Map Sensörü Arızası – Arıza Belirtileri

İçeriği Güncellenme Tarihi

Map sensörü motorların çalışması için hayati öneme sahip olan ancak genellikle birçok sürücü tarafından bilinmeyen bir parçadır. Aracın düzensiz çalışması, dengesiz yakıt tüketimi gibi durumlarda arıza tespitinin genellikle map sensörü kaynaklı olması sonucu öğrenilmektedir.

Map Sensörü Arıza Belirtileri

Map sensöründe arıza meydana geldiği durumlarda, yakıt düzgün okunamadığı için yakıt karşımı ve o esnada ateşleme zamanlaması da bozulmaktadır. Map sensörü tamamen bozulacağı gibi bunun yanı sıra, map sensörü kablosundaki bazı kopukluklar, soket gevşeklikleri, emme monifoldunda çatlak meydana gelmesi, ya da hortum bağlantıları arasındaki kaçaklar nedeni ile map sensöründe arıza meydana gelebilmektedir.

Map sensöründe arıza meydana gelmesi durumunda tipik olarak karşı karşıya geleceğiniz belirtiler ve durumlar şu şekildedir:

  • Aracınızda aniden hızlanma ve yavaşlama görülür.
  • Aracınızın rölanti durumunda devir dalgalanmaları meydana gelir.
  • Bujilerin kirlenmesine neden olabilecek zengin yakıt karışması
  • Fazla ateşleme yapma ve kurumuş yakıt nedeni ile patlamalar meydana gelmesi
  • Aracınızın durduk yere fazla yakıt tüketimi ve aracınızın çekiş gücünün zayıflaması

Durumları sonucun map sensöründe arıza meydana gelmesi gözlemlenmektedir. Eğer sizin de aracınızda yukarıda saymış olduğumuz durumlar ve belirtiler var ise map sensöründe herhangi bir neden ile arızalanma meydana gelmiş olabilir. Bunun için kısa süre içerisinde aracınızın bakımını yaptırmanız gerekmektedir.

map sensörü

Map Sensörü Bozulursa Ne Olur?

Map sensörünün bozulması durumunda aracın çalışması düzensizleşir. Öncelikle aracın rölanti durumu düzensizleşmeye başlar. Daha sonra araç motorunun çekişinde düşme meydana gelir. Aracınız daha fazla yakıt tüketimi yapmaya başlar. Bununla birlikte aracınızı ilk çalıştırdığınızda ve kalkış esnasında zorluk çekebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Otomatik Klima Nasıl Kullanılır? Araç Klima Teknolojileri

Map Sensörü Arızası Nasıl Anlaşılır?

Map sensöründe arıza meydana gelmesi halinde birden fazla gözlem ile aracınızdaki değişikliği kolay bir şekilde anlayabilirsiniz. Map sensörü önemli bir parça olduğu için, aracınızın gücündeki zayıflık, çekiş gücündeki düşüklükler, aracın durduk yere teklemesi gibi şeyleri fark etmeniz halinde map sensöründe arıza olma ihtimali yüksektir.

Map Sensörü Nedir?

Öncelikle map sensörünün Türkçe’deki anlam karşılığı Mutlak Basınç Sensörüdür. Araçta yer alan Mutlak Basınç Sensörü Ecu‘ya gitmesi ile birlikte ateşleme sisteminin basınca göre belli olmasını sağlar. Map sensörünün en önemli özelliklerinden biri manifoldun içinde yer alan havanın sıcaklık değerinin ölçülmesini sağlamak ve tehlikeli derecelere geldi ise uyarı vermektir. Fakat bu sıcaklık ölçme işlemi her araç için aynı olmamakla birlikte bazı farklılıklar göstermektedir.

Map Sensörü Ne İşe Yarar?

Motordaki gücün açığa çıkmasında çok önemli bir rolü olan Mutlak Basın Sensörü araç içerisinde bulunan ve büyük önem arz eden parçalardan biridir. Basınçtaki miktar ile birlikte orantılı bir biçimde sinyal üreten Map sensörü aynı zamanda yakıt miktarının ayarlanması işleminde de oldukça büyük öneme sahip olduğu söylenebilir.

Yazı Özeti
İçerik
Map Sensörü Arızası
Açıklama
Map sensörü arızalanması durumunda aracın çalışması zorlaşır, yakıt tüketimi artar ve rolanti düzensizliği oluşabilir. Elektronik bir parça olduğundan arıza tespit cihazı ile sorun kolayca tespit edilebilir.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here