Neden Amerika’da Fransız Arabaları Göremeyiz?

Daha önce Amerika Birleşik Devletlerine gittiyseniz sokaklarında Renault, Citroen ve Peugeot gibi Fransız arabalarının hiç olmadığını fark etmişsinizdir. Fransız otomobilleri daha önce birkaç kez A.B.D pazarına girebilse de, satış oranlarının düşüklüğü sebebiyle çekilmek zorunda kaldı.

Sebebi Düşük Hacimli Motorlar

Bunun sebebi aslında Fransız otomobil markalarının ABD’ye uygun araç üretmemesi yani yüksek hacimli motora sahip modellerin üretimini yapmaması.

Fransızların ürettiği araçlardaki motor düşük yakıt tüketimine sahip ve düşük hacim olacak şekilde tasarlanıyor. Avrupa yakıt konusunda dışa bağımlı olduğu için ekonomik araçlar orada tutuluyor. A.B.D’ye gelecek olursak işler tam tersine dönüyor. A.B.D’nin bizzat kendisi dünyanın en büyük petrol üreticisi olduğundan dolayı yakıt fiyatları oldukça ucuz. Bu yüzden tüketiciler araba alırken düşünmüyor çok yakar mı diye. Arabanın en büyük olanını ve en büyük motor hacmine sahip olanını tercih etmekten kaçınmıyorlar.

Durum böyleyken düşük motor hacimli Fransız arabaları pek orada tercih edilmiyor. 5000cclik Ford ve Toyota marka otomobiller varken neden 1200cclik Clio’yu alsınlar ki?

Zayıf Yetkili Servis Ağı

Yukarıda A.B.D’nin ne kadar büyük bir ülke olduğundan bahsetmiştim değil mi? Hemen açıklayayım; Yüz ölçümü olarak kıyaslayacak olursak, Türkiye’den 12 kat daha büyük bir ülke ve 50 eyaleti var. Bu ne demek oluyor? Fransız üreticiler ABD pazarında satış yapabilmek için motor hacmini artırmanın yanında ürünlerinin tanıtımını yapmak ve satış sonrası destek için ülke çapında yetkili servis ağı açması gerekiyor. Bu durum da devasa miktarda bütçe gerektirdiğinden pek olağan değil.

Düşünsenize tamı tamına 50 eyalet!

Şimdi biraz empati yapalım. New York’da çalışan bir kişisiniz ve Renault’ın tek servisi New York’da. Talisman marka araç aldınız diyelim. 2 yıl sonra başka bir eyalette iş buldunuz ve oraya taşınmak için New York’dan yola çıktınız. Derken, aracınız bozuluyor ve Florida’da Renault’dan anlayan hiç bir servis yok! Öylece kalıyorsunuz orada.

İlginizi Çekebilir  2015 Kia Cee'd'in Ayrıntıları Ortaya Çıktı

Bu durumda yapabileceğiniz hiçbir şey yok.

Rakipler Bir Hayli Güçlü

Halbuki Ford veya Toyota alsaydınız bu sıkıntıyı yaşamayacaktınız çünkü ülke genelinde devasa bir yetkili servis ağı bulunmakta. Bir telefonda yetkili servisi çağırıp, aracınızı tamir ettirdikten sonra yolunuza devam edebilirdiniz.

Bu yüzden Fransız arabaları A.B.D’de satılmıyor. Çünkü firmaların kendisi de orada tutunamayacaklarını ve pazara girebilmeleri için devasa büyüklükte bütçe ayırmaları gerektiğinden haberdar.

Diğer yandan A.B.D’de ağır vasıtalar haricinde dizel binek otomobil kullanım oranı Avrupa ülkelerine göre çok düşüktür. Bunun sebebini de bu yazımızda anlattık.

Yazı Özeti
İçerik
Neden Amerika'da Fransız Arabaları Göremeyiz?
Açıklama
Bunun sebebi aslında Fransız otomobil markalarının ABD'ye uygun araç üretmemesi yani yüksek hacimli motora sahip modellerin üretimini yapmaması. 

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here