir 600 KM yolu ancak yapmışım. Tam emin olmamakla beraber geçen seneki bakım sonrası başladığını düşündüğüm, park halinde direksiyonu çevirirken direksiyonda sertlik oluştu. Daha önce tek elle rahat çevirirken şimdi tek elle çok zor, iki elle nispeten rahat çevrilebiliyor. Seyir esnasında direksiyon sertliği normal. Hidrolik seviyesi ve kalitesi normal, eksiltme, yağ kaçağı yok. Geçen sene yaptırdığım ağır bakım sonrası arıza ışığı yakınca açı sensörü orjinal Mitsubishi açı sensörü ile değiştirildi. Açı sensörü hidrolik direksiyonda sertleşmeye etkili mi bilmiyorum ama sinyal kapatmada direksiyon toplamada bir sorun yok. Aynı bakımda direksiyon kayışı ve viraj rotları da değişti. Kayış gerginliği veya z rot (viraj rotu) kaynaklı sertleşme olur mu ? Direksiyondan arızalı intibası uyandıracak herhangi bir ses gelmiyor. Sadece içerde ön göğüslüğün derinliklerinden neden olduğunu anlayamadığım titreşim sesine benzer, daha çok trim sesini andıran fakat daha kalın bir ses geliyor. Bu ses direksiyon sertliği ile aynı anda başladı. Ses direksiyonun çevirirken değil vitesi D konumuna aldığımda geliyor. P ve N konumunda ses yok. Dolayısiyle direksiyon sertliği ile alakalı mıdır bilemiyorum. Arabamın altına baktığımda rot kolları herşey normal. Sağ körükte ufak bir yarık görmüştüm (yağ sızıntısı yoktu) onu da kendim kapattım. Ball joint adı verilen 3’ü sağda ve 3’ü solda tekerin bağlı olduğu lastik körüklü eklemleri gözle kontrol ettiğimde yağ kaçağı göremedim ama bu lastiklerin eklemleri zamanla çatlamış. Sertliğe bunların yağsız kalması neden olur mu ?Yabancı videolarda gördüğüm kadarıyla bunların içine iğne uçlu gres pompası ile gres yağı enjekte ediyorlar. Bunu yapmak gerekir mi ? Şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba,
   Açı sensörü elektrik destekli direksiyonlarda arızalı olduğunda direksiyon sertliğine etki edebilir ancak hidrolik direksiyonlu araçlarda sistem tümüyle sıvı basıncı ile çalışır.
   Alt takım parçalarında yapılan onarım sonrası gerçekleştiği için benim aklıma gelen parçaların doğru montaj yapılmamış olması veya yanlış parçanın kullanılmış olması.
   Şehrinizde işinde iyi rot-balans servisi var ise detaylı kontrol ettirmenizi öneririm, muhtemelen sorunu bulacaklardır çünkü direksiyon kutusu kaynaklı bir problem yok gibi.

 159. Merhabalar, opel corsa d 2010 model 111. enjoy model dizel 1.3 elektrikli direksiyona sahip aracımda. bir kez direksiyon kilitlendi daha sonrasında ise bir defaya mahsusu olarak direksiyon arıza lambası yandı. kontağı kapatıp açınca düzeliyor. cihaza bağladığımızda direksiyon tork sensörü aralıklı diye bir hata veriyor. bu durumda ne yapabiliriz. bazı ustalar esp motoru arızalı diyor bazıları ise sensör hatalı diyor. faiş fiyatlarla karşılaşıyorum.

  • Merhaba,
   Bildiğim kadarı ile açı sensörü ile alakalı bir durum bu. Doğrudan direksiyon tamiri ile uğraşan servislere giderseniz direksiyon kutusunun revizyonunu yapabiliyorlar

 160. E 320 cdi 4 matic 2006 Model yolda giderken bir anda akü lambası yandi abs ve esp arızası verdi ve direksiyon oldukca sertlesti ve hepsi ayni anda oldu neden olabilir simdiden tesekkür ederim

  • Merhaba,
   Akü veya alternatör arızası gibi duruyor. Oto elektrikçide akü voltajını ölçtürdünüz mü?

 161. Aziz Erkan bey çok haklı vede çok iyi bir usta lep demeden Leblebiyi anlıyor aynı şey bendede oldu yolda giderken aniden abs bütün lambaları yandı direksiyon sertleştirilmiş araba gitmiyor oto elektrikçim akımı ölçü çok yüksek alternetör arizalanmis yenisini taktı ve düzeldi

  • Merhaba benim araç 2010 dacıa Logan MCV 1.5 turbolardan aracın direksiyonu giderken de olduğu yerde de normal hidrolik direksiyonlara göre sert acaba neyden kaynaklı olabilir

   • Direksiyon yağı azalmış olabilir, jant, lastik orijinal ebada göre daha büyük olabilir. Aracın amortisörü, yayları vs. değişmiş olabilir. Direksiyon kutusunda arıza olabilir vs. İyi bir rot balans servisine gidip kontrol yaptırmanızı öneririm.

 162. 2006 clio alize 1.5 dci aracından direksiyonu cevirdigim de cizirti geliyordu sanayiye goturdum sifir pompa yaktılar aradan iki hafta geçmedi bu sefer direksiyon sabit dururken eskisi gibi yoğun olmasada cizirti var tekrar görüştüğümde o kadar olur elektrik aksanıyla çalışan parça olduğunu iddia ediyorlar ama bu ariza olmadan önce bole bisey hiç yoktu acaba sorun nedir pompaya giden kablolarda sikinti olabilirmi yardimci olursaniz sevinirim

  • Merhaba,
   Hidrolik pompadan ses gelmemesi gerekir aslında. Gücünü doğrudan v kayışı ile motordan çektiği için sadece dönüşlerde bir pompa sesi duyulur.
   Aracınıza takılan yeni parça yan sanayi olabilir veya farklı bir parçadan ses geliyor. Farklı bir serviste arıza tespit yaptırmanızı öneririm.

    • Merhaba,
     Aracınızdaki direksiyon hidrolik destekli diye biliyorum ancak elektrikli ise içerisindeki devrelerden de bu cızırtı sesinin gelme ihtimali var.

 163. Honda CR-V 2007 2010 Arasında direksiyon isigi yanıyor direksiyon dönmüyor isik makineye baglandiginda kablo kopuk diyor ama bir süre sonra kendiliğinden sönüyor ne arizasi olabilir neresine mudale edilmesi gerekir

  • Merhaba,
   Aracınızda elektrikli bir direksiyon pompası var. Muhtemelen elektrikli pompada bir sıvı teması vs. var. Sökülüp parçanın tamir edilmesi veye elektronik kartının yenilenmesi gerekir.

 164. Merhabalar 2000 model megan1 benimde direksiyon hidrolik de yağ kaçıyor ve direksiyonda hafifden sertleşme olmakda sebebi nedir kutudanmidir yok direksiyon pompasındanmidir

  • Merhaba,
   Hidrolik seviyesi azaldı ise direksiyon pompasındaki basınç düşeceğinden sertleşme olabilir. Kaçağın sebebini öğrenip sorunu düzelttirmeniz gerekiyor.

