Map Sensörü Arızası – Arıza Belirtileri

Map sensörü motorların çalışması için hayati öneme sahip olan ancak genellikle birçok sürücü tarafından bilinmeyen bir parçadır. Aracın düzensiz çalışması, dengesiz yakıt tüketimi gibi durumlarda arıza tespitinin genellikle map sensörü kaynaklı olması sonucu öğrenilmektedir.

Map Sensörü Arıza Belirtileri

Map sensöründe arıza meydana geldiği durumlarda, yakıt düzgün okunamadığı için yakıt karşımı ve o esnada ateşleme zamanlaması da bozulmaktadır. Map sensörü tamamen bozulacağı gibi bunun yanı sıra, map sensörü kablosundaki bazı kopukluklar, soket gevşeklikleri, emme monifoldunda çatlak meydana gelmesi, ya da hortum bağlantıları arasındaki kaçaklar nedeni ile map sensöründe arıza meydana gelebilmektedir.

Map sensöründe arıza meydana gelmesi durumunda tipik olarak karşı karşıya geleceğiniz belirtiler ve durumlar şu şekildedir:

 • Aracınızda aniden hızlanma ve yavaşlama görülür.
 • Aracınızın rölanti durumunda devir dalgalanmaları meydana gelir.
 • Bujilerin kirlenmesine neden olabilecek zengin yakıt karışması
 • Fazla ateşleme yapma ve kurumuş yakıt nedeni ile patlamalar meydana gelmesi
 • Aracınızın durduk yere fazla yakıt tüketimi ve aracınızın çekiş gücünün zayıflaması

Durumları sonucun map sensöründe arıza meydana gelmesi gözlemlenmektedir. Eğer sizin de aracınızda yukarıda saymış olduğumuz durumlar ve belirtiler var ise map sensöründe herhangi bir neden ile arızalanma meydana gelmiş olabilir. Bunun için kısa süre içerisinde aracınızın bakımını yaptırmanız gerekmektedir.

map sensörü

Map Sensörü Bozulursa Ne Olur?

Map sensörünün bozulması durumunda aracın çalışması düzensizleşir. Öncelikle aracın rölanti durumu düzensizleşmeye başlar. Daha sonra araç motorunun çekişinde düşme meydana gelir. Aracınız daha fazla yakıt tüketimi yapmaya başlar. Bununla birlikte aracınızı ilk çalıştırdığınızda ve kalkış esnasında zorluk çekebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  İkinci El Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 7 Şey

Map Sensörü Arızası Nasıl Anlaşılır?

Map sensöründe arıza meydana gelmesi halinde birden fazla gözlem ile aracınızdaki değişikliği kolay bir şekilde anlayabilirsiniz. Map sensörü önemli bir parça olduğu için, aracınızın gücündeki zayıflık, çekiş gücündeki düşüklükler, aracın durduk yere teklemesi gibi şeyleri fark etmeniz halinde map sensöründe arıza olma ihtimali yüksektir.

Map Sensörü Nedir?

Öncelikle map sensörünün Türkçe’deki anlam karşılığı Mutlak Basınç Sensörüdür. Araçta yer alan Mutlak Basınç Sensörü Ecu‘ya gitmesi ile birlikte ateşleme sisteminin basınca göre belli olmasını sağlar. Map sensörünün en önemli özelliklerinden biri manifoldun içinde yer alan havanın sıcaklık değerinin ölçülmesini sağlamak ve tehlikeli derecelere geldi ise uyarı vermektir. Fakat bu sıcaklık ölçme işlemi her araç için aynı olmamakla birlikte bazı farklılıklar göstermektedir.

Map Sensörü Ne İşe Yarar?

Motordaki gücün açığa çıkmasında çok önemli bir rolü olan Mutlak Basın Sensörü araç içerisinde bulunan ve büyük önem arz eden parçalardan biridir. Basınçtaki miktar ile birlikte orantılı bir biçimde sinyal üreten Map sensörü aynı zamanda yakıt miktarının ayarlanması işleminde de oldukça büyük öneme sahip olduğu söylenebilir.

Yazı Özeti
İçerik
Map Sensörü Arızası
Açıklama
Map sensörü arızalanması durumunda aracın çalışması zorlaşır, yakıt tüketimi artar ve rolanti düzensizliği oluşabilir. Elektronik bir parça olduğundan arıza tespit cihazı ile sorun kolayca tespit edilebilir.

90 YORUMLAR

  • İhtimal var. Lpg ayarı bozuk olabilir, bujilerden bir, birkaçı da çalışmıyor olabilir. Buji, lpg ayarı sonra map sensörü kontrolü öneririm.

