Egzoz Manifoldu Nedir? Ne İşe Yarar?

Egzoz manifoldu, otomobillerde yakıtın yakıldıktan sonra silindirlerde oluşan egzoz gazının dışarı atılmasını sağlayan bileşendir. Egzoz bacası olarak da bilinen bu bileşen toksit yakıtın hızlı bir şekilde tahliye edilmesini sağlar. İçeriğimizde egzoz manifoldu nedir, emme manifoldu nedir, egzoz manifoldu ne işe yarar ve egzoz manifoldu arıza belirtilerini derledik.

egzoz manifoldu fotoğrafı

Egzoz Manifoldu Nedir?

En basit tanımlamayla egzoz manifoldu, yanmış yakıtın oluşturduğu dumanı ve atıkları aracın dışını atmayı sağlayan aksamdır. Eski ve yeni model arabalarda farklı bir yapıya sahip olan manifold, genellikle 4 silindir parçası şeklindedir. Bu silindir parçaları aracın içinde gerekli kısımlara hava gönderimini sağlar. Paslanmaz çelik ya da döküm demirden yapılan manifold, yüksek egzoz sıcaklığına karşı dayanıklı bir yapıya sahiptir. Zehirleyici etkiye sahip dumanın arabanın içine sızmasını önlemesi nedeniyle ve yakıt sisteminin düzgün çalışmasını sağlamasıyla önemli bir bileşendir.

Emme Manifoldu Nedir?

Egzoz manifoldu ile birbirine karıştırılan emme manifoldu, egzoz sistemine çekilen oksijenin silindirlere dağıtılması sağlayan bir bileşendir. Egzoz manifoldu ile bağlantılı çalışan bu parça, hava ve yakıt karışımından oluşan atığının silindirlere eşit şekilde dağıtımını üstlenir. Valf ile birlikte emme silindirlere iletilir. Valflerin sıkıştırma, yanma ve egzoz için kapatılmasıyla döngü tamamlanır. Döngü tekrar başladığında valfler yeniden açılır. Özetle emme manifoldu motora havayı dağıtırken egzoz manifoldu gazları silindirden uzaklaştırır.

Egzoz Manifoldu Arıza Belirtileri

Egzoz manifoldu arızası genellikle borularda meydana gelen sıcaklık değişimleri ve nem nedeniyle çatlama veya kırılma nedeniyle yaşanır. Aynı zamanda bozuk egzoz askıları da egzoz manifold arıza nedenleri arasındadır. Egzoz sisteminin tutunduğu askılarda yaşanacak bir bozulma, ağırlığın tek bir manifolda binmesine neden olur. Fazla ağırlık binen manifold da hasar görebilir. Egzoz manifoldu arızası nasıl anlaşılır maddeler halinde bakacak olursak;

  • Arabanın içinde belirgin bir şekilde egzoz kokusu,
  • Egzozdan yüksek ses gelmesi,
  • Motordan gelen yanma/yanık kokusu,
  • Motordan gelen ince ıslık sesi,
  • Egzoz sisteminde görünür çatlak ve kırıklar,
  • Arabanın geç çalışması ve geç stop etmesi,
  • Araç çekişinde ve performansında gözle görülür düşüş.
İlginizi Çekebilir  Sel Hasarlı Araba Alınır Mı? Sel Hasarlı Araba Nasıl Anlaşılır?

Arabanızda bu sorunlardan birini ya da birkaçını yaşıyorsanız profesyonel destek almalısınız. Egzoz manifold da ortaya çıkan arızalar aracın diğer aksamlarına da zarar verebilir.

Egzoz Manifoldu Tamiri Nasıl Yapılır?

Egzoz manifoldu tamiri için öncelikle sorunun tespit edilmesi gerekir. Manifold genel olarak tamir edilebilen bir bileşen değildir. Kaçak durumlarında genelikle emme ve egzoz manifoldu değişimi yapılır. Egzoz manifold sızdırması conta kırılması nedeniyle de olabilir. Dolayısıyla bu konuda servislerden yardım almak en net çözüm olacaktır.

Egzoz Manifoldu Fiyatı Ne Kadar?

Egzoz manifoldu fiyatı araçların modeline ve manifold tiplerine göre değişkenlik gösterir. Ortalama egzoz manifold fiyatı işçilikle birlikte 400 liradan başlayıp 2 bin liraya kadar çıkabilir.

Egzoz Manifoldu Kaynak Olur mu?

Egzoz manifoldu üzerinde ortaya çıkan çatlak ve kırıklar, onarılabilecek düzeydeyse kaynak yapılarak düzeltilebilir.

Manifold Kaçağı Yakıtı Etkiler mi?

Egzoz manifoldu arızası durumunda motorun verimi ve performansı düşecektir. Araçla hızlanmak istediğinizde motor daha fazla hava almaya çalışacak ve daha fazla yakıt tüketecektir. Dolayısıyla manifold kaçağı yakıtı etkiler.

Egzoz emisyon değeri ile ilgili bilgi almak için Egzoz Emisyon Değeri Neden Yüksek Çıkar? Değerler Nasıl Düşürülür? başlıklı içeriğimize de göz atabilirsiniz.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here