Elm327 Nedir? Elm327 Cihazı Ne İşe Yarar?

Uzakdoğu üretimi olan ve birçok alışveriş sitesinde 30-100 lira aralığında satılan Elm327 cihazı otomobillerin elektronik kontrol ünitesi(ECU) ile iletişim kurabilen ve oradaki kayıtları araç sahibinin incelemesine olanak sağlayan bir cihazdır.

Küçük ve pratik bir aparat olan Elm327, enjeksiyon ve motor beynine sahip tüm otomobillerde(1996’dan sonra üretilen tüm araçlar ecu sistemine sahip.) araç ile ilgili birçok veriyi görebilmenizi sağlar.

ELM327 ile Neler Yapılabilir?

Aracınıza uygun bir elm327 cihazı ile aşağıdaki verileri görebilirsiniz.

  • Motorun içerisinde bulunan yakıt düzeyi
  • Akünün voltajı
  • Motor soğutma suyu, yağ sıcaklığı ve motor fanı çalışma durumu
  • Turbo ve yağ basınç değerleri
  • Araç beyninin kaydetmiş olduğu arıza kayıtları
  • Otomobil donanımları için özellik aktivasyon veya deaktivasyonu gibi işlemler elm327 cihazı ile yapılabilmektedir.

Araç Arıza Tespit Cihazı Nasıl Kullanılır?

Arıza tespit cihazı ecu sistemine sahip araçların OBD(On-Board Diagnostics) portuna takılarak kullanılır. Bazı araçlarda direksiyonun sol kısmına konumlandırılan bu soket, aracın vites kısmında da yer alabilir. Elm327 sokete takıldıktan sonra Torque Pro veya cihazın özel yazılımı akıllı telefona kurulur ve araç çalıştırılarak yukarıdaki verilere ulaşılabilir. Obd portu sadece araç kontağı açıkken aktifleşir.

OBD Nedir?

OBD sistemi otomobillerde ECU‘ya bağlanmayı sağlayan, araç üzerindeki arızalar, sistem çalışma kontrolü gibi verileri arıza tespit cihazı ile öğrenmenizi sağlayan bir porttur. Obd cihazı ile neler yapılabilir sorusuna yukarıda yanıt verdiğimiz gibi genel olarak burada özetlersek; arıza tespiti, arızaların silinmesi, motor çalışma değerlerini görebilirsiniz.

Elm327 İphone’da Kullanma

Uygun fiyatlı elm327’ler sadece bluetooth bağlantı desteği ile satılıyor. Android cihazlarda sorunsuz şekilde kullanılabilen bu ürün ios cihazların yazılımsal kısıtlamaları sebebiyle İphone’larda kullanılamıyor.

İlginizi Çekebilir  Lincoln'un Konfor Odaklı Koltuk Sistemi

İphone cihazlar için biraz daha pahalı olarak satılan elm327 wifi modeli ile sorunsuz olarak kullanmak mümkün.

Elm327 Cihaz Versiyonları

Elm327 cihazının iki adet versiyonu satışa sunulmuş durumda. V.15 ve V2.1 olarak satışa sunulan ürünün V2.1 versiyonu genellikle daha modern araçlarda(2010 ve üzeri) kullanılıyor. V1.5 ise eski araçlar ile daha uyumlu.

 

Yazı Özeti
Elm327 Cihazı Ne İşe Yarar?
İçerik
Elm327 Cihazı Ne İşe Yarar?
Açıklama
Küçük ve pratik bir aparat olan Elm327, enjeksiyon ve motor beynine sahip tüm otomobillerde(1996'dan sonra üretilen tüm araçlar ecu sistemine sahip.) araç ile ilgili birçok veriyi görebilmenizi sağlar. 

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here