Xiaomi 70Mai Lite Araç Kamerası İncelemesi

Trafikte çok vakit geçirmem ve birçok sürpriz kazayı kılpayı atlatmalarımın fazlalaşması üzerine bir araç kamerası arayışına girdim. İnternet üzerinde araştırma yaptığımda fiyat skalasının aşırı geniş olduğunu gördüm.(50 liradan 2000 TL’ye kadar kamera çeşitleri var) Yabancı forumlarda yaptığım araştırmalar, yerli online satış sitelerindeki yorumlar doğrultusunda fiyat/performans anlamında en iyi olduğunu düşündüğüm Xiaomi 70Mai Lite’yi satın aldım.

Xiaomi 70Mai Lite Ne Kadar?

Ürün online satış mağazalarında iki çeşit ile karşımıza çıkıyor: Lite ve Pro. Pro versiyonda ek olarak 1944p video kaydı, sesli komut ve daha gelişmiş bir gece görüşü sunuluyor. Fiyat anlamında da ortalama 120 TL daha pahalı olduğunu söyleyeyim. Ben ürünü 10 Haziran tarihinde 328 TL’ye satın aldım. Şuan da ortalama 320-350 lira aralığında satışta olduğunu görmekteyim.

Xiaomi 70Mai Lite Özellikleri

70mai lite kutu içeriği

Öncelikle ürünün kutu içeriği ile başlayayım. Cihazın kutusundan;

 • Cama sabitleme aparatı ile kameranın kendisi
 • 2 metre uzunluğunda bir ucu micro usb bir ucu usb çıkışlı kablo
 • 1 adet usb çıkışına sahip 2.1 amper güç çıkışı sunan küçük siyah bir araç şarjı
 • 2 adet yansıma önleyici sticker
 • 1 adet araç döşemesine kabloyu gizlemenizi sağlayacak pena çıkıyor.

70mai lite 1080p video kaydı yapabiliyor ve gece de net bir görüntü sunabilen lense sahip. Ayrıca üzerindeki buğu önleyici ile yazılımsal olarak görüntüleri netleştirebiliyor. Üzerinde bulunan G sensörü ile olası bir kaza durumunda otomatik olarak kayda başlıyor ve bunu ayrı bir klasöre kaydediyor.(acil durum kayıtları siz silene kadar silinmiyor.)

Aracınızı park ettiğinde çakmaklıktan güç kesildiğinde otomatik olarak dahili pili sayesinde park moduna geçiyor.(sesli olarak bunu bildiriyor) Park modunda bir hasar, darbe geldiği anda otomatik olarak 1 dakikalık kayda başlıyor. Araca binip çakmaklıktan elektrik aldığında ise size sesli olarak acil durum kaydı olduğunu ve galeriyi incelemeniz gerektiğini bildiriyor.

İlginizi Çekebilir  Telefonlardan Sonra Otomobillere de Kablosuz Şarj

Wifi Bağlantısı ve Mobil Uygulama

Benim bu kamerayı almamdaki en büyük etken videolara eşzamanlı olarak telefonumdan bilgisayar gerekmeksizin erişebilmem ve indirebilmemdi. Telefonunuza kuracağınız 70mai uygulaması ile(Hem ios hem androidde mevcut) kameranızın oluşturduğu wifi ağına bağlanabiliyor ve tüm kayıtlara ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca kameranın mevcut çekimini de telefon ekranında izleyebiliyorsunuz. Eğer bir kaydı indirmek isterseniz de hızlı bir şekilde telefon galerisine kaydedebilirsiniz. Akıllı telefonunuz kameranın wifi ağına bağlıyken mobil veri ile hala internete bağlı kalabiliyorsunuz.

Kurulum

Ürünü Opel Corsa aracım için satın aldım. Kamerayı dikiz aynasının sağına konumlandırdım ve kablosunu tavan döşemesinin altından gizleyerek A sutuna getirdim ve onun altından kapı fitillerinin arasına gizledim. Torpidonun altından da trim birleşimlerine kabloyu gizleyerek çakmaklığa getirdim. Sonuç olarak kamera aktif çalışırken ortada herhangi bir kablo görüntüsü olmadı ve bunun için herhangi profesyonel yardıma ihtiyacım da olmadı.

Xiaomi 70Mai Lite Nasıl?

Özet olarak ürünün kalitesinden ve kullanım kolaylığından bahsedecek olursam;

ARTILARI

 • Montajı oldukça kolay ve görüntüsü şık. Sürüş sırasında ekran açık olmadığı için herhangi bir dikkat dağıtma durumu olmuyor.
 • Araç stop edildiğinde otomatik park moduna geçiyor ve çalıştırıldığında direk açılıyor. Ekstra bir kamera üzerinde işlem yapmanıza gerek kalmıyor.
 • Gündüz ve gece çekimleri oldukça net. Açısı 130 derece olduğundan yolda 3 şeridi birden kaydedebiliyor.
 • Olası bir durumda mobil uygulamadan doğrudan videoya erişip telefonunuza indirebiliyorsunuz.
 • G sensörü hassas. Park modunda 2-3 gün çalışabiliyor.

EKSİLERİ

 • G sensörü çok hassas. Yolda giderken ufak çukurlarda dahi bazen acil durum kaydına başlıyor.(İstenirse hassasiyet seviyesi düşürülebilir.)
 • Şarjı çok geç doluyor. Eğer sürekli kısa şehir içi sürüş yapıyorsanız park modunu kullanacak kadar şarj edemeyebilirsiniz. Ayrıca haricen şarj olmuyor.
 • Gündüz görüntülerinde aracımın torpido yansıması görünüyor.(Ön cam filmi olduğundan ötürü bu kusur bana özel olabilir.)
 • Kaydettiği görüntüler kaliteli olduğundan ciddi alan kaplıyor. En az 32 GB Class 10 bir sd kart almanız gerekmekte. Tavsiyem 64 GB almanız olacaktır.(Ortalama 12 saatlik sürüşü kaydediyor.)
İlginizi Çekebilir  Smart'tan Tren Projesi

Xiaomi 70Mai Lite Alınır Mı?

Sonuç olarak 330 TL bandında, wifi ile videoları görüntüleyebileceğiniz, lensi kaliteli ve park modu olan en iyi cihaz diyebilirim. Gündüz ve gece sürüşlerinde kayıt oldukça temiz ve plakalar okunabiliyor. Olası bir kaza durumunda yaşayacağınız hasar düşünülürse hafıza kartı ile 400 TL gibi bir ücretin karşılığını fazlasıyla veriyor diyebilirim.

Videonun solunda 70Mai Lite, sağında ise 70Mai Pro ile çekilen videolar görülmekte. Videodan kameranın görüntü kalitesini inceleyebilrisiniz.

Yazı Özeti
Xiaomi 70Mai Lite Araç Kamerası İncelemesi
İçerik
Xiaomi 70Mai Lite Araç Kamerası İncelemesi
Açıklama
Xiaomi 70 Mai Lite araç kamerası 350 TL bandında alınabilecek en iyi araç kameralarından. Bu yazıda kendi aracımda kullandığım ürün hakkında yorumlarımı paylaştım.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here