2019 İkinci El Araçlar için Plaka Değişimi Nasıl Yapılır?(Güncel Yasa)

2019 yılında prosedürde herhangi bir farklılık olmadı. Noter fiyatları ise 164 Tl’den 224 TL’ye yükselmiş durumda.

Yakın zamanda değişen yasa ile beraber ikinci el araçlarda plaka değişim işlemlerinde farklılıklar oluştu. Plaka seçimi, ücretler ve süreç konusunda değişimlerden bu yazımızda detaylı olarak bahsettik.

2019 Plaka Değiştirme

Geçtiğimiz yıla kadar araç ikinci el araç alımlarında plaka değişikliği için ek ücret vermek ve yeni plakayı bir ay süre içerisinde bastırmak gerekiyordu.(Bu süreçte eski plaka kullanılabiliyordu.) 2019 yılında çıkan yasa ile artık plaka değişim işlemlerinde ek ücret vermek gerekmiyor ancak plaka değişim sürecinde farklılıklar mevcut.

Plakasını değiştireceğiniz ikinci el arabanın yeni plaka sistemi 2019 ile alım sürecini adım adım anlatalım;

Araç Alım Satımda Plaka Değişimi

 • Yeni araç alırken plaka değiştirmek için karar verdiğiniz aracın sahibi ile beraber mevcut plakaları sökerek en yakın noter’e başvurmanız gerekiyor. Bu süreçte ruhsat üzerinde herhangi bir hak mahrumiyeti, trafik cezası veya vergi borcu olmaması gerekiyor.
 • Notere evrakları iletirken araç alırken plaka değişimi yapacağınızı belirtiyorsunuz ve size verilen formu dolduruyorsunuz.(Mevcut plaka, marka, model vs. soruluyor.)
 • Sonrasında imza aşamasına geçiliyor ve o süreçte eski plakalar noter çalışanı tarafından alınıyor.
 • Sistem tarafından atanan plaka kodunun yazılı olduğu sarı bir belge ve ruhsatınız tarafınıza teslim ediliyor. Ardından 2018 noter araba alım satım masrafı 163,50 TL‘yi 2019 yılı için 220 TL‘yi vezneye ödemeniz gerekiyor.
 • Bu aşama sonrasında elinizdeki sarı belge ile Şoförler Odasına müracaat ederek plaka basım bedelini ödüyorsunuz.(Yaklaşık 30 TL) 2019 için 40 TL Yoğunluk olmadığı zamanlarda yarım saat içerisinde plakalar tarafınıza teslim ediliyor.
İlginizi Çekebilir  İşte Mitsubishi Pajero Sport

Plakalar sistem tarafından verildiği için özel harf kombinasyonu vs. isteme şansınız olmuyor. Bunun için özel plaka talep ederek ödeme yapmak gerekiyor. Noter satışı sonrasında aracınızda plaka olmadığı için yeni plakalarınızı alana kadar trafiğe çıkmamanız gerekiyor. Aksi takdirde 2018 2019 plakasız gezme cezasının 2018 TL olduğunu hatırlatalım.

Plaka Sistem Tarafından İkametgah Adresine Göre Atanıyor

 • Yeni plakalar alıcının kayıtlı olduğu il kodu ile çıkıyor. Örneğin İstanbul’dan araç alıyorsanız ve ikametgah adresiniz Eskişehir ise plakanız 26 ile başlayacaktır. Ayrıca artık 3 harf ve 3 rakamlı plakalar verilmekte.
 • Plakaların özel plakalıkla veya çift taraflı bant ile yapıştırılması gerekiyor. Plaka üzerine vidalama yapılması sonucunda cezai işlem uygulanabiliyor.

Keyfi Plaka Değişikliği

Satın alım sonrası plaka değişimi için önünüzde birkaç seçenek var.

