2019 İkinci El Araçlar için Plaka Değişimi Nasıl Yapılır?(Güncel Yasa)

2019 yılında prosedürde herhangi bir farklılık olmadı. Noter fiyatları ise 164 Tl’den 224 TL’ye yükselmiş durumda.

Yakın zamanda değişen yasa ile beraber ikinci el araçlarda plaka değişim işlemlerinde farklılıklar oluştu. Plaka seçimi, ücretler ve süreç konusunda değişimlerden bu yazımızda detaylı olarak bahsettik.

Geçtiğimiz yıla kadar araç ikinci el araç alımlarında plaka değişikliği için ek ücret vermek ve yeni plakayı bir ay süre içerisinde bastırmak gerekiyordu.(Bu süreçte eski plaka kullanılabiliyordu.) 2019 yılında çıkan yasa ile artık plaka değişim işlemlerinde ek ücret vermek gerekmiyor ancak plaka değişim sürecinde farklılıklar mevcut.

Plakasını değiştireceğiniz ikinci el arabanın yeni plaka sistemi 2019 ile alım sürecini adım adım anlatalım;

Araç Alım Satımda Plaka Değişimi

  • Almaya karar verdiğiniz aracın sahibi ile beraber mevcut plakaları sökerek en yakın noter’e başvurmanız gerekiyor. Bu süreçte ruhsat üzerinde herhangi bir hak mahrumiyeti, trafik cezası veya vergi borcu olmaması gerekiyor.
  • Notere evrakları iletirken plaka değişimi yapacağınızı belirtiyorsunuz ve size verilen formu dolduruyorsunuz.(Mevcut plaka, marka, model vs. soruluyor.)
  • Sonrasında imza aşamasına geçiliyor ve o süreçte eski plakalar noter çalışanı tarafından alınıyor.
  • Sistem tarafından atanan plaka kodunun yazılı olduğu sarı bir belge ve ruhsatınız tarafınıza teslim ediliyor. Ardından 2018 noter araba alım satım masrafı 163,50 TL‘yi 2019 yılı için 220 TL‘yi vezneye ödemeniz gerekiyor.
  • Bu aşama sonrasında elinizdeki sarı belge ile Şoförler Odasına müracaat ederek plaka basım bedelini ödüyorsunuz.(Yaklaşık 30 TL) 2019 için 40 TL Yoğunluk olmadığı zamanlarda yarım saat içerisinde plakalar tarafınıza teslim ediliyor.
İlginizi Çekebilir  Renault'tan 4700 Dolar'lık Kwid

Plakalar sistem tarafından verildiği için özel harf kombinasyonu vs. isteme şansınız olmuyor. Bunun için özel plaka talep ederek ödeme yapmak gerekiyor. Noter satışı sonrasında aracınızda plaka olmadığı için yeni plakalarınızı alana kadar trafiğe çıkmamanız gerekiyor. Aksi takdirde 2018 2019 plakasız gezme cezasının 2018 TL olduğunu hatırlatalım.

Plaka Sistem Tarafından İkametgah Adresine Göre Atanıyor

  • Yeni plakalar alıcının kayıtlı olduğu il kodu ile çıkıyor. Örneğin İstanbul’dan araç alıyorsanız ve ikametgah adresiniz Eskişehir ise plakanız 26 ile başlayacaktır. Ayrıca artık 3 harf ve 3 rakamlı plakalar verilmekte.
  • Plakaların özel plakalıkla veya çift taraflı bant ile yapıştırılması gerekiyor. Plaka üzerine vidalama yapılması sonucunda cezai işlem uygulanabiliyor.

Keyfi Plaka Değişikliği

Satın alım sonrası plaka değişimi için önünüzde birkaç seçenek var.

  • Aracınızı aldıktan sonra ikamet değişikliği yaparak emniyete dilekçe verebilir ve plakanızı bulunduğunuz şehrin plakası ile değiştirebilirsiniz.
  • Aracınızı bir arkadaşıza, ailenizden birine satarak noterde plaka değişimi yapabilir ve tekrar üzerinize alabilirsiniz. Ancak burada ek noter masrafları ve sigorta artışları olabileceğini de söyleyelim.

Başka Şehirden Alınan Araba Plaka Değişimi

Yazımızda da bahsettiğimiz gibi yeni sistem artık ikametgaha göre çalışmakta. Herhangi bir şehirde noterden plaka değişim talebi ile satın alacağınız otomobiliniz ikametgah adresinize göre plaka koduna sahip olacaktır.

Araç alırken plaka değiştirmek ile ilgili sormak ve eklemek istedikleriniz için aşağıda bulunan kısımdan yorum kısmını kullanabilirsiniz.

 

Yazı Özeti
2019 İkinci El Araçlar için Plaka Değişimi Nasıl Yapılır?(Güncel Yasa)
İçerik
2019 İkinci El Araçlar için Plaka Değişimi Nasıl Yapılır?(Güncel Yasa)
Açıklama
Notere evrakları iletirken plaka değişimi yapacağınızı belirtiyorsunuz ve size verilen formu dolduruyorsunuz.( 2019 yılında prosedürde herhangi bir farklılık olmadı. Noter fiyatları ise 164 Tl'den 224 TL'ye yükselmiş durumda.
Yazar

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here