Yağ Değişimi için Kilometre Önemli Mi?

Otomobillerin bakım çizelgelerinde motor yağı değişimi için belirli kilometre periyotları bulunur. Kimi araçta bu süre 20 bin kilometreyken kimi araçta 10 bin km olabilir. Peki bu süre neden farklı üreticiler tarafından değişkenlik gösteriyor?

Motor Yağı Ne İşe Yarar?

Yazımıza öncelikle motorumuzun kanı olarak tanımlayabileceğimiz yağın görevi ile başlayalım. Motor yağı, çok yüksek devirlerde ve çok yakın çalışan hassas parçaların soğutulması, birbirleri ile temas etmemeleri için kullanılır. Marşa basıldığı andan itibaren yağ pompası aracılığı ile tüm motor yağlanır ve stop edilene kadar bu süreç devam eder. Motor yağsız çalıştığında en fazla birkaç km gidebilir ve sonrasında motor kullanılamaz hale gelir.

Videoda yağsız kalmış bir motorun çalışmasını görebilirsiniz.

Motor Yağı Neden Değiştirilmelidir?

Motorun en hayati parçası olan yağ hareketli parçaların arasında bir film tabakası oluşturarak hem birbirlerine temas etmelerini engeller hem de motordaki ısıyı alarak hararet riskini ortadan kaldırır. Araç çalışırken 100-120 derece gibi sıcaklıklarda olur ve stop edildiğinde soğur. Bu şekilde sürekli ısınma ve soğuma sebebiyle bir süre sonra yağlama özelliğini kaybeder ve değiştirilmesi gerekir.

Diğer yandan her ne kadar yağ filtresi ile sürekli süzülüyor olsa da motorda oluşan kurum oluşumu, kopan nanometrik parçalar vs. yağın kalitesini zamanla düşürür. Bir başka nokta da madeni yağlar hava ile temas ettikten sonra ortalama bir yıl kullanım ömrüne sahiptir.

Motor Yağı Değişimi için Kilometre Önemli Mi?

Her otomobil üreticisi araçları için belirli bir kilometrede bakım çağrısı yapar ve garanti devamı için kullanıcıların bakımlarını yaptırması zorunludur. Örneğin Opel 15 bin km’de bakıma çağırırken Nissan her 10 bin km’de kullanıcılarını bakıma çağırmaktadır.

İlginizi Çekebilir  Rotil Nedir? Rotil Arızası Neden Olur?

Motor yağı sürüş koşullarından doğrudan etkilendiğinden garanti süresi haricinde aracın kullanım şartları, kullanılan yağın özellikleri, motor özelliklerine göre farklı periyotlarda yapılabilir.

Örneğin; sürekli sabit devirlerde uzun yol yapılan bir motor için yağ 20-25 bin km gidebilecekken aynı motor sürekli yoğun trafikte, zorlanarak kullanılıyorsa 10 bin km’de yağ ömrünü tamamlayabilir. Ayrıca sıcaklık farkının çok fazla olduğu bölgelerde de yağ sürekli ısınma-soğuma farklılığı göreceğinden daha erken değiştirilmesi gerekebilir.

Her Yıl Yağ Değiştirilmeli Mi?

Diğer bir soru da bakım periyotları gelmediği halde her yıl yağın değiştirilmesi gerekip gerekmediğidir. Yukarıda da bahsettiğim gibi paketten açılan motor yağı optimum performansını ortalama 1 1.5 yıl içerisinde kaybeder. Bu sebeple bakım aralığınız için yeterli kilometre yapmasanız dahi mutlaka yağı değiştirmeniz gerekir. Ayrıca üreticiler her yıl en az 1 bakım yapılmasını garanti devamı için zorunlu kılmaktadır.

 

Yazı Özeti
Yağ Değişimi için Kilometre Önemli Mi?
İçerik
Yağ Değişimi için Kilometre Önemli Mi?
Açıklama
Bu sebeple bakım aralığınız için yeterli kilometre yapmasanız dahi mutlaka yağı değiştirmeniz gerekir.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here