Debriyaja Basmadan Arabanın Çalışmaması, Arabayı Çalıştırırken Debriyaja Basmak

Özellikle güncel otomobiller artık debriyaj pedalına basmadan motorun çalıştırılmasına izin vermemekte. Bazı modellerde yol bilgisayarı üzerinden pedal uyarısı yapılırken bazılarında ise herhangi bir uyarı çıkmamakta. Bu durumlarda araçta bir sorun olduğu düşünülmektedir.

Arabanın Debriyaja Basmadan Çalışmaması

Yeni otomobiller, debriyaj pedalına tam basılmadan marş almamakta. Bu durum viteste kalan arabanın ön veya arkasındaki nesnelere çarpmasını, sürücü koltuğuna oturmamış bir kişinin aracı çalıştırmasını engeller. Ayrıca çocukların vs. debriyaj pedalına tam basması zor olduğundan bir nevi güvenlik işlevi görür. Bu sistemi otomatik şanzımana sahip modellerin frene basmadan çalışmaması ile ilişkilendirebiliriz.

Arabayı Çalıştırırken Neden Debriyaja Basmak Gerekir?

Otomobiller çalıştırma esnasında ilk hareketi marş motorundan almaktadır. Marş motoru volan dişlisini çevirerek motorun çalışmasını sağlar. Eğer debriyaj pedalına basılmadan boş viteste araç çalıştırılırsa marş motoru sırası ile şu parçaları çevirmek zorunda kalır;

  • Debriyaj Balatası
  • Debriyaj Baskısı
  • Debriyaj Mili

Ekstradan bu parçaları da döndürmek durumunda kalan marş motoru daha fazla elektrik tüketecek ve ömrü azalacaktır. Eğer aracınızın aküsü zayıfsa ve zor çalışıyorsa, debriyaja basmadığınızda akünüzün gücü yetersiz gelebilir.

Arabayı çalıştırırken debriyaja basılması, marş motoruna binen yükü azaltacak ve aküden daha az akım çekilerek otomobilin çalışmasını sağlayacaktır. Ayrıca şanzımandan ayrılan volan dişlisi sayesinde motor biraz daha hızlı çalışacaktır. Diğer yandan viteste park sonucu otomobilin öne ve geriye hareket etmesi gibi tehlikeler de bu sayede minimuma indirilir.

Birçok ülkede artık manuel şanzımanlı otomobiller park edildiğinde viteste bulundurma ve yokuşta ise direksiyonun kaldırıma doğru yönlendirilmiş olması zorunluluğu bulunmakta. Bu zorunluluktan ötürü üreticilerin vitesteki aracın çalışırken öne veya arkaya yığılmaması için debriyajsız çalıştırılmama özelliğini eklediğini düşünebiliriz.

Summary
Debriyaja Basmadan Arabanın Çalışmaması
Article Name
Debriyaja Basmadan Arabanın Çalışmaması
Description
Otomobillerde aracın sürücüsüz çalışmasını engellemek, viteste kalmış aracın öne veya arkaya gitmesini engellemek için üreticiler böyle bir sistem geliştirmiştir.
Author
İlginizi Çekebilir  Aracınızla Uzun Yola Çıkmadan Önce Kontrol Etmeniz Gereken 7 Şey

1 YORUM

  1. Yeni model Kia Rio arabamda debriyaja basmadan araba çalışmıyor. İşin kötüsü hiç uyarı falan da çıkmıyor. İlk aldığımda çalıştırmak için çok uğraşmıştım.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here