Gürcistan Araba Alımı Nasıl Olur? Neler Gerekir?

Özellikle vize ve sınır anlaşmaları ile beraber Gürcistan araba alımı konusunda çok fazla soru almaya başladık. Biz de bu konuda bilgi vermesi amacı ile Gürcistan arabaları hakkında bir yazı hazırladık.

gürcistan araba

Gürcistan Araba Fiyatları

Birçok verginin olmadığı Gürcistan’da ikinci el otomobil fiyatları ülkemize göre ciddi anlamda ucuz. Özellikle lüks segment araçların fiyatlarını görünce şaşırıyorsunuz. Birkaç örnek fiyatlandırma verelim;

2010 model Mercedes E250 10 bin Dolar(Orta kondisyonda)

2007 model Bmw 5.25 7.250 dolar(İyi Durumda)

2013 Model Bmw 3.20D 6500 dolar(İyi Durumda)

Kısaca Gürcistan araba fiyatları ülkemize oranla %60-70 oranında daha ucuz diyebiliriz. Ancak Türkiye’de kullanım zorluğu, bakımsızlık gibi riskleri de almak zorundasınız.

Gürcistan’dan Araba Getirmek 2019

Genele bakıldığı zaman plakaların çoğu Gürcistan plakalı araçlar. Bu araçların Türkiye ye girmesi her ne kadar yasal gibi olsa da iş o kadar basit değil. Yani yasal diyerek Gürcistan dan istediğiniz aracı getiremiyorsunuz. Gürcistan üzerinden gelen araçların avantajlı kısımları hem vergiden muafiyet hem de aracı yarı fiyatına almaktır. Buna nasıl imkan olduğunu şöyle açıklayalım;

 • Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti 13/10/2015 tarihinde 4458 sayılı gümrük kanununda değişime gitti. Bu değişiklik ile birlikte yurtdışında yaşayan vatandaşların araçlarının Türkiye de maksimum kalma süresi olan 180 gün yani 6 aylık süre, 2 yıla çıkartıldı.
 • Ancak Türkiye ye aracı sokmak için yurtdışında ikamet ediyor olmak gerekli. Yani yurtdışından ikamet aldığınız zaman araçlarınızı Türkiye de 2 yıla kadar kullanabiliyorsunuz.
 • Yurtdışından herhangi bir ülkeden ikamet tezkeresi aldığınız zaman araç Türkiye ye sokulabilir, vergi derdi, EDS, muayene, egzoz pulu gibi ödemeler yapılmıyor.
İlginizi Çekebilir  İşte Alfa Romeo'nun SUV'u

gürcistan araba fiyatları

Gürcistan’dan Araba Almak

 • Peki yurtdışı ikameti olmayan birisi nasıl araç getirebilir?Burası önemli kısım işte. Gürcistan ile yapılan vize muafiyeti antlaşmasından sonra özellikle Türkiye tarafından vizesiz seyahat ciddi bir şekilde rağbet görmeye başladı. Artvin den aracını alıp sadece benzin deposunu doldurmak için Gürcistan tarafına geçiş yapan vatandaşlarımız bile var.
 • Yurtdışı ikameti olmayan kişiler Gürcistan a yanlarında iyi pazarlık ve dil bilen birisi ile gitse gayet güzel olur. Gidecek kişi dil biliyor ve pazarlığı iyiyse daha iyi olabilir.
 • Giderken yanınızda mutlaka işinin ehli olmuş bir araç ustası götürün. Sonuçta yurtdışından araç getirilecek satın aldığın kişi her an yanınızda olamaz, arıza ve sorunları iyi tespit etmek gerekli. Ayrıca Gürcistan arabaları pek bakımlı olmaz, bunu da hatırlatalım.
 • Her şey tamam ise Gürcistan sınırına gidip Batum veya Tiflise doğru hareket edebilirsiniz.

Gürcistan’dan Araba Nasıl Alınır?

 • Gürcistan’a gittiğiniz zaman aracı üzerine yapacağınız birini bulmanız gerekir. Bu işi zaten meslek haline getirmiş kişilerle mutlaka karşılaşacaksınız. Bu kişiler arasından sağlam ve güvenilir birini bulmanız önemlidir.
 • Aracı üstüne almayı kabul eden Gürcü vatandaş ile birlikte sağlam bir oto galeri veya araç satış şirketine gidin.
 • Araç satın alınmadan önce gürcü vatandaş ile finansal işlemleri konuşup halledin, ardından mutlaka resmi bir mukavele yapın.
 • Seçtiğiniz ucuz fiyatlı lüks aracın ödeme işlemlerini hallettikten sonra aracı gürcü vatandaşın üzerine yapın. Ancak bu şekilde aracın gümrük vergisinden ve diğer vergilerden muafiyeti sağlanır.
 • Aracın gürcü vatandaşın üzerine yapılma işleminden sonra bu sefer bu gürcü vatandaş size aracın kullanım vekaletini vermeli. Aracın vekaleti size verildikten sonra satın aldığınız aracı Türkiye ye misafir araç statüsünde sokmanız gerekiyor. Bunun için gürcü vatandaşın sizi sınırdan geçirmesi gerekiyor.
 • Aracı Türkiye’de maksimum 2 yıl kullandıktan sonra araç vekaletini yenilemek için tekrar Gürcistan a gitmeniz gerekiyor.
 • Diğer bir seçenek ise aracı maksimum 2 yıl kullandıktan sonra Gürcistan’a götürüp, aldığınız değerde veya birkaç bin dolar altında satabilirsiniz.
 • Olumsuz yön ise aracı ne satabilirsiniz Türkiye de ne de kiraya verebilirsiniz.
 • Diğer bir olumsuzluğu da aracı sadece siz ve 1. Dereceden akrabalar kullanabilir.
İlginizi Çekebilir  2019 Yılında En Çok Satan Arabalar

Peki araçlar neden Gürcistan da ucuz ? Çünkü Gürcistan bir bakıma Avrupa’nın araç çöplüğüdür. Alınan araçlar lüks olsa da pek bakımlı değildirler.

Gürcistan’dan Alınan Arabaya Sigorta Yapılır Mı?

Trafik sigortası, yerli yabancı tüm otomobiller için Türkiye’de zorunludur. Aracınızı gümrükten geçirdikten sonra mutlaka zorunlu trafik sigortasını yaptırmanız gerekir. Gürcistan plakalı araçlar için genellikle Türkiye fiyatlarına benzer primler çıkmaktadır. Aracı sigortasız kullanmanız durumunda polis çevirmesinde araç bağlanacak ve ceza kesilecektir.

Ayrıca birçok sigorta firması yabancı plakalı otomobiller için kasko hizmeti de sunmaktadır.

 

Yazı Özeti
Gürcistan Araba Alımı Nasıl Olur? Neler Gerekir?
İçerik
Gürcistan Araba Alımı Nasıl Olur? Neler Gerekir?
Açıklama
Gürcistan'dan alacağınız aracı bir Gürcü vatandaşın üzerine yapmalı ve onunla ülke sınırından çıkmalısınız. Sonrasında siz misafir araç sınıfında 2 yıl Türkiye'de otomobili kullanabilirsiniz.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here