Araç Kış Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Araç kış bakımı, soğuk ve yağışlı hava koşullarında sürüş güvenliğini sağlamak ve arabanın kullanım ömrünü artırmak için önemlidir. Peki ama araç kış bakımı ne zaman yaptırılmalıdır? Araç kış bakımında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Kışın araba kullanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Zorlu kış koşullarında aracınızla güvenli bir sürüş deneyimi yaşamanız için tüm merak edilenleri içeriğimizde derledik.

kış bakımı nasıl yapılmalı

Arabalarda Kış Bakımı Nedir? Kış Bakımı Nasıl Yapılır?

Arabalarda kış bakımı, aracınızı mevsimin getirdiği koşullara karşı korumak, bu koşullarda daha verimli kullanmak ve araç ömrünü uzatmak için yapılan bir bakım türüdür. Kış bakımının yapılmadığı durumlarda araç olumsuz hava koşullarına dayanamayıp bir zaman sonra çeşitli arızalar çıkarabilir. Dolayısıyla rutin bakımların yanı sıra arabalarda kış bakımının önemi de büyüktür. Benzinli araba için kış bakımı, dizel araba için kış bakımı gibi detaylandırmalar kullanılsa da kış bakımı hemen hemen tüm araçlar için aynıdır.

Araç Kış Bakımı Ne Zaman Yaptırılmalıdır?

Aracınızın kış bakımını yaptırmak için en doğru zaman sonbahar mevsimidir. Bulunduğunuz bölgenin iklim koşullarına göre bu tarihi daha önceye ya da daha sonraya çekebilirsiniz. Ancak kesin olarak bakım yaptırmak için kış aylarını beklememelisiniz. Kış lastiği değiştirme tarihi ise 2015 yılında yürürlüğe giren bir kuralla birlikte 1 Aralık tarihi olarak belirlendi. Kış lastiklerinizin her yıl 1 Aralık’ta aracınıza takılmış olması ve 1 Nisan tarihine kadar takılı olması gerekiyor.

İlgili yasa sadece ticari araçlar içi geçerli olsa da binek araçlar için de kışlık lastik kullanımı sürüş güvenliği açısından ciddi fayda sağlamaktadır.

İlginizi Çekebilir  KTT Çarpma Nedir? ERP Çarpma - Merak Edilenler

Araç Kış Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Arabanızı kışa hazırlamak için akü, yağ, far, lastik ve fren gibi aracın hemen her aksamı kontrol edilmeli, düzgün çalışmayan aksamların bakımı ve onarımı yapılmalıdır. Araba kışlık bakımı için dikkat edilmesi gereken belli başlı kriterler şunlardır;

 1. Akünüzün performansını ve aksamlarını kontrol edin. Araçlarda soğuk hava koşullarından en çok etkilenen kısım aküdür. Kış aylarında sorun yaşamamak için akünün performansı, kabloları, kutup başlıklarında bir sorun olup olmadığı kontrol edilmelidir.
 2. Antifriz seviyesini kontrol edin ve gerekirse tamamlayın. Antifriz radyatör sisteminde bulunan suyun donmaması için kullanılır. Kış boyu sorun yaşamamak adına antifriz oranı kontrol edilmeli ve gerekirse takviye yapılmalıdır.
 3. Yağ seviyesini kontrol edin ve gerekirse yağ değişimi yaptırın. Yağ, motor parçalarının hareketlerini kolaylaştırarak motorun düzgün ve verimli çalışmasını sağlar. Otomobil kış bakımı esnasında yağ bakımı yapılması da oldukça önemlidir.
 4. Farlarınızı ve araç lambalarınızı kontrol edin. Farlar, sinyal lambaları ve stop lambaları sisli ve karlı havalarda, gece sürüşlerinde güvenli bir sürüş sürmenizi sağlar. Tümünün sorunsuz çalıştığından emin olmalısınız.
 5. Kış lastiği kullanın. Kış lastikleri normal lastiklere göre daha fazla yol tutuşu sağlar. Özellikle ve yağışlı ve buzlu yollarda güvenliğinizi sağlar. Yönetmelikte belirlendiği gibi Aralık ve Nisan ayları arasında aracınıza kış lastiği taktırmalısınız.
 6. Lastik hava basıncını kontrol edin. Lastiklerinizin hava basıncı gereken seviyede olmazsa yol tutuşu zorlaşacak ve kaza riskini ortaya çıkaracaktır.
 7. Hava filtrelerini kontrol edin. Güvenli bir sürüş için kirli olan filtrelerin tümü temizlenmeli ya da değiştirilmelidir.
 8. Sileceklerinizi kontrol edin. Yağışlı havalarda sorun yaşamamak için sileceklerinizin düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol etmelisiniz. Gerekli durumlarda silecek suyu takviyesi yapmalı, silecek lastiklerini ve silecekleri değiştirmelisiniz.
İlginizi Çekebilir  Webasto Nedir? Webasto Nasıl Çalışır?

Kışın Araba Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kış mevsiminde güvenli bir sürüş için, arabanızın verimliliğini ve kullanım ömrünü artırmak için ilk yapmanız gereken şey araç kış bakımı. Aracınızın kış bakımını ne kadar doğru ve eksiksiz yaptıysanız kış aylarında o kadar az sorun yaşarsınız. Tüm bu bakımların yanı sıra kış aylarında araba kullanırken dikkat edilmesi gerekenler şunlardır;

 1. Lastiklerinizi sık sık kontrol edin. Özellikle uzun yola çıkmadan önce lastiklerinizin durumunu ve hava basınçlarını kontrol etmelisiniz.
 2. Ani fren yapmaktan ve gaza basmaktan sakının. Hava koşulları iyi görünse bile yollarda gizli buzlanma olabilir. Yapacağınız ani bir hareket aracın kaymasına ya da patinaj yapmasına sebep olabilir. Bu da güvenliğinizi riske atacaktır.
 3. Gerekmedikçe şerit değiştirmeyin. Zeminin kötü ya da ıslak olması nedeniyle araba savrulabilir ve kaza riski ortaya çıkabilir.
 4. Takip mesafesini artırın. Önünüzde eve arkanızda bulunan araçla aranızdaki mesafeyi açın. Ani hızlanma ve frenleme durumunda kaza riskini azaltmış olursunuz.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here