Map Sensörü Arızası – Arıza Belirtileri

Map sensörü motorların çalışması için hayati öneme sahip olan ancak genellikle birçok sürücü tarafından bilinmeyen bir parçadır. Aracın düzensiz çalışması, dengesiz yakıt tüketimi gibi durumlarda arıza tespitinin genellikle map sensörü kaynaklı olması sonucu öğrenilmektedir.

Map Sensörü Arıza Belirtileri

Map sensöründe arıza meydana geldiği durumlarda, yakıt düzgün okunamadığı için yakıt karşımı ve o esnada ateşleme zamanlaması da bozulmaktadır. Map sensörü tamamen bozulacağı gibi bunun yanı sıra, map sensörü kablosundaki bazı kopukluklar, soket gevşeklikleri, emme monifoldunda çatlak meydana gelmesi, ya da hortum bağlantıları arasındaki kaçaklar nedeni ile map sensöründe arıza meydana gelebilmektedir.

Map sensöründe arıza meydana gelmesi durumunda tipik olarak karşı karşıya geleceğiniz belirtiler ve durumlar şu şekildedir:

 • Aracınızda aniden hızlanma ve yavaşlama görülür.
 • Aracınızın rölanti durumunda devir dalgalanmaları meydana gelir.
 • Bujilerin kirlenmesine neden olabilecek zengin yakıt karışması
 • Fazla ateşleme yapma ve kurumuş yakıt nedeni ile patlamalar meydana gelmesi
 • Aracınızın durduk yere fazla yakıt tüketimi ve aracınızın çekiş gücünün zayıflaması

Durumları sonucun map sensöründe arıza meydana gelmesi gözlemlenmektedir. Eğer sizin de aracınızda yukarıda saymış olduğumuz durumlar ve belirtiler var ise map sensöründe herhangi bir neden ile arızalanma meydana gelmiş olabilir. Bunun için kısa süre içerisinde aracınızın bakımını yaptırmanız gerekmektedir.

map sensörü

Map Sensörü Bozulursa Ne Olur?

Map sensörünün bozulması durumunda aracın çalışması düzensizleşir. Öncelikle aracın rölanti durumu düzensizleşmeye başlar. Daha sonra araç motorunun çekişinde düşme meydana gelir. Aracınız daha fazla yakıt tüketimi yapmaya başlar. Bununla birlikte aracınızı ilk çalıştırdığınızda ve kalkış esnasında zorluk çekebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Mazot Filtresi Ne Zaman Değişir? Değişmezse Ne Olur?

Map Sensörü Arızası Nasıl Anlaşılır?

Map sensöründe arıza meydana gelmesi halinde birden fazla gözlem ile aracınızdaki değişikliği kolay bir şekilde anlayabilirsiniz. Map sensörü önemli bir parça olduğu için, aracınızın gücündeki zayıflık, çekiş gücündeki düşüklükler, aracın durduk yere teklemesi gibi şeyleri fark etmeniz halinde map sensöründe arıza olma ihtimali yüksektir.

Map Sensörü Nedir?

Öncelikle map sensörünün Türkçe’deki anlam karşılığı Mutlak Basınç Sensörüdür. Araçta yer alan Mutlak Basınç Sensörü Ecu‘ya gitmesi ile birlikte ateşleme sisteminin basınca göre belli olmasını sağlar. Map sensörünün en önemli özelliklerinden biri manifoldun içinde yer alan havanın sıcaklık değerinin ölçülmesini sağlamak ve tehlikeli derecelere geldi ise uyarı vermektir. Fakat bu sıcaklık ölçme işlemi her araç için aynı olmamakla birlikte bazı farklılıklar göstermektedir.

Map Sensörü Ne İşe Yarar?

Motordaki gücün açığa çıkmasında çok önemli bir rolü olan Mutlak Basın Sensörü araç içerisinde bulunan ve büyük önem arz eden parçalardan biridir. Basınçtaki miktar ile birlikte orantılı bir biçimde sinyal üreten Map sensörü aynı zamanda yakıt miktarının ayarlanması işleminde de oldukça büyük öneme sahip olduğu söylenebilir.

Yazı Özeti
İçerik
Map Sensörü Arızası
Açıklama
Map sensörü arızalanması durumunda aracın çalışması zorlaşır, yakıt tüketimi artar ve rolanti düzensizliği oluşabilir. Elektronik bir parça olduğundan arıza tespit cihazı ile sorun kolayca tespit edilebilir.

20 YORUMLAR

  • İhtimal var. Lpg ayarı bozuk olabilir, bujilerden bir, birkaçı da çalışmıyor olabilir. Buji, lpg ayarı sonra map sensörü kontrolü öneririm.

