Lastiklerin Ömrü Ne Kadardır?

Lastikler, araç ile yol arasındaki teması sağlayan unsurlardır. Aracın ilerlemesini sağlayan lastikler, araç için olmazsa olmazlar arasında yer alır. Lastiklerin kaliteli ve dayanıklı olması, güvenli bir şekilde yolculuk yapmanızı sağlar. Peki, lastiklerin ömrü ne kadardır? Lastiklerin ömrünü uzatmak için neler yapılabilir? Bu konular hakkında gerekli bilgileri öğrenmeniz size büyük avantajlar sunar.

Lastiklerde tüm araba parçaları gibi belli bir ömre sahiptirler. Bu nedenle ömürlerini doldurdukları zaman işlevliklerini kaybederler. İşlevini kaybeden lastikler ise kolaylıkla patlayabilir. Lastiklerinizin ömrünü iyi bilmeniz ve ömürlerinin uzun olması için yapmanız gerekenleri yerine getirmeniz gerekir. Böylece araç lastiklerinizi daha verimli bir şekilde kullanabilirsiniz.

Lastiklerin Raf Ömrü

Araba lastiklerinin üretilip rafa konulmasından sonra ömrü başlar. Lastiklerin raf ömürleri 10 yıl olarak bilinmektedir. 10 yıl kadar rafta durabilen lastikler, işlevselliklerinden bir şey kaybetmezler. Ancak 10 yıldan fazla rafta kalan bir lastiği kesinlikle almamanız gerekir. Özellikle yeni üretilen bir lastiği almanız sizin için daha kârlı olacaktır.

Lastiklerin Kullanım Ömrü

Lastiklerin raf ömürleri 10 yıl iken kullanım ömürleri ise 5 yıldır. Yani aracınıza taktırdığınız lastiklerinizi minimum 5 yıl kadar kullanabilirsiniz. Ancak bu sürenin azalması ya da uzaması araç sahibinin lastiklere ne kadar önem verdiği ile bağlantılıdır. Eğer lastiklerinize gerekli bakımı yaparsanız lastiklerinizi 5 yıldan fazla kullanabilirsiniz.

Lastiklerin Ömrü Nasıl Uzatılır?

Araba lastiklerinizin ömrünü uzatmanız için birtakım hususlara dikkat etmeniz gerekir.

Bu hususlar şunlardır:

  • Lastiğin aracınıza uygun olmasına dikkat edin.
  • Çok fazla hız yapmayın.
  • Ani fren yapmaktan kaçının.
  • Dönüşümlü bir şekilde lastik kullanımı yapın.

Bu hususlara dikkat ettiğiniz zaman lastiklerinizin ömrünü uzatabilirsiniz. Lastikleri nasıl kullanmanız gerektiğini iyi bilmeniz maddi açıdan size katkı sağlar.

İlginizi Çekebilir  Yeni Hibrit BMW'ler Geliyor

Lastiklerin Nasıl Saklanması Gerekir?

Araç kullanıcılarının birçoğu, kışlık ve yazlık olmak üzere iki farklı lastik kullanırlar. Lastiklerinizi sakladığınız zaman mümkünse yan yana koymaya çalışmalısınız. Ayrıca lastik aralarına dolan taşları da temizlemeyi ihmal etmemelisiniz. Saklanan lastiklerin güneş görmemesi gerekir. Ortamın serin olması, lastiklerin korunması için önemlidir. Bu durumlara dikkat ettiğiniz sürece lastiklerinizi uzun yıllar güvenle saklayabilirsiniz.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here