Kaygan Zeminde Araç Kontrolü Nasıl Sağlanır?

Asfalt olan yolların pürüzsüz olması ne yazık ki kusursuz oldukları anlamına gelmez. Çünkü pürüzsüz olan yolların kaygan olma ihtimalleri daha fazladır. Bu kayganlık ise kazaların meydana gelmesine sebep olur. Kaygan zeminde aracın kontrolünü sağlamak son derece zordur.

En usta şoförler bile kaygan zeminlerde kontrol sağlamakta zorlanabilirler. Peki, kaygan zeminde araç kontrolü nasıl sağlanır? Bu konu hakkında işinize yarayacak püf noktalar yazıda detaylı olarak açıklanmıştır.

Arabanızı Yavaş Kullanın

Kaygan bir zemine sahip olan yola girdiğiniz zaman arabanızın hızını mutlaka azaltmanız gerekir. Aşırı hız yapmanız hayatınızı tehlikeye atabilir. Bu nedenle aracınızın kontrolünü sağlamak istiyorsanız yavaşlamanız önemlidir. Hız, kaygan olmayan zeminlerde bile tehlikelidir. Bunun için aşırı hızdan uzak durmalısınız. Özellikle de zemin kaygansa araç kontrolü için kesinlikle hız azaltılmalıdır. Kaygan zemine virajlar da eşlik ediyorsa hızınızı daha da azaltmanız gerekir.

Kış Lastiklerinizi Takın

Kış ayları geldiğinde zeminin kaygan olması kaçınılmazdır. Bununla baş edebilmek için kış lastiklerinizi taktırmalısınız. Çünkü kış lastikleri kaygan zeminlerde araç kontrolünü sağlamanıza yardımcı olur. Bunun için kış lastikleri can ve mal güvenliğiniz için önemli bir unsurdur.

Sakin Davranın

Araba kullanan bazı insanlar, kaygan zeminle karşılaştıkları zaman panik olurlar. Kaygan zemine girildiğinde panik olmanız hata yapmanıza neden olabilir. Bu nedenle sakin ve dikkatli davranmanız gerekir. Aracınızın kontrolünü sağlamak için sakin olmanız önemli bir detaydır. Eğer panik yaparsanız aracınızın kontrolünü sağlamakta zorlanabilirsiniz. Kendinizi rahat hissetmeniz ve yola odaklanmanız gerekir.

Kaygan Zeminde Araç Kontrolü Sağlamanın Diğer Yolları

Kaygan zeminde araç kontrolü sağlamanın yollarından bazıları yukarıda anlatılmıştır. Bunlar haricinde araç kontrolünü sağlayacak diğer yollar şunlardır:

  • Direksiyonu sert bir şekilde kullanmayın.
  • Ani manevralardan kaçının.
  • Vitesleri ani olarak düşürmeyin.
  • Ayakkabınızın ve kıyafetinizin rahat olmasına dikkat edin.
  • Aracınız hakkında bilgi sahibi olmalı ve aracınızı iyi tanımalısınız.
İlginizi Çekebilir  Toyota Yedek Parça Çeşitlerinde Uygun Fiyat Fırsatı!

Bunlara dikkat ederek kaygan zeminde araç kontrolünü kolaylıkla sağlayabilirsiniz. Zemin nasıl olursa olsun emniyet kemerinizi takmayı kesinlikle unutmayın. Özellikle de kaygan zeminlerde araba kullanırken başka şeylerle meşgul olmayın.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here