 1. Öncelikler ilginiz ve cevabınız için teşekkürler. Uzunca anlatacak olursam aracım lpgye geçmiyordu bir lpg ustasına götürdüm bilgisayara bağladı regulatör basıncı çok yüksek uyarısı verdi Map sensörü yanmış dedi. Güvenmedim başka yere daha götürdüm orada da aynı hatayı verdi bir hortum değiştirdi enjektörlere giden hortumu da söküp içindeki gazı boşalttı geri taktı araç lpgye geçmeye başladı. Eve yaklaştığımda lpgden benzine attı. Şu anda lpgye geçiyor fakat gaz verip çekince lpgden atıyor.
  Ayrıca benzinde de araçla hızlanmaya başladığımda egzozdan patlama sesi geliyor araç silkelemeye başlıyor ( ateşleme kesiyor gibi geliyor bana ) aracı kenara çekmeden devam edersem araç stop ediyor. Kenara çekip kontak kapatıp tekrar çalıştırırsam sorunsuz bir şekilde gidiyor.( tabi ki tekrardan tekleyene kadar ) Bu dediklerim map sensöründen olabilir mi ?
  ( Bujileri ve bobini kontrol ettim bir sorun yok )

  • Merhaba,
   Dediğiniz şekilde map sensörü arızası olabilir. Eğer parça arızalı ise ateşleme zamanı bozuluyor o da genelde tekleme, patlama ile kendini belli ediyor. Maalesef biraz pahalı bir parça map sensörü. Genellikle de kolay işçiliği olacak yerde oluyor. Gittiğiniz servise sağlam bir araçtan söküp deneme yapma teklifi yapmanızı öneririm. Düşük ihtimal de olsa farklı bir parçadansa boşuna map sensörüne para harcamamış olursunuz. Bu arada aracı arıza tespit cihazına bağlattınız mı(lpgcide değil) Map sensörü elektronik olduğu için kesin arıza kaydı çıkmıştır.

   • Aracım 1.4 hundai axsent arac benzinde çalışıyor normal bir şekilde gaza geçiyor bir süre sonra gaz ışıklarının 4 birden yanip yanip sönmeye başlıyor bir süre böyle gidiyor daha sonra bip sexi gelip benzine atıyor elle gaza alıyorum günde 2 veya 3 defa yapıyor teşekkür ederim

    • Merhaba,
     Aracınızın bir gaz sistemini kontrol ettirmenizi öneririm. Lpg sistemi kendini korumaya alıyor olabilir veya düşük ihtimalle termostat arızalı ise motor suyu soğuk olduğu için araç gazdan benzine atıyor olabilir.

 2. Evet bağlattım fakat herhangi bir arıza kaydı çıkmadı. Sorun oluştuğunda arıza lambası yanıyor fakat kontak kapatıp açınca sönüyor. Belleğe işleniyor diye bildiğim için yanık değilken götürdüm arıza kaydı çıkmadı. Birde yanarken götürmeyi planlıyorum.

  • Evet bazı araçlarda öyle. Sadece arıza aktifken arıza kaydı düşebiliyor. Daha çok yeni araçlar motorda oluşan her türlü sorunu kaydediyor. Sorununuz yüksek ihtimal map sensörü ancak bir farklı parça ile testini öneriyorum.

 3. MERHABALAR BENİM ARACIM GİULİETTA 1,6 BENİM SORUNUM ARACIN TORKU DÜŞÜYOR GÜÇ KAYBI YAŞAMASI TURBODAN ÖTME SESİ VS ARIZA LAMBASI VS HİÇ BİŞİ YOK AMA HİSSEDİLİR ŞEKİLDE ÇEKİŞTE VE TORKTA DÜŞÜŞ VAR BAZEN KENDİ KENDİ TORKU YÜKSELTİYOR SONRA Bİ ANDA BURNU YERE DÜŞÜYOR GAZ PEDALINDA O GÜÇSÜZLÜĞÜ HİSSEDİYORUM ARACIM 230 BİNDE ŞUANDA BAKIMLARI DÜZENLİ OLARAK YAPILIYOR Bİ ARA BİRAZ SIKIŞTIRDIĞIMDA DUMAN ATIYOR FAN AÇIYORDU KATKI KOYDUM ENJEKTÖR TEMİZLEYİCİ SONRA DUMAN KESİLDİ AMA ÇEKİŞ ÇOK DÜŞTÜ BİRDE ARACIM YARIM DEBRİYAJDA YOKUŞTAN KALKARKEN SÜRTÜNME SESİ YAPIYOR SADECE YARIM DEBRİYAJ VE YOKUŞ YUKARI VEYA AŞŞAĞI GERİ VİTES DE BİLE BASKI BALATAYI VOLENİ ALDIĞIM GÜN DEĞİŞTİRDİM SIFIRI İLE İLGİLERİNİZİ CEVAPLARINIZI BEKLİYORUM TEŞEKKÜR EDERİM.

  • Merhaba,
   Dizel araçlarda ani güç düşmesi genelde egr, dpf gibi parçalardan kaynaklanıyor. Büyük ihtimalle aracınız arıza kaydetmiştir, bir arıza tespit cihazına bağlatmanızı öneririm. Kendi dizel aracımda egr arızası yaşadığımda gaz tepkimeleri aşırı gecikmeye başlıyordu.

