Kış Lastiği Tüm Araçlarda Zorunlu Mudur?

Kış ayları geldiğinde yolculuk yapmak bir zulümdür. Çünkü don olaylarının meydana gelmesi güvenli bir şekilde yolculuk yapmaya engel olmaktadır. Yolların buz tutması, birçok trafik kazasının meydana gelmesine neden olur. Bu durumla baş edebilmenin en güvenli yolu ise kış lastikleridir. Kış lastikleri sayesinde araçlarınızın buzlu yollarda kaymasına engel olabilirsiniz.

Ancak bazı araç sahipleri ne yazık ki bu durumu önemsemeyip kış lastiklerini kullanmamaktadırlar. Devlet bu duruma çare olarak kış lastiklerini kullanmayı zorunlu hale getirmiştir. Böylece kış ayı geldiğinde kaza oranını en aza indirmek amaçlanmıştır. Can güvenliği açısından kış lastiğini kullanmanız şarttır. Peki, kış lastiği tüm araçlarda zorunlu mudur?

Kış Lastiği Hangi Araçlarda Zorunludur?

Kış lastiğinin zorunlu olması, hangi araçların bu durumdan sorumlu olduğu sorusunu akıllara getirmiştir. Şehirlerarası yük ya da yolcu taşıyan ticari araçların kış lastiği takmaları zorunludur. Uygulamaya göre kış lastiğini takmayan ticari araçlara cezai işlem uygulanacaktır. Hususi araç sahiplerinin kış lastiği takmaları ise zorunlu değildir. Ancak uzmanlar, özellikle de can güvenliği açısından kış lastiğinin mutlaka takılması gerektiğini söylemektedirler.

Kış Lastiği Takmamanın Cezası Nedir?

Ticari araç sahiplerinin kış lastiği takması zorunlu hale getirildikten sonra uygulamaya uymayanlara ne kadar ceza kesileceği konusu da kesinleşmiş oldu. Araçlarına kış lastiği takmayan ticari araç sahiplerine 776 TL para cezası kesilecektir.

Hususi Araçlar Kış Lastiği Takmak Zorunda Mı?

Yapılan açıklamalara göre hususi araç sahiplerinin kış lastiği takmaları zorunlu değildir. Ancak canınızı düşünüyorsanız, kış ayı geldiğinde mutlaka lastiklerinizi değiştirmeniz gerekir. Aksi halde ciddi kazalarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Köklü İkinci El Otomobil Sitesinden Alışveriş Dikeyi

Kış Lastiği Takmanın Faydaları Nelerdir?

Kış lastiği takmanın birçok faydası bulunmaktadır. Bu faydalardan bazıları ise şunlardır:

  • Kaza yapmanıza engel olur.
  • Güvenli bir yolculuk yapmanızı sağlar.
  • Can güvenliğinizi sağlar.
  • Hızlı bir yolculuk yapmanızı sağlar.

Özellikle de can güvenliği açısından kış lastiklerinin önemi çok büyüktür. Hem ticari hem de hususi araç sahiplerinin kış lastiklerini takmayı ihmal etmemeleri gerekir. Kışın güvenli bir yolculuk yapmak istiyorsanız, lastiklerinizi mutlaka değiştirin.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here