Tsi Motora Lpg Takılır Mı? Karma ve Likit Sistemler

Volkswagen grubunun turbo beslemeli motoru TSI(Turbo Supercharger Injection) dünyada ve Türkiye’de en çok satan motorlardan. Düşük hacim ile yüksek güç üretimi ve nispeten düşük benzin tüketimi araç sahiplerinin Tsi araç tercih etmesinde etkin rol oynuyor.

tsı motor lpg uyumu

Her ne kadar fabrika tüketim değerleri az olsa da yoğun trafik koşulları ve uzun yolda maalesef bir dizel tasarrufunu yakalayamayan tsi motorlar lpg uyumlu mu sorusu sürekli akıllara geliyor. Özellikle sürekli uzun yol yapan araç sahipleri aracına lpg taktırmayı düşünmekte.

TSI Motor Nedir?

Volkswagen grubu otomobillerdeki turbo benzinli motorlara TSI(Turbo Stratified Injection) adı verilir. Tsı motorlar turbo sayesinde düşük hacimden yüksek güç üretir ve motorlu taşıtlar vergisi konusunda ciddi avantajlıdırlar. Sakin kullanımda düşük yakıt tüketimi ve dayanıklı olması sebebiyle çokça tercih edilmektedir.

TSI Motora Lpg Takılır Mı?

Turbo beslemesi ile atmosferik motorlara göre düşük hacimde çok fazla güç üretebilen tsi motorlar, eski tip versiyonlardan teknoloji olarak oldukça farklı. Turbosuz eski jenerasyon motorlara takılan kitler maalesef bu motorlara takılamamakta.

Özellikle son iki-üç yılda lpg sistemi üreticileri farklı teknolojiler kullanarak tsi motorlara neredeyse sorunsuz şekilde lpg dönüşümü yapabiliyor. Karma ve likit olmak üzere iki farklı kit çeşidinin takılabildiği bu motorlar için bu sistemleri kısaca açıklayalım;

Karma Sistem Lpg Nedir?

Adından da anlayabileceğiniz gibi bu kitler aracın çalışması süresince hem lpg hem de benzin tüketimi yaparlar. Karma lpg kitleri otomobilin yoğun yükte(4bin 5bin devirler) kullanıldığında benzin enjektörlerinden de yakıt püskürtmesi yapıyor ve sistem hem motorun soğumasına hem de performansın düşmemesini sağlıyor.

İlginizi Çekebilir  Volkswagen C Coupe GTE Test Ediliyor

Artıları: Karma lpg kitleri fiyat olarak likite göre ciddi anlamda ucuzdur. TSI motorlar için ortalama 4000 ila 6500 lira arasında bu sistemi aracınıza taktırabilirsiniz.

Eksileri: Araç ile yüksek devirlere çıkıldığında benzin tüketimi başlıyor ve özellikle performanslı kullanımlarda ekonomi ortadan kalkabiliyor.

Ortalama 5000 lira olan karma sistemleri çok fazla kilometre yapmıyorsanız ve sakin sürüş yapıyorsanız aracınıza taktırabilirsiniz.

Likit Sistem Lpg Nedir?

Birkaç yıldır kullanılan ve genellikle üst segment otomobillere uygulanan bu teknolojinin en büyük avantajı motorun çalışmak için benzine hiçbir şekilde ihtiyaç duymamasıdır.

Likit lpg kitlerinde araç üzerinde herhangi kesme, tadilat vs. yapılmaksızın lpg bağlantısı doğrudan benzin enjektörlerine verilir. Özel pompası sayesinde lpg yakıtı benzin enjektörlerinden silindirlere gönderilir ve aracın performans kaybı yaşamadan ve benzin tüketimi yapmadan çalışması sağlanır. Bu teknoloji benzine oranla %40 civarı yakıt tasarrufu sağlamaktadır.

Artıları: Motor üzerinde herhangi bir oynama, delme vs. yapılmadan lpg hattı benzin enjektörlerine bağlanır. Bu sayede aracınızın orijinalliği bozulmaz. Sistem aracın orijinal yakıt sisteminden çalıştığı için benzine yüksek devirlerde dahi ihtiyaç duyulmaz. Klasik karma kitlere göre periyodik bakım ihtiyacı yoktur.

Eksileri: Her ne kadar performans ve montaj konusunda ciddi avantajlı olsa da fiyat konusunda likit kitler 8-11 bin lira aralığında değişmektedir. Bu da ortalama bir karma sistemin neredeyse iki katıdır.

Sonuç: Tsi Motora Lpg Takılmalı Mı?

Yıl içerisinde 20 bin+ kilometre yapıyorsanız aracınıza lpg taktırabilirsiniz. Ancak lpg taktırdığınızda aracınızın üretici garantisi sona erecek ve kit için en az 6 bin lira para harcamanız gerekecek. Tavsiyemiz tsi motora tüp taktırmak yerine satarak dizel bir otomobil satın almanız olacaktır.

FSI Motora LPG Takılır Mı?

Yakıt sistemi normal benzinli araçlara göre daha farklı olan fsı motorlara lpg takılabilir ancak fsi motor lpg uyumu çok iyi değildir.   Rolanti ve üst devirlerde benzin harici yakıt ile çalışamayan fsı motorun lpg ile sağlayacağı tasarruf diğer motorlara göre daha azdır. Aynı zamanda fsi lpg kitlerinin pahalı olması da diğer olumsuz durumdur.

İlginizi Çekebilir  Yeni Caddy Türkiye'de Satışa Sunuldu

TFSI Motora Lpg Takılır Mı?

Volkswagen grubunun ürettiği iki motor da blok ve kullanılan parçalar olarak birbirinin aynısı motorlardır. Sadece aralarında yazılımsal farklar ve buna bağlı olarak güç değişiklikleri vardır. TFSI motorlara da Tsı lpg kitleri uygulanabilmektedir.

Yazı Özeti
Tsi Motora Lpg Takılır Mı?
İçerik
Tsi Motora Lpg Takılır Mı?
Açıklama
Tsi motorlarda karma ve likit lpg sistemleri sorunsuz şekilde kullanılabilmektedir.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here