Yayalara Yol Vermeme Cezası 2022

2022 yılında, yayalara yol vermeme cezası 888 TL olarak belirlenmiştir. Bu kural ihlali yaptığınız zaman ceza puanınıza 20 puan eklenir. 2022 yılında %36.2 zam alan bu ceza, trafik kurallarının daha fazla ihlal edilmemeleri için arttırılmıştır.

26 Ekim 2018’de Resmi Gazete ‘de yayınlanan kanuna göre trafik ışığı ya da görevlisinin olmadığı yerlerde okul veya yaya geçitlerinde geçiş üstünlüğü yayalara verilmiştir. 2021 yılında yaya önceliği kuralını ihlal eden sürücülere 652 TL ceza verilmekteydi. Ancak yaygın bir şekilde önemsenmeyen trafik kurallarını daha katı bir hale getirmek için bu ceza yöntemi uygulanmaktadır.

yaya geçidi

Çoğu sürücü araç sahibi oldukları için kendilerinin yayalardan daha üstün olduklarını düşünürler. Ancak kanuna göre böyle bir üstünlük gösterilmesi yanlıştır. Sürücüler, bazı trafik kuralları konusunda çok umursamaz davranırlar. Bu umursamazlık, birçok insanın hayatına mâl olabilir.

İnsan hayatının korunması için belirlenen trafik kuralları, herkesin dikkat etmesi gereken bir konudur. Ancak ne yazık ki bazı sürücüler bu kuralları dikkate almazlar. Onların bu durumu dikkate almaları için para cezası yöntemi uygulanır.

Bundan dolayı yaya geçinde yol vermeyen sürücüler oldukça yüksek bir para cezası ödemek zorunda kalırlar. Mevcut ceza 888 TL’dir ancak erken ödeme yaparsanız 666 TL olarak ödeme yapabilmeniz mümkündür. Fakat erken ödeme yapsanız bile ceza puanınızda herhangi bir indirim yapılmaz.

Yaya Geçidinde Durmak Zorunlu Mu?

Yayaya yol vermemek, hem cezai bir işlem yapılmasına neden olur hem de bir hak ihlali olarak kabul edilir. Bundan dolayı zorunluluk hali vardır. Her sürücü yaya geçidini gördüğü yerde yavaşlamak zorundadır.

Eğer karşıya geçmek için bekleyen bir yaya var ise durup onun geçmesini beklemelidir. Bu yapılmadığı zaman araç sahibine 888 TL’lik bir ceza kesilir. Bazı insanlar, yaya geçidi hakkını yanlış anladıkları için bu durumu bilinçsizce kullanırlar. Peki yaya geçidini kimler kullanabilir?

İlginizi Çekebilir  Sel Hasarlı Araba Alınır Mı? Sel Hasarlı Araba Nasıl Anlaşılır?

Yaya geçidini kullanma hakkına sahip olan kişiler şunlardır:

  • Yaya geçidini kullanarak karşıya geçmek isteyen kişiler
  • Okul öğrencileri

Bu kişiler, yaya geçidini diledikleri zaman kullanabilirler. Ancak bu hususta bilmeniz gereken nokta, yaya geçitlerinde çok dikkatli olmanızdır. Siz her ne kadar bu hakka sahip olsanız da karşınızdaki sürücünün bu kuralı önemsemesi de çok önemlidir. Yaya olduğunuz için geçiş üstünlüğü sizdedir. Ama bu hakkı kullanırken dikkatli olmanız gerekir. Çünkü bazı sürücüler, yayalara yol verme kuralını önemsemezler. Bu durumda araçlarında herhangi bir hız düşüşü yapmazlar. Bu da ağrı kazaların meydana gelmesine sebep olabilir. Araba kullanan her bireyin, yaya geçidinde durma zorunluğunu bilmesi gerekir. Bu zorunluluk ihmal edildiğinde para cezası almanız kaçınılmazdır. Özellikle de okul önlerinde bulunan yaya geçitlerinde çok daha fazla dikkatli olunmalıdır. Çünkü bu tür kurumların önlerinde çok fazla sayıda insan bulunur.

Yaya Geçidinde Nasıl Durulmalı?

Yaya geçidinde yayaya yol vermek zorunlu olsa da bazı durumlarda hızlı trafikte vs. ani duruşlar kaza riski yaratabiliyor. Maalesef hala sürücülerin bu kurala alışmamış olması, yaya geçitlerinin bazen viraj çıkışlarında yer alması sebepli;

  • Yaya geçidine yaklaşırken mutlaka hızınızı azaltın
  • Yaya geçidinde insan var ise mutlaka dikiz aynanızı kontrol edin ve arkanızda hızlı gelen ve duramama riski olan bir araç olup olmadığını kontrol edin
  • Eğer geçitte duracaksanız aracınızın dörtlü flaşörlerini yakarak durun(bu arkadaki aracın daha dikkatli davranmasını sağlayacaktır)

Bu şekilde bir duraklama yapmanız yaya geçidinde yaşayacağınız potansiyel bir kaza riskini minimuma indirecektir.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here