Z Rot Nedir? Z Rot Arızası ve Değişimi

Askı rotu ya da denge rotu olarak da bilinen Z rot, arabanın dengeli ve kontrollü ilerlemesini sağlayan bir süspansiyon bileşenidir. 4 tekerleğin tamamında bulunan bu bileşen, birbiri ile karşılıklı olan tekerleklerin aşağı ve yukarı hareketlerini birbirlerine ileterek, tüm tekerlerin uyumlu çalışmasını sağlar. İçeriğimizde Z rot nedir, Z rot ne işe yarar, Z rot arızası neden olur ve nasıl tamir edilir gibi merak edilen konuların cevaplarını derledik.

z rot fotoğrafı

Z Rot Nedir?

Sallanma önleyici çubuk, viraj denge çubuğu, askı rotu ve denge rotu gibi farklı isimlendirmelere sahip olan Z rot, yapı itibariyle “Z” harfine benzediği için bu ismi almıştır. Arabaların süspansiyon sisteminde yer alan bir bağlantı bileşenidir ve yeni nesil araçların tüm tekerleklerinde bulunur. Eski nesil araçlarda ise yalnızca ön kısımda yer alan 2 tekerlekte bulunuyordu. Z rot, tekerleklerin hemen arka kısmında aşağıdan yukarı doğru uzanan bir demire bağlı ve iki mafsallı uçları olan bir parçadır.

Z Rot Ne İşe Yarar?

Z rotun görevi virajlarda, kasislerde ve engebeli yollarda giderken arabanın savrulmasını azaltmak, denge ve yol tutuşunu sağlamaktır. Karşılıklı tekerleklerin aşağı ve yukarı hareketlerini birbirine ileterek dengeli ilerleme sağlayan denge rotu, viraj demiri bulunmayan araçlarda ayrıca amortisör ile denge kolunu birbirine bağlar. Bozuk ve engebeli yollarda arabanın tekerleklerine yüklenecek dengesiz ağırlığı düzenleyip tüm tekerlere eşit dağılmasını sağlamaktadır. Böylelikle aracın savrulmasını ve kaymasını önleyerek şoförün direksiyon hakimiyetini artırmaktadır.

Z Rot Arızası Nasıl Anlaşılır?

Z rot arızası nasıl anlaşılır bahsetmeden önce Z rot arızası neden olur konusuna değinelim; öncelikle Z rotlar kolay kolay arızalanabilen ya da hasar görebilen parçalar değildir, genellikle ömürlük kullanırlar. Ancak bozuk ve engebeli yollar z rotunun bozulması, aşınması ya da kırılması ile sonuçlanabilir. Z rot arıza belirtileri şunlardır;

  • Dönüş esnasında gelen gıcırtı sesi,
  • Virajlara sert ve dengesiz giriş,
  • Kasise ya da çukura girildiğinde tıkırtı ve lokurtu sesleri
  • Özellikle dönüşlerde arabanın sarsılması.
İlginizi Çekebilir  Plaka Değişikliği Nasıl Yapılır 2019

Bu belirtilerden bir ya da birkaç tanesi ile karşı karşıya iseniz tekerleklerinden herhangi birinde bulunan z rotu arızalanmış olabilir. Denge görevi gören bu parçanın arızalandığını arabanın dengesiz ilerleyişinden de tahmin edebilirsiniz.

Z Rot Değişimi

Z rot, arabanın periyodik bakımları esnasında kontrol edilen bileşenler arasındadır. Tamirciye ya da servise gitmeden siz de rot üzerinde bir arıza ya da hasar olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Arabanızı güvenli bir biçimde kaldırıp destek sağladıktan sonra Z rot bağlantısı üzerinde hasar ve arıza olup olmadığını görebilirsiniz. Sorun olduğunu düşünüyorsanız ve denge rotu arıza belirtileri arasında yer verdiğimiz maddelerden biri ile karşı karşıyaysanız profesyonel destek almalısınız. Z rot tamiri, rot sisteminde yer alan bileşenlerin değişimi, Z rot değişimi ya da karşılıklı 2 Z rotunun değişimini gerektirebilir.

Z Rot Hakkında Sık Sorulan Sorular

Z rot, arıza durumu ve değişimi hakkında sık sorulan soruları ve cevaplarını derledik.

Z Rot Değişmezse Ne Olur?

Z rot, süspansiyon sisteminin önemli bir bileşeni olduğu için arıza durumunda ivedilikle değiştirilmesi gerekir. Z rot değiştirilmezse önlenemez kazalara yol açabilir, ilerleyen süreçte bağlı olduğu demirin ve diğer bileşenlerin de hasar görmesine neden olacaktır.

Arızalı z rot ile aracın kullanılması amortisörün daha fazla yüke maruz kalmasına, salıncak vs. gibi diğer alt takım parçalarının daha erken bozulmasına da sebep olur.

Z Rot Kaç Km’de Değişir?

Z rot, araç bakımında düzenli olarak kontrol edilen bir bileşendir. Arıza ve hasar ortaya çıkmadığı sürece değiştirilmez. Otomobil üreticileri tarafından her periyodik bakım sürecinde alt takım parçalarının kontrolü sırasında z rot durumları da incelenmelidir.

Z Rot Değişimi Sonrası Rot Ayarı Gerekir Mi?

Evet, z rot değişimi yapılırken aracın alt takımında birçok parça söküleceğinden işlem sonrası otomobilin direksiyon dengesi bozulmuş olabilir. Bu nedenle z rot değişimi ve alt takım parça değişikliklerinde rot ayarının mutlaka yapılması gerekir.

İlginizi Çekebilir  Araba Aküsü Ne İşe Yarar? Akü Biterse Ne Yapılmalı?

Z Rot Değişim Fiyatı

Z rot değişim fiyatı işçilikle birlikte ortalama 200 lira civarındadır. Karşılıklı 2 rotun değiştirilmesi gerekiyorsa bu miktar da 2 katına çıkacaktır.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here