Rot Balans Fiyatları 2022

Rot balans ayarı genellikle araç sahipleri tarafından ya lastik değişimlerinde yada aracın sürüşünün ciddi zorlaşması üzerine yapılır? Peki rot balans ayarı ne demek? Rot balans fiyatları ne kadar? Bu soruları yazımızda yanıtladık.

Rot Balans Fiyatları

Otomobillerde tekerlekler(özellikle ön) birçok parça ile şaseye bağlanır. Aks, salıncak, rot kolları vs. olmak üzere birçok parça lastiğin hareketini etkiler. Yoldan alınan darbeler, araçta ön takım değişikliği gibi durumlarda rot ayarı gerekir. Rot balans ayarı fiyatı 2021 yılında binek araçlar için ortalama 80-120 TL 2022 yılında rot balans fiyatları ortalama 150-200 TL aralığında değişiyor.

Aracın ön düzen ayarının yapılmasına (lastikler sökülmeden) rot ayarı denir. Balans ayarı ise lastiklerin yuvarlaklığının ayarlanmasıdır.

Rot Balans Ayarı Ne Kadar Sürer?

Bilgisayarlı özel sistemler ile yapılan rot balans ayarı yaklaşık 15-20 dakika içerisinde tamamlanıyor. Ancak aracınızın lastiklerinde balans problemi var ise, jantlarda yamukluk var ise doğru rot ayarı için bunların da düzeltilmesi gerekir.

Lastik Balans Ayarı Yapılmazsa Ne Olur?

Lastikler ani fren, uygun olmayan hava basıncı ile kullanım, jant deformeleri gibi sebeplerden ötürü balansını bozabilir. Lastiklerde balans ayarı lastiğin tam olarak yuvarlak hale gelebilmesi ve tamamının eşit halde dönmesi için yapılır. Eğer aracınızın lastik balans ayarı yapılmazsa ne olur sorusunu merak ediyorsanız;

  • Lastikte oluşan şekil bozuklukları aracın yolda sekmesine sebep olabilir.
  • Lastiğin sadece belirli bölgelerinin aşınmasına sebep olur.
  • Konforu ciddi anlamda düşürür. Öyle ki yüksek hızlarda direksiyon ciddi anlamda titremeye başlar. Özellikle 100-110 km gibi lastiğin dönüş hızı arttıkça bu balans problemi vibrasyona neden olur ve bu titreşim doğrudan direksiyona iletilir.
İlginizi Çekebilir  Dizel Mi Benzinli Mi 2021

Aracın lastik balans ayarı yapılmazsa hem sürüş konforu ciddi anlamda düşecek hem de lastiklerin ömrü azalacaktır.

Lastik Balans Ayarı Fiyatları

Rot ayarından farklı olarak balans ayarı her lastik değişiminden sonra mutlaka yaptırılmalıdır. Janttan lastik ayrıldığı anda mutlaka balans bozulacaktır ve sıfır lastik dahi taktırsanız balans ayarı yapılması gerekmektedir.

Balans ayarı fiyatları ortalama lastik başına 15-20 TL aralığında olmaktadır.

Rot Ayarı Ne Kadar Sürede Bir Yapılır?

Sanılanın aksine rot ayarının belirli bir süresi yoktur. Rot ayarı aşağıdaki durumlarda yaptırılmalıdır;

  • Aracın direksiyonunu bıraktığınızda sağa sola çekme var ise
  • Aynı aksta bulunan lastiklerde orantısız aşınma var ise
  • Ön takımda bir parça değiştirilmiş ise(Amortisör değişimi, salıncak değişimi, rot kolu değişimi vs.)

mutlaka rot ayarının yapılması gerekir. Yukarıdaki durumların haricinde; yoldaki çukurlar, alt takım parçalarındaki aşınmalar vs. de rot ayarını zamanla bozabilir. Bu sebeple kendi aracımda uyguladığım rot ayar periyodu 2 yılda bir şeklindedir.

Her Lastik Değişiminde Rot Balans Yapılması Gerekir Mi?

Hayır, rot balans işlemi sadece aracın yürüyen aksamındaki mekanik parçaların değiştirilmesi sonrasında ve aracın düz giderken çizgisinin sağa sola sapması durumunda yapılması gerekir.

Amortisör, salıncak değişimi, aks tamiri gibi işlemlerden sonra aracınızın yürüyen aksamının dengesi değişeceğinden rot ayarı yapılması gerekir.

Yazı Özeti
Rot Balans Fiyatları 2021
İçerik
Rot Balans Fiyatları 2021
Açıklama
Rot balans ayarı fiyatı 2021 yılında binek araçlar için ortalama 80-120 TL aralığında değişiyor. 

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here