 165. Merhaba usta 2008 Model 1.8 tfsi a4 aracim var .Aracı Park ederken manevra esnasinda direksiyon çok ağırlaşıyor.ama normal yolda giderken bir sorun yok gibi acaba neden kaynaklanıyor olabilir lütfen yardımcı olabilirmisiniz. Teşekkür ediyorum

  • Merhaba,
   Aracınızda elektrikli direksiyon var yüksek ihtimalle. Araç rölanti devrine düştüğünde akünün voltajı yetmiyor veya alternatör yeterli enerji üretemiyor olabilir. Bir oto elektrikçide akü, alternatör ve direksiyon kutusuna giden elektrik bağlantılarını kontrol ettirmeniz gerekiyor.

  • Merhabalar,
   2006 model Audi A3 1.6 FSI aracım var.
   Direksiyonum hafiften sert geliyor ve virajlarda direksiyon kendini rahatça toparlamıyor.
   Aracım biraz basık ondan kaynaklanabilir mi?
   Yardımcı olabilir misiniz?
   Teşekkürler şimdiden.

   • Merhaba,
    Aracın basık olması helezonların kolay hareket etmesini engelleyeceğinden direksiyonun sert kalmasına sebep olabilir. Ancak geri toplamaması ile alakalı bir rot balans servisinde alt takımı kontrol etmenizi öneririm. Bir sürtme vs. olabilir.

 166. Merhabalar ustam clio 2 aracımı sabah çalıştırdığımda zor dönüyor hatta hiç dönmüyor bile denilebilir ama biraz yol gittikten sonra sağ sola döndükten sonra normale dönüyor 4 ay önce felan pompayı değiştirdim uğultu yapıyordu o ses gitti şimdiki sorunum ne olabilir acaba yağını da dün değiştirdim

  • Merhaba,
   Araçta yine pompa arızası var gibi görünüyor. Yağ belli bir akışkanlığa geldikten sonra pompa çalışmaya başlıyor ancak soğuk motorda pompa yağı çeviremiyor olabilir.
   Pompayı değiştiren yere gitmenizi öneririm, mutlaka garantili iş yapmış olmaları gerekir minimum 6 ay.

 167. Slm aleyküm aracım 2004 model 1.3 Opel Corsa aracımın eps ışığı yandı direksiyon sertleşti bunun için ne yapmam lazım yardımcı olursanız sevinirim

  • Merhaba,
   İlk olarak aracınızda aküye baktırın, akünün zayıf olması genellikle direksiyon arızasına sebep olabiliyor.
   Eğer akü sağlam ise muhtemelen açı sensörü arızalanmıştır, ilgili parçanın değişmesi gerekebilir. Aracın orijinal bir Opel arıza tespit cihazına bağlatılması gerekiyor.

 168. Merhaba. 2010 model jetta aracim var. Direksiyonda takilma hissi var ve seritte tutmakta bazen zorlaniyorum. Bi kac defa rot balansciya gittim on duzende hicbir sorun cikmadi. Daha önce direksiyon kutusu su aldigi icin tamir gördü. Sorunlar bundan sonra basladi.

  • Merhaba,
   Mafsal kısmını incelediler mi? Mafsal ile direksiyon kutusu birleşim yeri pas yapmış, arızalanmış olabilir. İçeride olan bir parça olduğu için genelde gözden kaçar.

 169. Ustam merhaba . 2016 model Jetta var bende . Aracı yeni aldım . Eski aracıma göre daha sert geldi direksiyonu süren arkadaşlar da öyle diyor . Bi ustaya sordum normal dedi ama biraz zor dönüyor bence . Elektrikli direksiyon . Almadan ekspertiz yaptırdım aküye yüzde 90 demişti . Acaba sorun ne olabilir

  • Merhaba,
   Önceki aracınız ile bu araç arasında jant boyutu farkı var mı?
   Ayrıca eskiden lastik havalarını çok yüksek kullanıyorsunuz bu araçta da lastik havaları düşükse de sert olabilir direksiyon. Bir jant ebadı ve lastik havalarını kontrol edin mutlaka.
   Çünkü aynı aracın 15″jantlı versiyonu ile 17″ jantlı versiyonu arasında direksiyonda ciddi bir sertlik farkı olur jant ağırlığından ötürü.

 170. Merhabalar, aracım Peugeot 307, elektrikli hidrolik direksiyon var. pompa yanmasi sonucu direksiyon pompasi değişimi yapıldı. 1 hafta sonra araci kullanirken kesik kesik calismaya basladi ve 2 dk sonra pompa kapandı. tas gibi oldu, 2 3 saat sonra düzeldi ve isiklara gelince tekrar kesildi. Bir müddet sonra ışıklar yada sürüş anı fark etmeksizin kesilmelere başladı. enerji kesiyor dediler ölçü aletiyle anlik kontrol ettiğimizde pompa durduğunda enerji kesilmiyor.sonra tetikleme uçlarından kesiliyor dendi ama tetikleme uçlarından da enerji kesilmiyor.pompayi tekrar yenisiyle değiştirdiler ancak sorun yine devam ediyor. ne yaptiysak düzelmedi. şu anda soguk havalarda arac ısınınca 15dk da yapiyor. ama sıcak gunlerde bu süre daha da aşağılara inmiş durumda 5 dk gibi.direksiyon normale göre de biraz sert calisiyor.sizce ne olabilir

  • Merhaba,
   Araca orijinal parça mı taktınız? Yan sanayi parça ise problem çıkarıyor olabilir.
   Bir de araçta doğrudan aküden direksiyona giden elektrik kablosu ve alternatörü kontrol ettirebilir misiniz?
   Alternatör de anlık elektrik kesiyorsa direksiyonun sertleşmesine sebep olabilir.

   • evet orijinal pompa taktık hocam, kablolarin kontrolünü yaptık, hatta aracın icine avometre bağlayıp pinlerin uçlarını tek tek kesilme varmi diye kontrol ettik. ancak pompadan sertleşme yaşandığında güçte bi degisiklik olmuyor

 171. Merhabalar Aracım 2007 model dizel Caddy. Şubat ayında havaların soğuması ile birlikte sabahlari araba çalıştığında devir saati hiç kıpırdamıyor ve 5-10 sn sonra yag lambasi yaniyor.3_ 5 dk aç kapa yapınca ibre titreyerek hareket ediyor ve yag lambasi yanmiyor. Ustalar Aku eski dedi. Değiştirdim am yine devam etti. Havalar ısınınca bu sorun düzeldi. Şimdi tekrar hava Soğuyunca aynı sikinti devam etti. Devir saati motoru değişti. Fakat durum yine aynı. Bununla birlikte devir ibresi kipirdayincaya kadar direksiyonda dönmüyor.Bu ucu arasinda bir ilişki olabilir mi. Tesekkurler

  • Merhaba, direksiyon sertleşme durumu akü veya alternatör ile alakalı olabilir.
   Ancak yağ lambası mekanik bir sistemdir ve motor dönmeye başladığı an yağlama yapmaya başlar. Yağ lambası geç sönüyorsa bir yağ pompasını kontrol ettirmenizi öneririm.

