Yağ Değişimi İşçilik Ücretleri 2022

Arabadan biraz anlayan veya yetkili servislerin yüksek bakım fiyatları sebebiyle alternatif arayan birçok araç sahibi, parçaları kendisi temin edip sanayide bakımını yaptırmayı tercih ediyor. Bu sayede bazı yetkili servislerin kullandığı kalitesiz motor yağları yerine motorunuz için en iyisini seçebiliyor ve maliyet olarak bazen %50’lere varan tasarruf yapabiliyorsunuz.

Yağ Değişimi İşçilik Fiyatı

Motor yağı ve filtrelerini kendiniz götürüp ustaya sadece işçiliğini yaptırmak istediğinizde birçok farklı fiyat ile karşılaşabiliyorsunuz. Geçen yıl 100-150 arasında olan bakım işçilik ücreti, şimdilerde 200-250 arasında değişkenlik göstermekte. Tabii ki işçilik ücretlerinde aracın marka, modeli ve şehir de büyük değişkenlik gösteriyor.

Araç Periyodik Bakım Fiyatları 2022

Kendi aracım olan 1.3 CDTI Corsa için 2018’de Eskişehir sanayisinde 70 lira işçilik ödemiştim. Yakın zamanda yaptırmış olduğum bakımda ise(Şubat-2019) 100 lira işçilik ücreti verdim. Ocak 2020 itibari ile 120 TL bakım işçiliği ödedim. 

Ocak 2022 itibari ile gittiğiniz servise ve şehrinize göre değişmekle birlikte filtreler ve motor yağının değişimi için 200-250 TL arasında işçilik ücreti aldıklarını belirtelim. 

Yağ Değişimi Nasıl Yapılır?

Motorun can damarı olarak nitelendirebileceğimiz motor yağı üreticinin belirlemiş olduğu yağ değişim aralıklarında mutlaka değiştirilmelidir. Aksi halde yağlama yetersiz olacak ve motor içi aşınmalar artacaktır.

Yağ değişimi neredeyse tüm otomobiller için aynı şekilde yapılır. Araç düz bir şekilde lifte kaldırılır ve karter tapası sökülerek motor içerisindeki yağın akması sağlanır.

İlginizi Çekebilir  Stepne Nedir? Stepne Bulundurmak Zorunlu Mu?

Not:Bu işlemden önce motor mutlaka ideal çalışma sıcaklığına ulaşmış olmalıdır, aksi halde yağ yeterli akıcılığa ulaşamayacak ve karterden tamamen akmayacaktır.

Daha sonra karter tapası yeniden takılır veya deforme olmuşsa yenisi ile değiştirilir. Yeni yağ filtresi takılır ve sarı yağ kapağı açılarak yeni yağ boşaltılır.

Araba Bakım Fiyatları 2022

Özel serviste yaptırdığınızı ve aracınızın 4 litre yağ aldığını varsayarsak benzinli araçlar için 700-800, dizel araçlar için ise 500-600 1000-1500 TL arasında olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle dizel motorlarda yakıt filtresinin değişim durumu tutarı ciddi oranda etkileyebilmekte. 1.3 CDTI için orijinal parçalar ve kaliteli bir motor yağı ile 700 TL’ye yakın harcama yapmanız gerekiyor(yakıt filtresi dahil)

Zamlanan bakım işçiliği ücreti ve parça fiyatlarının döviz sebebi ile ciddi artması ile 2022 yılında orijinal filtreler ve kaliteli bir motor yağı ile bakım maliyeti 1000-1200 TL civarında tutuyor.(Bu tutar parçaları sizin satın almanız durumunda oluşmaktadır.)

Araç bakımlarını yetkili servislerde yaptırmanız durumunda bu tutarlar çok daha artabilmekte. Öyle ki 1.5 TSI motora ait Volkswagen araçlar için periyodik bakım ücreti yaklaşık 3250 TL aralığında olmakta.(Nisan 2022 itibari ile)

Ücretsiz Yağ Değişimi

Bazı yakıt istasyonlarında markanın yağını almanız durumunda yağ değişim ücreti almıyorlar. Bunun için servis noktası bulunan akaryakıt istasyonlarından motor yağını satın alarak servis kısmında bakım yaptırabiliyorsunuz. Genellikle bu hizmet sadece yağ ve yağ filtresi değişimini kapsamakta.

Bu servislere gitmeden önce aracınızın yağ kapasitesini öğrenmeniz ve fazla yağ koydurmamanız gerekmekte. Aksi halde ciddi masraflarla karşılaşabilirsiniz.

Yağ Değişiminde Karter Tapası Değiştirilmeli Mi?

Yağın boşaltılması için karterin altındaki deliği tutan karter tapası ve pulunun genellikle her bakımda değişmesi gerekmez. Üreticinin belirlemiş olduğu tork ile sıkıldığında genellikle değiştirilmesi gerekmez ancak her bakımdan sonra mutlaka sızdırma durumu kontrol edilmelidir.

İlginizi Çekebilir  Sovtaj Nedir? Sovtaj Bedeli Ne Demek?

ÖNEMLİ:Motor yağının fazla koyulması durumunda motor çalışırken iç basıncı artacak ve contalardan sızıntı yapmaya veya en kötü senaryo ile yağ pompası hasar görerek yatak sarmaya sebep olacaktır. Ayrıca aracınız dizel ise turboya yağ gitmesine sebep olabilir ve motorun ambale kalkması olarak adlandırılan duruma yol açabilir.

Yağ Değişiminde Yağ Filtresi Değiştirilmeli Mi?