 4. Merhaba lar benim sizlere sorum aracimda yolculuk esnasında hararet ibresi hızlı bir şekilde yükseldi ve aracimda uyarı olarak motor fazla ısındı rolentiye alın uyarısı çıktı. Sonra hemen hararet ibresi normal bi şekilde düştü Bu uyarı bolu dagini tirmanirken oldu ve sonra araçta p 2227 ve p2228 kodları oluştu. Aracı opel yetkili servise getirdim ama hata vermedi acaba ne yapmalıyım şimdiden cevaplariniz için çok teşekkür ederim ?

  • Merhaba,
   Araç yüklü ise ve düşük devirlerde rampada aracı zorladı iseniz zengin karışımdan ötürü sensör arıza kaydetmiş olabilir. Aynı şekilde hararetin de bu şekilde tırmanmış olması muhtemel. Eğer araçta olağan dışı su eksiltme, motor sesinde farklılık vs. yoksa geçici bir arızadır.
   Havaların aşırı sıcak olması ve ciddi bir rampa olması geçici bir arıza olma olasılığını güçlendiriyor.

 5. Cevabınız için çok teşekkür ederim ayrıca ilgi ve alakaniz beni çok mutlu etti. Bu arada aracın tetmostadini ve radyatör değiştirdim. Tekrar aynı sıkıntıya düşmemek icin☺

  • Geçmiş olsun. İçiniz rahat etmiş oldu bu şekilde. Özellikle termostat bir anda bozulup hararete sebep olabiliyor. Kaliteli antifiriz kullanmayı unutmayın. Sağlıklı sürüşler :)

 6. Merhabalar. 2008 focus 1.6 tdci dizel 110 luk aracım siyah duman atıyordu ve çekimi çok çok düşüktü MAF sensörünü değiştirdim duman atma gitti ama çekiminin düzeldiğinden emin değilim. Şimdi ise P0069 MAP sensör arızası veriyor. Merak ettiğim turbo da veya enjektörlerde sorunmu var da MAP sensörü arızası veriyor, başka arızalar MAP sensörünü tetikliyor olabilir mi?

  • Merhaba, dizel araçlarda map sensörü egr, dpf ve egzoz manifoldu tıkanmalarında da arıza verebiliyor. Aracınızda egr durumu nedir? Ayrıca sürüş durumununuz nedir? Eğer sürekli şehir içinde düşük devirlerde kullanımınız var ise egr dolmuş bu da map sensörünü tıkıyor olabilir. Size tavsiyem bir süre aracınızı uzun yola çıktığınızda 100-110’kmde 5 yerine 4.viteste kullanarak motordaki kurumları yakmanız.

 7. Hocam kolay gelsin bendeki sorun aracımla yaklaşık 25km sorunsuz yol yaptım şehir içresinde daha sonrasında aracımın birden rolanti yükseldi sanki gaz veriliyorcasına daha sonra aracımı stop ettim ve şu anda marş basıyor ama aracım çalışmıyor.. uzun süre marş batım yaklaşık 1 dk ve aracım boğulmuş bir şekilde arakdan siyah duman atarak çalıştı gaza yüklenerek boğulma sorunuu çözdüm biraz çalıştıktan sonra stop ederek tekrar çalıştırdım tek marş ile çalıştı. lakin yine yaklaşık 15 20 km yol yaptıktan sonra aynı şekilde oldu.

  • Merhaba, Sorun yakıt sistemi kaynaklı olabilir, motorun hava alışında problem olabilir(hava filtresi vs.) Aracı hiç arıza tespit cihazına bağlatma şansınız oldu mu bu arıza başladıktan sonra?

 8. Merhaba;

  Aracımda düşüm devirlerde avans vurması sesi var. Yakıttan dediler ama yakıtı değiştirdim yine kesilmedi.Motoru açtık siboplar silindir kapak contası vs. gibi parçalar değlşti.Acaba bu sorun map sensöründen olabilirmi.. Aracım peugoet 207 1.4 benzin lpg..Fakat lpg de böyle bir sıkıntı yok.Benzinde yaşıyorum..Chaza bağladığımda herhangi bir arıza gözğkmüyor.

  • Benzin pompası kaynaklı bir sorun olabilir mi düşük devirlerde yeterli yakıt basıncını sağlayamıyorsa vs. Benzin enjektörlerinin değerlerini de ölçtürmenizi öneririm. Map sensöründen olsa iki yakıtta da aynı hatayı verme olasılığı çok yüksekti.

 9. Selamün aleyküm benimde bir sorum olacak yardımcı olursanız sevinirim.corsa d 1.2 aracım var sabahları ilk çalıştırmada 15 20 saniye kadar rölanti dalgalanması aracımda çekiş gücü fazla düştü sebebi nedir acaba.maf sensörü demizlettim bujiler yeni filtreler yeni egr temizlettim katalizorde temiz.hocam yardımcı olur musunuz lütfen bazen de sabah sarsinti da oluyor

  • Merhaba,
   Belirttiğiniz durum egr arızası gibi görülüyor.(aynı sorunu yaşıyorum kendi corsa aracımda) Egr sistemi komple temizlendi mi yoksa sadece elektronik valf kısmı mı temizlendi?