 172. Merhabalar, aracın Honda jazz 2004 otomatik. Elektronik direksiyonu var. Direksiyon sola hafif dönerken sağa oldukça zor ve sert dönüyor. Ayrıca araç çalışırken venoark halindeyken direksiyonu sola cevirdigimde rahat donmesine rağmen hafif ve ses var. Araç çalışırken herhangi bir arıza lambası yanmıyor.

  Direksiyonun sadece saga zor donmesinin sebebini araştırıyorum. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

  • Merhaba,
   Rot kollarında arıza olabilir, elektriksel bir arıza olabilir.
   Elektrikli direksiyonlarda genellikle açı sensörü arızası kaynaklı bir sertleşme oluyor. Sadece Honda ile çalışan bir servise kontrol ettirmenizi öneririm.

 173. Merhaba 98 toyota carina var hidrolik direksiyon. Araba hareket halindeyken bir sorun yok ama durduğu yerde direksiyon çok sert. Neden kaynaklanıyor olabilir acaba?

  • Merhaba,
   Hidrolik yağı azalmış olabilir veya nem oranı fazla ise düşük devirde yeterli basıncı sağlayamıyor olabilir.

 174. Merhaba bnim arabam elektrik direksiyon hafif çukura girince aniden sertleşiyor ve bilgisayardan arıza veriyor sifirlattiriyoruz yine aynısı oluyor neden olabilir

  • Merhaba,
   Kablo arızası, temassızlık veya bi yerden şase alıyor olabilir sarsıntı durumunda. Elektronik sistemi detaylıca kontrol ettirmenizi öneririm.

 175. Merhabalar
  2005 model opel astra 1 haftadır binmiyordum çalistırdim direksiyon cok sertdi 1dk.kadar sonra sikintı ditti birdaha sikınti olmadı sebebi ne olbilir akü oanda yetersismi kaldı uzun süre binmeyince akünün voltajından kaynaklı olabilirmi tesekkürler

  • Merhaba,
   Araçta sarı direksiyon lambası yanıyor mu? İlk çalıştırmada akünüzün voltajı çok düşükse onu şarj etmek için araçtaki sistemlere güç gönderilememiş olabilir bir ihtimal.
   Opel ile ilgilenen bir servise gidip bir bilgisayara bağlatmanızı öneririm. Eğer geçici bir arıza değilse araç mutlaka hata kaydetmiştir.

 176. Merhaba, 2008 model Cıtroen 4 sedan dizel aracımı çalıştırdıktan 3-4 dakika sonra direksiyon sertleşiyor. Kontağı kapatıp tekrar açtığımda normale dönüyor, 3-4 dakika sonra tekrar sertleşiyor. Usta direksiyon kutusunu değiştirdi ama sorun çözülmedi. Her usta farklı bir teşhis koyuyor. Kimi direksiyon poması arızalı diyor, kimi elektronik arıza diyor. Kime inanacağımı ne yapacağımı şaşırdım. Aziz bey sizce ne olabilir?

  • Merhaba,
   Sorun direksiyon kutusunda gibi ancak değişim sonrası düzelmediğini belirtmişsiniz.
   Garantili ve faturalı onarım yapan bir serviste işlem yaptırmanızı öneririm.

   • Yorum için teşekkür ederim Aziz bey. Kesin teşhis koyacak usta bulamadım, bulsam yaptıracağım. şimdide başka bir usta direksiyon beyni arızalı diyor. deneme yanılmayla her parçayı değiştirmek mümkün değil. ne kadar karmaşık bir araçmış bu.

 177. Selamın aleyküm Aziz Ustam. Aracım Toyota Corolla 1.4d 4d terra sedan 2007 mmt şanzıman. Park yerinden çıkarken ön iki teker cadde üzerindeki su oluğuna girdi. İleri veya geri manevra şansım çok olmadığından direksiyonu zorladım o an direksiyon taşla kaya oldu. Sonra yolda aynı şekilde sertlik devam edince motoru aç kapa yaptım. Sonra düzeldi. Gideceğim yere gittim tekrar park ettim tekrar parktan çıkıp yine gittim herhangi bir sıkıntı vermedi kapalı otoparka indim tekrar direksiyon sertleşir. İleri veya geri vitese geçişlerde ön tekerlerden bir tak diye ses geliyordu tabi direksiyonu çevirirken. Sorun ne olabilir görüşleriniz için teşekkür eder iyi günler dilerim

  • Merhaba,
   Sorun mekanik bir parçanın birbirine sürtmesi gibi görünüyor. Rot başları salıncağa veya aksa sürtüyor muhtemelen. Bu şekilde pek sürmenizi önermem, bir rot balans servisine götürerek alt takım kontrolü yaptırmanızı öneririm.

   • Slm hocam bende pejo 307 var sert fıren yapmak zorunda kaldim frende sonra direksiyon sertleşti neden olabilir

 178. Merhaba ustam havaların eksilere düşmeye başlaması sonrası direksiyon sertleşmesi sorunu yaşıyorum duruyorken hiç çevrilmiyor hareket ettirdiğim zaman zorla çevirebiliyorum. Stop edip çalıştırdığım zaman düzeliyordu şimdi aynı arıza sürekli devam ediyor. Aracım 2007 model megane 2 aracı bu şekilde götürmeye çalışsam sıkıntı olur mu sizce arıza neden kaynaklanıyor olabilir. Teşekkürler

  • Merhaba,
   Araçta elektrikli direksiyon pompası arızası var. Elektriksel bir arıza gibi. Kaskonuz varsa çekicisini kullanın derim bu şekilde sürüş riskli olabilir.

 179. Merhaba,
  Herkese cevap verdiğinizi gördüm, inşaallah bana da bir dermanınız vardır. :)
  Aracım Chevy Cruze 2010. Bir süre önce sürekli stop ettiğinden hatta calıstırmayı denediğimde calısmadığından dolayı servise gönderdim. Subapları yanmış değiştim(LPG vardı çıkarttırmıştım). Aracım durduk yere devir düşürüp toparlayamadığında stop ediyordu. Şimdi bu büyük oranda düzeldi. Ancak sadece soğukken çalıştırdığımda. Soğuk çalıştırıp gittiğimde fizana gitsem sorun yok. Ama fizana gidip bakkaldan su alıp tekrar yola koyulursam bittim. Çünkü motor belli bi sıcaklığın(tam olarak hangi seviye bilmiyorum) üzerinde çalıştırınca, gaz verip bıraktığımda devir 300lere kadar düşüp beyin tarafından toparlanabiliyor. Düz yolda, sabit dururken, vites D’de iken, boşta iken Parkta iken. Her türlü yapıyor bunu. Yolda giderken genellikle dönüşlerde stop ediyor. Dediğim gibi soğuk çalıştırdığımda problem yok. Sadece bazen ara ara direksiyon sertleşiyor, aşırı değil, ama o farkı hissedebiliyorum. Var mı bir reçeten ustam, aracımı gerçekten seviyorum, ama sırf buyüzden yok pahasına da satmak istemiyorum.
  Teşekkürler.

