Lastik Tamir Kiti Nasıl Kullanılır? Lastiğe Zararlı Mı?

Her araçta mutlaka olması gereken malzemelerden olan lastik tamir kiti nedir? Lastik tamir kiti nasıl kullanılır? Sorularına cevap verdiğimiz bu yazımızda, lastik tamir spreyli ile alakalı daha ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Lastik Tamir Kiti Nedir?

Kısaca lastik tamir kiti; Aracın lastiğinin patlaması durumunda aracı kullanan veya lastik tamircisi olmasa bile herhangi birinin aracın kolayca lastiğinin tamirini yapabilmesini sağlayan sprey şeklinde bir üründür, diyebiliriz.

Kullanımının oldukça basit olduğu gibi fiyat bakımından da uygun olan lastik tamir kitleri, lastik patlaması sonucu yolda kalınması halinde önemli bir kurtarıcı görevi görmesi nedeniyle her araçta mutlaka bulunmalıdır.

Basit kullanımı ve sağladığı fayda ile sürücülerin tercihi olan bu tamir kitleri, aracın lastiğinde patlamadan kaynaklı bir sorun olduğunda yolda kalınmasını önlemektedir. Özellikle ıssız yerlerde yolda kalınması araç sürücüleri için daha çaresiz bir durum olurken, lastiğin tamiri için lastikçinin gelmesi de ekstra bir masrafın doğmasına neden olmaktadır.

Lastik tamir kitini kullanarak aracınızı kısa sürede dilediğiniz tamirciye götürerek, daha profesyonel bir şekilde tamir yaptırabilirsiniz. Ancak anlık olarak müdahale etmek ve en azından daha işlek bir yere geçmek için, lastik tamir kitleri en büyük yardımcınız olacaktır. Özellikle soğuk günlerde vs. stepneyi takmak çok uzun ve yorucu bir süreç olacağından lastik tamir spreyleri büyük oranda hayat kolaylaştırıyor.

lastik tamir spreyi zararlı mı

Lastik Tamir Kiti Nasıl Kullanılır?

Lastik tamir spreyi adıyla da bilinen bu tamir kitinin kullanımı, son derece basittir. Kadın sürücülerin dahi çok rahat bir şekilde kullanabileceği lastik tamir spreyli sayesinde aracınızın lastiği patladığında anında kolayca müdahale edebiliyorsunuz.

İlginizi Çekebilir  Silecek Neden Ses Yapar? Nasıl Değişir?

Küçük bir sprey olması nedeniyle araçta yer kaplamadan kullanılabilecek olan kit, kısa sürede lastiğin tamir olmasını sağlayabileceğiniz bir üründür.

Lastik Tamir Kiti Kullanımı

  • Spreyi iyi bir şekilde çalkalayarak, tamamen karışmasını sağlayın. Sprey içeriğinin iyi bir şekilde etki etmesi için, çalkalama işleminin de iyi bir şekilde yapılması önemlidir.
  • Kutusunun uç kısmında bulunan hortum çubuk, vida sıkar gibi çevirilerek aracın sibobuna dikkatli bir şekilde yerleştirilir. (Lastik sibobunun lastiğin üst kısmında kalması sürecin daha hızlı olmasını sağlayacaktır.)
  • Kutuyu dik olarak tutarak, üzerindeki kapak kısmına parmağınızla basın uygulayın. Kapak kısmına bastığınızda, kutunun içerisindeki sıvı lastiğin içerisine akmaya başlayacaktır.
  • Sıvıyı lastiğin içerisine bu şekilde akıttıktan sonra, lastiğinizin şişmeye başladığını görebilirsiniz. Lastiğin patlayan veya delik bulunan kısmının da bu sıvı ile dolarak, yavaş yavaş katılaştığını ve kapandığını görebilirsiniz. Bu aşamada lastiğin ortalama basıncı 23-26 psi olacaktır.
  • Son olarak sıvıyı lastiğe sıktıktan sonra aracınızla ileri geri hareket ederek, sıvının kurumadan önce lastik içerisine daha iyi bir şekilde yayılmasını sağlamanız faydalı olacaktır.

Aşağıdaki videoda lastik tamir kitinin kullanımını izleyebilirsiniz.

Lastik Tamir Spreyi Zararlı mı?

Birçok araç kullanıcısı lastik patlaması durumunda böyle basit bir çözüm karşısında doğal olarak şaşırarak, lastik tamir spreyli zararlı mı? Sorusuna cevap aramaktadır. Hemen belirtelim ki kullanılan lastik tamir ürünü, lastiğinize ve aracınıza hiçbir zararı bulunmayan bir üründür.

Ürünü kullandıktan bir süre sonra aracınızın dilediğiniz lastikçiye götürerek daha iyi bir şekilde tamir ettirebilir ve tamir esnasında içerisindeki spreyli temizletebilirsiniz. Bu kitin temel amacı, hızlı ve pratik bir çözüm sunmaktır. Ancak lastiğinizin kesilmesi, yarılması gibi büyük hasarlarda lastik tamir kitinin pek işe yaramayacağını da belirtelim.

lastik tamir spreyiLastik Tamir Spreyi Kullanmanın Avantajı Nedir?

Bu ürünü kullanmanın en önemli avantajı, yolda kaldığınızda acil işlerinize hızlı bir şekilde yetişmenizi sağlamasıdır. Tabii ki bunun yanında özellikle kadın sürücülerin ıssız bir yolda kalmaları durumunda, kolaylıkla yola devam etmelerini sağlamaktadır.

İlginizi Çekebilir  Külbütör Mekanizması Nedir? Ne İşe Yarar?

Diğer yandan kullanılan ürünün çok ucuz olması, özellikle merkezi yerleşim yerlerinin dışında lastik patlaması sorunuyla karşılaşanların lastik tamiri için ödeyeceği tutarı ortadan kaldırmaktadır. Servis amacıyla daha çok uzun mesafeli tamire giden lastikçilerin talep edeceği ücret çok fazla iken, bu ürünü kullandıktan sonra aracınızı kendiniz en yakın tamirciye götürerek lastiğinizi tamir ettirmeniz ciddi fayda sağlar.

Ortalama 35-50 lira aralığında satılan tamir kitleri olası bir durumda sizi ciddi vakit kaybından kurtaracaktır. Litrelik su şisesi kadar yer kaplayan spreyler bagajda yer kaplamadan taşınabilmektedir.

Yazı Özeti
İçerik
Lastik Tamir Kiti Nasıl Kullanılır?
Açıklama
Patlayan lastiğe sprey sibop kapağı üzerinden uygulanır ve lastik belirli bir basınca ulaştıktan sonra sürüşe devam edilir. Sprey ortalama 23-26 psi ile sürüşe imkan verecektir.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here