Airbag Lambası Neden Yanar? Nasıl Söndürülür?

Otomobillerde kaza esnasında sürücü ve yolcuların daha az hasar almasını sağlayan hava yastığı birçok elektronik parçaya sahiptir.  Airbag çarpışma esnasında içerisine hava dolarak devreye girer ve otomobilin içinde olan kişilerin baş ve vücut bölgelerini korumaya çalışır. Emniyet kemeri ile birlikte araç içerisindekilerin kazada zarar görmesini engeller.

Airbag sistemi ile ilgili detaylı konumuza buradan ulaşabilirsiniz.

Airbag Lambası Neden Yanar?

airbag lambası söndürme
airbag lambası

Hava yastığı sistemi birçok sensöre sahiptir ve sistemin çalışması airbag beyni tarafından sürekli test edilir.  Airbag tüpleri, emniyet kemerleri, darbe sensörleri, airbag beyni ve hatta koltuklardaki ağırlık sensörlerinde oluşan en ufak arıza sistemin çalışmasını engelleyecektir. Böyle durumlarda sürücü gösterge panelinde airbag arıza ikazı çıkacaktır. Unutulmamalı ki, hava yastığı ikaz lambası yanarsa olası kaza durumunda çalışmayacaklardır.

Bu sebeple aracınızı çalıştırdığınızda airbag arıza ikazı yanarsa mutlaka bunu dikkate almanız gerekir. Bazı durumlarda akü voltajının düşmesi, kabloların şase yapması veya koltukların sert çekilmesi sonucu sistemde arıza meydana gelebilir. Airbag sisteminin daha önce çalışmış olması, emniyet kemerinin patlamış olması ve sorunun giderilmemesi de lambanın yanmasına sebep olur.

Ayrıca, aracınızı çalıştırırken göstergedeki ışıklar sönmeden marşa basmanız durumunda da airbag sistemi testini tamamlayamacağından arıza lambası yanmasına sebep olabilir.

Airbag Işığı Nasıl Söndürülür?

Öncelikle aracınızda gözle görülür bir sorun yok ve daha önce airbag sistemi çalışmamış ise aracı stop edip 5-10 dakika bekleyerek tekrar çalıştırmayı deneyebilirsiniz. Bu şekilde eğer elektriksel basit bir arıza ise lamba sönebilmektedir. Eğer yine lamba sönmediyse en yakın yetkili bir servise giderek aracın obd portundan arıza tespiti yapılmalıdır. Çok basit bir parça olan koltuk ağırlık sensöründeki arıza bile arıza ışığının yanmasını tetikler.

İlginizi Çekebilir  Yağmurlu Havalarda Sürüş Tavsiyeleri

Genellikle koltuk hava yastığı olan araçlarda sık karşılaşılan bir durum da koltukların sertçe ileri, geri hareket ettirilmesi sonucu ortaya çıkan arızalardır. Özelikle araç yıkamaya bırakıldıktan sonra bu durumla çok karşılaşılmakta. Koltuk airbaglerinin merkezine giden kablolar bu şekilde zedelenebilmekte ve sistem arıza verebilmektedir.

Airbag Işığı Sönmüyorsa Ne Yapmak Gerekir?

Eğer aracınızda yukarıdaki çözümleri denediğiniz halde hala airbag ışığı yanıyorsa mutlaka bir yetkili servise veya airbag kontrolü yapan ekspertiz firmasına gitmeniz gerekir. Eğer aracınızı ikinci el almışsanız airbag sistemi tamir görmüş olabilir.

Airbaglere Direnç Atılması Ne Demek

Özellikle son dönemlerde daha önce hava yastığı patlamış ancak yetkili serviste değil de özel servislerde onarılmış araçlarda sistemi kandırmak ve çalışır göstermek için airbag beyni dirençle kandırılabilmektedir.

Direnç atılmış airbag tabirinin anlamı; kaza sonrası gelişigüzel onarılmış airbag tüpnün yerine takılarak elektronik sisteminin de sahte bir parça ile çalışır gösterilmesidir. Bu direnç aracın ilk çalıştırmada airbag sisteminde arıza tespit etmesini engeller.

Airbag Işığı Yanıyorken Hava Yastıkları Çalışır Mı?

Airbag lambası otomobilizin hava yastığı sistemini oluşturan parçalarının bir veya birkaçında arıza olması durumunda yanar. Hava yastığı lambası yanıyorken olası bir kaza durumunda sistem aktif olmayacaktır. Bu nedenle aracınızda airbag lambası yanıyorsa vakit kaybetmeden sorunun çözümünü sağlamalısınız.

Yazı Özeti
İçerik
Airbag Lambası Neden Yanar?
Açıklama
Airbag sistemi parçalarında oluşan bir arıza sonrasında araç ikaz olarak airbag lambasını yakacaktır. Söndürmek için bu arızanın giderilmesi gerekir.

2 YORUMLAR

    • Merhaba,
      Darbe sensörü sağlam değilse sistem olası bir kaza durumunda çalışmaz. Darbe sensörüne direnç ile vs. bir iptal sağlanır ancak dediğim gibi sağlam hava yastıklarının kaza anında açılması mümkün olmaz.
      Çıkma bir darbe sensörü satın almanızı öneririm.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here