Sunroof Nedir? Sunroof Arızaları

Sunroof, otomobillerin tavanlarına konumlandırılan şeffaf cam sistemleri olarak tanımlanabilir. Açılabilen veya sabit versiyonları mevcuttur. Genel olarak otomobilin içerisine ferah bir ortam sağlamak, daha sportif, lüks bir hava katmak için tercih edilir.

Genellikle opsiyon olarak sunulan bu donanım, otomobilin boyutuna, kullanım amacına göre değişebilmektedir. Orta segment otomobillerde sadece ön kısım cam olabilirken üst segmentlerde komple cam tavan uygulaması görülebilmektedir.

Otomobillerde cam tavan sistemi fizikte olan “ısınan havanın yükselmesi” prensibine göre tasarlanmaktadır. Özellikle uzun yollarda yarım açılan sunroof sistemi otomobilin içerisindeki havanın her zaman ferah olmasını sağlayacak ve yan camların açılması ile oluşacak gürültüyü, sürüş aerodinamiklerinin azalmasını önlemektedir. Ayrıca klimaya göre havanın daha hızlı temizlenmesi araç içerisindeki oksijen seviyesini en üst seviyede tutmaktadır.

 Piyasada birçok üretici farklı cam tavan tasarımları yapmaktadır. Katlanarak açılan tavan sistemleri, klasik sunroof sistemleri ve cam tavan sistemleri en çok görülen tasarımlardandır.

Otomobillerin konforunu ve görünümünü bu denli artıran ve sürüş keyfini yükselten bu donanım maalesef biraz hassas bir donanımdır. Yanlış kullanımlar, mekanizmanın bakımının yapılamaması(yağlama yapılmaması vs.) uzun vadede arızaya yol açabilmektedir. Böyle durumlarda eğer aracınızın garantisi devam ediyor ise mutlaka yetkili servise danışmanız gerekmektedir. Ancak garanti dışı durumlarda servisler yüksek faturalar çıkarabilmektedir.

Yazı Başlıkları(İncele)

Sunroof Nedir?

Aracın tavan kısmında, genellikle sadece ön kısımdaki yolcuların yukarısında bulunan açılabilir cam tavan yapısına sunroof denir. Uzun ömürlü olması ve çok kullanılan bir teknoloji olması avantajlarıdır.

Cam Tavan Nedir?

Sunroof’un aksine ön ve arka yolcular için cam tavan sistemi sunan bu sistemde tavan komple cam ile kaplıdır. Genellikle sadece ön kısımdaki parça açılabilir şekilde dizayn edilir. Bakımının zor olması, yaz aylarında çok fazla ısınması dezavantajları arasındayken aracın içerisini ferah göstermesi en iyi avantajıdır.

İlginizi Çekebilir  560 KM Menzilli Elektrikli Otobüs Üretildi

Antalya’da gibi bir yerde yaşıyorsanız ve aracınızda sunroof donanımı arızalı ise mutlaka yaptırmanız gerekmektedir. Antalya Sunroof Tamiri firmaları aracılığı ile aracınıza en uygun onarımı yaptırabilirsiniz. Antalyada’da Sunroof tamircisi bulmak için linke tıklayabilirsiniz.

 

Yazı Özeti
Sunroof Nedir? Sunroof Arızaları
İçerik
Sunroof Nedir? Sunroof Arızaları
Açıklama
Sunroof, otomobillerin tavanlarına konumlandırılan şeffaf cam sistemleri olarak tanımlanabilir. Yanlış kullanımlar, mekanizmanın bakımının yapılamaması(yağlama yapılmaması vs.) uzun vadede arızaya yol açabilmektedir.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here