2019 Araba Alım Satım İşlemleri Nasıl Yapılır?

İkinci el araba alım satım işlemleri noter üzerinden kolayca yapılan işlemlerdir. Alacağınız arabaya karar verdiğinizde veya aracınızı satmak için müşteri bulduğunuzda herhangi bir noter vasıtasıyla satış işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Araba Alım Satım İşlemleri Nasıl Yapılır 2019

Araç Alım Satım Öncesi Kontrol Edilmesi Gerekenler

İkinci el araba satışlarında yetkili olan noterler, plaka hakkında tüm borç, haciz vs. gibi kısıtlamaları görebilirler. Satış gerçekleşecek plaka üzerinde herhangi bir engel olması satışın yapılmasını engeller.

Notere Gitmeden Önce Neler Kontrol Edilmeli

  • Aracın Tüvtürk muayene süresi kontrol edilmeli. Otomobilin aktif muayenesi yoksa noterde satışı gerçekleştirilemez. Ancak çekme belgeli araçlar noterde muayene şartı aranmadan satılabilir.
  • Plaka üzerinde trafik cezası, park cezası, gecikmiş motorlu taşıtlar vergisi gibi borçların olması satışı engeller.

Araba Alırken Noterlikte Yapılan İşlemler

Alacağınız veya satacağınız aracın yukarıda yazmış olduğumuz kontrollerini yaptıktan sonra en yakın notere gidebilir ve araç satışı için sıra numarası alabilirsiniz. Sıra size geldiğinde noter satışı için sizden aşağıdaki belgeler istenecektir;

  • Alıcı ve satıcının kimlik belgesi
  • Arabanın ruhsatı
  • Plaka değişimi olacaksa mevcut plakalar(2 adet)

Belgeler ibraz edildikten sonra noter bilgileri sisteme girer ve aracın satışında yukarıda saydığımız kısıtlamalar olup olmadığını inceler. Sonrasında ise alıcıya satış bedelini sorar ve size para alışverişini yapıp yapmadığınızı sorar. Bu soruyu onayladıktan sonra satış gerçekleşir ve taraflar satış belgesini imzalar.

İlginizi Çekebilir  Yağ Değişimi İşçilik Ücretleri 2022

Noter Araç Satış Ücreti 2019

Sonrasında size direk aracınızın tescil belgesini noter bastırır ve teslim eder. Vezneden 2019 araç alım satım bedeli olan 224 TL’yi yatırmanız istenir ve işlem tamamlanır.

Noter Satışında Plaka Değiştirme

2019 yılında yürürlükteki yasaya göre araç alımında eski plakaları sökmeniz ve notere teslim etmeniz durumunda sistem tarafından otomatik atanan yeni plaka ile satış alabiliyorsunuz. Bu işlem sırası ile şöyle gerçekleşiyor;

  1. Satış sırasında eski plakaları notere teslim ediyorsunuz ve plaka değiştirme talebiniz olduğunu belirtiyorsunuz.
  2. Noter plakaları ve eski ruhsatı alıyor ve size plaka değişim talebiniz olduğuna dair bir belge imzalatıyor.
  3. Satış tamamlandıktan sonra noter tarafından sarı renkte bir plaka basım belgesi veriliyor. Burada yeni plakanız yazıyor ve Trafik Tescil Şubesinden bastırabiliyorsunuz.
  4. Yeni plakalarınızı ise 40 TL plaka basım ücreti karşılığında alabiliyorsunuz.

Araç Aldıktan Sonra Sigorta Süresi 2019

İkinci el araba aldığınızda noter satış tarihinden itibaren iki hafta(14 gün) aracın önceki sahibinden sigorta kullanım hakkınız olur. Bu süreçte olası trafik çevirmelerinde vs. sigorta ile ilgili herhangi bir cezai yaptırım uygulanmıyor. Ancak en geç 14 günün sonunda trafik sigortanızı yaptırmanız gerekmekte.

Araç Satışı Sonrası Sigorta İadesi 2019

Aracınızı yeni sahibine sattıktan sonra tarafınıza verilen noter satış belgesini sigorta firmanıza ileterek kalan sigortalı günlerinizin ücretini iade alabilirsiniz.

Sigortasız Araç Satışı Yapılır Mı?

2019 güncel yasalar itibari ile sigortası olmayan motorlu taşıtların noter satışı yapılabiliyor. Bu durumda araç alıcısına otomobilin sigortalı olmadığı ve 15 günlük ücretsiz sigortanın geçerli olmayacağı bilgisinin verilmesi gerekiyor.

Sigortasız Araç Kullanma Cezası 2019

Aracınızı aldıktan sonra 14 gün geçtikten sonra da sigorta yaptımamanız ve olası polis kontrolünde durdurulmanız durumunda 108 TL ceza ödemek durumunda kalırsınız. Ayrıca aracınız bu şekilde trafiğe çıkmaya uygun olmadığından bağlanabilir ve çektirilebilir.

İlginizi Çekebilir  Triger Kayışı Nedir? Triger Sistemi Hakkında Her Şey

1 YORUM

  1. Merhaba 2.el arac alacagim türk vatandaşıyım ama ikamet adresim yurt dışında araç alınca plaka değişmek istesem hangi il üzerine plaka alacağım?

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here