2018 İkinci El Araçlar için Plaka Değişimi Nasıl Yapılır?(Güncel Yasa)

Yakın zamanda değişen yasa ile beraber ikinci el araçlarda plaka değişim işlemlerinde farklılıklar oluştu. Plaka seçimi, ücretler ve süreç konusunda değişimlerden bu yazımızda detaylı olarak bahsettik.

Geçtiğimiz yıla kadar araç ikinci el araç alımlarında plaka değişikliği için ek ücret vermek ve yeni plakayı bir ay süre içerisinde bastırmak gerekiyordu.(Bu süreçte eski plaka kullanılabiliyordu.) 2018 yılında çıkan yasa ile artık plaka değişim işlemlerinde ek ücret vermek gerekmiyor ancak plaka değişim sürecinde farklılıklar mevcut.

Plakasını değiştireceğiniz ikinci el arabanın alım sürecini adım adım anlatalım;

  • Almaya karar verdiğiniz aracın sahibi ile beraber mevcut plakaları sökerek en yakın noter’e başvurmanız gerekiyor. Bu süreçte ruhsat üzerinde herhangi bir hak mahrumiyeti, trafik cezası veya vergi borcu olmaması gerekiyor.
  • Notere evrakları iletirken plaka değişimi yapacağınızı belirtiyorsunuz ve size verilen formu dolduruyorsunuz.(Mevcut plaka, marka, model vs. soruluyor.)
  • Sonrasında imza aşamasına geçiliyor ve o süreçte eski plakalar noter çalışanı tarafından alınıyor.
  • Sistem tarafından atanan plaka kodunun yazılı olduğu sarı bir belge ve ruhsatınız tarafınıza teslim ediliyor. Ardından 2018 noter araba alım satım masrafı 163,50 TL’yi vezneye ödemeniz gerekiyor.
  • Bu aşama sonrasında elinizdeki sarı belge ile Şoförler Odasına müracaat ederek plaka basım bedelini ödüyorsunuz.(Yaklaşık 30 TL) Yoğunluk olmadığı zamanlarda yarım saat içerisinde plakalar tarafınıza teslim ediliyor.

Plakalar sistem tarafından verildiği için özel harf kombinasyonu vs. isteme şansınız olmuyor. Bunun için özel plaka talep ederek ödeme yapmak gerekiyor. Noter satışı sonrasında aracınızda plaka olmadığı için yeni plakalarınızı alana kadar trafiğe çıkmamanız gerekiyor. Aksi takdirde 2018 plakasız gezme cezasının 2018 TL olduğunu hatırlatalım.

Plaka Sistem Tarafından İkametgah Adresine Göre Atanıyor

  • Yeni plakalar alıcının kayıtlı olduğu il kodu ile çıkıyor. Örneğin İstanbul’dan araç alıyorsanız ve ikametgah adresiniz Eskişehir ise plakanız 26 ile başlayacaktır. Ayrıca artık 3 harf ve 3 rakamlı plakalar verilmekte.
  • Plakaların özel plakalıkla veya çift taraflı bant ile yapıştırılması gerekiyor. Plaka üzerine vidalama yapılması sonucunda cezai işlem uygulanabiliyor.
İlginizi Çekebilir  Yeni Cruze Geliyor

Sormak ve eklemek istedikleriniz için aşağıda bulunan kısımdan yorum kısmını kullanabilirsiniz.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here