Geçmişten Günümüze Volkswagen Jetta

Volksvagen’in orta sınıf sedan aracı Jetta ilk olarak 1979’da Golf’ün sedan versiyonu olarak üretilmeye başlandı.

Daha sonraları Vento ismi ile de üretilmiş olsa da Avrupa pazarında uzun süre Volkswagen Bora olarak satıldı. Oldukça donanımlı ve uzun ömürlü bir motora sahip olan Bora 1999-2005 yılları arasında üretildi. Ayrıca Bora’nın performans odaklı V6 motora sahip versiyonu da mevcuttur.

 

2006 yılında Volkswagen Jetta ismine geri döndü ve modeli baştan aşağı yeniledi. Yine Golf platformunda olan Jetta için yeni motor seçenekleri, yeni donanımlar sunuldu. Dünya geneli çok iyi satış rakamları yakaladı.

Jetta 2011 yılında tekrardan yenilendi ve günümüzdeki mimariye kavuştu. Daha keskin hatlar, yeni donanım ve görünüm seçenekleri sunuldu. Jetta 2014 yılı sonlarında da şuanki jenerasyon üzerine makyaj geçirdi.

Volkswagen Jetta, geçtiğimiz yıl tıpkı markanın diğer modelleri gibi bir dizi makyaj operasyonundan geçti. Dışında pek fark göremediğimiz 2017 Jetta, iç kısımda büyük değişime sahip.

Yeni Jetta Çıkış Tarihi

Mayıs 2019 itibari ile yeni Jetta’dan hala haber yok. En son yapılan bir açıklama ile otomobilin Türkiye pazarında satışa sunulmayacağı netleşti diyebiliriz.

Jetta Üretimi Durduruldu Mu?

2019 model Jetta ile ilgili olarak ise haberler bekleyenleri üzüyor. Yenilenen Jetta maalesef Avrupa pazarında satışa sunulmayacak. Volkswagen yetkililerinin konu ile ilgili açıklaması ise Avrupa’da sedan otomobil satışlarının düşmesi ve Meksika’da üretilen Jetta’nın transfer maliyetleri. Diğer yandan Jetta’nın hem kasa hem donanım, konfor olarak Passat ile çok benzer hale gelmesi de markanın bu kararında bir etken.

Jetta Üretimi Nerede Yapılıyor?

Volkswagen Jetta, sanılanın aksine Almanya’da üretilerek dünyaya ihraç edilmiyor. Jetta, Amerika pazarında Golf satılmadığı için ve ciddi bir satış rakamları olduğu için A.B.D’ye yakın olan Meksika’daki fabrikada üretiliyor ve buradan tüm dünyaya ihraç ediliyor.

İlginizi Çekebilir  Peugeot Partner Yeni Tasarımına Kavuştu

Jetta Ne Zaman Kasa Değiştirecek?

Yukarıda da yazdığımız gibi Jetta, Avrupa tüketicisinin hatchback modellere yönelmesi ve modelin Passat’a teknoloji ve boyutlar anlamında çok yaklaşması sebebi ile sadece ABD için yenilenecek. Şuan 2017 üretimi Jetta’ların Türkiye’deki son kasa olduğunu söyleyebiliriz.

Jetta Hangi Segment

Jetta segment olarak C sınıfında yer almaktadır. Orta sınıf, sedan bir model olan Jetta araç segmentleri arasında özellikle ülkemizde en çok satılan modellerdendir.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here