Egzoz Emisyon Değeri Neden Yüksek Çıkar? Değerler Nasıl Düşürülür?

Hususi araçlarda 2 yılda, ticari araçlarda ise yılda bir kez araç muayenesi yaptırılması zorunludur. Ayrıca her muayenede aracın egzoz emisyon kontrolüne girmesi ve oradan da vize alması gerekir.

Yakın zamanda yapılan kanun değişikliği ile egzoz muayenesi ağır kusur olmaktan çıkarıldı. Ancak trafikte muayenesiz yakalanma durumunda ceza söz konusu.

Egzoz Emisyon Değeri Neden Yüksek Çıkar?

Egzoz sistemi, silindirlerdeki yanmış yakıtın dışarı en çevreci atılması için tasarlanmıştır. Motorlarda egzoz manifoldundan çıkan yanmış gazlar sırasıyla katalizöre gider ve burada zararlı maddeler filtrelenerek egzozdan havaya salınır. Ek olarak Euro 5 normuna sahip dizel motorlarda da dizel partikül filtresi vasıtası ile motorinin zararlı partikülleri tutularak emisyonu düşürülür.

egzoz muayenesi

Egzoz Emisyon Değerlerinin Yüksek Olma Sebepleri

  • Özellikle eski araçlarda katalitik konvertörün erimesi, içerisindeki özel seramik parçanın özelliğini yitirmesi, veya aracın altını vurma sonucu delinmesi(çok sık karşılaşılan bir durumdur) motordan gelen gazlar yeterince süzülemez ve zararlı maddeler havaya salınır.(Genellikle böyle durumlarda katalizör ses yaparak arızayı belli eder.)
  • Aracınızın oksijen sensörünün arızalı olması, lpg ayarının düzgün yapılmamış olması, yakıt enjektörlerinin bozuk olması durumunda da zengin karışım adı verilen fazla yakıt az hava gönderimi sonucu emisyon değerleri yükselebilir.(Bu durumu yakıt tüketiminizin ciddi artmasından anlayabilirsiniz.)
  • Motorun akciğeri olarak tanımladığım hava filtresinin tıkanması da egzoz emisyon değerlerini yükseltebilir. Yeterli havayı çekemeyen motor bu eksikliği gidermek için daha fazla yakıt tüketecek ve doğal olarak olması gerekenden fazla zararlı gaz salınımı yapacaktır. Aracınızın hava filtresini mutlaka her yıl veya 15.000 km’de mutlaka değiştirmelisiniz.
  • Egr valfi de bu sorunun gizli sebeplerinden biri olabilir. Kurum birikimi sonucu zamanında açılıp kapanamayan bu valf motorun zengin karışımla çalışmasına sebep olarak egzoz değerlerini yükseltebilir.
İlginizi Çekebilir  Uzun Yolda Aracı Dinlendirmek Gerekli Mi? Motor Şişmesi Nedir?

Egzoz Emisyon Değerleri Nasıl Düşürülür?

Eğer aracınızla egzoz muayenesine gittiyseniz ve yüksek değerlerden ötürü vizeyi alamadıysanız yukarıdaki sebepleri inceleyerek sorunu çözebilirsiniz. Hava filtresinin değişim zamanı, aracınızın son dönemlerde yakıt tüketiminde artış olup olmadığı, katalizöründe oluşabilecek hasarlar ve sensör arızaları emisyonun yükselmesine sebep olmuş olabilir.(Genellikle muayene istasyonlarında egzoz sisteminde fiziksel bir hasar varsa tarafınıza bilgisi verilmektedir.)

Egzoz Muayenesine Gitmeden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aracınızı egzoz muayenesine götürmeden önce aşağıda bahsedeceğimiz birkaç öneriye dikkat ederek daha düşük değer elde edebilirsiniz;

  1. Motor soğukken egzoz muayenesine gitmeyin. Unutmayın motorlar soğukken daha hızlı ısınmak için ECU tarafından zengin karışım ile çalışır. Bu da daha fazla emisyon değeri demektir.,
  2. Özellikle dizel araç kullanıyorsanız egr ve dpf sisteminin temiz olduğuna emin olun. Bunun için egzoz muayene randevunuza gitmeden önce 30-40 dakika 2000 devir 70 km gibi sabit hızlarda sürüş yaparak egzoz sisteminin temizlenmesini sağlayabilirsiniz.
  3. Hava filtrenizin, dizel araçlarda mazot filtresinin temiz olmasına dikkat edin.
  4. Lpg’li araçların mutlaka lpg ayarı düzgün olmalıdır. Aksi halde zengin karışımla çalışan motorların değerleri yüksek çıkacaktır.

Egzoz Muayenesinden Sorunsuz Geçmek için Tavsiyeler

Aracınızın egzoz sistemi kontrol edilmeden önce mutlaka ideal çalışma sıcaklığına ulaşmış olmasına dikkat edin. Unutmayın ki soğuk motor ısınmak için daha fazla yakıt tüketecektir. Bu da daha fazla emisyon demektir. Ayrıca aracınızın yakıt sisteminde bir arıza olmamasına dikkat edin. Enjektör, yakıt filtresinin dolu olması vs. emisyonu doğrudan artırır.

Dizel araçlarda aldığınız yakıtın katkılı olanını almak enjektör ve kurum temizliğini artıracağından emisyon değerlerini düşürebilir.

Yazı Özeti
İçerik
Egzoz Emisyon Değeri Neden Yüksek Çıkar?
Açıklama
Dizel partikül filtresinin dolu olması, egr tıkanıklığı, oksijen sensörü arızası veya katalizör arızası egzoz emisyon değerlerinin yüksek çıkmasına sebep olabilmektedir.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here