Yeni Kıa Optima Tanıtıldı

Kıa’nın Eylül’de Frankfurt’ta tanıtacağı modellerinden olan Optima tanıtıldı. Yeni Optima yeni teknolojileri ve yeni tasarımı ile artık daha iddialı.

kiaoptima

 

Yeni Kia Optima yaklaşık 15 gün sonra Frankfurt Motor Show‘da gün yüzüne çıkacak. Yenilenen iç mekan daha geniş ve daha kaliteli.

kiaoptima1

Kia Optima doğrudan yine D segmenti olan Toyota Avensis’e rakip. İç mekanda yapılan değişimler ve dış tasarım bu rekabeti kızıştıracak gibi görünüyor. Dış tasarımda ilk tanıtıldığı günden beri sportif bir hava çizen Optima 2016 modelinde krom ızgaraları ve yenilenmiş jantları ile daha da sportif görünüyor. Ayrıca Optima önceki modele göre daha uzun ve bu da daha geniş iç mekan anlamına geliyor.

kiaoptima3

İç kısımda orta konsola eklenmiş 8″ ekran otomobilin havasını baştan aşağı değiştirmiş. Kıa’nın açıklamalarına göre bu ekran opsiyonel olarak aktif internet bağlatısına ve akıllı telefon bağlantı sistemine sahip olacak.

kiaoptima2

Yeni Optima önceki modele oranla sadece 10 mm daha uzun. Ancak yenilenen koltuklar arka koltuktaki yolcular için 25mm civarı daha fazla diz mesafesi sunacak ve arka kısımda otomatik güneş perdeleri ve bağımsız klima sistemi  olacak.

Ayrıca adaptif hız sabitleyici, kör nokta uyarı sistemi gibi birçok güvenlik donanımı standart olarak sunulacak. Aktif şehir içi fren sisteminin ise opsiyonel olarak satılması bekleniyor.

kiaoptima4

2016 Optima için adaptif süspansiyon sistemi ve yeni şasi tasarlandı. Standart donanım olan elektrikli direksiyon ve ESP de sürüş güvenliğini artıran detaylardan.

Motor kısmında önceki modelde de bulunan 1.7 litre dizel ünite olacak. Geliştirilen motor 140 hp güce ve 340 Nm torka sahip olacak. Ancak Türkiye’de bu modelin de vergi sistemi nedeniyle yüksek satış rakamlarına ulaşması zor görünüyor ancak Kıa’nın açıklamalarına göre 2016 ortalarında hibrit motor ile 1.6 litre benzinli versiyon satışa çıkacak.

İlginizi Çekebilir  Radyatör Kapağı Arızası Nedir?

 

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here