Araba Park Ederken Viteste Bırakılmalı Mı?

Genellikle yeni araç kullanmaya başlayan kişilerin sıklıkla merak ettiği konulardan biri de aracın park halinde viteste bırakılıp bırakılmayacağı. Bu yazımızda manuel araçların neden park halinde viteste bırakılması gerektiğini anlatacağız.

Manuel Araba Viteste Bırakılmalı Mı?

Özellikle yokuşlu bir yerde yaşıyor ve aracınızı düz bir zemine park etmiyorsanız sadece el frenine güvenmek büyük hatadır. Olası bir el freni arızasında aracınız kontrolden çıkarak ciddi kazalara sebep olabilir.

Eğer yokuş yukarı bir yere aracınızı park etmişseniz 1.viteste bırakmanız, yokuş aşağı yerlerde ise geri viteste bırakmanız el freninin yetersiz gelebilme ihtimaline karşı aracınızın sabit kalmasını sağlayacaktır. Benim tavsiyem sadece yokuşlarda değil her zaman aracı viteste park etmek güvenlik bakımından doğru bir harekettir.

Birçok ülkede eğimli bir yola park edilen otomobillerde aracı viteste bırakmak hukuki zorunluluktur.

Viteste Araba Kayar Mı?

Aracınızı park ettikten sonra vitese takmanız durumunda otomobilin modeline göre önden çekişli veya arkadan itişli ise o tekerlekler kilitlenecektir.

Bunun sebebi de vitesteyken doğrudan motorla bağlantıda olan tekerlekler pistonları hareket ettiremeyecek ve bu sebeple tekerlekler dönmeyecektir. Ancak aracın baskı balata sisteminde arıza varsa ve debriyaj kaçırıyor ise bu durum gerçekleşmeyebilir.

Araba Nasıl Viteste Bırakılır?

Sık yapılan bir hata da otomobili park eder etmez vitese takıp sonrasında el frenini çekmektir. Böyle bir durumda tüm yük aktarma organlarına biner ve parçaların ömrünü ciddi oranda azaltır. Doğru park stili şu şekilde olmalıdır;

  • Araç durdurulur ve ayak frendeyken el freni çekilir.
  • Ayak frenden çekilir ve otomobilin arka tekerleklerine doğru düştüğü hissedildikten sonra yokuşun durumuna göre 1 veya geri vitese araç alınır. Bu sayede aracın yükünün şanzımana değil de el frenine yüklenmesi sağlanır.
İlginizi Çekebilir  EDS Cezaları Kaç Günde Gelir ?

Viteste Araba Çalıştırmak

Aracınıza bindiğinizde unutup vites boşta değilken çalıştırmanız durumunda öne veya arkaya araç bir anda gitmeye çalışacak ve stop edecektir. Bu sebeple araç önce boşa alınmalı veya debriyaja basarak çalıştırılmalıdır.

Günümüzde birçok üretici debriyaja basmadan motorun çalışmamasını sağlayan sistemler ile araçlarını satmaktadır.

Yazı Özeti
Araba Park Ederken Viteste Bırakılmalı Mı?
İçerik
Araba Park Ederken Viteste Bırakılmalı Mı?
Açıklama
Eğer yokuş yukarı bir yere aracınızı park etmişseniz 1.viteste bırakmanız, yokuş aşağı yerlerde ise geri viteste bırakmanız el freninin yetersiz gelebilme ihtimaline karşı aracınızın sabit kalmasını sağlayacaktır.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here