 • Aracınızı aldıktan sonra ikamet değişikliği yaparak emniyete dilekçe verebilir ve plakanızı bulunduğunuz şehrin plakası ile değiştirebilirsiniz.
 • Aracınızı bir arkadaşıza, ailenizden birine satarak noterde plaka değişimi yapabilir ve tekrar üzerinize alabilirsiniz. Ancak burada ek noter masrafları ve sigorta artışları olabileceğini de söyleyelim.
 • Sonradan plaka değiştirme sürecinde iki kez noter ücreti ve bir plaka basım ücreti ödemeniz gerektiğini de belirtelim.

Plakaların Çalınması Durumunda Ne Yapılmalı?

Satış yapmadan plaka değiştirme işlemi için diğer seçenek de plakalarınızın çalınması. Aracınızın plakalarının bilinmeyen kişilerce çalınması durumunda emniyete başvurmanız ve durumu bildirmeniz gerekir. Sonrasında ise güvenlik gereği o plakaların başka araçlarda kaçak olarak kullanılma durumu olduğundan sizin plakalarınızı değiştirmeniz gerekir. Bu durumda plaka basım ücreti ödeyerek yeni plakalarını almanız gerekmektedir.

2019 Plaka Basım Ücreti

2019 yılında yeni aracınız için veya mevcut aracınız için şoförler odası plaka basım ücreti 40 Tl olarak belirlenmiş durumda.

Başka Şehirden Alınan Araba Plaka Değişimi

Yazımızda da bahsettiğimiz gibi yeni sistem artık ikametgaha göre çalışmakta. Herhangi bir şehirde noterden plaka değişim talebi ile satın alacağınız otomobiliniz ikametgah adresinize göre plaka koduna sahip olacaktır.

İlginizi Çekebilir  Suzuki Swift Special Edition

Araç alırken plaka değiştirmek ile ilgili sormak ve eklemek istedikleriniz için aşağıda bulunan kısımdan yorum kısmını kullanabilirsiniz.

Araç alım satım ile ilgili merak ettikleriniz için 2019 Noter Araç Satış İşlemleri yazımızı inceleyebilirsiniz.

 

Yazı Özeti
2019 İkinci El Araçlar için Plaka Değişimi Nasıl Yapılır?(Güncel Yasa)
İçerik
2019 İkinci El Araçlar için Plaka Değişimi Nasıl Yapılır?(Güncel Yasa)
Açıklama
Notere evrakları iletirken plaka değişimi yapacağınızı belirtiyorsunuz ve size verilen formu dolduruyorsunuz.( 2019 yılında prosedürde herhangi bir farklılık olmadı. Noter fiyatları ise 164 Tl'den 224 TL'ye yükselmiş durumda.
Yazar

4 YORUMLAR

 1. Merhabalar istanbuldan 34 plakalı ikinci el bir araç almak istiyorum.
  İkametim antalya.
  İstanbulda Noter satışından önce antalyadaki trafiktek özel hatf grubu plaka ayırtıp notere gittigimde ayırtmış oldugum plakayı notere söyleyerek alabiliyormuyum. Noter sisteminde gözükürmü.
  Teşekkürler

  • Merhabalar,
   Sistemde görünüyor ancak bildiğim kadarıyla 24 saat süreyle bir plakayı rezerve edebiliyorsunuz. Plaka tahsisi aynı zamanda tescil edilmiş araçlar için yapılabilmekte. Yani siz rezervasyonu yapacaksınız noterden satışı alacak sonrasında özel plakanızı alacaksınız.
   İsterseniz bir noterden bu durumu teyitleyebilirsiniz, yeni bir sistem olduğundan pek bilgi yok maalesef.

  • Noter satışında plaka değiştirmek istediğinizi beyan ederseniz alıcı olarak sizin ikametgah adresinizin plaka kodu ile başlayan bir plaka otomatik olarak verilir. İsterseniz alım öncesi plaka ayırtarak istediğiniz özel plakayı da alabilirsiniz.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here