Araç Üzerindeki Yazı,Logo Nasıl İşletilir?

Şirket adına alınan arabalarda, otobüslerde vs. ilgili şirketin logosu, reklamı yer almaktadır. Bu işlemi yaptırıldıktan sonra ruhsata işletmek gerekmekte.

aracuzerilogo-arabahaberim

Herhangi logo, reklam taşıyacak olan araçlara uygulama yapıldıktan sonra muayene istasyonuna gidilmeli ve uygulamanın yetkililer tarafından şirketin kurumsal kimliğine uygunluğunun kontrolü yapılmalıdır. Daha sonra ilgili muayene istasyonundan “….. logoludur”, “….. yazısı mevcuttur” şeklinde bir belge alınması gerekmektedir. Daha sonra bu işlem aracın ruhsatına işlenmektedir.

Üzerine logo vs. işlenmiş araçların satışında kaplama söküldükten sonra muayene istasyonundan bu işlemin belgelenmesi gerekmektedir. Aksi halde aracın satışı yapılamamaktadır.

Kiralanan araçlarda ise üstteki işlemlere ek olarak kiralayan ve araç sahibi arasında bir sözleşme yapılması gerekmektedir. Bu sözleşmenin noterde tasdik edilmesine gerek yoktur.

Şirket üzerine tescilli araçlarda muayene istasyonundan alınan belgeye ek olarak;

Ticaret Sicil Gazetesi, İmza sirküleri ve İlgili odaya(Sanayi,Ticaret vs.) kayıt belgesi gerekmektedir.

Araç Üzerine Logo, Kaplama İşletme Ücreti

2020 yılı araç üzerine logo kayıt ettirme işleminde trafik şube tarafından herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Sadece araba logo işlemi için yenilenen araç tescil belgesi(ruhsat) bedeli 77 TL tahsil edilmektedir.

İşlem için Gereken Belgeler

 • Ruhsat
 • Zorunluk trafik sigortası poliçesi(geçerli)
 • Araç sahibinin kimliği ve fotokopisi-Şirket için 2018 faaliyet belgesi ve imza sirküleri
 • Türkiye Şoförler Odasından temin edeceğiniz bilgisayar ortamında doldurulmuş EK-1 formu.
 • Muayene istasyonu kontrol belgesi

2020 Ruhsata İşletilmeyen Logo Cezası

Tescil belgesine işlenmeyen kaplamalar tespit edildiğinde para cezası uygulanmaktadır. Yetkililerce araç sahibine 92 108 132 TL araç giydirme cezası verilmektedir.

İlginizi Çekebilir  Hararet Göstergesi Neden Yüksek Gösterir? Normal Hararet Değeri

Araca logo yapıştırma cezası, araç sahibi ile kullanıcısı farklı ise ceza ikiye katlanmaktadır. Ceza sonrası 7 iş günü içerisinde ruhsata işletilmeyen araçlar trafikten men edilmektedir.

Ruhsata Renk İşletme Fiyatı 2020

Aracın tamamını veya bir kısmını ruhsattaki renk harici bir şekilde boyatmanız durumunda bunu işletmeniz gerekir. Aşağıdaki süreçler aracınızın kaplatılması için de geçerlidir. Araç renk değiştirme işlemlerini aşağıda anlattık.

 • Aracınızın boya işlemini yaptırdığınız yerde faturasını kestirin. “26XXX251 plakalı aracın x parçaları x rengine boyanması” şeklinde gibi.
 • Herhangi bir sigorta firmasından veya Tüvtürk ofislerinden EK-1 formu alın.
 • Aracınızı muayene istasyonuna götürün ve istasyondan renk değişimini onaylayan belgenizi alın.
 • Daha sonra trafik tescil şubesine gidip gerekli belgeleri ve yeni ruhsat ücretini vererek rengi ruhsatınıza işletebilirsiniz.

Ruhsata renk işletme fiyatı 2020‘de yaklaşık 180-220 lira aralığında olmakta.

Araç Üzerindeki Logo Nasıl Sökülür?

Aracın kaportası üzerine yapılan kaplama işlemleri belirli bir süre sonra sökülmek istenebilir. Uzun süre boyunca boyanın üzerinde kalan bu kısım fön makinesi ile iyice ısıtılmalı ve kabardığında sökülmelidir. Eğer saç kurutma cihazı yetersiz geliyor ise özel solüsyonlar ile stickerlar yumuşatılmalıdır.

