Gündüz Farlar Açılmalı Mı? Gündüz Far Yakmak

Son zamanlarda takip ettiğim forumlarda, facebook gruplarında sıkça gördüğüm tartışma konularından biri de “gündüz far yakmak” üzerine. Bende konu ile ilgili bilgilendirici bir içerik hazırlamaya karar verdim.

gündüz farlar açılmalı mı

Gündüz Neden Farlarımı Açmalıyım?

Pek çok yeni araçta gündüz farı olsa da bazı modellerde bu donanım bulunmuyor. Araçların fark edilebilirliğini artırmak amacı ile birçok Avrupa ülkesinde zorunlu donanım olan gündüz farı sayesinde bazı kaynaklar kaza oranlarının azaldığını belirtiyor.

Özellikle içinde bulunduğumuz güneşli yaz aylarında asfalta yansıyan güneş ışıkları araçların farkedilebilirliğini ciddi oranda azaltıyor. Hele ki koyu renkli bir araca sahipseniz güneş vurduğunda hiç fark edilemiyorsunuz.(Bu sebeple bir kaza atlatmıştım.) Gündüz dahi olsa aracınızın farklarını açmak uzaktan fark edilebilir olmanızı sağlayacak ve yola çıkacak yayaların, şerit değiştirecek sürücülerin sizi kesin olarak fark etmesini sağlar. Aracınızda gündüz farı donanımı mevcut ise bunu yapmanıza gerek yoktur.

Aracınızı kullanım alışkanlıklarınıza göre en büyük maliyetiniz far ampüllerinizin ömrünün kısalması olacaktır. Ancak, olası bir kaza durumunda yaşanacak can ve mal kayıpları düşünüldüğünde oldukça küçük bir maliyet olduğunu söyleyebiliriz.

zorunlu gündüz farı

Birçok ülkede gündüz farların açık konumda olması zorunlu ve aksi halde yüksek cezaları var. Örneğin Avrupa’da bir yolda “gündüz far yakılması gereken alan başlangıcı” adında bir tabelayı yukarıda görebilirsiniz.

gündüz farı nedirGündüz Farı Nasıl Çalışır?

Özellike son 5 yılda üretilen tüm otomobillerde led veya halojen gündüz farı bulunuyor. Bu aydınlatma sistemi aracınızda kontağı açtığınız anda otomatik olarak devreye girer ve farlar açıldığında devreden çıkar. Araç çalışırken farları kapatmanız durumunda ise tekrar çalışacaktır. Beyaz ledlerin gün ışığında çok daha fark edilebilir olması sebebiyle sıklıkla araçlarda bu şekilde gündüz farı kullanılmaktadır.

İlginizi Çekebilir  Engelli Aracı ÖTV İndirimi (Tam Rehber)

Gündüz Far Açmak Zorunlu Mu?

Kanunlarda gündüz far kullanımı ile ilgili herhangi bir cezai işlem yok. Sadece görüşün açık olduğu havalarda sis farı kullanımına ceza yazılabiliyor. Yani gündüz farınız açık veya kapalı olması durumunda gündüz farı cezası ile karşılaşma ihtimaliniz yok.

Ancak biz fark edilebilir olmanız ve kaza riskinizi azaltmanız için gece de gündüz de farlarınızın açık olmasını öneriyoruz.

 

Yazı Özeti
Gündüz Farlar Açılmalı Mı?
İçerik
Gündüz Farlar Açılmalı Mı?
Açıklama
Fark edilebilir olmanız ve kaza riskinizi azaltmanız için gece de gündüz de farlarınızın açık olmasını öneriyoruz.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here