Lastiğin Ömrü Ne Kadar? Bir Lastik Kaç Yıl Kullanılabilir?

Otomobillerimizde yol ile temasımızı sağlayan tek şey lastiklerdir. Lastiklerin desenlerinin uyumsuz olması, hamurunun sertleşmiş olması aracın yol tutuşunu doğrudan bozar ve eskimiş lastikler yol üzerindeki çukurlarda gerekli esnekliği sunamayarak patlayabilir.

Bu denli hayati bir parça olan lastikler, otomobil için en az frenler kadar önemlidir. İnternette ve sektörde birçok bilgi kirliliğine karşı lastiklerin ömrü, kaç yıl kullanılabileceği ve saklama koşulları ile ilgili bilgilere bu yazımızda yer verdik.

Lastiklerin Üretim Tarihi Nasıl Öğrenilir?

Yazımızda sık sık bahsedeceğimiz lastik üretim tarihi (DOT) bilgisini nereden öğrenebileceğimizi anlatarak başlayalım.

Solda görünen fotoğrafta DOT ile başlayan kısımda 4 haneli bir sayı grubu görüyorsunuz. Burada yazan 3507 sayısı o lastiğin 2007 yılının 35.haftasında üretildiğini gösterir. Bu bilgi lastiklerin outside( aracın dışına bakan) kısmına işlenir.

Bir Lastiğin Ömrü Ne Kadardır?

Kauçuk adı verilen bir malzemeden üretilen lastikler sürekli yere temas etmeleri ve dış ortam koşullarından doğrudan etkilenmeleri sebebi ile belli bir ömre sahiptir. Bu ömür aracınızın kullanım şartları, aracın ağırlığı, iklim, yol şartları gibi değişkenlere göre farklılık gösterebiliyor olsa da üreticiler uygun saklama koşulları ile(aşağıda açıklayacağız) rafta 10 yıl, araç üzerinde ise 5 yıl ömür biçmekteler.

Aracınızı çok soğuk veya sıcakta kullanmıyor, kapalı garajda muhafaza ediyor ve çok km yapmıyorsanız bu süre 7-8 yıllara çıkabilir. Unutmayın ki lastiğin ana maddesi kauçuktur ve en büyük düşmanı güneş ve sıcaklardır.

Ayrıca lastiklerin belirli aralıklarla ön-arka değişiminin yapılması da kullanım ömrünü uzatır. Önden çekişli arabalarda 2 yılda bir ön-arka yer değişimi önerilir.

İlginizi Çekebilir  Gergi Bilyası Nedir? Neden Ses Yapar?

Lastik Kaç Yıl Kullanılır?

Kendi aracımdan da örnek vermem gerekirse 4 yıldır aracımda olan lastiklerin yanaklarında çok fazla çatlamalar gerçekleşti ve taban kısmındaki hamuru oldukça sertleşti. Bu da yavaş yavaş ömrünü doldurduğunu ve frenlemede, su tahliyesinde ve konforda düşüşler yaratacağının habercisi.

Genellikle ömrünü tamamlamaya başlamış lastikler yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz gibi yanak kısmından çatlamaya başlar ve özellikle çukurlarda patlama riski yükselir. Ayrıca lastiklerin yanaklarında bulunan darbeler sürüş sırasında risk yaratacağından o lastiklerin mutlaka değiştirilmesi de gerekir.

Diğer yandan lastikler eskidikçe içerisinde bulunan teller vs. kopmaya başladığından balans sorunları karşınıza çıkacaktır.

Lastiğin Durumu Nasıl Kontrol Edilir?

Sürüşün en önemli parçası olan lastikleri belirli periyotlarda mutlaka kontrol etmeniz gerekir. Dışarıdan gözle yapabileceğiniz incelemede yanaklarda darbe, yarılma vs. olup olmadığı, tabanda bir cismin olup olmadığı incelenmeli ve en fazla ayda 1 kez lastik havaları lastikler soğukken kontrol edilmelidir. Lastik havalarını lastikler sıcakken kontrol ederseniz ısınan havanın genleşmesi sebebiyle basınç daha fazla çıkacaktır.

Aylık periyotlar ile lastiklerinizin iç yanaklarını da kontrol etmeniz olası yırtılma, çatlama gibi sürüşü tehlikeye atacak durumları da önceden görmenizi sağlayacaktır. Bunun için aracınızı lifte alabilir veya altına eğilerek inceleyebilirsiniz.

Lastikler Nasıl Saklanmalı?

Özellikle mevsim şartlarının soğuk geçtiği bir yerde yaşıyorsanız muhtemelen yazlık ve kışlık lastikler kullanmak zorundasınız. Örneğin yaz aylarında sökmüş olduğunuz kış lastiklerini nasıl saklamalısınız? Raf ömrüne yakın olması için neler yapılmalı? Şimdi bunlara bakalım.

Bilinenin aksine lastikler imkan var ise üst üste değil yan yana saklanmalıdır. Ayrıca diş aralıklarında olan taş, çakıl parçaları çıkartılmalıdır. Serin ve mutlaka güneş görmeyen bir alanda lastiklerinizi saklamanız uzun yıllar boyunca kullanmanızı sağlayacaktır.

Yazı Özeti
Lastiğin Ömrü Ne Kadar? Bir Lastik Kaç Yıl Kullanılabilir?
İçerik
Lastiğin Ömrü Ne Kadar? Bir Lastik Kaç Yıl Kullanılabilir?
Açıklama
Bu ömür aracınızın kullanım şartları, aracın ağırlığı, iklim, yol şartları gibi değişkenlere göre farklılık gösterebiliyor olsa da üreticiler uygun saklama koşulları ile(aşağıda açıklayacağız) rafta 10 yıl, araç üzerinde ise 5 yıl ömür biçmekteler. 

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here