 1. Öncelikler ilginiz ve cevabınız için teşekkürler. Uzunca anlatacak olursam aracım lpgye geçmiyordu bir lpg ustasına götürdüm bilgisayara bağladı regulatör basıncı çok yüksek uyarısı verdi Map sensörü yanmış dedi. Güvenmedim başka yere daha götürdüm orada da aynı hatayı verdi bir hortum değiştirdi enjektörlere giden hortumu da söküp içindeki gazı boşalttı geri taktı araç lpgye geçmeye başladı. Eve yaklaştığımda lpgden benzine attı. Şu anda lpgye geçiyor fakat gaz verip çekince lpgden atıyor.
  Ayrıca benzinde de araçla hızlanmaya başladığımda egzozdan patlama sesi geliyor araç silkelemeye başlıyor ( ateşleme kesiyor gibi geliyor bana ) aracı kenara çekmeden devam edersem araç stop ediyor. Kenara çekip kontak kapatıp tekrar çalıştırırsam sorunsuz bir şekilde gidiyor.( tabi ki tekrardan tekleyene kadar ) Bu dediklerim map sensöründen olabilir mi ?
  ( Bujileri ve bobini kontrol ettim bir sorun yok )

  • Merhaba,
   Dediğiniz şekilde map sensörü arızası olabilir. Eğer parça arızalı ise ateşleme zamanı bozuluyor o da genelde tekleme, patlama ile kendini belli ediyor. Maalesef biraz pahalı bir parça map sensörü. Genellikle de kolay işçiliği olacak yerde oluyor. Gittiğiniz servise sağlam bir araçtan söküp deneme yapma teklifi yapmanızı öneririm. Düşük ihtimal de olsa farklı bir parçadansa boşuna map sensörüne para harcamamış olursunuz. Bu arada aracı arıza tespit cihazına bağlattınız mı(lpgcide değil) Map sensörü elektronik olduğu için kesin arıza kaydı çıkmıştır.

 2. Evet bağlattım fakat herhangi bir arıza kaydı çıkmadı. Sorun oluştuğunda arıza lambası yanıyor fakat kontak kapatıp açınca sönüyor. Belleğe işleniyor diye bildiğim için yanık değilken götürdüm arıza kaydı çıkmadı. Birde yanarken götürmeyi planlıyorum.

  • Evet bazı araçlarda öyle. Sadece arıza aktifken arıza kaydı düşebiliyor. Daha çok yeni araçlar motorda oluşan her türlü sorunu kaydediyor. Sorununuz yüksek ihtimal map sensörü ancak bir farklı parça ile testini öneriyorum.

 3. MERHABALAR BENİM ARACIM GİULİETTA 1,6 BENİM SORUNUM ARACIN TORKU DÜŞÜYOR GÜÇ KAYBI YAŞAMASI TURBODAN ÖTME SESİ VS ARIZA LAMBASI VS HİÇ BİŞİ YOK AMA HİSSEDİLİR ŞEKİLDE ÇEKİŞTE VE TORKTA DÜŞÜŞ VAR BAZEN KENDİ KENDİ TORKU YÜKSELTİYOR SONRA Bİ ANDA BURNU YERE DÜŞÜYOR GAZ PEDALINDA O GÜÇSÜZLÜĞÜ HİSSEDİYORUM ARACIM 230 BİNDE ŞUANDA BAKIMLARI DÜZENLİ OLARAK YAPILIYOR Bİ ARA BİRAZ SIKIŞTIRDIĞIMDA DUMAN ATIYOR FAN AÇIYORDU KATKI KOYDUM ENJEKTÖR TEMİZLEYİCİ SONRA DUMAN KESİLDİ AMA ÇEKİŞ ÇOK DÜŞTÜ BİRDE ARACIM YARIM DEBRİYAJDA YOKUŞTAN KALKARKEN SÜRTÜNME SESİ YAPIYOR SADECE YARIM DEBRİYAJ VE YOKUŞ YUKARI VEYA AŞŞAĞI GERİ VİTES DE BİLE BASKI BALATAYI VOLENİ ALDIĞIM GÜN DEĞİŞTİRDİM SIFIRI İLE İLGİLERİNİZİ CEVAPLARINIZI BEKLİYORUM TEŞEKKÜR EDERİM.

  • Merhaba,
   Dizel araçlarda ani güç düşmesi genelde egr, dpf gibi parçalardan kaynaklanıyor. Büyük ihtimalle aracınız arıza kaydetmiştir, bir arıza tespit cihazına bağlatmanızı öneririm. Kendi dizel aracımda egr arızası yaşadığımda gaz tepkimeleri aşırı gecikmeye başlıyordu.

