Opel CDTI DPF Temizliği

4 ay önce Opel marka dizel bir araç almam sonucu öncesinde hiç duymadığım DPF(Depollition Filter) konusu hakkında fazlaca bilgi sahibi olmak zorunda kaldım.

Öncelikle DPF’yi kısaca açıklayayım; 

Euro 5 normları ile birlikte çevreyi çokça kirleten dizel motorların bu etkisini azaltmak amaçlı kullanılan bu filtre, egzoz manifoldunun hemen ardında yer alıyor ve çıkan zararlı gazları filtreleyerek bünyesinde biriktiriyor. Belli bir doluluğa ulaştığnda ise otomatik olarak kendisini temizliyor. Kimi araçlar bu işlem için ayrı bir sıvı bulundururken CDTI ve Mutijet motorlar mazot ile temizlik yapmakta.

Sorunumuza Gelelim;

2014 model 1.3 CDTI Corsa aracım 100 binli km’lere geldiğinde neredeyse her 200 km’de bir pasif temizlik yapmaya başladı. Tabi bu durum genelde rolanti devrine düştüğünüzde fark edildiğinden evin önüne denk geliyordu. Bu sebeple kaç kez şehri turladım.

Opel Pasif Partikül Temizliği Nasıl Anlaşılır?

DPF temizliğinde anlık tüketim ve rolanti.

Birçok modelde araç temizlik yaparken yol bilgisayarında durumla ilgili bir uyarı çıkıyor. Ancak Opel Corsa’da ve Astra’da bunu araç size bildirmiyor. Hareket halinde anlık tüketimin yükselmesi, aracın sarsıntılı çalışmaya başlaması ve rolantinin yükselmesi ile bu temizlik koalyca anlaşılıyor. Ayrıca motor fanının son seviye çalışması ve arka cam rezistansınının aktifleşmesi de diğer bir belirti.

Bu süreçte imkan var ise aracı temizlik bitene kadar 2000-3000 devir aralığında sürerek egzoz sıcaklığının yükselmesini sağlamak gerekiyor. Araç rolanti devrinde de temizlik yapıyor ancak bu süreç sürüş halinde 10 dakikaya kadar geriliyor.

Pasif temizlik sırasında çok kez stop edildiğinde filtre kendini temileyemez hale gelip arıza ışığı da yakabiliyor.

İnternette sorunu araştırdığımda birçok kişinin bu problemden müzdarip olduğunu gördüm. Sonrasında yaşadığım ilde bir özel servise giderek ilaçlı şekilde partikül filtresi temizliği yaptırdım. Temizlik aşaması şu şekilde işliyor;

  • Aracın beynine özel cihazla bağlanılarak partikül filtresinin doluluk oranı ölçülüyor.
  • Sonrasında filtreye giden oksijen sensörü sökülerek o kısımdan özel bir temizlik sıvısı sıkılıyor.
  • Aracın beynine cihazdan manuel DPF temizliği komutu veriliyor ve temizlik başlıyor.
  • Yaklaşık yarım saat süren bu işlemde araç egzozdan beyaz duman atıyor ve filtre temizleniyor.
İlginizi Çekebilir  Yeni İnsignia Kamuflaj Altında

Bu işlem doluluk oranı çok yüksek olmayan filtrelerde geçerli. Eğer araç pasif rejenerasyon ile filtreyi temizleyemez hale gelmişse sistemin yerinden sökülerek özel bir cihaz ile kurumlarından arındırılması gerekiyor.

İlaçla temizlik ücreti ise 220-300 TL arasında servis ve şehre göre değişiyor.

Temizlik sürecinde araç videodaki gibi duman atmaya başlıyor.

Corsa ile 1.Yıl Sonrası DPF: Aracı alalı 1 yılı ve 16 bin km’yi geçti. Bir kez ilaçlı dpf temizliği(sökülmeden) yapıldı ve geçenlerde egr valfi arıza nedeniyle sökülüp temizlendi. Tamamen kurum içerisinde kalan egr temizliği sonrası DPF doluluk oranı %90 seviyesine geriledi ve motorun yakıt tüketimi azaldı, gaz tepkimeleri arttı.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here