Araç Beyin Arızası Nasıl Anlaşılır? Neden Bozulur?

Modern otomobillerde (2000 sonrası) motordaki ateşlemeyi kontrol etmek, airbag, güvenlik sistemleri vs. gibi donanımları çalıştırmak için bir adet kontrol merkezi yani motor beyni bulunur. Güncel araçların tasarruflu sürüş sunması, onlarca donanıma sahip olması motor beyni denilen parçanın gelişmesi sayesinde olmuştur. Bu yazımızda motor beyni arızası ile ilgili bilgi vereceğiz. Motor beyni ile ilgili detaylı bilgi almak için ECU Nedir? yazımızı okuyabilirsiniz.

Araç Beyin Arızası Nasıl Anlaşılır?

Yazının başında da belirttiğimiz gibi enjeksiyon sistemine sahip tüm araçlarda ecu bulunur ve araç üzerindeki tüm işlemler bu parça üzerinden gerçekleşir. Aracınızda beyin arızası olduğunda;

  • Anlamsız şekilde herhangi bir arıza olmamasına rağmen motor arıza lambası yanabilir.
  • Airbag sisteminizde bir sorun olmamasına rağmen airbag lambanız yanabilir, emniyet kemeri ikazı sönmeyebilir veya yolcu hava yastıkları devre dışı kalabilir.
  • Aracın gaz tepkileri bozulabilir, tekleme olabilir veya yakıt tüketimi anormal artabilir.
  • Elektriksel arızalar; teyp sıfırlanması, yol bilgisayarı verilerinin sıfırlanması, cruise control ayarlarının sıfırlanması gibi ecu hafızasına alınan bilgilerin silinmesi araç beyin arızasına işaret etmektedir.

Eğer aracınızda yukarıdaki sorunları yaşıyorsanız fazla vakit kaybetmeden mutlaka yetkili servise giderek uyumlu arıza tespit cihazı ile kontrol yaptırmalısınız. Eğer motor beyninde sorun var ise arıza kodu olarak görüntülenecek ve bu şekilde onarım yapılabilecektir.

motor beyni arızası

Motor Beyni Neden Bozulur?

Motor beyni, tıpkı bilgisayar kasası gibi anakarta, işlemciye, bellek ve hafıza birimlerine sahiptir. Su, toz gibi maddelere dayanıksız olduğundan üreticiler genelde ECU’yu metal bir kasada üretirler ve kaputta izole bir kısma konumlandırırlar. Ancak;

  • Aracınızın motorunu yıkamışsanız motor beyni su alabilir ve bu araç beyin arızalarının en büyük sebebidir. Motor temizliğini özel spreyler ile susuz yapmak gerekmektedir.
  • Bilgisayarlarda vs. elektriğin aniden gitmesi tehlikeli bir durumdur. Aynı şekilde akünün bağlantısını aniden kesmek, akü kutuplarını ters bağlamak motor beyninin bozulmasına sebep olabilir.
  • Chip tuning, performans artırma gibi işlemlerde motor beyni sökülerek içerisindeki yazılımın değiştirilmesi gerekir. Eğer yetkisiz kişilerce bu işlem yapılırsa beyin arızalanabilmektedir.
İlginizi Çekebilir  Lastik Tamir Kiti Nasıl Kullanılır? Lastiğe Zararlı Mı?

Arabanın Beyni Bozulursa Ne Olur?

Genellikle yukarıda anlattığımız olmayan arızalar, motorun çalışmasında hatalar olmaktadır. Ancak ilerleyen arızalarda aracın çalışmama durumu dahi olabilmektedir. Öyle ki; motor beynine kodlanmış immoblizer sistemi anahtarla eşleşmediğinde ateşleme sistemi çalışmayacaktır. Bu sebeple aracınızda ecu arızası var ise vakit kaybetmeden onarımını yaptırmanız gerekir.

Motor Beyni Tamir Edilir Mi?

Üretici tarafından özel yalıtım malzemesi ile yapıştırılarak araca takılan motor beyninin tamiri oldukça zor bir işlemdir. Özel cihazlar ve işinin ehli kişilerce yapılacak onarımlar başarılı olabilir ancak bu şekilde hizmet veren yer hem çok az hem de çok ciddi ücretler istemektedir.

Motor beyni arızası durumunda genellikle kazalı bir araçtan çıkma motor beyni alınarak değişim önerilmektedir. Aksi halde sıfır motor beyni satın almak çok maliyetli olacaktır.

Yazı Özeti
Araç Beyin Arızası Nasıl Anlaşılır?
İçerik
Araç Beyin Arızası Nasıl Anlaşılır?
Açıklama
Motorda çekiş düşmesi, tekleme, elektronik birçok arıza motor beyni kaynaklı olabilir. Aracın arıza tespit cihazına bağlanıp hata kodlarının incelenmesi gerekir.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here