 4. Merhaba lar benim sizlere sorum aracimda yolculuk esnasında hararet ibresi hızlı bir şekilde yükseldi ve aracimda uyarı olarak motor fazla ısındı rolentiye alın uyarısı çıktı. Sonra hemen hararet ibresi normal bi şekilde düştü Bu uyarı bolu dagini tirmanirken oldu ve sonra araçta p 2227 ve p2228 kodları oluştu. Aracı opel yetkili servise getirdim ama hata vermedi acaba ne yapmalıyım şimdiden cevaplariniz için çok teşekkür ederim 😊

  • Merhaba,
   Araç yüklü ise ve düşük devirlerde rampada aracı zorladı iseniz zengin karışımdan ötürü sensör arıza kaydetmiş olabilir. Aynı şekilde hararetin de bu şekilde tırmanmış olması muhtemel. Eğer araçta olağan dışı su eksiltme, motor sesinde farklılık vs. yoksa geçici bir arızadır.
   Havaların aşırı sıcak olması ve ciddi bir rampa olması geçici bir arıza olma olasılığını güçlendiriyor.

 5. Cevabınız için çok teşekkür ederim ayrıca ilgi ve alakaniz beni çok mutlu etti. Bu arada aracın tetmostadini ve radyatör değiştirdim. Tekrar aynı sıkıntıya düşmemek icin☺

  • Geçmiş olsun. İçiniz rahat etmiş oldu bu şekilde. Özellikle termostat bir anda bozulup hararete sebep olabiliyor. Kaliteli antifiriz kullanmayı unutmayın. Sağlıklı sürüşler :)

 6. Merhabalar. 2008 focus 1.6 tdci dizel 110 luk aracım siyah duman atıyordu ve çekimi çok çok düşüktü MAF sensörünü değiştirdim duman atma gitti ama çekiminin düzeldiğinden emin değilim. Şimdi ise P0069 MAP sensör arızası veriyor. Merak ettiğim turbo da veya enjektörlerde sorunmu var da MAP sensörü arızası veriyor, başka arızalar MAP sensörünü tetikliyor olabilir mi?

  • Merhaba, dizel araçlarda map sensörü egr, dpf ve egzoz manifoldu tıkanmalarında da arıza verebiliyor. Aracınızda egr durumu nedir? Ayrıca sürüş durumununuz nedir? Eğer sürekli şehir içinde düşük devirlerde kullanımınız var ise egr dolmuş bu da map sensörünü tıkıyor olabilir. Size tavsiyem bir süre aracınızı uzun yola çıktığınızda 100-110’kmde 5 yerine 4.viteste kullanarak motordaki kurumları yakmanız.

 7. Hocam kolay gelsin bendeki sorun aracımla yaklaşık 25km sorunsuz yol yaptım şehir içresinde daha sonrasında aracımın birden rolanti yükseldi sanki gaz veriliyorcasına daha sonra aracımı stop ettim ve şu anda marş basıyor ama aracım çalışmıyor.. uzun süre marş batım yaklaşık 1 dk ve aracım boğulmuş bir şekilde arakdan siyah duman atarak çalıştı gaza yüklenerek boğulma sorunuu çözdüm biraz çalıştıktan sonra stop ederek tekrar çalıştırdım tek marş ile çalıştı. lakin yine yaklaşık 15 20 km yol yaptıktan sonra aynı şekilde oldu.

  • Merhaba, Sorun yakıt sistemi kaynaklı olabilir, motorun hava alışında problem olabilir(hava filtresi vs.) Aracı hiç arıza tespit cihazına bağlatma şansınız oldu mu bu arıza başladıktan sonra?

 8. Merhaba;

  Aracımda düşüm devirlerde avans vurması sesi var. Yakıttan dediler ama yakıtı değiştirdim yine kesilmedi.Motoru açtık siboplar silindir kapak contası vs. gibi parçalar değlşti.Acaba bu sorun map sensöründen olabilirmi.. Aracım peugoet 207 1.4 benzin lpg..Fakat lpg de böyle bir sıkıntı yok.Benzinde yaşıyorum..Chaza bağladığımda herhangi bir arıza gözğkmüyor.

  • Benzin pompası kaynaklı bir sorun olabilir mi düşük devirlerde yeterli yakıt basıncını sağlayamıyorsa vs. Benzin enjektörlerinin değerlerini de ölçtürmenizi öneririm. Map sensöründen olsa iki yakıtta da aynı hatayı verme olasılığı çok yüksekti.

 9. Selamün aleyküm benimde bir sorum olacak yardımcı olursanız sevinirim.corsa d 1.2 aracım var sabahları ilk çalıştırmada 15 20 saniye kadar rölanti dalgalanması aracımda çekiş gücü fazla düştü sebebi nedir acaba.maf sensörü demizlettim bujiler yeni filtreler yeni egr temizlettim katalizorde temiz.hocam yardımcı olur musunuz lütfen bazen de sabah sarsinti da oluyor

  • Merhaba,
   Belirttiğiniz durum egr arızası gibi görülüyor.(aynı sorunu yaşıyorum kendi corsa aracımda) Egr sistemi komple temizlendi mi yoksa sadece elektronik valf kısmı mı temizlendi?

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here