Debriyaja Basmadan Arabanın Çalışmaması, Arabayı Çalıştırırken Debriyaja Basmak

Özellikle güncel otomobiller artık debriyaj pedalına basmadan motorun çalıştırılmasına izin vermemekte. Bazı modellerde yol bilgisayarı üzerinden pedal uyarısı yapılırken bazılarında ise herhangi bir uyarı çıkmamakta. Bu durumlarda araçta bir sorun olduğu düşünülmektedir.

debriyaj pedalı

Arabanın Debriyaja Basmadan Çalışmaması

Yeni otomobiller, debriyaj pedalına tam basılmadan marş almamakta. Bu durum viteste kalan arabanın ön veya arkasındaki nesnelere çarpmasını, sürücü koltuğuna oturmamış bir kişinin aracı çalıştırmasını engeller. Ayrıca çocukların vs. debriyaj pedalına tam basması zor olduğundan bir nevi güvenlik işlevi görür. Bu sistemi otomatik şanzımana sahip modellerin frene basmadan çalışmaması ile ilişkilendirebiliriz.

Arabayı Çalıştırırken Neden Debriyaja Basmak Gerekir?

Otomobiller çalıştırma esnasında ilk hareketi marş motorundan almaktadır. Marş motoru volan dişlisini çevirerek motorun çalışmasını sağlar. Eğer debriyaj pedalına basılmadan boş viteste araç çalıştırılırsa marş motoru sırası ile şu parçaları çevirmek zorunda kalır;

  • Debriyaj Balatası
  • Debriyaj Baskısı
  • Debriyaj Mili

Ekstradan bu parçaları da döndürmek durumunda kalan marş motoru daha fazla elektrik tüketecek ve ömrü azalacaktır. Eğer aracınızın aküsü zayıfsa ve zor çalışıyorsa, debriyaja basmadığınızda akünüzün gücü yetersiz gelebilir.

Arabayı çalıştırırken debriyaja basılması, marş motoruna binen yükü azaltacak ve aküden daha az akım çekilerek otomobilin çalışmasını sağlayacaktır. Ayrıca şanzımandan ayrılan volan dişlisi sayesinde motor biraz daha hızlı çalışacaktır. Diğer yandan debriyaja basarak çalıştırma, viteste park sonucu otomobilin öne ve geriye hareket etmesi gibi tehlikeler de bu sayede minimuma indirilir.

Birçok ülkede artık manuel şanzımanlı otomobiller park edildiğinde viteste bulundurma ve yokuşta ise direksiyonun kaldırıma doğru yönlendirilmiş olması zorunluluğu bulunmakta. Bu zorunluluktan ötürü üreticilerin vitesteki aracın çalışırken öne veya arkaya yığılmaması için debriyajsız çalıştırılmama özelliğini eklediğini düşünebiliriz.

İlginizi Çekebilir  Kış Lastiği Muayenede Zorunlu Mu?

Özetle marşa basarken debriyaja basılır mı sorusuna hem aracın ömrü hem de güvenlik açısından evet diyebiliriz.

Araba Viteste Çalıştırılırsa Ne Olur?

Araba vitesteyken debriyaja basılmadan motor çalıştırıldığında motorun dönme gücü bir anda tekerleklere iletilecek ve araç ileri veya geriye doğru silkinme hareketi gösterecek ve stop edecektir. Eğer çok yakın park etmişseniz önünüzdeki veya arkanızdaki araca da çarpabilirsiniz.

Diğer yandan arabayı viteste çalıştırmak aracın akslar, şanzıman ve volan gibi aktarma parçalarına ciddi zararlar vermektedir.

Araç Boşta Mı Çalıştırılır?

Halk arasında bilinen bir yanlış düşünce de otomobilin sadece boş viteste çalışacağıdır. Ayağınız debriyajda iken aracı istediğiniz viteste çalıştırmanız mümkündür. Ancak yukarıda bahsettiğimiz tehlikeden ötürü her zaman vites boştayken çalıştırmanızı öneriyoruz.

Araba Çalıştırılırken Gaza Basılır Mı?

Enjeksiyon sistemine sahip 2000 yılından sonra üretilmiş otomobillerde motor kontrol ünitesi kontak çalıştırılırken otomatik olarak yeterli yakıtı pistonlara gönderir. O nedenle modern araçları çalıştırırken gaza basmaya gerek yoktur.

Yazı Özeti
Debriyaja Basmadan Arabanın Çalışmaması
İçerik
Debriyaja Basmadan Arabanın Çalışmaması
Açıklama
Otomobillerde aracın sürücüsüz çalışmasını engellemek, viteste kalmış aracın öne veya arkaya gitmesini engellemek için üreticiler böyle bir sistem geliştirmiştir.
Yazar

1 YORUM

  1. Yeni model Kia Rio arabamda debriyaja basmadan araba çalışmıyor. İşin kötüsü hiç uyarı falan da çıkmıyor. İlk aldığımda çalıştırmak için çok uğraşmıştım.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here