Egzozdan Su Gelmesinin Sebepleri

Özellikle de kış aylarında kendi aracınızda veya trafikteki araçlarda sık sık görülen bir durumdur egzozdan su gelmesi. Sadece benzinli ve lpg’li araçlarda görülen bir durum bir arıza belirtisi değildir.

Egzozdan Su Damlaması

Soğuk havalarda, motor ilk çalışma sonrası ısınana kadar egzozdan su çıkmaya devam eder. Özellikle gaz pedalına basıldığında bu suyun seviyesi de artacaktır. Bu durumun sebebini incelediğimizde ise benzinin içerisinde bir miktar su olması ve motorun ilk çalışmada zengin karışım yapması olarak özetleyebiliriz.

Normalden fazla benzini yanma odasına alan motorda yanma sonrası ortaya çıkan su buharı normalden fazla olacaktır. Daha sonra motordan atılan bu buhar egzoz sisteminin de soğuk olması sebebi ile tekrar yoğunlaşacak ve soğuk havanın da etkisiyle egzozdan su damlamaları şeklinde ayrılacaktır.

Birçok kişi soğuk motorda egzozdan su gelmesini motorun sağlıklı olduğu şeklinde youmlamaktadır.

Gaza Basınca Egzozdan Su Gelmesi

Genellikle araç rolantide çalışırken egzozda sadece buhar gözlemlenir. Ancak kalkış sırasında veya yoğun gaz verildiği durumlarda araç egzozdan su atmaya başlar. Bunun sebebi de aracın yanma odasına aldığı yakıtın artması nedeniyle artan su buharıdır.

Egzozdan Su Gelmesi Arıza Mıdır?

Özellikle otomobiller ile çok ilgili olmayan kişiler egzozdan su geldiğini gördüğünde panikleyebilmektedir. Yukarıda anlattığımız gibi soğuk motorlar için motorun iyi olduğuna işaret eden bu durum motor ideal sıcaklığına ulaştıktan sonra ortadan kalkıyorsa arıza değildir.

Ancak aracınız sürekli egzozdan su veya buhar atıyorsa mutlaka motor soğutma suyunu ve üst kapak contasını kontrol etmeniz gerekir. Aksi halde motor suyu yanma odasına karışıyor olabilir ve fark etmemeniz sonucu aracınız hararet yapabilir.

LPG’li Araçta Egzozdan Su Gelmesi

Lpg’li araçlar da aynı şekilde egzozun soğuk olması sebebiyle ilk çalıştırmada bir süre su atabilir. Bu durum motor ısınınca kesiliyorsa arıza değildir.

İlginizi Çekebilir  Debriyaja Basmadan Arabanın Çalışmaması, Arabayı Çalıştırırken Debriyaja Basmak

Aşağıda örnek bir video görebilirsiniz.

Yazı Özeti
Egzozdan Su Gelmesinin Sebepleri
İçerik
Egzozdan Su Gelmesinin Sebepleri
Açıklama
Bu durumun sebebini incelediğimizde ise benzinin içerisinde bir miktar su olması ve motorun ilk çalışmada zengin karışım yapması olarak özetleyebiliriz.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here