Yedek Su Deposu Su Kaynatıyor – Sebepleri

Otomobillerde kaput içerisinde şeffaf bir hazne içerisinde yedek su deposu olarak adlandırılan su deposu bulunur. Yedek su deposu, motor soğutma sistemindeki fazla suyu depolar ve devirdaimi sağlar. Motorda oluşan conta yanması, antifiriz kullanılmaması vs. durumunda yedek su deposu su kaynatabilir.

Araba Neden Su Kaynatır?

İçten yanmalı motorlarda yakıtın yanması sonucu çok yüksek sıcaklıklar ortaya çıkar. Bu sıcaklığın bir bölümü motor yağı ve sürekli motor içerisinde dolaşan su ile düşürülür. Motorda soğutma sisteminin düzenli çalışmaması (radyatörün tıkanması, termostat bozulması, conta yanması) sebepli su kaynatabilir.

  • Radyatörün Tıkanması

Motorda dolaşan sıcak su devirdaim pompası ile radyatöre gönderilir ve orada soğutularak tekrardan motor içerisine gider. Radyatörde oluşan paslar, tıkanıklık vs. suyun soğuyamamasına sebep olarak yedek su deposunun su kaynatmasına neden olabilir.

  • Termostat Arızası

Termostat, motorun hızlıca ısınmasını sağlamak için su sıcaklığı belirli bir seviyeye gelene kadar su devirdaimini engelleyen bir parçadır.(Genellikle 80 derece). Antifiriz kullanılmaması, parçadaki eskime vs. sebepli termostat arızalanabilir. Böyle durumlarda termostat kapalı kalarak aracın hararet yapmasına sebep olabilir.

  • Conta Yanması

Motor üst kapağında bulunan conta, yağ ile suyun birbirine temas etmeden soğutulmasını sağlar. Bu contanın yıpranması durumunda motor basıncı suya iletilecek ve suyun kaynamasına sebep olacaktır.

  • Antifiriz Kullanılmaması

Motor soğutma sıvısında antifiriz kullanıldığında donma derecesinin düşeceği gibi kaynama seviyesi de yükselecektir. Antifiriz kullanılan motorlarda 120-130 dereceye kadar kaynama olmayacaktır. Eğer aracınızda soğutma sıvısı olarak sadece su kullanıyorsanız ilk olarak antifiriz kullanmanız gerekir.

Hararet Yükselmiyor Ama Su Kaynatıyor

Sık karşılan bir sorun da aracın su kaynatması ancak gösterge panelindeki hararet göstergesine yansımaması. Bu durumda genellikle motor suyunun sıcaklığını ölçen hararet müşürü arıza yapmaktadır. Bazı senaryolarda termostat problemleri de bu soruna yol açabilir.

İlginizi Çekebilir  Buji Kablosu Nedir? Ne Zaman Değişmeli?

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here