 10. Merhaba, benim fiat palio 1.2 16V aracım var. Aracım seyir halindeyken hararet göstergesi 90 üzerine çıkarak fan açıyor ve daha sonrasında hararet normal seviyeye geliyor. Normal seviyeye geldikten sonra araba teklemeye başlıyor ve stop ediyor. Daha sonra çalıştırmaya kalktığımda motor soğuyana kadar çalışmıyor marş basıyor fakat çalışmıyor. Aradan 10 dk geçtikten sonra egzozdan pat pat sesi ve yoğun bir şekilde yakıt kokusu gelerek çalışıyor. Bunun nedeni map sensörü olabilir mi. Aracıma 10.000 km önce tam motor yapıldı ve tüm motor parçaları orjinali ile değişti buji ve buji kabloları dahil. sorun ne olabilir. Şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba,
   Hareket halinde stop etme ve egzozda patlama genelde lpg sistemindeki arızalardan oluyor. Aracı benzinde kullandığınızda aynı sorunları yaşıyor musunuz?

 11. Vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkürler benimde bir sorum olucak map sensörünün arızasını hangi cihazla nasıl ölçebiliriz teşekkürler

  • Merhaba,
   aracınıza uygun bir arıza tespit cihazından map sensörü arızalı ise hata kodunu kontrol ederek öğrenebilirsiniz.

   • Aracımız 2012 model Chevrolet Orlando 1.8
    Yolda giderken stop ediyor kendi kendine 15 dakika kadar beklersen yeniden çalışıyor araçta LPG yok benzinde kullanıyorum bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim

    • Merhaba,
     Araçta sensör arızası var gibi duruyor. Bir ihtimal de bobin, buji kaynaklı olabilir.
     Bir Opel servisine giderek arıza tespiti yaptırmanızı öneririm, araç arıza kaydını kaydetmiştir.

 12. merhabalar benim de bir sorum olacak aracım opel astra f kasa 1996 model araçta tekleme var. Bir türlü sorunu çözemedik.araç yolda giderken bir anda tekleme yapıyor. Gazcıya gittiğimde map sensörü arzalı diyen olmuştu.iptal ediyorum dedi ama halen tekleme devam ediyor. arada patlatmada yapıyor.benzin püskürtme değeri 2 yada 3 olmalıyken benimki 6 çıkıyor.bu teklemeyi gün içinde arada yapıyor.ne yapmayalıyım sizce map sensörünü değiştirsem sorun ortadan kalkar mı. Bu map sensörünü sadece gaz bittiğinde otomatik benzine geçmez sadece elle geçersin diye değiştirmedim.

  • Merhaba,
   Bujiler, ateşleme bobini de tekleme sorunu yapabiliyor özellikle Opel grubunda. Onları kontrol ettirdiniz mi veya en son ne zaman değiştirdiniz?

 13. Merhaba bende de 1998 opel astra f kasa var benim aracımda teklemeler oluyor genellikle kalkışlarda oluyor, bazen gaza yüklenmem gerektiğinde de tekleme oluyor bir türlü çözemedim sorunu buji, buji kabloları ve bobini değiştiriyorum 1 ay güzel gidiyor sonra gene aynısı map sensörünü yeni duydum acaba onun yüzünden mi kaynaklı olabilir mi ? Teşekkürler…

  • Merhaba,
   İhtimal var belirttiğiniz sorunlar için. Bildiğiniz bir servise gidip kontrol ettirebilirsiniz, genellikle kolay ulaşılabilen bir yerde oluyor map sensörü.

 14. merhaba pejo 206 hdi var mazotlu araç giderken motor işiği yanıyor belli süre sonra stop ediyor ama devamlı etmiyor 3 ayda beş ayda senede bir ediyor ilk yaptığında peş peşe iki kere üç kere yapıyor sonra uzun zaman yapmıyor
  ariza tespitinde üçtane arıza verdi hepside pahalı arızalar ama ben basıt bişey olduğunu düşünüyorum sizce ne olabilir pejo 206 mazatluda map sensörü oluyor heralde ondan olabilirmi teşekkürler

  • Merhaba,
   Arıza tespit cihazında çıkan arızalar hangileri? Dizel aracın sürüş sırasında stop etmesi genellikle yakıt sistemi ile alakalı olmakta. Map sensörü ile ilgili arıza çıkıyorsa değiştirip deneme yapabilirsiniz. Nispeten kolay işçiliği olan bir parçadır.

 15. merhabalar benim aracım 2000 modeli milenyum kasa hundaı accent 1/5 benzinli tüplü araç sabahları veya soğukken çalıstırdığınızda gaz yemiyor gaza basıldığında yığılma yapıyor hava filtresinin ordan patlatma oluyor hareket edemiyorum taki tüpe geçene kadar bu olayı benzinde yapıyor.Normal zmanda sıcakken yada yaz aylarında hiçbirşey yok bu olay kışın soğukken oluyor.Sanırım bu araçlarda kıronik arıza olabilir daha öncede vardı aynı araçtan bende ondada aynısı oluyordu
  Yardımcı olursanız sevinirim

  • Merhaba,
   Buji veya bobin arıza gibi. Rölanti sensöründe de arıza olabilir, araç soğuk motorda çalıştığında devir normalden yüksekte oluyor mu?

