2019 İkinci El Araçlar için Plaka Değişimi Nasıl Yapılır?(Güncel Yasa)

2019 yılında prosedürde herhangi bir farklılık olmadı. Noter fiyatları ise 164 Tl’den 224 TL’ye yükselmiş durumda.

Yakın zamanda değişen yasa ile beraber ikinci el araçlarda plaka değişim işlemlerinde farklılıklar oluştu. Plaka seçimi, ücretler ve süreç konusunda değişimlerden bu yazımızda detaylı olarak bahsettik.

2019 Plaka Değiştirme

Geçtiğimiz yıla kadar araç ikinci el araç alımlarında plaka değişikliği için ek ücret vermek ve yeni plakayı bir ay süre içerisinde bastırmak gerekiyordu.(Bu süreçte eski plaka kullanılabiliyordu.) 2019 yılında çıkan yasa ile artık plaka değişim işlemlerinde ek ücret vermek gerekmiyor ancak plaka değişim sürecinde farklılıklar mevcut.

Plakasını değiştireceğiniz ikinci el arabanın yeni plaka sistemi 2019 ile alım sürecini adım adım anlatalım;

Araç Alım Satımda Plaka Değişimi

 • Yeni araç alırken plaka değiştirmek için karar verdiğiniz aracın sahibi ile beraber mevcut plakaları sökerek en yakın noter’e başvurmanız gerekiyor. Bu süreçte ruhsat üzerinde herhangi bir hak mahrumiyeti, trafik cezası veya vergi borcu olmaması gerekiyor.
 • Notere evrakları iletirken araç alırken plaka değişimi yapacağınızı belirtiyorsunuz ve size verilen formu dolduruyorsunuz.(Mevcut plaka, marka, model vs. soruluyor.)
 • Sonrasında imza aşamasına geçiliyor ve o süreçte eski plakalar noter çalışanı tarafından alınıyor.
 • Sistem tarafından atanan plaka kodunun yazılı olduğu sarı bir belge ve ruhsatınız tarafınıza teslim ediliyor. Ardından 2018 noter araba alım satım masrafı 163,50 TL‘yi 2019 yılı için 220 TL‘yi vezneye ödemeniz gerekiyor.
 • Bu aşama sonrasında elinizdeki sarı belge ile Şoförler Odasına müracaat ederek plaka basım bedelini ödüyorsunuz.(Yaklaşık 30 TL) 2019 için 40 TL Yoğunluk olmadığı zamanlarda yarım saat içerisinde plakalar tarafınıza teslim ediliyor.
İlginizi Çekebilir  2019 Yeni Hyundai Elantra Türkiye Fiyatı Açıklandı

Plakalar sistem tarafından verildiği için özel harf kombinasyonu vs. isteme şansınız olmuyor. Bunun için özel plaka talep ederek ödeme yapmak gerekiyor. Noter satışı sonrasında aracınızda plaka olmadığı için yeni plakalarınızı alana kadar trafiğe çıkmamanız gerekiyor. Aksi takdirde 2018 2019 plakasız gezme cezasının 2018 TL olduğunu hatırlatalım.

Plaka Sistem Tarafından İkametgah Adresine Göre Atanıyor

 • Yeni plakalar alıcının kayıtlı olduğu il kodu ile çıkıyor. Örneğin İstanbul’dan araç alıyorsanız ve ikametgah adresiniz Eskişehir ise plakanız 26 ile başlayacaktır. Ayrıca artık 3 harf ve 3 rakamlı plakalar verilmekte. Noterde plaka seçme gibi bir seçenek maalesef sunulmuyor. Sitem otomatik olarak tarafınıza plaka tanımlıyor.
 • Plakaların özel plakalıkla veya çift taraflı bant ile yapıştırılması gerekiyor. Plaka üzerine vidalama yapılması sonucunda cezai işlem uygulanabiliyor.

Eski Plakamı Yeni Aracıma Nasıl Alırım?

Mevcut aracınızdaki plakayı sattıktan sonra yeni aracınızda kullanmak istiyorsanız sizi biraz karışık bir süreç bekliyor. Öncelikle alıcıya plaka değiştirmesi gerektiğini söylemeli ve mevcut olanın boşa düşmesini sağlamalısınız. Bu işlemde mutlaka aracın bağlı olduğu ilçeden farklı bir ilçeye satılması gerekiyor. Sonrasında ise Trafik Şube Müdürlüğü’ne giderek plakayı ayırmak istediğinizi belirtmeli ve dernek bağışı yapmalısınız. Plakanın parti, futbol takımı gibi kısaltmalarda olması miktarı artırabilmektedir.

