Opel CDTI DPF Temizliği

4 ay önce Opel marka dizel bir araç almam sonucu öncesinde hiç duymadığım DPF(Depollition Filter) konusu hakkında fazlaca bilgi sahibi olmak zorunda kaldım.

Dpf Nedir?

Euro 5 normları ile birlikte çevreyi çokça kirleten dizel motorların bu etkisini azaltmak amaçlı kullanılan bu filtre, egzoz manifoldunun hemen ardında yer alıyor ve çıkan zararlı gazları filtreleyerek bünyesinde biriktiriyor. Belli bir doluluğa ulaştığnda ise otomatik olarak kendisini temizliyor. Kimi araçlar bu işlem için ayrı bir sıvı bulundururken CDTI ve Mutijet motorlar mazot ile temizlik yapmakta.

Sorunumuza Gelelim;

2014 model 1.3 CDTI Corsa aracım 100 binli km’lere geldiğinde neredeyse her 200 km’de bir pasif temizlik yapmaya başladı. Tabi bu durum genelde rolanti devrine düştüğünüzde fark edildiğinden evin önüne denk geliyordu. Bu sebeple kaç kez şehri turladım.

Opel Pasif Partikül Temizliği Nasıl Anlaşılır?

DPF temizliğinde anlık tüketim ve rolanti.

Birçok modelde araç temizlik yaparken yol bilgisayarında durumla ilgili bir uyarı çıkıyor. Ancak Opel Corsa ve Astra’da dpf rejenarasyonunu araç size bildirmiyor. Hareket halinde anlık tüketimin yükselmesi, aracın sarsıntılı çalışmaya başlaması ve rolantinin yükselmesi ile bu temizlik kolayca anlaşılıyor. Ayrıca motor fanının son seviye çalışması ve arka cam rezistansınının aktifleşmesi de diğer bir belirti.

Bu süreçte imkan var ise aracı temizlik bitene kadar 2000-3000 devir aralığında sürerek egzoz sıcaklığının yükselmesini sağlamak gerekiyor. Araç rolanti devrinde de temizlik yapıyor ancak bu süreç sürüş halinde 10 dakikaya kadar geriliyor.

Önemli: Araç partikül rejenarasyonu yaparken egzozdan geniz yakıcı bir gaz çıkışı oluyor. Ayrıca çıkan gazlar çok sıcak oluyor. Park halinde temizlik yapıyorsa aracınız mutlaka açık ve ağaç,otlardan uzak bir alanda olmalı. Aksi halde zehirlenme veya yangına sebep olabilir. 

İlginizi Çekebilir  Karşınızda İnsignia Crossover

Pasif temizlik sırasında çok kez stop edildiğinde filtre kendini temizleyemez hale gelip arıza ışığı da yakabiliyor.

Aynı motora sahip Opel Astra için pasif temizlik işlemini görebilirsiniz. Rölantide yakıt tüketimi çok yükselir ve motor fanı çalışmaya başlar.

DPF Doluluk Oranı 

Aracınızın partikül doluluk oranını öğrenmek için GM marka orijinal bir OBD cihazı ile mevcut oranı görebilirsiniz. Kendi aracımda da deneyimlediğim kadarıyla sadece orijinal obd cihazları aracılığı ile görebilmekteyiz. Opel Corsa partikül filtresi temizleme işlemi de sadece orijinal cihaz ile yapılabilmekte.

Dpf Arızası Nasıl Anlaşılır?

Aracın doğrudan egzoz sistemine bağlı olan partikül filtresi tolere edilebilecek doluluk oranını aştığında araç daha sık temizlik yapmaya ve yakıt tüketimi ciddi oranda artmaya başlayacaktır. Ayrıca egzozdan beyaz duman ve pis koku gelmeye de başlayacaktır. Bazı modellerde dpf problemi olduğunda motorun gücü de sınırlanmaktadır.

Partikül Filtresi Fiyatları

Bazı durumlarda temizliği mümkün olmayan dizel partikül filtreleri ciddi anlamda pahalı parçalardır. Opel’in 1.3 CDTI motorlarının partikül filtresi fiyatları ortalama 4000 TL civarındadır.

Dpf Temizliği

İnternette sorunu araştırdığımda birçok kişinin bu problemden müzdarip olduğunu gördüm. Sonrasında yaşadığım ilde bir özel servise giderek ilaçlı şekilde partikül filtresi temizliği yaptırdım. Temizlik aşaması şu şekilde işliyor;

  • Aracın beynine özel cihazla bağlanılarak partikül filtresinin doluluk oranı ölçülüyor.
  • Sonrasında filtreye giden oksijen sensörü sökülerek o kısımdan özel bir temizlik sıvısı sıkılıyor.
  • Aracın beynine cihazdan manuel DPF temizliği komutu veriliyor ve temizlik başlıyor.
  • Yaklaşık yarım saat süren bu işlemde araç egzozdan beyaz duman atıyor ve filtre temizleniyor.

Bu işlem doluluk oranı çok yüksek olmayan filtrelerde geçerli. Eğer araç pasif rejenerasyon ile filtreyi temizleyemez hale gelmişse sistemin yerinden sökülerek özel bir cihaz ile kurumlarından arındırılması gerekiyor.

İlginizi Çekebilir  Elektrikli Opel Ampera Yakında

İlaçla temizlik ücreti ise 220-300 TL arasında servis ve şehre göre değişiyor.

Temizlik sürecinde araç videodaki gibi duman atmaya başlıyor.

Corsa ile 1.Yıl Sonrası DPF: Aracı alalı 1 yılı ve 16 bin km’yi geçti. Bir kez ilaçlı dpf temizliği(sökülmeden) yapıldı ve geçenlerde egr valfi arıza nedeniyle sökülüp temizlendi. Tamamen kurum içerisinde kalan egr temizliği sonrası DPF doluluk oranı %90 seviyesine geriledi ve motorun yakıt tüketimi azaldı, gaz tepkimeleri arttı.

19.09.2019 Güncelleme

Aracıma yaklaşık 1 yıldır sadece katkılı motorin alıyordum. Geçenlerde bir depo Fuelsave yakıt aldım. Aracın motor sesi vs. azaldı ancak 900 km’de yaklaşık 10-12 kez rejenarasyon yaptı. O sebeple CDTI araçlarda katkılı mazot almanızı önemle tavsiye ediyorum.

Dpf sistemi ile ilgili detaylı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here