Kontak Kilitlenmesi Neden Olur? Çözümü

Özellikle yeni otomobil sürmeye başlamış kişilerin başına sık gelen bir durumdur kontak kilitlenmesi. Araca binip anahtarı kontağa takarsınız ancak anahtar dönmez. Kısa süreli panik havası yaratan bu durumun sebebi aslında oldukça basit.

Kontak Anahtarı Dönmüyor

Günümüzde neredeyse tüm otomobillerde hırsızlığı önlemek amacı ile kontak anahtarı takılı değilken direksiyon hareketini önlemek amacı ile direksiyon kilidi bulunur. Anahtarı kontaktan çıkardıktan sonra direksiyonu döndürmeye çalışırsanız bir “çıt” sesi duyarsınız ve direksiyon sabit kalır. Bu kilidi açmak için ise tek yol anahtarı takmaktır.

Direksiyon kilitli haldeyken kontak anahtarını taktığınızda dönmeyecek ve bazı araçlarda uyarı çıkacaktır. Bu durumda direksiyonu biraz hareket ettirmeye çalışırken anahtarı çevirmeye çalışırsanız kilit çözülecektir.

Direksiyon Kilitlenmesinin Sebepleri

Bir güvenlik önlemi olan bu sistem, anahtar takılı değilken aracın tekerleklerinin yön değiştirmesini engellemeyi sağlar ve hırsızlık durumuna karşı ciddi koruma sağlar. Ancak bazen aracınıza bindiğinizde direksiyonu kilitlenmiş bulabilirsiniz. Bunun birkaç nedeni vardır;

  • Araçtan inerken veya binerken direksiyondan destek alıyor olabilirsiniz. Anahtar takılı değilken güç uygulanan direksiyon kendini korumaya alacak ve kilitlenecektir. Aynı zamanda binişte vs. dizinizin çarpması sonucu da direksiyon kilitlenebilir.
  • Aracınız tam olarak sabitlenmemiş olabilir.(el freni kaçırması vs.) Siz araçtan indikten sonra hareket edip tekerlekler engelle karşılaşmış olabilir. Bu durumda direksiyon kilitlenecektir.
  • Sistemde bir arıza olabilir ve mekanizma kontak anahtarını görmüyor olabilir. Bu durumda mutlaka tamir yaptırılmalıdır. Aksi halde hareket halinde direksiyon kilitlenmesi gerçekleşebilir.

Start-Stoplu Araçta Direksiyon Kilitlenmesi

Fiziksel bir anahtar takılmaksızın tuş vasıtası ile çalışan araçlarda da güvenlik amaçlı direksiyon kilitlenebilir. Bu durumda anahtarı takıp direksiyonu hareket ettiremeyeceğiniz için farklı bir prosedür uygulamanız gerekir. Bu prosedürler;

  • Aracınıza bindikten sonra frene basın ve anahtarın araç içerisinde olduğuna emin olun.
  • Daha sonra start butonuna basarken direksiyonu hareket ettirmeye çalışın. Sonrasında direksiyon kilidi devre dışı kalacaktır.
İlginizi Çekebilir  Arabalarda Çekiş Sistemleri(Önden Çeker, Arkadan İtiş, 4X4)

Direksiyon kilitlenmesi hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz bu yazımızı da okuyabilirsiniz.

Yazı Özeti
Kontak Kilitlenmesi Neden Olur? Çözümü
İçerik
Kontak Kilitlenmesi Neden Olur? Çözümü
Açıklama
Anahtarı kontaktan çıkardıktan sonra direksiyonu döndürmeye çalışırsanız bir "çıt" sesi duyarsınız ve direksiyon sabit kalır. Bu kilidi açmak için ise tek yol anahtarı takmaktır. 

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here