  • Merhabalar,
   Tam olarak net bir çözüm önerim yok ancak genelde motor sıcakken çalışmama durumu sensör kaynaklı veya buji, bobin kaynaklı oluyor.
   Buji ve bobin ne zaman değişmişti? Bir onları kontrol ettirmenizi ve map, oksijen sensörü gibi parçaları kontrol ettirmenizi öneririm, maalesef GM grubu araçlarda sensör arızalarını sık görüyoruz :)

 180. Ustam merhabalar benim 2002 clio 1.4 aracımda bu gün birden bire dreksiyon sertleşti adeta kara dğzen oldu hidrolik kutusuna baktım süzgüsünüz üzerindr hidrolik var yani sanırım hidrolik eksilmemiş geçen hafta alt tskımda sorunları yaptırıp rot balans yapıldı araca sebep ne olabilir yardımcı olabirseniz sevinirim

  • Merhaba,
   Pompa arızası olabilir, hidrolik eksiltmemiş ve alt takımda sorun yoksa genelde direksiyon pompası kaynaklı arızalardan direksiyon sertleşmesi oluyor.

 181. Merhaba Aziz bey 2004 palio dizel aracim genelde yağışlı havalarda suya falan girdigimde durdugu yerde direksiyon tam tur yaparken takılma tutukluk yapiyor dönmüyor biraz araci hareketlendirdigimde düzeliyor havalar duzelince direksiyonda düzeliyor bu arada rot ayarı körükler yağ seviyesi normal kaçak falan yok.

  • Merhaba,
   Direksiyon kutusuna giden rot kollarındaki körükler yırtılmış olabilir, yağmurda vs. su alıyor ise direksiyon sertleşmesine sebep olabilir.
   Bir rot balans servisinde kontrol ettirebilirsiniz.

 182. Merhaba hocam aracım 2004 Honda Civic bugün aracımı işten geldim park ettim hiç birşeyi yoktu daha sonra çalıştırmak için bindiğimde aracımın direksiyonu çok sert bir şekildeydi ve sağa sola cevirdigim zaman elektrik kesiyor ve araç stop ediyor rica etsem bilgi alabilirmiyim

  • Merhaba,
   Aracınızda bildiğim kadarıyla elektronik direksiyon var, akü, alternatör kaynaklı bir arıza olabilir. Elektrikli direksiyon kutusu arızalanmış olabilir. Bununla alakalı aracı çekici ile servise götürüp arıza tespit cihazı ile arızaları kontrol etmenizi öneririm. Çok yüksek ihtimalle arıza kaydına bakarak sorun tespiti yapılabilir.

 183. merhaba ustam arabam 2011 toyota verso. Seyir halinde iken kırmızı akü lambası yandı 5 dakika sonrada eps lambası kırmızı yandı yaklaşık 10 km gittikten sonra aracı stop ettim çalışmıyor. Sorun ne olabilir teşekkür ederim.

  • Merhaba,
   Aracınızda elektriksel bir arıza oluşmuş muhtemelen. Şarj dinamosu, akü ve v kayışını kontrol ettirin. Bir ihtimal yolda v kayışı kopmuş olabilir.

 184. S.a hocam tepra sxa 95 model tepra sağ dönerken direksiyon cok rahat sola sert dönüyo araba yere basık bunun sebebi ne olabilir

  • Merhabalar,
   Sol rot kolu hasar görmüş olabilir veya direksiyon kutusunda bir problem olabilir.
   Araç yere basık demişsiniz helezon, amortisör kaynaklı da bir problem olabilir. Mutla bir incelenmesi gerekiyor.

 185. MERHABA İYİGÜNLER.2015 MODEL LOUNGE 1.6 120 DİZEL FİAT EGEA ARACIM VAR.ARACIMLA KISA MESAFEDE DEĞİL DÜZ VE UZUN MESAFELİ BİR YOLA ÇIKTIĞIMDA DİREKSİYONUM BİR ARACI SOLLAYIP SAĞA ÇEVİRMEK İSTEDİĞİMDE TAKILIYORMUŞ GİBİ BİR ŞEY OLUYOR.NEDEN OLABİLİR.TEŞEKKÜRLER

  • Merhaba,
   Aracınızda elektrikli bir direksiyon kutusu var. Bildiğim kadarıyla eski Fiat araçlarda kronik problemliydi.
   Aracınızın açı sensörü vs. arıza yapmak üzere olabilir, bir servise gitmenizi öneririm. Bu şekilde kullanmak risk içerebilir.

 186. Ustam merhabalar. Arabam 2005 model astra h. Direksiyonda ilk calistirmada sertlik oluyor. Araba ilerleyince bir süre sonra sertlik düzeliyor, bazen de sertlik devam ediyor. Akü ve sarj dinamosuna baktirdim herhangi bir sorun yok dendi. Başka neden olabilir acaba?

  • Merhaba,
   Aracınızda elektrikli direksiyon var. Bir ihtimal aküden direksiyona giden bağlantılarda problem olabilir.
   Bir de ilk çalıştırmada gaz verdiğinizde direksiyon yumuşuyor mu? Akü eski ise vs. de bu sorun oluşabilir.

   • Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Gaz verince yumuşama olmuyor. Yalnız bugün bir şey fark ettim, akü ölçüm degerine arac calisirken arayüzden bakınca direksiyon sert ise ölçum degeri degismiyor 14.3 te sabit duruyor ama direksiyon yumusayinca deger 13 lere iniyor.

    • Merhaba,
     Akünüz eski ise veya şarj dinamonuzun kömürleri bitmeye başladı ise yüke bindiğinde elektronik parçalara yeterli gücü iletiyor olabilir.
     Elektrikli direksiyon motora en çok yük bindiren elektronik parçalardan birisi. Size tavsiyem bir Opel servisine aracı göstermeniz olacaktır. Opel’in kendi Opcom cihazı ile ilgili problem daha net tespit edilebilir.
     Universal arıza tespit cihazları Opel araçlar için pek işlevsel olmuyor genelde.

 187. Usta merhaba aracım 2010 clio 3 daha önce bi kaç defa direksiyon ilk çalıştırdığımda arıza lambası yakıyordu kontak kapatıp açtığımda düzeliyordu tabi bu süreçte arabadan inerken kapıya elimi vurduğumda elektrik çarpması oluyordu ve sağ cam yavaş inip kalkıyor şimdi direksiyon komple sertleşti ve arıza lambası sürekli yanıyor kime gösterdiysek direksiyon kolonu diyor acaba elektrik kaçağı var sorun alternatörden olabilirmi ne yapmam lazım

  • Merhaba,
   Araçta elektrikli direksiyon var, elektrikli direksiyon araçta en çok elektrik akımı kullanan parçalardan biri.
   Muhtemelen aracınızda bir kaçak da var. Sağlam bir elektrikçiye gidip aracı kontrol ettirmenizi öneririm.

 188. Kolay gelsin 2005 cilo var bende araç çalışır dururken direksiyon coksert ama hareket halinde yumusuyor sorun nedir acaba iki kez direksiyoncuya götürdüm

  • Merhaba,
   Direksiyon hidroliği eksik olabilir, direksiyon hidroliği yanlış konulmuş olabilir, kutuda arıza olabilir.
   Direksiyon servisi arıza hakkında bilgi verdi mi?