Yağ filtresi motorun ömrü açısından hayati öneme sahip bir parçadır. Motor çalışırken kopan demir parçaları, toz, partiküller vs. yağ filtresinde birikir ve motor parçalarına zarar vermesi önlenir. Binlerce km boyunca bu tortular ile dolan filtre her yağ değişiminde yenilenmelidir.

Motor yağının iyi süzülmesi ve eski yağ ile karışmaması için(yağ filtresinde toplam kapasitenin %7-10’u bulunur.) değişim ihmal edilmemelidir.

Yağ Değişimi Ne Kadar Sürer?

Gittiğiniz serviste sıra olmaması durumunda motor yağı ve filtrelerin değişimi işlemi ortalama 15-30 dakika arası sürer. Ancak bazı araçlarda yakıt filtresi değişimi ve hava alınması gibi işlemler gerektiğinde bu süre uzayabilmektedir.

Araç Bakımında Neler Değişir?

Yazımız ile ilgili olarak periyodik bakımlarda neler değişir onları da belirtelim.

Benzinli motorlar için;

Motor yağı, yağ filtresi, hava filtresi, polen filtresi her bakımda değişmesi gerekir. Genellikle iki bakımda bir bujiler ve 4 bakımda bir ise benzin filtresinin değişimi önerilir.(Bazı araçlarda bujiler 60.000 km ömre sahip olmaktadır.)

Dizel motorlar için;

Yağ, yağ filtresi, polen ve hava filtresi her bakımda değiştirilir. İki bakımda bir ise yakıt filtresi mutlaka değiştirilmelidir. Ayrıca her bakımda kızdırma bujisi kontrolü yapılması ve arızalı olanların değiştirilmesi önerilir.

Yağ Değişimi Geciktirilirse Ne Olur?

Her yıl veya 15.000 km’de bir motor yağının değiştirilmesi gerekir. Bu periyodun geciktirilmesi durumununda motor yağı çok kirlendiği ve özelliğini kaybettiği için yağlama işlevini tam olarak yerine getiremeyecektir.

İlginizi Çekebilir  Honlama Nedir? Araba Motoru Honlama

Bakım aralıklarının çok uzatılması durumunda motorda aşınma artacak, aracın motorunun ömrü kısalacak ve rektefiye işlemine gerek duyulacaktır.

Karter Değişimi Fiyatı

Konumuzla ilgili olduğu için karter değişimini de anlatalım. Motorun en alt kısmında tüm yağın toplandığı ve yağ tapasının(yağ boşaltmak için sökülen vida) bağlı olduğu metal havuza karter denir. Zamanla contasının yıpranması, aracın altının vurulması ile meydana gelen hasarlar karterin yağ kaçırmasına veya motorun yatak sarmasına kadar yol açabilir.

Karter değişimi genel olarak basit bir işçilik ile halledilebilir. Araç lifte kaldırılır, eski yağ boşaltılır, karter sökülür ve yeni kartere sıvı conta sürülerek takılır ve yeni yağ eklenerek işlem tamamlanır. Karter değişimi fiyatı 2022 için ortalama 200-250 TL işçilik tutmaktadır. Aracınızın modeline bağlı olarak ise karter ve motor yağı ortalama 750 maliyet çıkarabilmektedir.

Motor Yağ Kapasitesini Mutlaka Öğrenin

Yağ değişimi öncesinde mutlaka aracınızın kullanma kılavuzundan karterin yağ kapasitesini öğrenin. Aksi halde motorda fazla yağ olması iç basıncı artıracak ve contalara zarar verecek, miktarın çok fazla olması durumunda ise motor parçaları zarar görecektir. Motor yağ seviyesinin yükselmesi ile ilgili yazımıza ise buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı Özeti
Yağ Değişimi İşçilik Ücretleri 2021
İçerik
Yağ Değişimi İşçilik Ücretleri 2021
Açıklama
Geçen yıl 80-120 arasında olan bakım işçilik ücreti, şimdilerde 100-150 arasında değişkenlik göstermekte. Tabii ki işçilik ücretlerinde aracın marka, modeli ve şehir de büyük değişkenlik gösteriyor.

7 YORUMLAR

 1. Saçmalamayın lütfen 400-500 Tl tutarmı neresi orası yurt dışı bir yermi Yağ değişimi, filtreler balatalar temizlik bakım + işçilik maksimimum 300 TL tutuyor.

  • Sanıyorum yan sanayi parça ve kalitesiz motor yağı kullanıyorsunuz. Şuan Mobil1, Castrol gibi kaliteli bir yağ ve orijinal filtreler ile en az 400-500 Tl aralığında bakım fiyatları çıkmakta.

    • Evet, yetkili servisler biraz fazla fiyat çıkarıyor. Eğer aracınızın garanti süresi dolmuşsa parçaları internetten sipariş edip ustanıza sadece işçilik vererek bakımı yaptırmanızı öneririm.

  • 400 / 500 tl isteseler razıyım ? daha bugün gittim özel (şahsa ait)servise ! Yag fitresu, yag, hava filtresini her sey dahil 850 tl para istedi sana 790 tl olur dedi! ?
   Kalsın dedim o zaman ? bazı ustaların hiç insafı

 2. Kendim yapıyorum artık… hava filtresini çocuk bile değiştirebiliyor, polen de öyle… yağ ve yağ filtresi dikkat ister, tecrüben ve gereken alet edevat varsa o da kolaydır…

  15 – 20dk da iki filtre değişip 100 TL işçilik istiyorlar. o paraya dolu dolu bir gün çalışıyorsun. yazık…

  • Eğer yağı boşaltmak için uygun alanınız var ise dediğiniz gibi oldukça kolay. Bir tork anahtarı ve tornavida ile tüm filtreler değiştirilebiliyor.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here