Sel Hasarlı Araba Alınır Mı? Sel Hasarlı Araba Nasıl Anlaşılır?

İlan sitelerinde vs. sık sık karşımıza çıkan sel hasarlı arabalar hakkında gelen sorular sonrasında bu içeriği hazırlamaya karar verdik. Bu yazımda “sel hasarlı araba alınır mı?” “sel hasarlı araba nasıl anlaşılır?” gibi sorulara yanıt vereceğim.

Sel Hasarlı Araba Alınır Mı?

Otomobiller gerek kaput içerisinde gerek kabin içerisinde çokça elektronik sisteme sahiptir. Elektrik tesisatı, sensörler vs. oldukça hassas yapıdadır ve mutlaka kuru ve nem olmayacak şekilde çalışmaları gerekir. Otomobilin yüksek seviyedeki suya maruz kalması bu elektronik sisteme ve motora ciddi zararlar verebilir.

Sel hasarına maruz kalan araçlarda motor kısmındaki elektronik tesisatta ciddi arızalar ortaya çıkar ve bu parçaların mutlaka detaylı şekilde kontrol edilmesi ve tamamının yenilenmesi gerekir. Ayrıca iç kısımdaki koltuk, torpido gibi kısımlar da yoğun suya maruz kaldığında zarar görür ve detaylı şekilde temizlenmesi, kurutulması gerekir. Aksi halde rahatsız edici koku gibi problemler oluşabilir.

Sel hasarlı araçlar eğer sigorta şirketi tarafından perte ayrılmadı ve onarıldı ise alınabilir. Çünkü yetkili servis ve kasko şirketleri araçlardaki arızalı parçaları onarım yerine değiştirerek sorunsuz şekilde sahibine teslim etmekle yükümüdür. Ancak sel hasarı sonucu perte ayrılmış bir araçta elektriksel kaynaklı sorunlar yaşanabilir.

Sel Hasarlı Araç Nasıl Anlaşılır?

Genellikle sel gibi bir doğal afet oluştuğunda araçlar kullanılamaz hale geleceğinden mutlaka sigorta şirketlerine bilgi verilir ve araç için belirli bir hasar kaydı işlenir. Bu hasar kaydında genellikle ERP – Sel Hasarı şeklinde bir ibare bulunur. Bu durum otomobilin ekspertiz raporuna göre sel hasarı aldığını belirtir.

Böyle bir hasar kaydı ile karşılaşırsanız mutlaka aracı detaylı şekilde kontrol ettirmeli ve aracın onarım geçmişini kontrol etmelisiniz. Eğer araç yetkili serviste tüm elektronik tesisatı değiştirilerek onarılmış ise ileride sorun yaşama riskiniz daha azdır. Ancak; otomobil dışarıda tamir edilmiş ise farklı sorunlar yaşayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  10 Adımda Yazın Arabanızı En İyi Şekilde Kullanın

Sel Hasarlı Araç Nasıl Anlaşılır sorusuna;

  • Aracın motor tertibatındaki çürüme
  • İç aksamda (özellikle paspas altlarında) çürüme, orijinal dışı görünüm
  • Elektronik aksamdaki değişiklikler(genellikle tesisatta değişim var ise uzman bir ekspertiz anlayabilir)
  • Araçtaki arızalar(düzensiz çalışma, airbag arızası gibi elektriksel problemler)

sel hasarlı araç olma ihtimalini güçlendirecektir.

Sel Hasarlı Araba Alınır Mı?

Alacağınız otomobil eğer hasarsız muadillerine göre ciddi şekilde uygun fiyatlı ise ve yetkili serviste tüm arızalı parçaları değiştirilmiş ise alabilirsiniz. Ancak mutlaka uzman bir servise aracı detaylı şekilde kontrol ettirmelisiniz.

Ayrıca, her ne kadar onarımı kaliteli yapılmış olsa da elektroniğin ve içten yanmalı motorların en büyük düşmanı su olduğu için ileride tekrar problemler yaşama ihtimaliniz olduğunu unutmamalısınız.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here