Araba üzerindeki logolar kesinlikle keskin bir nesne ile kazıma yoluyla sökülmemelidir. Eğer aracınızda uzun süre boyunca araç reklamı kaldıysa pasta cila yaptırarak renk uyumunu sağlayabilirsiniz.

Arabaya Reklam Yapıştırma Cezası

2020 itibariyle araca kaplanan fakat işletilmeyen araç reklam cezası 132 Tl olarak belirlendi.

Arabaya reklam yapıştırmak için yapılması gerekenler ise şöyle;

 • Basılacak reklamın tasarımının yapılacağı yerden ölçülerin vs. olduğu bir belge almak.
 • Burada verilen bilgileri belediyeye teyit ettirip çıkan araç reklam vergisini ilgili vezneye yatırmak.
 • Tuvtürk istasyonlarından kaplama ile ilgili onay almak ve sonrasında kaplamayı yaptırmak.
 • Sonrasında Tüvtürk istasyonlarından ücretsiz şekilde tespit muayenesi yaptırmak ve EK-1 formu ile aracınızın ruhsatına “Araçta reklam kaplaması vardır” ibaresini işletmek.
İlginizi Çekebilir  A1 Ehliyet Hangi Araçları Kullanır? 2022 Güncel

Reklam Logoları Aracın Neresine Koyulabilir?

Karayolları ve Trafik Kanunu’na göre araçlar üzerine eklenecek olan reklam logoları sadece aracın yan kısmına uygulanabilir.

Sadece yolcu taşımak için tasarlanmış olan otobüs ve minibüsler için arka kısımlarına firma logosu eklenebilir. Aksi halde araç hem TÜV kontrolünden geçmeyecek hem de olası bir trafik kontrolünde cezai işlem uygulanacaktır.

Tespit Muayenesi Nedir?

Bu yazıda anlatılmış değişiklikleri onaylatmak ve aracın ruhsatına işletmek için yaptırmanız gereken muayeneye tespit muayenesi adı verilir.

Kısaca “araç üzerinde sonradan yapılmış görsel veya teknik değişikliklerin Tüvtürk tarafından tespit edilerek uygunluk belgesinin verilme işlemi” şeklinde açıklayabiliriz.

Yazı Özeti
Araç Üzerindeki Yazı,Logo Nasıl İşletilir?
İçerik
Araç Üzerindeki Yazı,Logo Nasıl İşletilir?
Açıklama
Herhangi logo, reklam taşıyacak olan araçlara uygulama yapıldıktan sonra muayene istasyonuna gidilmeli ve uygulamanın yetkililer tarafından şirketin kurumsal kimliğine uygunluğunun kontrolü yapılmalıdır.

17 YORUMLAR

 1. Aracımın üstünde logo olduğu ve ruhsata tescil edilmediği için ceza yazıldı. Artık logoya ihtiyacım kalmadı, logoyu kaldırmak istiyorum. Ne yapmalıyım?

  • Merhaba,
   Ruhsata tescil edilmedi ise tekrar yasal bir işlem yapmanıza gerek yok. Logoyu herhangi bir tabela/baskı işi yapan yerde söktürebilirsiniz. Kendiniz yapmak isterseniz de saç kurutma makinesi ile iyice ısıtıp tırnağınızla kazıyabilirsiniz.

  • Merhaba,
   İki işlemde de aracın kontrol muayenesine gitmesi gerekiyor. Kaplama maliyeti haricinde işletme maliyetleri aynı olacaktır.

  • Merhaba, genellikle kapıya eklenen küçük logolar vs. sorun olmuyor ancak güncel yasa için Tüvtürk’ü arayarak bilgi almanızı öneririm.

  • Merhaba araç üzerinde bulunan logo nun işleme için belirli bir ölçüsü varmı bana 50 cm altı logolar izlenmesine gerek yok denildi ama trafik te ekipler yok öyle birşey dedi

 2. Merhabalar paylaşımınız için teşekkür ederiz bı sorun olacak vizeye gittiğinde yine borcu yoktur kağıdı isteniyormu ve farklı firma logosu yapılacak sözleşme gibi bı evrak isteniyor mu

 3. Yeni bir işe başlayacağım için Aracımın sağ ve sol tarafına logo yaptırmak istiyorum işim hususidir tek araç ve kendim yapıcam şirket işi değildir ot çim peyzaj işleri için araç üstünde reklam logo yaptırıcam ne gibi işlem yapmam gerekiyor SAYGILAR

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here