Motorun Ne Kadar Yağ Eksiltmesi Normaldir? Motorun Yağ Eksiltmesi

Aracınızın kullanım kılavuzunu incelediyseniz mutlaka motorun yağ eksiltme toleranslarını görmüşsünüzdür. Örneğin Opel Corsa’nın dizel motorları için bir bakım aralığı(15 bin km) maksimum 1 litre yağ eksiltmesi gerektiği belirtilir. Tüm otomobillerin kullanıcı kılavuzunda bu şekilde bilgiler bulunur.

Bu yazımızda motorlar neden yağ eksiltir, üreticilerin bu şekilde tolerans koymasının sebebi nedir, onları anlatacağız.

motorun yağ eksiltmesi

Yazı Başlıkları(İncele)

Motor Neden Yağ Eksiltir?

İçten yanmalı motorlar birçok hareketli parçadan oluşur ve bu hareket sırasında aşınmayı önlemek için yağ içerisinde çalışırlar. Motor segmanları aracılığı ile yağlanan pistonlar bu sayede uzun yıllar aşınmadan çalışabilir.

segman nedirStandart koşullarda kullanılan bir otomobilin arızası yoksa yağ eksiltmesi beklenmez ancak;

 • Uzun süreli yüksek devirde kullanım durumlarında piston segmanlarından, turbodan yağ geçebilir ve yanmaya katılabilir.
 • Yine yüksek devir kullanımlarda yağ basıncı da yükseleceği için contalardan, karterden vs. yağ dışarı sızabilir. Özellikle eski otomobillerde sıkça görülür.

Yukarıdaki maddeler sorunsuz bir motorda olabilecek muhtemel yağ eksiltme sebepleriydi. Üreticiler de ekstrem sürüş koşullarında olabilecek eksiltme durumuna göre bilgilendirme yapar. Şimdi ise motorun neden yağ yaktığını inceleyelim.

Motor Neden Yağ Yakar?

 • Motorun gömleklerinin(silindirlerin hareket ettiği blok yüzeyi) ve silindir etrafındaki yağ yakan motor tamiriaşınmaların yağ geçişine el vermesi ve buralardan yağın yanmaya katılarak eksilmesi. Bu durum egzozdan mavi duman çıkmasına sebep olur. Rektefiye ile gömleklerin temizlenmesi ve pistonların yenilenmesi gerekir.
 • Subap lastiklerinin aşınması silindir içerisine motor yağının karışmasına ve motorun yağ yakmasına neden olabilir.
 • Araçta bir yağ kaçağı olması özellikle aracın stop edildiği ve yağın kartere aktığı durumlarda ciddi anlamda eksilmeye sebep olabilir. Aracınızın yağ yaktığından şüpheleniyorsanız ilk olarak park halinde altını takip etmeli ve bir usta tarafından motorun çevresini inceletmelisiniz. Özellikle sıcak iklimlerde karter contasından, krank keçesinden ve motor üst kapak çevresinden yağ sızıntısı olabilir.
 • Yanlış motor yağı seçimi de yağ yakmasının en büyük sebeplerindendir. Örneğin 5W30 yağ kullanan bir araca 0W20 değerinde daha ince bir yağ kullanmanız aracın eksiltme yapmasına neden olacaktır. Bunun sebebi de ince yağın segmanlar arasından yanma odasına ulaşabilmesidir. Aracınıza uygun motor yağı seçeneklerini kullanım kılavuzundan öğrenebilir veya bu yazının altındaki yorum kısmından bize sorabilirsiniz.
Yazı Özeti
Motor Neden Yağ Eksiltir?
İçerik
Motor Neden Yağ Eksiltir?
Açıklama
Silindir gömleklerinden, segmanlardan veya motorun çeşitli bölgelerinden yağ kaçakları olması sonucu yağ eksiltme olabilir.
İlginizi Çekebilir  Direksiyon Sertleşmesi Sebepleri ve Çözümü

2 YORUMLAR

 1. Merhaba, arabam opel astra 2000 model cd paket 1.6 motur yağ yakma 1000 km de 1 litre yakıyor. Kullandığı. Yağ 10w40 ama sonuç değişmedi ne yapabilirim.

  • Merhaba, aracınızın segmanlarında ciddi aşınma var muhtemelen.
   Yapmanız gereken motorun rektefiye edilmesi.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here