 189. 2013 symbol Arıza ışığı yanıyor ve direksiyon çok sertleşti. Ayrıca aracı stop ettğimde pompa çalışmaya devam ediyor. Teşekkürler şimdiden

  • Merhaba,
   Aracı stop ettiğinizde pompa v kayışından tahrik alamayacağı için duracaktır.
   Sorununuz direk direksiyon pompası ile ilgili, vakit kaybetmeden pompayı revize ettirmenizi öneririm.

 190. Ustam selamın aleyküm. 2013 Honda CRV aracım son 1 aydır elektrikli direksiyon sertleşti. Uzun yolda gidermiş sertlikte hareket ediyor. Hafif döndürdüğümde dahi hiç toplamadan o yöne devam ediyor. Virajlarda vb büyük ölçüde topluyor ama yine tamamı için ben düzeltiyorum. Şimdiden teşekkürler ustam, hayırlı işler.

  • Merhabalar,
   Aracınızda direksiyonu toplarken sinyal kendini kapatıyor mu? Genellikle bu arıza açı sensörü bozulduğunda ortaya çıkıyor..

 191. Merhaba. 2008 Volkswagen polo aracımda dün direksiyon arıza lambası yandı. Direksiyon aniden sertleşti Direksiyon hidrolik sıvısı çok az kalmıştı ekledim sağ sol yaptım fakat ikaz lambası sönmedi. Bu araçta hidrolik pompası koruma sigortası var mı? Var ise yeri nerededir? Bu sabah çekici ile ustaya götüreceğim.tabiki körüklerde kaçak olmuş yağ azalmış baktırıp yenileyeceğim. Pompaya bakım yapılsa mı saha iyi yenisini değiştirmek gerekir mi? Koruma sigortası varsa değiştirip kurtarabilir miyiz?

  • Merhaba,
   Pompa içerisinde müşür bulunur, seviye kritik duruma düşerse ışık yanar ki aracınızda yanmış. Pompanın revizyonla kurtarıp kurtarmayacağını en iyi kontrol eden usta söyleyebilir.

 192. Merhaba ustam aracımın ön takımlarını bir kazadan dolayı değiştirdim fakat direksiyon kutsu arızasıda tespit edildi verdiğim usta direksiyon kutusu hal oldu dedi ama yaklaşık üstünden bin km yaptım halen yerinde rolantide dururken araç hem direksiyon sertliği var hemde direksiyonu çevirirken sanki ıslak zeminde lastigin gıcırdaması gibi titreterek gıcırdama yapıyor nedeni ne olabilir bir kaç yere gösterdim sertlik anormal ama çevirirken direksiyonu gıcırdama ile birlikte titremesine bişey bulamadılar bu arada direksiyon yağlı hidrolik

  • Merhaba,
   Montaj sırasında hata yapılmış olabilir, direksiyon kutusu az da olsa hasar gördü ise açının bozulması sebepli zorlanıyor olabilir.
   Tekrar bir serviste kontrol ettirmenizi öneririm.

 193. 2010 hyundai i30 aracım var eps ikazı yanıyor ve cihaza bağlandığında torq sensoru sinyal hatası arızası veriyor yardımınızı rica ediyorum.

  • Merhaba,
   Açı sensörü kaynaklı bir arızanız var sanırım, aracı bir direksiyon servisine götürmenizi öneririm. Parçanın onarımı veya revizyonu gerekebilir.

 194. S.aleykum 86 model dogan direksiyon rolantide çalışır vaziyette direksiyon normal dönüyor ama ama 50 den 60 dan sonra direksiyon çok zor dönüyor ve kendini toplamiyor virajlarda çok hafif döndürmeyle araç dönüyor sebep alt takımlar olabilirmiş veya direksiyon kutusumu arızalı acaba

 195. Selamlar,
  2015 model Fiat Albea aracımız var. Direksiyon kutusundan hidrolik kaçırması sebebiyle direksiyon kutusu serviste değiştirildi. sonrasında direksiyonun sert olması sebebiyle kutu yeniden değiştirildi faka bu da çözüm olmadı. Sonrasında servis sorunu çözmek için pompayı, boruları ve kutuyu değiştirdi. Salıncaklardaki sıkıntıdan salıncaklar da değiştirildi. Fakat çözüm bulunamadı. Direkdiyonu sağ tarafa doğru çevirirken sola tarafa dönmek için tepki, sola dönerken sağ tarafa dönmek için tepki gösteriyor ve bırakınca da toplamıyor. Genelde kendi kafasına göre bir yere çekiyor ama özellikle sağa. Rod ayarı tekrar tekrar yapıldı. Hatta bir usta kamber ayarında sıkıntı var dedi. Sonrasında biraz düzelir gibi oldu ama yine aynı durumda. Buna ne yapabiliriz? Size nasıl ulaşabilriz?

  • Merhaba,
   Sorununun rotlardan olduğunu düşündüm ancak salıncaklar değiştirilirken rot kolları da değişmiştir diye düşünüyorum. Araçta gaz verdiğinizde yani devir yüksekken direksiyon sertliği devam ediyor mu?

 196. Ustam bende 2010 model honda accord var kaza yaptım sag taraftan direksiyon kutusunu komple değiştirdik benim parcalardan birtek açı sensörü kullanıldı şimdi sol tarafa çok rahat dönüyor sag tarafa çevirirken sertleşiyor sebebi nedir ustam

  • Merhaba,
   Parçaya adaptasyon yapılmadan takılmış olabilir. Aracın alt takımında tekerin dönüşünü zorlayacak gözle görülür bir problem yok ise ilk olarak açı sensörü kalibrasyonu yaptırmanızı öneririm.

 197. Merhaba. Peugeot 301 2017 model aracım çukura sert ve gaza basarak girip geçtim patinaj da oldu ve sonuç direksiyon hidrolik motoru işlemini yitirdi. Direksiyon sertleşti. Direksiyon arızası veriyor. Araç Servise yada tamire gitmeden yapabileceğim birsey varmidir. Beyinli Araba herhangi Bi sensör okuyucu yada farklı Birsey olabilirmi. Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba,
   Araçta direksiyon hidrolik sıvısı eksilmiş ve hazne delinmiş olabilir. Ayrıca alt takımda rot kolları vs. de hasar görmüş olabilir.
   Sensör veya obd ile silinebilecek bir arıza gibi durmuyor.

  • Merhaba,
   Direksiyon pompası kaynaklı bir arıza gibi görünüyor. Direksiyon hidrolik seviyesini kontrol ettiniz mi?

 198. Merhaba usta
  Sorunuma yardımcı olursaniz sevinirim bende reno clio2 var araba bir anda çıt sesi gelip elektrik bağlantısı sanki kesilip direksiyon sertlesıyor ondan sonra gene normale diniyor sürüş esnasında sürekli yapmaya basladı kac kisiye gittim hepsi ayrı bir seyler soyluyor gaza basınca normale dünüyor ama durdugumda sertlesiyor bazende durdugumda normal herhangi bir sıkıntı yokmuş gibi sürüş esnasında da bazen sertlrsiyor o çıt sesi geliyor o sekilde sertlesiyor çözemedim gitti şimdiden tesekurler

  • Merhaba,
   Aracın direksiyon kutusu kaynaklı bir arızanız var. Bulunduğunuz şehirde doğrudan direksiyon tamiri yapan bir servise gitmenizi öneririm.
   Ayrıca bir de aracın elektronik aksamını da kontrol ettirmenizi öneririm.