  • Benim araçta 2011 i20 . aynı sıkıntı bendede var. Benzini fulleyince sorun kalmıyor taki çeyrek depo harcayana kadar. Sanayiden uzak durmak için depoyu sürekli full tutuyorum

   • Sizin probleminiz map sensörü ile alakalı değil de depodaki yakıt pompası ile alakalı olabilir. Yakıt seviyesi çok çok düşük seviyeye gelmedikçe aracın çalışmasını etkilemez pompada basınç olacağı için.

 16. Merhabalar aracım 99 model Europa 19 enjeksiyonlu.Aracımla seyir halindeyken devir 3 e gelince gaza biraz yüklenince yani araba ilk başta gaz yememeye başladı aracı benzine aldım aynı sıkıntı devam etti sonra arabayığıldı kaldı.Çektim kenara ilk başta aracım marşa basınca çalışıyordu ama gaz verince stop ediyordu ve daha sonradan hem gazda hem benzinde çalışmamaya başladı sebebi ne olabilir yardımcı olursanız sevinirim

  • Merhaba,
   Araçta bobin bozulmuş olabilir, sensörlerden arıza oluşmuş olabilir. Serviste aracın arıza tespit cihazı ile arızasının kontrol edilmesi gerek, buradan net bir tespit yapamayız maalesef.

 17. Merhaba,
  Scenic 2 1,6 benzinli otomatik aracımla istanbul bolu arası geldim.Dik bir rampada araç sollarken düşük viteste aracı zorladım. Birden araç gaz yememeye başladı.20-25 km hızı geçince silkeleme yapıyor. buji ucu yanmıştı.Buji ve bobinleri değiştirdim ve hala aynı.Sizce ne olabilir.

  • Merhabalar,
   Şanzıman kaynaklı bir arıza olması yüksek ihtimal. Şanzıman yağını uzun süre değiştirmemişseniz tork konvertörü bozulmuş olabilir. Bir Renault servisinde ilk olarak aracı cihaza bağlatmanızı öneririm. Sonrasında bir şanzımancıya mutlaka aracı kontrol ettirin.

  • Ömürlük yağ yoktur. Hareketli tüm parçalardaki yağın belirli bir süre içerisinde değişimi gerekir. Özellikle tam otomatik şanzımanlı araçlarda şanzıman yağı hayati öneme sahip.

 18. Merhaba. Aracim 1.4 siena sabah calisiyor. 1 dk falan calisiyor sonra stop ediyor motor isinana kadar devir gostergesi hafif dalgalaniyo her sabah aynisi oluyo. Motor sicakken sorun yok. Bazen de kalkista falan toparlanamiyo gazi tam yemiyo gibi

  • Merhaba,
   Araç hemen gaza mı geçiyor sonrasında lpg’de mi çalışıyor. Sorun biraz lpg sisteminde gibi.

 19. Merhabalar,
  Benim aracım Renault Megane coupe 1 2000 model 1.6 16 valf benzinli .. benim araçta genellikle araba gitmek istiyor ama sanki birisi bırakmıyor .. rölanti ara ara 2000 2200 devirde kalıyor tekliyor çiğ yakıt atıyor.. geçende bir kere egzoz da patlama oldu.. çalışmasında sorun yok.. rölanti valf ve motorunu değiştim olmadı. Kelebek sensorunu değiştim olmadı.. bunun map sensörü ile bir alakası varmıdır.. yardımcı olursanız sevinirim

  • Merhaba,
   Map sensöründe sorun olabilir ancak rölantinin 2000 devirlere çıkması normal değil. Gaz kelebeğinde sorun var gibi. Gaz kelebeği, bobin ve bujileri kontrol ettirdiniz mi?

 20. Merhabalar, yardımınızı rica ediyorum. Aracımı 2.el olarak yeni aldım. 2017 model 41000km 1,3 multijet Dizel Doblo. Motor sıcak veya soğuk fark etmeksizin zaman zaman araba boştayken devir saati 1000 in üzerine çıkıp iniyor, rölanti dalgalanması sanırım. Arıza lambası yanmıyor, yetkili serviste cihaza bağlandı sorun yok, sadece 2.enjektör değeri diğerlerinden yüksek (2.2) çıktı. Bu rölanti dalgalanmasının sebebi ne olabilir?

  • Merhaba,
   Araçta partikül fitresi iptal edilmiş mi? Partikül filtre rejenarasyonuna giriyor olabilir araç. Devir yükselmesi fark ettiğinizde motor fanını ve arka cam rezistansını da kontrol edin. Eğer onlar da çalışıyorsa aracınız partikül temizliği yapıyordur.
   Eğer böyle bir durum yoksa EGR tıkanıklığı olabilir ancak egr genelde sıcak motorda sorun çıkarmaz, kendisini ilk çalıştırmada belli eder.

