Araç Satışında Sigorta Gerekli Mi? (2022 Güncel)

Yakın zamanda yasaların değişmesi nedeniyle araç satacak kişilerde araç satışında sigorta gerekli mi değil mi sorusu olmakta. Güncel yasalar doğrultusunda sigortasız araç satışı hakkında bu yazımızda bilgi verdik.

Araç Satışında Sigorta Gerekli Mi?

Arabanızı noter satışı ile devretmek istediğinizde vergi, trafik cezası, muayene kontrolü yapılır ve herhangi bir eksiklik yoksa satış yapabilirsiniz. Trafik sigortanızın olup olmaması noter satışında bir engel değildir. Yani sigortasız araç satılır mı sorunuza evet yanıtını verebiliriz.

trafik sigortası olmadan araç satışı

Trafik Sigortası Olmadan Noter Satışı

Aracınızı zorunlu trafik poliçesi olmadan plakaya ait herhangi bir borç yok ise satabilirsiniz ancak sigortasız olduğunuz süre boyunca karışabileceğiniz herhangi bir kazada tüm maddi hasarları cebinizden ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Eğer zorunlu muayene süreniz bitmiş ise mutlaka sigorta yaptırarak aracın muayenesini yaptırmanız gerekecektir. Ve aracın sigortası olmadığını mutlaka alıcıya belirtmeniz gerekir. Sebebini aşağıda açıklayacağız.

Araç Satışından Sonra Sigorta Süresi

Normal şartlarda, satın almış olduğunuz aracın geçerli bir trafik sigortası var ise, 15 gün boyunca o poliçeden aracınızı sigortalı bir şekilde kullanabilir ve olası bir kaza durumunda zarara uğramazsınız. Yani noter satışı sonrası trafik sigortası 15 gün daha geçerlidir.

Ancak satın aldığınız otomobilin önceki sahibinde sigortasız olması durumunda böyle bir hakkınız olmayacak ve olası bir kazada tüm masraflar size ait olacak ve polis çevirmesinde cezai işlem uygulanacaktır. Bu sebeple alacağınız aracın mutlaka sigorta durumunu satıcıya sormalısınız.

Araç Aldıktan Kaç Gün Sonra Sigorta Yapılır?

Noter satışı yapıldığı andan itibaren 15 gün boyunca aracınızın zorunlu trafik sigortası devam edecektir ancak alır almaz doğrudan yeni poliçenizi alabilirsiniz. Aksi halde trafik sigortası süresi geçerse gecikme faizi ödemeniz gerekecek ve polis çevirmesinde sigortasız araç kullanma cezası kesilecektir.

İlginizi Çekebilir  Adblue Nedir? Adblue Ne İşe Yarar?

Araç devir aldıktan sonra sigorta süresi 15 gündür. Ancak bu süreçte herhangi bir kaza yaşamanız durumunda oluşacak hasarsızlık kademesi düşüşü aracın eski sahibini etkileyeceğinden aracınızı devir aldığınızda vakit kaybetmeden sigortanızı yaptırmanızı öneririz.

Yazı Özeti
Araç Satışında Sigorta Gerekli Mi?
İçerik
Araç Satışında Sigorta Gerekli Mi?
Açıklama
Bu yazımızda trafik sigortası olmadan araç satışı yapılabilir mi? Araç satışından sonra sigorta süresi hakkında detaylı bilgi verdik.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here