Motor Üflemesi Nedir?

Araç kullananların çok sık başına gelen motor üflemesi birçok kişiyi hiç beklemediği anda mağdur edebiliyor. Araçlarda meydana gelen motor üflemesinin daha sonrasında birçok sorunu beraberinde getirdiği de biliniyor.

Peki, motor üflemesi nedir? Motor üflemesi, araçta meydana gelen basınç kaybından dolayı motorun üflemeye başlamasıdır. Basıncın düşmesi, yani kompresyon olayının meydana gelmesi sonucunda motor var olan havayı dışarıya üflemeye başlar. Buna da motor üflemesi denir ve bu durum ilerleyen zamanlarda araçta başka sorunlara da neden olur.

Motor Üflemesi Nasıl Anlaşılır?

Araçlarda meydana gelen motor üflemesi birkaç farklı şekilde anlaşılabilir.

Bu şekiller şu şekilde sıralanabilir;

  • Yağ Kapağı Kontrol Edilir.
  • Yağ Çubuğu Kontrol Edilir.
  • Havalandırma Hortumu Kontrol Edilir.

Bunlar aracın üfleme yapıp yapmadığını anlamak için yapılacak kontrollerdir ve bu kontroller sayesinde üflemenin meydana gelip gelmediği kolayca anlaşılabilir. Üfleme meydana geliyorsa gerekli çözümler uygulanır aksi takdirde motor üflemesi araca daha başka zararlar verecektir.

Motor Üflemesi Nedir?
Motor Üflemesi Nedir?

Yağ Kapağı Kontrolü

Motorun üfleme yaptığını anlamak için araçtaki yağ kapağı açılır ve üfleme olup olmadığı kontrol edilir. Yağ kapağı kontrolü ile kolay bir şekilde üfleme olup olmadığı öğrenilebilir. Kaldırılan yağ kapağından gelen hafif bir üfleme varsa, aracın motorunda üfleme olduğu rahatlıkla anlaşılabilir.

Yağ Çubuğu Kontrolü

Yağ kapağının yanında yağ çubuğuna bakarak da üfleme kontrolü yapılabilir. Yağ çubuğundan gelen hava, motorun üfleme yaptığının en basit göstergesidir. Bu durumda direkt olarak tamire gitmek ve sorunun çözülmesi gerekir. Yağ çubuğunun kontrolü evde kolay bir şekilde yapılabilir. Yapılması gereken yalnızca çubuğun çekilmesi ve üflemenin kontrol edilmesidir.

Havalandırma Hortumu Kontrolü

Motorun üfleme yapıp yapmadığı, havalandırma hortumunun çıkarılmasıyla rahatlıkla anlaşılabilir. Oldukça sık tercih edilen bu yöntem çok basittir. Yapılması gereken yalnızca aracın havalandırma hortumunu çıkarmak ve sonrasında üfleme olup olmadığını kontrol etmektir.

İlginizi Çekebilir  Çıkma Kaporta Nedir?

Hortumu kontrol etmek isteyen kişiler evde rahatlıkla edebilir ancak net bir cevap almak isteyen kişiler bir uzmandan yardım alabilir. Hortumun iki ucu farklı yerlere bağlıdır ve bu yerlerden herhangi bir hasar alması durumunda daha büyük problemler söz konusu olabilir.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here