 21. Merhabalar,yardımcı olursanız sevinirim 2005 model opel corsa dizel aracım da arıza lambası yandı arıza tespit cihazında map sensoru arızası verdi.ancak aracımda arıza lambasının yanması dışında herhangi bir belirti vermedi.sadece zaman zaman rölantide ufakta olsa dalgalanmalar oluyor.Ariza lambası zaman zaman yanıyor zaman zaman sönüyor.Aracta çekişte herhangi bir sorun yok.Sizce map sensörünü degistirmelimiyim yoksa soğuklarda böyle hata verir mi.Cevaplariniz için teşekkür ederim

  • Merhaba,
   Aslında soğuklarda hata vermemesi gerek. Aracınız Euro4 manifold önde. Bir ustaya gidip map sensörünü söktürüp temizletir misiniz? Muhtemelen parça çok fazla kurumla kaplandığı için arıza veriyor.

 22. Selam. Aracım Dacia Solenza. A7J motora sahip. Clio2 motoru olan K7J ile neredeyse aynı. Aracım benzin/LPG. Yüksek devirde bazen ve rölantideyken sıklıkla stop etme problemi vardı. Boğaz kelebeği, rölanti müşürü temizliği yaptım. Düzeldi.

  Ancak yüksek devirdeyken, birden aracın yığılıp (Sanki motor kitleniyormuşcasına), stop etme problemi hala devam ediyor. Stop ettikten sonra bir süre çalışmadığı oluyor. Bir süre sonra çalışıyor. Hem LPG de, hem benzinde yapıyor.

  Ateşleme bobinini, bujileri, buji kablolarını, krank mili sensörünü yeniledim, sorun çözülmedi. MAP sensörünü sökemediğim için temizleyememiştim. Ondan şüpheleniyorum. Sebep o olabilir mi sizce ?

 23. Ustam arac mal sensörüyle oksijen sensörünü gösteriyordu oksijen sensörlerini degiştik Gine gösteriyor map sensörü nü degişmedigimiz icin ola bilirmi

  • Map sensörünü temizlediniz mi? Bazı durumlarda kurumla tıkanması sebepli değerlerde sapma oluşturabiliyor.

 24. Merhaba benim megane 2 otomatik vites 1.5 dizel 105lik aracımın söyle bir sıkıntısı var turbosu sıfır orjinal taktırdım sanzıman yeni degişti egr valfi yeni degiştirdim aracımda çekiş düşüklüğü var herhangi bir arıza ışığı yakmıyor araca yapmadıgım masraf kalmadı çekiş problemi için arabam devir saati normal yükseliyor ama araç devir saati ile aynı torka sahip degil aldıgımda torku çok güzel di simdi devir saati 3000bin devirde degişiyor gaza çok yüklendimmi gidiyor normal dokundugumda 2300 devir de degişiyor fakat araba degiştigi viteste toparlamiyor tekrar vites düşüyor yakıtı çok yüksek yardımcı olursanız sevinirim çok teşekkürler

  • Merhaba, araçta çekişi bozacak çoğu parça işlem görmüş. Oksijen, map sensörü temizlendi mi?

 25. İyi günler.arac Siena 1.6 ufak telrmeler var.benzinde gazda…map.sensorunden supelendim.fakat soketimi çıkardığımda taktigimda araçta değişen bir durum olmuyor.soketin çıkışlarını kontrol ettirdim elektrik var..sanki mal.sensoru işlevsiz gibi

 26. Selamun aleykum benim aracın 1999 model 1.4 palio
  Egzozdan çiğ yakıt ve patlatma padirdama yapıyor, km 0.55 kuruş yakiyor, ateşleme sistemi hepsi yani değişti subap ayari yapıldı düzelmedi ,sorun me olabilir yardımcı olurmusunuz …

  • Merhaba,
   Bujilerden kaynaklı genelde bu şekilde problemler yaşanır. Bir kontrol ettirmenizi öneririm, değişmiş olsa da bujiler ıslanmış vs. olabilir.
   Diğer yandan map sensörünü de mutlaka temizletin.

 27. Merhaba;
  98 model Opel astra var 1.6 16 valf. Akrabama aracı emanet vermiştim. Aracı getirdiklerin de LPG de çalışmıyordu LPG beyni yanmış. Tamir ettirdim yalnız ilk tamir olduğunda beyin gaza bastığımda aracın sesi çok değişik çıkıyordu gaz yemiyor gibiydi. Daha sonra tekrar götürdüm tekrar baktılar beyne ve yazılım attılar dediğim arıza düzeldi. Sonra araçın rolantideyken motoru sarsıntılı çalışıyordu ve devrala basınca aracın deviri düşüp bazende stop ediyordu. Başka bir LPG çiye gittiğimde baktı sorun yok dedi yalnız LPG Map sensörü değeri yüksek çıktı bundan birşey olmaz dedi. Eve geldiğimde LPG Map sensörünü temizledim stop etmesi düzeldi ve debraja basınca Aracın devri düşüyor ama stop etmiyor. 500 devirlere kadar düşüyor gaza dokununca geri 800-900 devirlere çıkıyor ve araçın egzozdan arasıra patırtama yapıyor ve motor sarsıntılı çalışıyor neyden kaynaklı olabilir LPG Map sensörü bu etkenlere neden olur mu ?

