Araç Muayene Tekrarı Nasıl Yapılır? Sadece Ağır Kusura mı Bakılır?

Aracınızın iki yılda bir yapılması gereken Tüvtürk muayenesinde lastikler, fren sistemi, süspansiyon, egzoz, güvenlik ve aydınlatma gibi hayati birçok donanımı test edilir. Bu testler sırasında eksik, hatalı donanımlar var ise kusur olarak muayene belgesine işlenir. Bazı kusurlar hafif olarak nitelendirilirken bazı kusurlar ise ağır kusur sınıflandırmasına girmekte ve muayene tekrarına sebep olmaktadır. Bunlar;

  • Şasi numarasının araç üzerindeki ve ruhsattaki ile aynı olmaması
  • Yakıt türü, araç renginin ruhsatta beyan edilenden farklı olması
  • Plakaların üzerinde çok fazla vida vs. olması ve okunurluğunun düşmesi
  • Fren sisteminin yetersiz olması veya hidrolik sızdırması yapması
  • El freninn yetersiz olması
  • Yürüyen aksamda ve direksiyon sisteminde çok fazla boşluk olması gibi sebeplerden ağır kusurlu olarak aracınıza muayene tekrarı yaptırmak durumunda kalabilirsiniz.

Araç Muayene Tekrarı Nasıl Yapılır?

Aracınız ile muayeneye gittiniz ve birtakım sorunlardan ötürü “ağır kusurlu” olarak tarafınıza vize verilmedi. Tarafınıza verilecek muayene sonuç belgesinde kusurlarınız yazacak ve bunları tamir ettirip gelmeniz için 30 gün içerisinde tekrar muayeneye gelmeniz gerekir. Araç muayene tekrarında dikkat etmeniz gerekenler;

  • İlk muayeneden en fazla 30 gün içerisinde arızayı düzeltip tekrar muayeneye gitmelisiniz.
  • Mutlaka ilk muayeneyi yaptırdığınız şehirdeki bir istasyondan randevu almanız gerekir. Aksi halde tekrar ücret vermeniz gerekir.
  • Ağır kusur sonrası muayeneye gelip de tekrar ağır kusurlu kalan araçlar için tekrar muayene ücreti ödenmesi gerekir.

muayene tekrarında nelere bakılır

Muayene Tekrarında Sadece Ağır Kusura Mı Bakılır?

Tarafıma çok sorulan sorulardan biri de bu. Eğer aracınızla muayeneye gittiniz ve bir-birkaç ağır kusurdan dolayı tekrar kontrole gelmeniz gerekti. Bu durumda sadece tespit edilen ağır kusurların kontrolü yapılır ve bu kusurlar giderilmiş ise vizeniz verilerek işlem tamamlanır.

İlginizi Çekebilir  M Sınıfı Ehliyet Nedir? M Sınıfı Ehliyet Ne Kullanabilir?

Kısaca muayene tekrarında nelere bakılır? sorunuza sadece önceki kontrolde hatalı çıkan kısımlar incelenir diyebiliriz. Ancak farlar, lastikler gibi göz önündeki kontrol noktalarının da muayene öncesinde sorunsuz olduğundan emin olmanızı öneririz.

Yazı Özeti
Araç Muayene Tekrarı Nasıl Yapılır? Sadece Ağır Kusura mı Bakılır?
İçerik
Araç Muayene Tekrarı Nasıl Yapılır? Sadece Ağır Kusura mı Bakılır?
Açıklama
Araç muayene tekrarı için 30 gün süreniz bulunur. Tekrar istasyona gidildiğinde yetkililer sadece ağır kusur verilmiş kısımları inceleyecektir.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here