Keyfi Plaka Değişikliği

Satın alım sonrası plaka değişimi için önünüzde birkaç seçenek var.

 • Aracınızı aldıktan sonra ikamet değişikliği yaparak emniyete dilekçe verebilir ve plakanızı bulunduğunuz şehrin plakası ile değiştirebilirsiniz.
 • Aracınızı bir arkadaşıza, ailenizden birine satarak noterde plaka değişimi yapabilir ve tekrar üzerinize alabilirsiniz. Ancak burada ek noter masrafları ve sigorta artışları olabileceğini de söyleyelim.
 • Sonradan plaka değiştirme sürecinde iki kez noter ücreti ve bir plaka basım ücreti ödemeniz gerektiğini de belirtelim.
İlginizi Çekebilir  Lpg Uyumlu Motor Yağları

Plakaların Çalınması Durumunda Ne Yapılmalı?

Satış yapmadan plaka değiştirme işlemi için diğer seçenek de plakalarınızın çalınması. Aracınızın plakalarının bilinmeyen kişilerce çalınması durumunda emniyete başvurmanız ve durumu bildirmeniz gerekir. Sonrasında ise güvenlik gereği o plakaların başka araçlarda kaçak olarak kullanılma durumu olduğundan sizin plakalarınızı değiştirmeniz gerekir. Bu durumda plaka basım ücreti ödeyerek yeni plakalarını almanız gerekmektedir.

2019 Plaka Basım Ücreti

2019 yılında yeni aracınız için veya mevcut aracınız için şoförler odası plaka basım ücreti 40 Tl olarak belirlenmiş durumda.

Başka Şehirden Alınan Araba Plaka Değişimi

Yazımızda da bahsettiğimiz gibi yeni sistem artık ikametgaha göre çalışmakta. Herhangi bir şehirde noterden plaka değişim talebi ile satın alacağınız otomobiliniz ikametgah adresinize göre plaka koduna sahip olacaktır.

Plaka Yenileme Nasıl Yapılır?

Plakanızın hasarlı olması, üzerindeki vida vs. etkenlerden ötürü muayeneden geçmemesi sebebi ile plaka değiştirmeniz gerekebilir. Bunun için sırasıyla;

 • Ruhsat sahibinin kimliği, ruhsat ve fotokopileri
 • Eski iki plaka
 • Plaka değiştirme bedeli (2019 için 42 TL)

Bu işlemlerden sonra tarafınıza bir belge verilerek plaka basım birimine yönlendirileceksiniz. Orada yeni plakalarınız 20-30 dk içerisinde tarafınıza teslim edilecektir.

Araç alırken plaka değiştirmek ile ilgili sormak ve eklemek istedikleriniz için aşağıda bulunan kısımdan yorum kısmını kullanabilirsiniz.

Araç alım satım ile ilgili merak ettikleriniz için 2019 Noter Araç Satış İşlemleri yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yazı Özeti
2019 İkinci El Araçlar için Plaka Değişimi Nasıl Yapılır?(Güncel Yasa)
İçerik
2019 İkinci El Araçlar için Plaka Değişimi Nasıl Yapılır?(Güncel Yasa)
Açıklama
Notere evrakları iletirken plaka değişimi yapacağınızı belirtiyorsunuz ve size verilen formu dolduruyorsunuz.( 2019 yılında prosedürde herhangi bir farklılık olmadı. Noter fiyatları ise 164 Tl'den 224 TL'ye yükselmiş durumda.
Yazar

14 YORUMLAR

 1. Merhabalar istanbuldan 34 plakalı ikinci el bir araç almak istiyorum.
  İkametim antalya.
  İstanbulda Noter satışından önce antalyadaki trafiktek özel hatf grubu plaka ayırtıp notere gittigimde ayırtmış oldugum plakayı notere söyleyerek alabiliyormuyum. Noter sisteminde gözükürmü.
  Teşekkürler

  • Merhabalar,
   Sistemde görünüyor ancak bildiğim kadarıyla 24 saat süreyle bir plakayı rezerve edebiliyorsunuz. Plaka tahsisi aynı zamanda tescil edilmiş araçlar için yapılabilmekte. Yani siz rezervasyonu yapacaksınız noterden satışı alacak sonrasında özel plakanızı alacaksınız.
   İsterseniz bir noterden bu durumu teyitleyebilirsiniz, yeni bir sistem olduğundan pek bilgi yok maalesef.

