Audi A8 Artık Sürücüye İhtiyaç Duymuyor

Uzun zamandır tüm markaların üzerinde çalıştığı otonom sürüş sistemi çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. Alman otomobil markası Audi de geçtiğimiz günlerde sürücüsüz akan trafikte gidebilen A8 modelini farklı bir yolla tanıttı.

audi-surucusuz-arabahaberim

Yakın zamanda düzenlenen Audi’nin katkıları ile gerçekleştirilen Berlin Film Festivalinin önemli isimlerinden Daniel Brühl, markanın sponsorluğunda otonom sürüş sistemine sahip A8 ile festivale katıldı.

Otonom Audi A8, aktörü evinden alıp, yoğun Berlin trafiğinde sorunsuzca devam ettikten sonra başarı ile varış noktasına ulaştı ve meşhur “kırmızı halı” ya aktörü bıraktı.

Audi, daha önce birçok platformda denediği sürücüsüz otomobil platformunu oldukça iddialı olarak ilk kez gerçek trafikte denedi. Sorunsuz çalışan sistem A8 V12 Long ile entegre edildi. Otomobil sürücüsüz kullanım için çevresinde birçok sensörden bilgi alıyor ve sahip olduğu 3D kamera ile yol durumunu hesaplıyor. Bu sayede şerit değişimi, hızlanma, trafik ışıklarında duruş, park etme gibi neredeyse bir şoförün yapabileceği tüm işlemleri otonom olarak gerçekleştiriyor.

Otonom Audi A8’in henüz seri üretime açılması ve satışa sunulması gündemde değil.

Kaynak: Carnews

İlginizi Çekebilir  Yarı Otomatik Vites Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here