  • Merhaba,
   Araçta lpgden ziyade map sensörü, rölanti valfi vs. birçok parçadan arıza kaynaklanıyor olabilir. Araçta elektronik motor beyni varsa bir arıza tespit için bilgisaya bağlatabilirsiniz.Sorun sensör sorunu gibi.

 28. Merhaba
  Aracım hyundai accent yumurta kasa 98 model 1.5
  5 gün önce akşam kayseri yolunda 100 km hızla giderken stop etti yol boştu sağa çektim akü var marş basıyor ama araç çalışmıyor benzine aldım yine çalışmadı 20 dk kadar uğraştım çalıştı 1 km gittim tekrar stop etti 30 dk bekledim yine denedim benzinde çalıştırdım ertesi gün sanayiye gittim lpgci gaz sisteminde sıkıntı yok sente atlaması var dedi motorcuya gittim sente yok araç sağlam gazcıyla işin var map sensörü yada gaz kesici arızalı dedi kafam karıştı ne yapmam lazım

  • Merhaba,
   Map sensörü arızasında direk enjeksiyonu kesmemesi gerekti diye düşünüyorum. Aracınızda yakıt sistemi kaynaklı bir arıza da olabilir. Gaz kelebeği vs. arızalı olsa aracınız stop etmez yakıt ayarı düzgünse.

   • Hayırlı akşamlar aracim 1.6 16v fiat siena benzinde bir sıkıntım yok maşallah tıkır tıkır ama lpg de ani duruslarda stop etme veya devir düşüp sonra normale gelme var sebep ne olabilir sizce şimdide teşekkürler

    • Merhaba,
     Aracınızda lpg ayarında problem var muhtemelen. İlk olarak lpg ayarını yaptırıp denemenizi öneririm. Sorun çözülmez ise map sensörü temizliği denenebilir.

  • Merhaba iyi akşamlar linea 1.4 8 v aracımla yola çıktıktan belli bir süre sonra devirlenmiyor yani gaz yemiyor ve boşa aldığımda stop ediyor…calistirinca düzeliyor belli bir süre sonra sonra yine yapiyor hem benzinde hemde lpg de yapiyor bu sorunu… sizce neyden kaynaklanabilir acaba özellikle uzun yola cikinca ve belli bir yol gidince yapiyor

   • Sensör arızası gibi duruyor. Aracı bilgisayara bağlatıp arıza kayıtlarına baktırdınız mı?

    • Arıza ışığı yakmadı bağlattim motorlu gaz kelebeği sorunu yaziyordu ama akü boş diye gaz kelebeği vanasını acmamisti aküyü değiştirince düzelmişti..sizce yolda belli bir süre sonra bogaz kelebeği vanasını kapatirmi hiç…bide hangi sensör olabilir arizali…

     • Merhaba,
      Gaz kelebeği arızası var ise map ve akişmetreyi de kontrol ettirin. Bir de alternatörü kontrol ettirebilirsiniz araç çalışırken gücünü genelde alternatörden alır. Alternatör anlık şarj kesmiş ise ara stop edebilir.

 29. Merhabalar benimde Aracom 2015 otomatik i20 araçta rolantide dalgalanma Çalışmada zorluk çalışınca stop etme sorunu var sizce ney olabilir ??

  • Merhaba,
   Bobin, buji veya sensör kaynaklı bir sorun. Aracı bilgisayara bağlatmanızı öneririm yüksek ihtimalle arızayı kaydetmiştir.

 30. Merhaba çözemediğim bir olay var araç 2012 ford focus 115 hp tdci aracımın enjektörlerinden bir ses geliyordu çekişide düşüktü gittim 4 tane sıfır enjektör alıp taktım fakat o ses gene var 2500 devirde başlıyor 1500 de bitiyor gaza basarken değil yavaşlarken oluyor . Bu ses olmadan önce map sensörünü contak spreyi ile temizlemiştim bununla bir alakası olurmu ?

  • Merhaba,
   Dizel araçta gazı bıraktığınızda enjektörler rölanti devrinin altına düşmediği sürece püskürtme yapmaz, dolayısı ile sesin oradan gelme şansı çok çok düşük.
   Uğultu gibi bir ses ise diferansiyel ötme yapıyor olabilir. 2500 devirdeyken vitesi boşa attığınızda ses anında kesiliyor mu?
   Yapmış olduğunuz temizliğin bu duruma etki etme durumu düşük çünkü motor basıncı ile muhtemelen spreyin etkisi kaybolmuştur.