 199. Aziz bey merhabalar
  2008 Opel Corsa aracımda direksiyon ışığı ve ABS ışığı arada ara ara yanıyor ve direksiyon ışığı yandığında taş gibiydi oluyordu. Birgün radyoyu açık unuttuğum için akü boşaldı ve takviye yaparak çalıştırdık ama ABS ve direksiyon sorunu gittikçe hep Yapmaya başladı. Akü değişimi yaptık usta sistemde kaçak olmadığını söyledi ve 1 ay sorunsuz aracı kullandım ancak bu akşam gene direksiyon sertleşmesi direksiyon arıza ışığı ve ABS ışığı yandı ve bir daha sönmedi. sorunun sigortalardan kaynaklandığını düşündük. Olma ihtimali varmı ? Değiştirmeyi düşünüyorum aksi taktirde çekici çağırmak zorunda kalacağım şimdiden cevabınız için teşekkür ederim ?

  • Merhaba,
   Sigortaları değiştirmek kolaydır, kullanım kılavuzundan sigorta konumuna bakın ve değiştirin. Ancak sorununuz daha çok elektriksel gibi görünüyor. Aküden doğrudan direksiyona giden bir elektrik kablosu vardır, onu kontrol ettirmenizi öneririm.

 200. 2006 model 2.0 fsi aracımda bugün ansızın direksiyon arızası verdi ve direksiyon aynı stop etmiş haldeki gibi sertleşti sorunu nedir acaba bana yardımcı olabilirmisiniz

  • Merhaba,
   Elektrikli direksiyon pompasının elektrik bağlantılarında sorun olabilir, düşük devirlerde yaptı ise alternatör veya aküde problem olabilir.
   Aracı bir Volkswagen servisinde orijinal cihazla arıza tespiti yaptırmanızı öneririm.

 201. Merhabalar. Aracım 2012 model 1.4 fiesta. Arac virajdan dönerken toplama yapmıyor. Düz giderken hafif sağ yada sol yaptığımda sertlik var. Ama fazla çevirdiğimde bi sertlik yok. Lastikler biraz yıpranmış. Sizce lastiklerden dolayı toplamama ve sertlik yapar mi. Tesekkurler

  • Merhaba,
   Lastiklerden yapma olasılığı düşük aksine lastikler yıprandıkça sürtünmeleri düşeceği için direksiyon yumuşayabilir.
   Aracınızın direksiyon kutusunda bir arıza olabilir bildiğim kadarıyla ilgili kasa Fiesta’larda sıkça görülen sorunlardan.

    • Sıklıkla elektrik destekli hidrolik diye anılıyor ancak elektrikli bir direksiyona sahip aracınız. Kaput altında direksiyon hidroliği eklemesi yapılacak bir hazne bulunmuyor.

 202. Merhabalar, 2000 model frelender 1 2.0 dizel aracım var direksiyonda hiçbir sorunum yoktu. Devirdaim ve devirdaimin girdiği gövde değişti. Ondan sonra aracımın direksiyonu dururken çok sert hareket ettiğimde biraz yumuşuyor. Hidrolik seviyesi olması gereken yerde ve arabaya uyumlu hidrolik kullanıldı.

  • Merhaba,
   İlgili parçalar doğrudan direksiyon hareketini etkilemez ancak direksiyon pompası V kayışından aldığı hareket ile çalışır. Uyumsuz parça veya yanlış bir montaj yapılmış olabilir mi?
   V kayışını kontrol ettirmenizi öneririm.

 203. Merhaba,
  Ustam iyi aksamlar benim aracim 301 pejo 2013 model elektrikli direksiyon var her hangi ses vs. Bisey yok ancak arada bir direksiyon sertlesiyor sonra düzeliyor. 2 gun sert 2 gun normal.
  Birde klimayla alkasi varmi belki denk gwlmistir ama klimayi acinca yumusuyor ibi geldi bir kac defa. Sorun ne olabilir tesekkurler

  • Merhaba,
   Elektrikli direksiyonlarda ilk olarak akla akü ve alternatör gelir. Klima açıldığında eğer direksiyon yumuşuyorsa sorun alternatörden kaynaklanıyor olabilir. Çünkü araç klima açıldığında rölanti seviyesini daha fazla enerji üretebilmek için yükseltir.

 204. Ustam merhabalar. Benim aracım 2010 model c 180.devirdaim değişti. 1 hafta sonra araç kayış koparttı. Aynı özel servise çekici ile gittik ve bu sefer de kayış ve kasnak bilyaları değişti aynı gün akşamı araç evin önünde yağ boşalttı ve çekici ile gittiğimizde yağın şanzuman soğutma hortumunu delinmesi sonucu boialdığı tespit edildi. Hortumlar değişti.şanzuman yağı konuldu, motor yıkandı. Bu zamana kadar direksiyon ağırlaşması yoktu. Usta normal dedi bben ise eskisine göre ağır diyordum. 2 gün sonra uzun yolda iken yüksek devir sonrası sağda giderken direksiyon ağırlaştı zorla dağda durabildim kayış attığını gördüm. Gezici servis geldi kayışı taktı ve yüksek devir yapma İstanbula gidince de gergi yi değiştir dedi. Gergi başka bir serviste değişti. Direksiyon eskisine göre ağır bence. Her yerine bakıldı, yağ miktarı, ön lastik hava basınçları, geriden sonra daha ağır bana göre eski geride daha hafifiti direksiyon. Öneriniz nedir?

  • Merhaba,
   Aracınızın alternatöründe sorun olabileceği aklıma geliyor. Direksiyon kutusu elektronik olduğu için gücünü alternatörden ve aküden alıyor. Bir oto elektrikçiye gidip alternatörü ve aküyü ölçtürmenizi öneririm.

 205. Mrb benim arac Honda city 2007 manuel benim direksiyon bir hafta önce ara ara direksiyon arıza lambası yakıyordu ve direksiyon sertlesiyirdu sonra kontağı kapatıp açınca duzeliyirdu bunu bazen 70 kmde bir yapıyordu bazen 1 kmde yapıyordu sonra baktık direksiyonda ki elektrik tesisatı da bir soketin gevşek olduğunu gördük sabitledik iki üç gün sknti olmadı birden sabah kontağı açtığımda direk arıza lambası yaktı direksiyon çok sertlesti ve hala öyle tekrar soketi kontrol ettik sknti yok gevşeme olmamış bundan 3 hafta önce hoparlör taktirmistim teyibi sokemedikleri için kapıdaki hoparlorlerden elektriği çektiler buna bağlı olabilir mi acaba sigorta atmış olabilir mi sizin fikriniz nedir

  • Merhaba,
   İhtimal var, hoparlör veya amfiyi takarken doğrudan aküden güç aldılar ise elektrikli direksiyonun bağlantı tertibatına zarar gelmiş olabilir.