  • Noter satışında plaka değiştirmek istediğinizi beyan ederseniz alıcı olarak sizin ikametgah adresinizin plaka kodu ile başlayan bir plaka otomatik olarak verilir. İsterseniz alım öncesi plaka ayırtarak istediğiniz özel plakayı da alabilirsiniz.

    • Noterde alım sırasında plaka değiştirmek istediğinizi söylerseniz sistem otomatik yeni plaka verecektir tarafınıza.

 2. İstediğimiz plakayı almak için hangi trafik tescil bürosuna gitmemiz gerekir?
  Önceden harfler ilçelere göre dağıtılıyordu.Aynı şey hala geçerlimi ?
  Yoksa ikametimizin bulunduğu ilçeden de sistemde boşta olan her plakaya tahsis işlemi yapabilirmiyiz?

  • Merhaba,
   Hala ilçeye göre farklı seriler olabiliyor. Sadece noter tarafından üretilen üç harf-üç rakam plakalarda şube şartı yok. Bulunduğunuz bölgedeki trafik şubeyi arayıp sorarsanız en doğru bilgiyi alabilirsiniz.

 3. Merhaba. Ben bugün motor aldım 07 plaka plakayı değiştirmek istedim ancak güzel bir plaka yoktu Ben hataylıyım bu arada. ADD vardı hoşuma gitmedi 07 olarak motorumu aldım. Şimdi özel plaka istiyorum ZMR, Veya AVR gibi. Bunun için ne yapmam gerekiyor lütfen anlatır mısınız ne gibi ücretler öderim ne kadara patlar.

  • Merhaba,
   Noter işleminden sonra keyfi plaka değişimi maalesef yapılamıyor. Bunun için tekrar satış işlemi gerçekleşmesi veya plaka kaybı gerekiyor(bu durumda sistem otomatik atama yapar.) Trafik şubeye gidip istediğiniz plakayı ayırttıktan sonra bir arkadaşınıza vs. satıp tekrar üzerinize alırsanız ayırtmış olduğunuz plakayı alabilirsiniz.
   Ortalama 500 TL noter ücreti ve 300-500 TL arası plaka ayırtma için yapmanız gereken bağış ile yaklaşık 1000 TL gideriniz olacaktır.

 4. S. A ben 1 ay önce araç aldım plaka değişimi yaptırmadım ancak yaşadığım şehirde pilaka yabancı karşılandı yol vermeme hakeret etme vb. Şimdi kendi yaşadığım yerden yeniden pilaka değişimi için ne gibi bir yol izleyebilirim teşekkürler

  • Merhaba,
   Aracın noter satışından sonra maalesef plakaların çalınması veya tekrar satış haricinde değişim yapmanız mümkün değil. Şuan için en iyi çözüm aracı bir arkadaşınıza satıp tekrar üzerinize almanız. Alırken de plaka değişimi yaptırmak istediğinizi bildirmeniz. Bu durumda da 2kez noter ücreti ve plaka değişim ücreti ödemeniz gerekecek.
   İyi Günler

 5. Merhaba, hocam şöyle bir durum var. Araç alımı için karsı tarafla anlaştık araç sakaryada ben istanbulda ikamet ediyorum. Aracın plakası 34.abc 01 gibi özel plaka ismine özel almış vatandaş 2017 yılında. Şimdi haklı olarak plakayı vermek istemiyor. 34 den 34 e plaka değişimi olmuyor. Bu durumda hangi yolu izlemeliyiz. Karsı tarafta mağdur olmasın istiyorum. Teşekkürler

  • Merhaba hocam, plaka değiştirmek istediğinizde ikametgahınızın bulunduğu şehrin konumuna göre plaka çıkıyor. Eskişehir ikametgahınız var ise 26XXXYYY gibi. Bu durumda 34 plaka almak istiyorsanız ikametgahınızı değiştirmeniz gerekir. Bildiğim kadarıyla plaka ayırma işlemleri de şehrinize göre ayarlanmakta.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here