Tasarruflu Sürüş’ün Yöntemleri

Son zamanlarda gerek doların artması, gerek petrol rezervlerinin azalmasıyla yakıt gitgide pahalandı. Hal böyle olunca kullanıcılar da yakıttan tasarruf etmeyi ceplerini bir nebze olsun rahatlatmayı düşünmekteler. Yakıt fiyatları artık kullanıcıların otomobil tercihlerine dahi büyük oranda etki etmeye başladı. Durum böyle olunca yakıt tasarrufu ile ilgili ipuçları içeren bir rehber hazırlamak istedim.

Gaza uygun miktarda basın.

devirsaati_arabahaberim

Neredeyse herkes sahip olduğu otomobilden sürekli olarak performans, atiklik bekler. Bu nedenle de gerek kalkışlarda, gerekse ara viteslerde devir çubuğunu 5000 d/d’lere hatta daha fazlasına çıkarır. Bu şekilde yapıldığında araç elbette yüksek hızlara daha hızlı ulaşır ancak bu durum yakıt deposunun sıfır noktasına daha çabuk ulaşmasını da beraberinde getirir. Yakıt tüketimini uygun düzeyde tutmak için en önemli an kalkışlarda olmak üzere devri yükseklerde tutmamak gerekir. Unutmamak gerekir ki otomobiller en çok yakıtı kalkışta tüketir. Normal sürüşte de daima uygun viteste olmak ve devri mümkün olduğunda düşük tutmak yakıt tüketiminde fabrika verisine yaklaşmayı sağlayacaktır.

Araç Bakımlarını Kesinlikle Aksatmayın

periyodikbakim_arabahaberim

Periyodik bakımlar otomobillerin mekanik parçaları için çok önemlidir. Şöyle ki, eğer üreticinin belirlediği kilometre aralıklarında o bakımları yaptırmazsanız yeterli yağlama gerçekleşmeyecek motor güç üretmek için daha çok enerjiye ihtiyaç duyacaktır. Bu durum da yakıt tüketiminin %10’a kadar artmasına ve de motor parçalarının zarar görmesine neden olacaktır. Ayrıca yakıt filtresinin vs. kirli olması da motora yabancı maddelerin gitmesine vs. neden olabilmektedir. Önemli bir nokta da lastiklerin havası ve kondisyonudur. Eğer lastiklerinizin havası az ise yere temas eden kısmı daha çok olacak ve bu da sürtünmeyi artıracaktır.

Otomobilinizde üreticinin onaylamadığı aksesuarları kullanmayın

modifiye_arabahaberim

Çevremizde bolca örneğini gördüğümüz sonradan eklenen rüzgarlıklar, değiştirilen süspansiyonlar, büyütülmüş jantlar ve dahası.. Bu gibi aksesuarlar gerek aracın aerodinamiğini, gerek yol tutuşunu değiştirmekte ve motoru zorlamaktadır. Bu gibi durumlar da yakıt tüketimine olumsuz yönde etki edecek ve dahası kaza yapma riskini artıracaktır.

İlginizi Çekebilir  Uzun Seyahatler için Araç Kiralama Rehberi

 

Sonuç olarak yukarıdaki yakıt tasarruf ipuçlarını kullanmanız kullanım şeklinize göre farklık göstermekle birlikte %20’ye kadar tasarruf sağlayabilmektedir.

 

 

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here