 206. Merhaba bendede 2004 c3 dizel var aracin direksiyonu sertlestiginde 3 defa kontagi acip kapiyorum ve direksiyon duzeliyor genelde isiklarda durdugumda sola hafif oynatsam bile direk sertlesiyor bazen hareket halindeykende sertlesiyor ama saga cok rahat donerken sola cevirdigimde biraz kastiriyor bir muddet sonra tekrar sertlesiyor aku kontrol edildi sarj dinamosu kontrol edilidi baska bir aracin beyni takilip kontrol edildi alt duzen komple revize edildi bilgisayarda ” direksiyon sase ile kisa devre ” diyor arac rolantideyken farlarda yada camlarda hicbir sorun yok sadece ustanin biri direksiyon motorunun komuru bitmis yada zayiflamis olabilir dedi

 207. Selamün aleyküm ustam 2015 model bmw 5.18 dizel aracım var . 160 bin kilometrede . Aracımda direksiyonda sıkıntım var kaç yere gösterdiysemde hepsi sorun yok dedi ve bende size danışmak istedim. Efendim sürüş esnasında aracta bazen boşluk olma hissiyatı vede sertleşme sıkıntısı var ben bunu yasıyorum 1000 ve 1500 d vırler arasında dönüşlerde bunu sıkça yaşıyorum . 4 adet lassa sıfır lastik aldım yinede sorun gitmedi.aracım elektronik hidrolik siz yani. Ayrıca direksiyonda titreme falan hiç bir şey yok. Yaklasık 1 sene öncesine kadar bu sıkıntı yoktu acaba sebep ne olabilir? Şimdiden tesekkür ederim sağolun varolun.

  • Merhaba,
   İlk etapta aküyü kontrol ettirmenizi öneririm, bu tarz arızaları genellikle aracın akü voltajının yetersiz olması, alternatör kaynaklı arızalarda yapıyor. Ayrıca aracınızın direksiyonunda sertleşme oluyorsa arıza kaydı mutlaka oluşturuyordur. O arıza kayıtlarını kontrol ettirmenizi öneririm.

   • Selamün aleyküm.
    Aziz Bey kardeşim.
    2004 Opel zafira A aracımın direksiyonu seyir halinde yada park halinde motor çalışırken 1 kaç saniyelik sertleşme oluyor, direksiyon iki elle bile dönmüyor.
    Bir usta direksiyon kutusunun üst tarafındaki boru gibi olan bölümde(mafsalin girdiği yer zannediyorum) yiv gibi çizik oluştuğunu oraya dönen aksamın sıkıştığıni ve oradan kurtulunca ya kadar sertleştiği söyledi. Kutu değişimi mi gerekiyor. Yoksa o çizik yer onarılır mi.

    • Merhaba,
     Direksiyon mili hassas ve önemli bir parça olduğundan değişim öneririm. Muhtemelen çıkma bir mil bulabilirsiniz.
     Bu süreçte farklı bir servisten de görüş almanızı öneriyorum, direksiyon kilit mekanizması kaynaklı bir sorun vs. olabilir.

 208. Merhaba ,
  Bende 2013 model i20 var direksiyon elektrikliymiş bunlarda bende ki sorun normal seyir halindeyken herhangi bir sorun yok fakat durduğum yerde direksiyonu sağ çevirince balatadan ses geliyormuş gibi ufak bir gıcırtı yapıyordu sonrasında daha fazlalaştı ve sertleşti biraz sanki bir şey tutuyor gibiydi direksiyonu , ustaya götürdüm elektrik motorunun değişmesi gerekiyor dedi direk sese göre bakıp söyledi , usta dan sonra kendi kendine ses ve gıcırtı azaldı ve sanki sağdan sola geçti bu sefer ama dediğim gibi normal seyir halindeyken yumuşak direksiyon ses filan yok yaptırmasam sorun yaşar mıyım ve neden kaynaklanıyor sizce teşekkürler.

  • Merhaba,
   Alt takım parçalarında bir sorun olabilir, aracı bir rot balans servisine götürüp alt takımı kontrol ettirmenizi ve bir direksiyon servisine gitmenizi öneririm. Direksiyon pompası düşük devirlerde yeterli elektrik akımını alamıyor olabilir.

 209. Merhaba aracım Opel astra 1.6 dün giderken bir anda dönüşlerde ve yavaşladığımda direksiyonda sertleşme yaptı fakat gaza bastığımda düzeliyor. Neden olmuş olabilir acaba?

 210. Aziz bey merhaba
  Benim aracım ile ilgili sorunlarım var sorabilir miyim?
  Bu arada Ankara’da yaşıyor iseniz görüşme şansımız varmıdır?

 211. Sorunumu da yazayım: Aracım Vectra 2.2 dti 2004 model.
  Araç ilk çalıştırma ile çalışmıyor, hatta aküyü bitirene kadar da çalışmıyor. En akü bitiyor ve başka araç ile takviye ediyorum bu arada elçik dediğimiz mazot havası alma pompasını sıkıp gevşetiyorum. kontağı da ışıklar sönene kadar 10-15 defa açıp kapatıyorum. Güç bela çalışıyor aracım. Neyse biraz gidince araç ile sıkıntı yok fakat zaman geçtikçe aracın direksiyonu birden sertleşiyor ekranda direksiyon işareti çıkıyor, aynı zamanda devir 3 bin üstüne çıkmadığı gibi bir de yokuş varsa öyle yukarıda asılı kalıyor aracım ve gitmiyor, bunların dışında bakim ikaz lambası da yanıyor. İstop ediyorum ve eski haline dönüyor. sonra sabah kalkıp araca bineceğim aynı durum başa dönüyoruz aküyü bitir takviye yap havayı boşalt, bu böyle devam ediyor.
  Bilgisayara bağladik verilen hatalar.
  1-P0234 Turbo/Super charger overboast condition
  (Bu hata mesajı KIRMIZI ikazlı ve current fault )
  2-P0400 Exhaust gas recirculation flow
  (Bu hata mesajı sarı ünlemli ve pending fault)
  3-P1743 hatası bunun açıklaması yok ve sarı ünlem Pending fault
  4-P0638 hatası Throttle actuator control range/Performance
  5-P0104 hatası Torque converter / Brake switch B circuit

  • Merhaba,
   Ben bir motor ustası vs. değilim, ilgili olduğum alanlarda site takipçilerine yardımcı olmaya çalışıyorum.
   Sorununuzla ilgili Ankara’da iseniz 2CR Servis’e gitmenizi öneririm. Oradaki arkadaşlar Opel konusunda uzman ve işlerinde iyiler.

 212. iyigünler hayırlı kandiller d,lerim ustam benim sorum 1993 toyoto corona 2.0 hidrolik direksiyon dönüşlerde direksiyon agırlaşıyor hidrolık direksiyon pompası tutukluk yapıyormuş bu benim arkadasımın aracı benen yardım istedi bende size soruyorum yardımcı olursanız sevinirim arkadaş aydında oturuyor ona yakın bu araçlardan anlayan bir tamirci varmi acaba şimdiden ilgi ve alakanız için teşekkür ederim.

  • Merhaba,
   Araçta ilk olarak hidrolik yağını değiştirerek denemenizi öneririm. Yağ çok eskidiği zaman pompa stabil çalışmayabiliyor.
   Bu şekilde çözüm elde edemezseniz direksiyon pompasını değiştirmenizi öneririm, revizyon çoğu zaman çok randımanlı olmuyor.

