Hidrojen Motorlu Toyota Mirai

Toyota yeni hidrojen yakıt teknolojisine sahip Mirai’yi doğruladı. Mirai sınırlı sayıda üretilecek.

toyotamirai

Toyota yeni piyasaya süreceği hidrojen motorlu otomobilini tanıttı. Modelin adı Mirai olacak ve önceki FCV modelinin yerine üretilecek. Mirai şuanda Japonya’da satın alınabilmekte. Toyota modeli yaz sonları Avrupa’da satışa sunacak. Model ilk kez Geneva Motor Show’da görülmüştü.

Henüz batı için bir fiyat belirlenmeyen Toyota Mirai için Avrupa’da vergiler hariç 60.000€ başlangıç fiyatı olması bekleniyor.

Beş kapılı model, 4 koltuklu ve 360 litre bagaj hacmine sahip olacak. Modelde geri görüş kamerası, navigasyon sistemi, ısıtmalı ön koltuklar, led farlar gibi donanımların standart sunulması bekleniyor. Güvenlik kısmında da şerit asistanı, adaptif hız sabitleyici ve çarpışma önleme sistemi gibi donanımlar olacak.

Toyota Mirai’yi oldukça az sayıda üretecek. İlk etapta İngiltere için 11 adet göndermeyi planlayan Toyota ilerleyen zamanlarda 50 adetlik bir ihraç yapılacağını belirtti.

Toyota Mirai’nin sahip olduğu motor teknolojisi için 20 yıldır çalışıyor. 480 km menzil sağlayacak olan iki yüksek basınçlı hidrojen tankı Sedan Mirai’de görev yapacak. Hidrojen motorunun sunacağı güç ise 135 hp olacak.

İlginizi Çekebilir  Telefonlardan Sonra Otomobillere de Kablosuz Şarj

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here