 31. merhaba 2015 1.2 vti citroen c elyse var aracımda rolanti dalgalanması mevcut ve bunu kokpitte sesden de göstergeden de anlayabiliyoruz bujileri değiştirdik vs vs gaz kelebeğini temizledik ne yaptıysak sorun gitmedi anlayan düzgün bir usta yok acaba sorun map sensörü mü ona bile hiç bakmadılar

  • Merhaba,
   Map sensörü olma ihtimali var ancak onu da aracı bilgisayara bağlayıp sensör değerlerini inceleyerek anlayabilirsiniz.
   Araçta lpg var mıydı?

 32. Merhaba, 2009 Captiva aracım bulunmakta. Otomatik vites. Aracımda ilk calustirmadan sonra kalkışlarda otopark çıkışında küçük bir rampada çekiş güçlüğü yaşıyorum hatta belli bir süre 3000 devire kadar çıkıyor 2 den sonra vites artırmiyir neredeyse durma noktasına geliyor. Stop edip çalıştırıyorum yavaş yavaş toparlıyor. Orta seviye uzun bir rampada çekiş düşüyor ve yüksek devir düşük vites ile rampayı çıkabiliyor. Araçta ege iptal edilmiş ve yazılım yüklenmis. Mao arızası açıklamaları görünce çok benzer şeyler yaşadığımı görüyorum. Ne tavsiye edersiniz. Saygılar.

  • Merhaba,
   Araçta egr tıkanıklığı olabilir. Diğer yandan şanzıman kaynaklı bir problem de yaşıyor olmanız muhtemel.
   Aracın bir bilgisayara bağlanıp arıza kayıtlarına bakılması gerekir. Sorun muhtemelen kurum tıkanıklığı sebepli map sensörü veya egr arızası.

 33. 2013 model toyota auris 1.6 advance aracımda çekiş düşüklüğü ve geç devirlenme sorunu var. Benzin ve LPG ikisinde de yapıyor. Arıza lambası yanmıyor. Bilgisayara bağlattığımda arıza görünmüyor. Sorun neden olabilir. Ne tavsiye edersiniz. teşekkür ederim.

  • Merhaba,
   Aracınızın bakımı ne zaman yapıldı? Hava filtresi çok kirli olabilir mi? Diğer yandan aracın debriyaj balatası kaçırıyor olabilir. Araç yüksek viteste dip gaz yaptığınızda aniden devirleniyor mu?
   Aklıma arıza çıkmadığı için ilk olarak debriyaj balatası geldi.

 34. merhabe 1.6 16 v palio hız sürat rolanti de farketmeksizin stop ediyor.seyir halinde kendiliğinden vurdurmuş gibi devam ediyor.Vites boşta iken kontak açıp kapayınca çalışıyor.N sorun olabilir.

  • Merhaba,
   Sensör kaynaklı bir arıza muhtemelen, aracın bilgisayara bağlanarak arıza kayıtlarının incelenmesi gerekiyor. Map sensörü veya akişmetre kaynaklı bir problem olabilir.

 35. map sensörü yüksek düşük gösteriyordu cihazdan arza siliniyor fakat motor çalışınca arza devam ediyor parçayı sıfır değştirdik fakat arza devam ediyor tesisata da baktık herşey normal gözüküyor enjektör manifottu acaba hasar varmıdır veya enjektör gövdesi çatlak varmıdır

  • Egzoz manifoldunda arıza olabilir, enjektörde arıza olsa yüksek ihtimalle enjektör değerleri bozuk olurdu ve direk göze çarpardı diye düşünüyorum.

  • İyi günler benim aracında da şöyle sorunlar belirmeye başladı, hiç olmadığı kadar avans vuruntusu var hava sıcaklığı 10 derecenin altına düşerse vuruntu olmuyor ama o zaman bile avans vurmaya meyilli olduğunu motor sesinden anlıyorum. Aracı bilgisayara bağladığımızda herhangi bir sensör hatası vermiyor fakat map sensöründe hata olursa avans ayari da etkileniyor diye okudun. Yani arıza kaydı oluşmadan Map sensörü görevini tam yapamıyor olabilir mi simdi azalmış olsa da sabit hızla giderken sanki aracın arkasından biri ittirip bırakıyormuş gibi ileri geri bir ivmelenme bozukluğu oluyor bu sorunlar map sensöründen dolayı olabilir mi

   • Merhaba, yakıt sisteminden de kaynaklı olabilir. Araç dizelse yakıt filtresi yeni mi ve rail hattı düzgün çalışıyor mu?
    Bunları kontrol ettirebilir misiniz?

 36. Merhabalar. Aracım Corolla 2017 1.3 araçta motor soğukken özellikle sabahları rölanti dalgalanması oluyor çekiş gücü düşüyor. aracım LPG li. Isındıkça sorun kalmıyor. Fakat aracı düşük devirde benzinde çalıştırınca yine tekleme yapıyor LPG ye geçince duzeliyor.Yardımcı olursanız sevinirim

  • Merhaba,
   Benzin filtresi, bujiler, map sensörü gibi birçok sebepten olabilir. Araç bilgisayara bağlanarak sensör değerleri kontrol edildi mi?

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here