 213. merhabalar 2007 partner 2,0 hdi direksiyon pompası arızalıydı yeni aldık taktırdık şimdide gaz verince direksiyon dönüyor gaz vermezsen direksiyon taş gibi

  • Merhaba,
   Direksiyon hidrolik seviyesi yeterli mi? Eğer hidrolik yeterliyse yeni pompanın da arızalı olma ihtimali var.

 214. Merhaba Ustam iyi günler;
  Aracım Ford Escort 1999 Model Sedan CLX Benzinli. Aracımın motoruna ağustos ayında rektifiye yapıldı. Sorunsuz bir şekilde bu tarihe kadar kullandım. Dün Hidrolik direksiyon yağının eksildiğini fark edip ustama götürdüm. Ustam hidrolik direksiyon yağının müşüründen kaçak olduğunu söyleyip müşürü çıkartıp yerine vida ile tapa yaptı. Şuanda herhangi bir kaçak yok fakat direksiyon eskisinden biraz daha fazla sertleşmiş durumda. Yeni hidrolik direksiyon müşürü alıp taktırmalımıyım? Yada bu şekilde kalsın mı? Sizin öneriniz nedir ustam. Şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

  • Merhaba,
   Eksilen hidrolik seviyesi tamamlanmadı ise ondan ötürü direksiyon sertleşmiş olabilir.
   Çok pahalı bir parça değilse müşür almanızı öneririm, pompa yağsız kalırsa bozulup daha yüksek masraf açabilir.

 215. Selamlar 2007 model corsa d 1.3 cdti aracım var. kasislerde sorun yok,stabilize yolda sorun yok ama sıralı çukurlarda dreksiyon tarafından tıkırtı geliyor. sanırım eps kolonundaki dişlilerden.. yanılıyor muyum?

  • Merhaba,
   Direksiyon kolonundan olduğunu pek sanmıyorum. Aracı bir rot balans servisine götürüp kontrol ettirebilir misiniz?
   Z rotlarda problem olma ihtimali yüksek.

   • öncelikle ilginize ve cevabınıza çok teşekkür ederim. z rotlar yeni değişti ve aracın sağ tarafında ses yok sadece şoför tarafında var. ve eğilip dinliyorum direksiyon civarından geldiğine eminim diyebilirim sesin. yine de usta olarak rotçuya gitmemi tavsiye ederseniz giderim çünkü bıktım bu sesten

    • Rotçuya gitmenizi öneririm, muhtemelen altta küçük bir parçadan gelen ses. Rot balans servisleri aracı detaylı olarak incelediği için bu tarz arızaları bulabiliyor.

 216. selam ustam skoda fabia aracım direksiyon sigortası atıyor takıyorum stop etmeyene kadar sıkıntı yok kontağı açtıgım gibi sigorta atıyor buradaki ustaya götürdüm bir cüzüm bulmadı sizin fikriniz nedir ustam şimdiden teşekkür ederim ALLAH razı olsun bilgileriniz için

  • Merhaba,
   Direksiyon sisteminde vs. bir kaçak var yüksek ihtimal, parçaya elektrik gelince yüksek voltajdan dolayı sigortayı attırıyor gibi.
   Kaliteli bir elektrikçiye aracı detaylı kontrol ettirmenizi öneririm.

 217. Ustam 2005 model peugeot 307 hidrolik aracım var direksiyon ara sıra kilitleniyor iki elle bile çevirmek zor oluyor, kontak kapatıp açtığım zaman düzeliyor sonra kafasına göre yeniden yapıyor. Geçen sene bir kaç kez yapmıştı şimdi aynısı yine oldu. Problem neyden kaynaklı olabilir? Değerli yanıtınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba, problem yüksek ihtimalle elektrikli direksiyon pompasından kaynaklanıyor.
   Araçta direksiyon sertleştiğinde sarı direksiyon lambası da yanıyor mu?

 218. Megane 2 2005 model dinamik paket direksiyon sorunu uyarısı veriyor ve direksiyon nerdeyse hiç dönmüyor diyebilirim sorun nedir yada nasıl yapabılırım

  • Merhaba,
   Elektrikli direksiyon pompasında arıza var aracınızda. Akü voltajından da yapabiliyor bazen, akünüz eski değilse pompanın değişimi veya revizyonu gerekecektir.

 219. Aziz hocam, konu 4 senelik ama 4 senedir sabırla cevaplar veriyorsunuz, gerçekten emeğinize sağlık.

  2005 Peugeot partner 1.9 D aracım var, direksiyon hidrolik mi elektrikli mi bilmiyorum, 3 gündür anlamadığım bir problem var, sürüş esnasında debriyaja bastığım anda direksiyon sertleşiyor, debriyaj bırakınca normale dönüyor, debriyaja basiliyken sertleşmesi debriyaja mi yoksa motor devrinin düşmesiyle mi alakalı tam anlamadım ama debriyaja basiliyken ve direksiyon sertleşmişken hafif gaza dokununca direksiyon yumuşuyor. 3 gündür bakmadığım forum kalmadı, direksiyona ait sigortaları bile değiştirdim problem hala devam.

  Sizce sorun ne olabilir?

  • Hocam bu arada benim akü de sıkıntı var, degistirilmeyi bekliyor, voltajı düşmüş, dörtlüler 5dk açık kalsın akü bitiyor, bunlada alakalı olabilir mi

   • Araçta hidrolik direksiyon pompası olduğu için akü ile doğrudan bağlantılı olacağını pek sanmıyorum, ya hidrolik seviyesi düşmüş yada pompada arıza vardır.

  • Merhaba,
   Aracınızda direksiyon pompası doğrudan motora bağlı.
   Pompadaki yağ seviyesi azaldı ise vs. motor devri düştükçe içerideki basınç azalacağından direksiyon sertleşir. Bir direksiyon servisine giderek direksiyon kutusunu kontrol ettirmeniz gerek. Öncesinde yağ seviyesine bakın, seviye düşükse de bu arızaya neden olabilir.

   • Hocam bulunduğum yer kırsal olduğu için şu anda işi bilen bir usta bulamadım, bende şimdilik aküyü değiştireyim dedim ve aküyü yeniledim. Birde lastik havalarına baktirayim dedim, biraz inikmis, ikisini yaptıktan sonra direksiyon bir daha sertleşme yapmadı :/

    • Muhtemelen akü voltajı düştüğü için direksiyon kutusu yeterli enerji olmadığından kendini kapatıyordu.
     Siz yine de uygun bir serviste direksiyon sistemini kontrol ettirin.

 220. Ustam İşin Rast Gelsin;Focus 2000 Model Aracımda Rölanti Yüksekken Sıkıntı Yok.Lakin Rölanti Araç Isındığında Doğal Olarak Düştüğünde Direksiyon Sertleşiyor.Zorlandığında da İnleme Sesi Geliyor.Lakin Park Ederken Gaza Bastığımda Anında Yumuşuyor.Bu Arada HidrolikYağ Seviyem Normal.Birde Herhangi Bir Kaçağım Yok.

  • Merhaba,
   Direksiyon pompasında bir arıza var gibi görünüyor. Model yılı da göz önünde bulundurulduğunda parça bir revizyon istiyor gibi.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here